Sprawa oszusta "mod24"

Posttwenga | 20 Maj 2014, 15:53

Może ktoś zna użytkownika tutejszego forum "mod24" i posiada do niego numer telefonu lub inny kontakt. PW niestety od tygodnia nie jest odebrane,a chciałbym się dowiedzieć co z przesyłką którą miał wysłać tydzień temu. Informację proszę pisać na PW.
twenga
 

Postczujnik | 20 Maj 2014, 16:28

Witam
Chciałbym gwoli przestrogi przytoczyć moją historię zakupu od Pana o nicku mod24.
Jak można zauważyć jakiś czas temu zamieściłem w dziale kupię naszej giełdy, ogłoszenie o chęci zakupu taniego okularu zoom 8-24 mm.
Po kilku ofertach w dniu 11 maja "dobiłem" targu z użytkownikiem mod24 i w tymże samym dniu przelałem ekspres eliksirem na jego konto ustalona kwotę pieniedzy. On odpisał mi że pakuje okular i wysyła.
Niestety do dnia dzisiejszego przesyłka do mnie nie dotarła a moje pytania na PW lub maila pozostaja bez echa.
Jeżeli więc ktoś z kolegów posiada jakiś inny kontakt np telefoniczny proszę o informację. Bo może cos się stało i kolega nie miał możliwości wysyłki towaru czy też informacji do mnie (może leży w szpitalu po wypadku ).
Po kontakcie z Administratorem naszego forum moja obawa się pogłębiła ponieważ jak się okazało jest to już kolejny przypadek nie wywiązania się z umowy.
Jeśli tak to proszę o kontakt innych oszukanych forumowiczów w celu omówienia naszego dalszego działania, bo takie traktowanie giełdy nie może mieć miejsca gdyż teraz będę już bał sie płacić za towar w formie przedpłaty.
Pozdrawiam.
 
Posty: 29
Rejestracja: 28 Maj 2010, 21:57
Miejscowość: Lębork pomorskie

 

PostJanusz_P. | 20 Maj 2014, 16:40

Przyklejam jako ostrzeżenie i proszę innych poszkodowanych o zabranie zdania celem wyjaśnienia sprawy a użytkownika mod 24 o zajęcie stanowiska w tej sprawie :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttwenga | 20 Maj 2014, 17:11

Ja podobnie 12 maja wpłaciłem za statyw i za okular,odpisał że 14 maja wysyła przesyłke,której do dzisiaj nie ma.Najśmieszniejsze jest to że mieszkam od niego 20km,proponowałem odbiór osobisty ale napisał że dużo jest poza domem,więc wpłaciłem kasę.Poczekam jeszcze parę dni,jak nic nie przyjdzie to będę musiał poprosić znajomego prokuratora,żeby doradził jak załatwić sprawę.
twenga
 

Postwaldi1 | 20 Maj 2014, 17:48

To nie pierwszy numer tego gościa.niedawno miałem kupić od niego okulary,gdy napisałem mu że robię przelew,przepadł na kilka tygodni.na szczęście zdążyłem poczytać o nim i przelewu nie zrobiłem.z tego co zauważyłem to zawsze znika na jakiś czas gdy coś sprzedaje.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Postshaybeck | 20 Maj 2014, 17:51

Sam miałem z nim styczność, po przelaniu pieniedzy na jego konto przepadł
0 kontaktu, brak pojawiania się na forum
dopiero gdy zglosilem sprawe na policji cudownie sie pojawil :) przeleal zwrot pieniedzy i prosil o wycofanie sprawy
 
Posty: 23
Rejestracja: 18 Lut 2014, 12:44

Posttrynitor | 20 Maj 2014, 18:01

Na temat mod24 wypowiadałem się na tej giełdzie kiedyś.
Już kilka miesięcy temu użytkownicy w którymś z tematów składali zażalenia.
Cudem nie stałem się ofiarą oszustwa - zorientowałem się w pore (a był to wrzesień 2013). Dziwie się że temat o tym Panu dopiero teraz został przyklejony.
 
Posty: 12
Rejestracja: 29 Sty 2012, 12:36

 

PostRobert41 | 20 Maj 2014, 18:21

Na początku maja dawałem ogłoszenie o chęci zakupu okularów Hyperion.
Parę dni później użytkownik mod24 zaoferował się ze sprzedażą Hyperiona 21.
Nie skorzystałem, raz że już wcześniej kupiłem okular od innego użytkownika, a dwa że przypomniało mi się że w którymś temacie coś o problemach w transakcjach z tym Panem czytałem.Więc nawet nie prosiłem o ewentualne zdjęcia. Teraz widzę że dobrze się stało że dalej się w to nie angażowałem.
Czy osoby które nie otrzymały swoich przesyłek kupowały rzeczy które mod24 wystawił do sprzedaży? Czy też on odpowiadał na ogłoszenia o ich chęci zakupu? Może taki sposób działania- mieć akurat na "sprzedaż" to czego ktoś inny szuka?
Trudno kogoś oskarżać ale coś dużo tych niezałatwionych transakcji jak na przypadek.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostDale | 20 Maj 2014, 18:26

To jest zwykłe oszustwo - wyłudzenie. Ścigane z urzędu. proponuję by każdy z Was zgłosił sprawę w swojej komendzie. Bez "dawania szansy", bez żadnego wzywania do uczciwego zachowania. Z tego co wiem, ta osoba już kilka razy miała podobne pierepałki. Byc może na innych forach, pod innymi nickami też tak działa. Dlatego każde zgłoszenie jest istotne. Dlatego że im jest ich więcej, tym większą wagę ma prowadzona sprawa, tym łatwiej prowadzącym uzyskać skuteczne działanie ze strony prokuratury.
Na innym forum też była podobna sytuacja, gość kilka razy sprzedał dany przedmiot). Jak sprawa trafiła na policję (trzy osoby sprawę sfrajerzyły, dały się nabrać na ładne słowa i odpuściły. Czwarta nie wchodziła w żadne układy. I tylko dzięki temu udało się - okazało się że gość działał aktywnie w sieci, oszukując wielu, na drobne sumy... Tłumaczył się problemami z hazardem itp...

Możecie go sponsorować, możecie prosić, żebrać, o to co Wasze... Ale ja bym wolał te pieniążki przeznaczyć na własną rodzinę, czy własne hobby. Takim już egoistą jestem.
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 945
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

Posttalmk | 20 Maj 2014, 19:55

Hej, też kiedyś miałem epizod z tym użytkownikiem, odpowiedział na moje ogłoszenie o zakupie złączki. Na moją prośbę o zdjęcia odpisał że nie ma aparatu, na tym się skończyła nasza rozmowa.

Przy okazji podzielę się sposobem na choćby częściowe uwiarygodnienie niektórych ofert. Sam się kiedyś dałem nabrać na zakup czegoś, zdjęć było dużo, pięknych, niestety po wpłacie kontakt ze sprzedającym się urwał. Żeby sprawdzić jego wiarygodność przeglądałem net w poszukiwaniu podobnych ofert bo sprzęt był dość rzadki ale nie znalazłem nic co by wzbudziło moje podejrzenia. Dopiero po fakcie natrafiłem na wtyczkę do przeglądarki dzięki której można wyszukiwać podobne zdjęcia. Wtedy też okazało się że owe super fotki "mojego" sprzętu były zamieszczone na jakimś argentyńskim portalu ogłoszeniowym i stamtąd ściągnięte.

Wtyczka jest do Chrome i nazywa się "Search by Image (by Google)", dzięki niej klikam na zdjęciu prawym klawiszem i mogę przeszukać net pod jego kątem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 139
Rejestracja: 13 Lip 2012, 09:00
Miejscowość: B-B

 

Post•Fish3r• | 20 Maj 2014, 20:23

z taką lawiną dowodów...nie pozostaje nic innego tylko prosić aby poszkodowani udzielili chociaż częściowych danych personalnych tej osoby!
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostDale | 20 Maj 2014, 20:53

•Fish3r• napisał(a):z taką lawiną dowodów...nie pozostaje nic innego tylko prosić aby poszkodowani udzielili chociaż częściowych danych personalnych tej osoby!

Publicznie nie mogą podać nic co by podpadało pod te dane. Bo mimo jawnego "moralnego prawa" mogli by mieć problemy.
Poza tym, jaki problem zmienić numer tel, mail, czy użyć innego konta bankowego ?
Nie powiem " a nie mówiłem" - wyłącznie przez grzeczność, ale kilka wątków wstecz zwracałem uwagę na tego usera i jego "życiowe" problemy....
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 945
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

Postkylob | 20 Maj 2014, 21:12

Bez problemu można opisać nam w tym wątku ulicę i miasto.... Można opisać nam np przygodę gdy szło się przez miasto ......... I bardzo w tym mieście podobała się nam ulica .......... ... Spotkałem Pana na niej ,który mnie zaczepił i przedstawił się nazwiskiem ................. I ot sposób........ Ustawom nic do tego
 
Posty: 318
Rejestracja: 06 Cze 2010, 11:40

 

Posttalmk | 20 Maj 2014, 21:16

Z tego co rozmawiamy na PW to podał już trzy różne konta bankowe, obrotny jest :)

Faktycznie, danych osobowych nie ma co podawać, ale wypadałoby żeby choć jedna osoba sprawę na policji doprowadziła do końca. No chyba że tak się już stało a człowiek i tak jest niereformowalny...

Przy okazji zachęcę, warto poświęcić pół godziny na komisariacie i nie puszczać takich rzeczy płazem. Sam tak zrobiłem, czekam teraz na efekty, ciekaw jestem jak się sprawdzą nasi szeryfowie :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 139
Rejestracja: 13 Lip 2012, 09:00
Miejscowość: B-B

 

Post•Fish3r• | 20 Maj 2014, 21:34

Pamietacie sprawę "Teresy" ? w watku jest podane imie nazwisko miejscowość. Gość pozamiatany.
viewtopic.php?f=31&t=9718

PONADTO gdybym mnie ktoś tak ulułał, zapłaciłby mi podwójnie. bo na pewno także podałbym publicznie adres i nazwisko i wszystkie dane.
zrobiłby to choćby tak: ..ide do kafejki internetowej lub prosze kogoś z innego miasta o tą przysługę +nowy user, i piszę co i jak.....kto mi udowodni że to ja cos podałem ? A dane są publicznie ? są! .
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostIgnisdei | 20 Maj 2014, 21:44

Sprawdźcie dobrze czy to przypadkiem nie Stanek!
Ignisdei
 

PostMateuszW | 20 Maj 2014, 21:58

Myślicie, że to ten sam? W sumie jak to zweryfikować.
Mi mod24 proponował 2 razy wykonanie strony www. Nie miałem takiej potrzeby, więc odmówiłem :) Też mi się coś skojarzyło z jakąś sprawą o oszustwo na forum.
talmk napisał(a):Wtyczka jest do Chrome i nazywa się "Search by Image (by Google)", dzięki niej klikam na zdjęciu prawym klawiszem i mogę przeszukać net pod jego kątem.

Można prościej. Wystarczy przeciągnąć zdjęcie na stronę wyszukiwania obrazów Google :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postdziki_rysio_997 | 20 Maj 2014, 22:09

MateuszW napisał(a):Mi mod24 proponował 2 razy wykonanie strony www.

Mnie też i pewnie jeszcze wielu użytkownikom. Swoją drogą to reklamując się na forum dał już namiastkę swojej "rzetelności" - dyskusja trwała tak długo jak długo nie pojawiały się niewygodne pytania:

viewtopic.php?f=34&t=29417

Gość i jego brat (?) korzystali też z oferii - gdyby ktoś chciał, to mogę podesłać zainteresowanym namiary na PW (swoją drogą to jak dobrze widziałem, ktoś już szukał do nich kontaktu - nie wiem, czy ktoś od nas, czy raczej klient tego "speca od stron internetowych"...). Jest tam adres zamieszkania, możliwe, że prawdziwy, bo to serwis należący do grupy allegro - jeśli się to komuś przyda, piszcie na PW, chociaż pewnie macie już numer konta i jakieś dane (ew. można skonfrontować jeśli jest taka potrzeba).
Damian
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Lut 2006, 20:28

PostRobert41 | 20 Maj 2014, 22:16

Ale jak ktoś takie zdjęcie ściągnie z netu, zmieni mu nazwę pliku i jakoś przytnie , dotnie, przerobi to chyba ten myk z Google już nie zadziała?
Zawsze jak się ma wątpliwość czy ktoś jest w posiadaniu przedmiotu który oferuje można poprosić o wykonanie zdjęcia specjalnie dla siebie, coś w typie: połóż jakąkolwiek otwartą książkę na krześle, na niej sprzedawany przedmiot i cyknij fotkę . Raczej trudno się spodziewać że ktoś na szybko takowe zdjęcie gdzieś w necie znajdzie, a w dobie wszechobecnych cyfrowych aparatów dla nikogo nie powinno stanowić problemu wykonanie dodatkowych zdjęć.
A zresztą w transakcjami w sieci jest tak że lepiej jeden raz sobie odpuścić podejrzaną transakcję niż o jeden raz za dużo ją przeprowadzić.

Na wielu forach tematycznych gdzie użytkownicy coś pomiędzy sobą sprzedają funkcjonuje dział o oszustach giełdowych gdzie administracja umieszcza przypadki 100% pewne.
Podanie imienia, pierwszej litery nazwiska, miejscowości, czy nazwy ulicy bez nr. domu i mieszkania nie narusza żadnych ustaw. Oczywiście oszust może mieć kilka kont, na tzw. słupy ale raczej nie ma ich wielu, każde umieszczenie kolejnego na "czarnej liście" powoduje zawężenie pola działania. Oczywiście potrzebna jest wzmożona uwaga użytkowników i to by każdą próbę oszustwa opisywać. Ludzie często się wstydzą tego że ktoś ich oszukał i działania oszustów są ułatwione.
Przede wszystkim potrzebne są działania stanowcze, tu też w tym przypadku już od jakiegoś czasu na forum wokół usera mod24 atmosfera była jakaś zagęszczona, co niejedna osoba doczytała- ale nie wszyscy.
A jednak powinno być tak że sprawy niejasne powinny być wyjaśniane do końca, bo na pewno wszyscy są zainteresowani tym by transakcje na forum były jak najbezpieczniejsze, w końcu duża część użytkowników zaopatruje się tu czy zbywa używany przez siebie sprzęt.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postrambro | 20 Maj 2014, 22:17

Imię i nazwisko to nie są dane osobowe jeśli nie poda się adresu. Janów Kowalskich może być i 1000.
Bez obaw można podać, wtedy zmiana numeru konta nic nie da. Jedynym obejściem będzie podanie danych "słupa" typu żona, kochanka, kolega itp.
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

Postkylob | 20 Maj 2014, 22:19

Dokładnie .....Jak można w ogóle tu na forum nie podać imienia ,pierwszej litery nazwiska i miejscowości skąd jest ten gość...... Przecież to nie jest żadne naruszanie przepisów.... Wątek ma służyć przestrodze a żeby tak było to powinniśmy wiedzieć te dane...
 
Posty: 318
Rejestracja: 06 Cze 2010, 11:40

 

Postczujnik | 20 Maj 2014, 22:24

Jutro Panowie idę zgłosić to odpowiednim organom i nic mnie nie odwiedzie od tego ani nikt mnie nie namówi na wycofanie zgloszenia. Zapytam czy można podać na forum chociaż imie i pierwszą literę nazwiska oraz miejscowość ku przestrodze
 
Posty: 29
Rejestracja: 28 Maj 2010, 21:57
Miejscowość: Lębork pomorskie

 

Postadammm | 20 Maj 2014, 22:28

Część danych możecie śmiało podać, kodeks cywilny to reguluje -> "działanie
w obronie uzasadnionego interesu społecznego". Pozdro
Refraktor 70/900 (EQ) SW LE 9mm, K20mm
Tento 7x35
Luneta Tourist 20x30
Carl Zeiss Jena 8x30
 
Posty: 8
Rejestracja: 27 Gru 2013, 17:59

 

Postczujnik | 20 Maj 2014, 22:36

To ja się odważę:
Daniel M z m. Libusza
 
Posty: 29
Rejestracja: 28 Maj 2010, 21:57
Miejscowość: Lębork pomorskie

 

Postendriu624 | 20 Maj 2014, 22:42

Można podać pełne dane osobowe oszusta na forum,bo to jest już przestępca,zważywszy na liczbę oszukanych osób.[dla dobra reszty ludzi żeby też nie byli oszukani]
Tu nie będzie nas ścigać urząd ,za podanie tych danych osobowych, tylko jedynie mod24 może nas sam zaskarżyć do sądu o ujawnienie jego danych, co nie będzie w tym wypadku na jego rękę.
Jedynie wymagane będą wyciągi bankowe w dalszych roszczeniach,jako dowód dokonanego przelewu z tytułem przelewu na jego konto, a jego jedyną obronną w tym wypadku będzie dowód nadania paczki ,z naszym potwierdzeniem odbioru.
Bez problemu można też podać nr. konta bankowego ,na który nie należy dokonywać przelewu.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat