SkyWatcher 90/900 EQ3-2 [RECENZJA]

Postkaczor_ks | 16 Cze 2014, 16:15

Jako początkujący astro amator zakupiłem teleskop SkyWatcher 90/900 na montażu EQ3-2. Postanowiłem napisać parę słów o tym teleskopie dla przyszłych nabywców gdyż pomimo że jest do dość dobrze znany model nie można znaleźć zbyt wielu informacji o modelu postawionym na montażu EQ3-2. Na wstępie nadmienię, że teleskop mam dopiero niecałe 2 tygodnie więc informacje będę starał się dodawać sukcesywnie w miarę postępu obserwacji.

Zacznę może od pierwszych spostrzeżeń dotyczących montażu. Jest to wersja na aluminiowych rozkładanych nogach. Całość wygląda dość dobrze ale, że jest to model budżetowy ma też parę minusów.
W komplecie dostajemy 2 ciężarki (większy i mniejszy - nie ważyłem ich więc nie podam ile to kg) jednak do tego teleskopu wystarczy mniejszy. Podejrzewam że z lepszymi okularami i ewentualnie dokręconym do tuby aparatem trzeba by by użyć cięższego.

Co do pracy samego montażu z dość długą tubą teleskopu jak na taki montaż to praca nie jest idealna. Mikroruchy działają troszkę tempawo dlatego przy dużych powiększeniach może się zdarzyć że przy próbie przesunięcia szczególnie w płaszczyźnie deklinacji obiekt wyskakuje nam poza widzialny obszar. Nagłe puszczenie rączki mikroruchów przy dużych powiększeniach skutkuje też drganiem obrazu. Dla przykładu saturn przy powiększeniu 180x w takich właśnie przypadkach po ustawieniu go przy krawędzi pola widzenia potrafi stabilizować się około 1/4 drogi przez widoczne pole okularu (mowa tu o kitowym okularu 10mm i soczewce barlow 2x). Trzeba się do tego trochę przyzwyczaić. Wprawiona ręka i już nie stwarza to takiego dużego problemu. Doczytałem na forach że można przeprowadzić własną konserwację tego montażu polegającą na wymianie podkładek na teflonowe oraz smaru na coś lepszego niż "oryginalny" chiński. I tak mnie coś kusi że taką konserwację przeprowadzę w niedalekiej przyszłości.
Na którkich (złożonych) nogach drgania są trochę mniejsze ale nie za dużo. Wyczytałem też że na nogach od EQ5 głowica jest zdecydowanie stabilniejsza.

Na razie tyle jeżeli chodzi o sam montaż. Więcej spostrzeżeń na jego temat będę umieszczał w miarę kolejnych obserwacji.

Jeżeli chodzi o pozostałe wyposażenie to kolejną sprawą są okulary. Tak jak wiele osób wspomina okular 25mm jest jeszcze dość znośny. Chociaż z połączeniu z barlowem 2x zauważyłem że mogą pojawiać się problemy z patrzeniem przez niego gdyż trzeba zachowywać dobrą osiowość patrzenia inaczej obraz po prostu zanika. W 10mm okularze chociaż jest zdecydowanie ciemniejszy i jak wiele osób pisało bardzo kiepski tego zjawiska aż tak nie zauważyłem .. a przynajmniej nie było dokuczliwe. Jeżeli chodzi o same obserwacje okularem 10mm to nie ma jeszcze katastrofy przy oglądaniu księżyca czy też planet pod warunkiem że nie włożymy go w barlowa. W połączeniu z nim dając powiększenie 180x nie mogłem ustawić dobrej ostrości obrazu. Zdecydowanie ostrzejsze obrazy były bez barlowa i na saturnie lepiej było widać przerwę cassiniego bez barlowa niż z nim. Nie do końca jeszcze wiem czy sama wymiana okularów na coś lepszego przyniosła by dobry skutek. Na jednym małym spotkaniu z innymi pasjonatami nieba mogłem przymierzyć inny lepszy okular w moim teleskopie i na rzekomo lepszym barlow x2 i również okularze 10mm też nie mogłem ustawić idealnej ostrości. Nie wiem czy to oznacza że powiększenie maksymalne 180x jest tu już ciut za duże jak na sprzęt tej klasy. Na pewno dobrym zakupem co sprawdziłem również na zjeździe będzie zakup jakiegoś okularu szerokokątnego. Obserwacja za pomocą takiego okularu to czysta przyjemność. W porównaniu z kitowymi szkiełkami można by opisać to jak patrzenie przez dziurkę od klucza a łożenie całej głowy przez te dziurkę. Pole widzenia robi się po prostu ogromne.

Przez te niecałe 2 tygodnie udało mi się rzucić okiem na kilka innych moim zdaniem dających więcej frajdy z patrzenia obiektów a mianowicie : M31, M39, M29, M13, M92 i jeszcze jakąś jedną ale nie pamiętam która to była. Z racji miejskiego nieba i mało sprzyjającego okresu jasnego nieba w nocy oraz aktualnej fazy księżyca wiedziałem że nie należy spodziewać się wiele ale i tak uważam że odnalezienie chociaż tych obiektów sprawiło mi naprawdę większą radość niż obserwacja saturna czy jowisza. Najgorzej widoczna była galaktyka andromedy (M31). Była to tylko mała ukośna mgiełka. Zapewne winna była też adaptacja wzroku do ciemności o której w mieście można tylko pomarzyć. Ale i tak byłem zadowolony z odnalezienia jej na niesprzyjającym niebie. Najlepiej prezentowały się gromady otwarte i kuliste chociaż kuliste to nadal jakby mgiełki tyle że kuliste :) Wraz z długością obserwacji wydawało mi się że widzę coraz więcej pojedynczych punktów w M13 i M92. Powoli idzie mi coraz lepiej ze skakaniem od gwiazdy do gwiazdy i uważam że jest to naprawdę fajna zabawa.

Póki co planuję dorobić sobie coś do nagrywania łatwych obiektów jakim są planety czy księżyc. Na razie udało mi się tylko nakręcić księżyc przykładając telefon do okularu stąd też drgania obrazu. Efekt nagrania można zobaczyć pod adresami :

http://www.youtube.com/watch?v=69QK1xdZHKk
http://www.youtube.com/watch?v=P3ZHYNTvETY

Uwaga !!! Oczywiście nagrania nie odzwierciedlają prawdziwego obrazu jaki widać w okularze. Jest on zdecydowanie ładniejszy. :)

Na razie to tyle jeżeli chodzi o pierwszą część mojej recenzji. Jak już wymyślę coś do nagrywania postaram się jeszcze zademonstrować saturna przez ten teleskop. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania odnośnie samego teleskopu, montażu jak i tejże kombinacji można śmiało pytać postaram się sprawdzić u siebie i dać znać.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postkaczor_ks | 22 Cze 2014, 17:42

W wolnej chwili skleciłem sobie adapter do aparatu z dekielka od body oraz zaślepki od teleskopu. Wiem że można sobie taki adapter kupić za 40zł ale dla paru zdjęć póki co uznałem że nie ma sensu. Pewnie i tak kiedyś sobie kupię bo zawsze będzie pewniej trzymał aparat niż taki klejony plastikowy pseudo adapter.
Zdjęcia są może mało obrazujące ale zawsze to coś. Można zauważyć jaka jest aberracja chromatyczna w tym teleskopie. Oryginalny rozmiar dostępny po kliknięciu.
Zdjęcia z ogniska teleskopu. Aparat Canon 1100D

ImageImageImage
ImageImageImage
Image

Na razie pogoda nie pozwala na więcej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postkaczor_ks | 26 Cze 2014, 16:27

Udało mi się jeszcze cyknąć fotkę saturnowi oraz galaktykom M81 i M82 w Wielkiej Niedźwiedzicy. Póki co nie mam jeszcze napędu do montażu dlatego zdjęcie galaktyk jest poruszone. Poza tym było wykonywane w mieście. Chodziło tylko o to żeby zademonstrować przyszłym miłośnikom astronomii jakie obiekty można ujrzeć za pomocą takiego teleskopu. Zdjęcia zostały wykonane tak jak poprzednie w ognisku teleskopu.
Załączniki
SkyWatcher 90/900 EQ3-2 [RECENZJA]: IMG_8563.JPG
M81 i M82 w Wielkiej Niedźwiedzicy
SkyWatcher 90/900 EQ3-2 [RECENZJA]: IMG_8548.JPG
Saturn
IMG_8548.JPG (32.03 KiB) Obejrzany 26297 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostMichał M. | 26 Cze 2014, 16:39

Hej, a mógłbyś cyknąć fotkę temu ATM adapterkowi? Ciekawi mnie jak to skleciłeś :D Myślałem nad czymś takim pod smartfona żeby cyknąć Saturna od tak.
N8" R3.5"
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 04 Lis 2010, 17:59
Miejscowość: 52°48'9" N, 21°54'20" E

 

Postkaczor_ks | 26 Cze 2014, 18:58

SkyWatcher 90/900 EQ3-2 [RECENZJA]: WP_20140626_009.jpg

SkyWatcher 90/900 EQ3-2 [RECENZJA]: WP_20140626_008.jpg

SkyWatcher 90/900 EQ3-2 [RECENZJA]: WP_20140626_007.jpg

Tak oto wygląda ten mój adapterek. Pełen profesjonalizm nie ma co ukrywać :)
A do smartfona polecił bym połączyć tą zaślepkę od teleskopu z jakimś etui typu klapka bo ładnie trzymają telefon i z tyłu łatwo przykleić tą zaślepkę bo zazwyczaj takie etui jest z tyłu płaskie czego nie można zapewne powiedzieć o samym telefonie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postdaniel | 06 Lip 2014, 13:46

No i fajnie, gratuluję zakupu. Jeśli chodzi o planety to musisz trafić na lepsze warunki i kup dobre okulary. Te barlowy z zestawu to lepiej pozostawić ez komentarza aczkolwiek nieraz się przydają.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postkaczor_ks | 07 Lip 2014, 12:15

Minął miesiąc i kilka razy już mogłem popatrzyć w niebo. Jeżeli chodzi o teleskop to kilka kolejnych spostrzeżeń jakie mogę napisać to :

Kolejny raz tak jak wiele osób pisze potwierdza się opinia o kitowych okularach. Jedyny który używałem przez ten czas to "super" 25mm. Barlow jak i 10mm nie przydają się praktycznie tutaj kompletnie. Wolałem mieć mniejszy obraz a jaśniejszy i ostrzejszy niż coś przybliżać i się wkurzać a że to nie ostry a że to nie wygodnie się patrzy bo osiowość patrzenia daje się we znaki. Czyli wniosek jeden to 25 może jeszcze od bidy zostać .. ale reszta do wymiany na coś sensowniejszego.

Do drgań montażu już się przyzwyczaiłem i już wiem jak go "głaskać" żeby nie drgał za wiele. Przy robieniu zdjęć i ostrzeniu widać że wyciąg jest też najzwyklejszy i trochę się buja w różne strony szczególnie jak trzeba go mocniej wyciągnąć. Dokręcanie śruby blokującej nic tutaj nie daje bo jak lekka ją dokręcimy to ostrzenie staje się męczące a leciutko poluzujemy to zaraz znów wyciąg lata.

Jeżeli chodzi o szukacz to wiele osób pisało że jest słaby itp. Osobiście tak nie uważam. Nie jest źle i jak dla mnie wystarczy. Co prawda jest to tylko 30mm ale też tylko 6x więc jest wystarczająco jasny do przeglądania i celowania. Potwierdza się też teoria o stabilności kolimacji szukacza. Jak ustawiłem to raz po zakupie tak do tej pory trzyma nastawy chociaż kilka razy teleskop był już noszony, wożony w samochodzie i trącany.

Jeżeli ktoś zastanawia się na zakupem takiego czy podobnego teleskopu na podobnym montażu to na pewno wielkim plusem takiej konstrukcji jest możliwość rozstawiania w przeróżnych miejscach. Ja często po prostu otwieram okno i wystawiam teleskop. A że okno jest nie najwęższe (120cm) to można już kawałek nieba odwiedzić. Z dobsonem trzeba by już coś kombinować z krzesełkami czy to stawianiem na stole.

Wczoraj trochę się pogimnastykowałem i przez małe poddaszowe okienko strzeliłem kilka fotek łysego. Nie było to zbyt wygodne bo okienko jest praktycznie przy ziemi ma ze 30cm wysokości a za montaż robił parapet i kilka książek ale efekt chyba jest całkiem niezgorszy.

SkyWatcher 90/900 EQ3-2 [RECENZJA]: ksiezyc2_06_07_2014_x.jpg


SkyWatcher 90/900 EQ3-2 [RECENZJA]: ksiezyc_06_07_2014_x.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postbga | 07 Lip 2014, 14:00

Bardzo ładne fotki Księżyca. Możesz napisać czym robiłeś i jak podłączony sprzęt?
Okulary, to tak jak pisałeś, warty zatrzymania i używania jest jedynie 25mm. Nawet nieźle pokazał mi kilka DS-ów.
Do planetek polecam Ortho Baadera 6mm, tak jak mi koledzy na forum doradzili. Niedrogi okular, dający świetne, ostre i kontrastowe obrazy.
Na szukacz też złego słowa nie powiem, jasność wystarczająca (źrenica wyjściowa 5mm), ostrość też dało się ustawić a najważniejsze, że trzyma nastawę. Wyciąg jest ok, dopóki się nie podczepi lustrzanki, wtedy to masakra jest.
Pozdrawiam!
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 Kwi 2013, 11:26

 

Postkaczor_ks | 07 Lip 2014, 14:49

Zdjęcia podobnie jak powyższe zostały wykonane Canonem 1100D podpiętym za pomocą mojego profesjonalnego adaptera (zdjęcia wyżej) w ognisku teleskopu. Większe przybliżenie było robione z kitowym barlowem x2.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostRaduchfoto | 07 Lip 2014, 14:55

Pytanko czy w tej przejściówce długość tej niebieskiej tulei ma jakieś znaczenie czy tylko musi pasować do wyciągu? rozumiem, że to na 2" ?
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

Postkaczor_ks | 07 Lip 2014, 15:01

Jest to adapter na 1,25". Taki jest wyciąg w tym teleskopie ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby zrobić 2". Długość ogólnie taka żeby trzymało. Ja nic nie skracałem użyłem zaślepki takiej jaka była do teleskopu. Skleiłem razem z dekielkiem od aparatu a potem wywierciłem dziurę i wyszlifowałem. Jak będzie 2" to nawet będzie lepiej bo u mnie brzegi zdjęć bywają lekko przyciemnione. Oryginalny adapter przykręcany byłby do zewnętrznego gwintu przez co nie zmniejszał średnicy wyciągu. Ten niestety wchodzi w środek przez co wyciąg traci na średnicy o grubość plastiku. Taśma którą widać na zdjęciach jest tylko po to żeby adapter wchodził trochę ciaśniej w wyciąg i nie wypadał bo plastik z którego zrobiona jest zaślepka od teleskopu jest trochę miękki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postbga | 07 Lip 2014, 16:05

Ja mam kupioną złączkę projekcyjną+pierścień T2 do mocowania Canona. Złączka taka: http://teleskopy.pl/product_info.php?pr ... wgodZnMA2A
Fajną sprawą jest, że do złączki tej można wkładać okulary i robić zdjęcia na różnych powiększeniach.
Niestety, bardzo trudno jest mi ustawić właściwą ostrość, bo mój Canon 400D nie posiada funkcji live view i muszę patrzeć przez mały, ciemny wizjer, w którym ciężko jest dostrzec szczegóły. Ale spróbuję powalczyć, może coś z tego wyjdzie.
Oczywiście, stosuję funkcję podniesienia lustra przed zrobieniem zdjęcia i samowyzwalacz, by eliminować drgania sprzętu.
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 Kwi 2013, 11:26

 

Postkaczor_ks | 07 Lip 2014, 16:41

Adapter który posiadasz bga rzeczywiście jest fajną rzeczą. Może kiedyś sobie kupię. Na razie chce doposażyć się w jakieś lepsze okularki bo to jest raczej mój priorytet. Jeżeli chodzi o aparat to rzeczywiście bez LV ciężko coś ostrzyć. Mój 1100D nie posiada jednak wstępnego podnoszenia lustra i pozostaje tylko opóźniona migawka.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postbga | 07 Lip 2014, 16:52

Nie jestem pewny, ale raczej 1100D powinien posiadać wstępne podnoszenie lustra. U mnie ta funkcja jest schowana w ustawieniach indywidualnych, głęboko w menu. Jednak z niej nie będę korzystał, bo jak ją włączę, to skraca mi czas samowyzwalacza z 10s do 2s i drgania montażu nie zdążą wygasnąć :(
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 Kwi 2013, 11:26

 

Postkaczor_ks | 07 Lip 2014, 17:35

1100d niestety nie ma wstępnego podnoszenia lustra nawet w ukrytych ustawieniach. Na wielu forach i recenzjach jest opisane ze nie posiada co jest właśnie minusem w tym modelu. Ale tragedii nie ma a przynajmniej nie zauważyłem jeszcze problemów z brakiem tej funkcji.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostMateuszW | 07 Lip 2014, 18:39

Nie ma co kupować tej złączki projekcyjnej. Projekcja to najgorsze wyjście, gdy posiada się lustrzankę. Powinno się robić zdjęcia w ognisku głównym, a gdy chce się większy power, to włożyć tam dodatkowo barlowa. Polecam GSO 2,5x APO - bardzo dobry i tani barlow.
Jeśli chodzi o ten adapter ATM, to ja bym się bał na niego zakładać aparat :) Plastik to nie jest dobry materiał na złączki. Kup pierścień za 40 zł i ciesz się sztywnością.
Bga - kup sobie wężyk spustowy za 30 zł. Nie będzie już potrzeby używania samowyzwalacza i będziesz mógł dać wstępne podnoszenie lustra.
Nie skomentuję robienia zdjęć przez okno :) Powiem tylko, że na takich zdjęciach ostrość po prostu siada, bo powietrze strasznie faluje. No i ta gimnastyka...
Co wy gadacie, przecież 1100d ma Live View.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postbga | 07 Lip 2014, 21:08

MateuszW napisał(a):Co wy gadacie, przecież 1100d ma Live View.

No właśnie gadamy, że ma. Nie ma mój 400D, niestety.. I tu jest największy problem z ustawieniem ostrości.
Tak jak mówisz, odkręcę złączkę i zastosuję tylko pierścień M2. Nad wężykiem spustowym pomyślę, bo to przydatna rzecz. Tylko najpierw chcę przetestować, czy dam radę ustawić ostrość, bo jak nie, to cała zabawa szybko się skończy :(
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 Kwi 2013, 11:26

 

Postmarianowski | 07 Lip 2014, 21:24

bga napisał(a):No właśnie gadamy, że ma. Nie ma mój 400D, niestety.. I tu jest największy problem z ustawieniem ostrości.

Załączone oprogramowanie(płytka CD) umożliwia focenie z komputera.Laptop w pole i Live View oraz wężyk staje się zbędny...
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postbga | 07 Lip 2014, 21:34

O kurczę, tyle lat mam tego Canona i nie wiedziałem o takiej możliwości (bo w sumie nie była mi do niczego potrzebna) :oops:
Normalnie zaraz sobie sprawdzę, dzięki za informację :D

EDYTA
Niestety, moja radość była przedwczesna. Canon 400D nie posiada możliwości oglądania na żywo obrazu w laptopie.
To mają aparaty z funkcją LV właśnie.
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 Kwi 2013, 11:26

 

PostMateuszW | 07 Lip 2014, 22:47

bga napisał(a):No właśnie gadamy, że ma. Nie ma mój 400D, niestety..

A to coś mi się pomieszało przy czytaniu :)

Co do sterowania z kompa, to oczywiście aparat bez LV nie da możliwości przekazu obrazu na żywo, ale jest inna metoda. Po prostu robić zdjęcia i sprawdzać na ekranie, czy jest ostrość, czy nie. Program automatycznie ściąga nowe fotki na kompa. Po kilku/kilkunastu fotkach ustawi się ostrość perfekt. Ja tak ustawiałem ostrość np na Słońcu, jak jeszcze fociłem aparatem (bez LV). U mnie jednak sytuacja była inna, bo wizjer mam duży i wyraźny, także np planety, czy Księżyc ostrzyłem przez niego (słońce ostrzyłem przez laptopa, bo w wizjerze robiły się jakieś dziwne efekty dyfrakcyjno interferencyjne).
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostEkolog | 19 Lip 2014, 18:02

To ja dodam tutaj o moich doświadczeniach z tym teleskopem.

W zestawie sklepowym najbardziej interesowało mnie jakiej jakości jest obecny w zestawie Barlow achromatyczny. Nie ufając mu od razu nabyłem jakiś okular firmy Sky-Watcher Plossl 5 mm oferujący dużą odległość od oka.

Okazało się, że Księżyc w powiększeniu 180 uzyskanym kitowym 10mm plus Barlow praktycznie niczym nie różnił się od obserwowanego tym Plosslem. Dlatego okular ów sprzedałem za połowę ceny. Nie twierdzę, że było to rozsądne ale byłem wtedy bardzo początkującym astro-amatorem, a wspominam o tym żeby podkreślić, że na Księżycu różnicy nie widziałem.

Obserwacje dzienne. Z balkonu o szerokości 90 cm ale z "ułatwieniem" w postaci otwartych drzwi do mieszkania. Dobry obraz nawet w dużych powiększeniach.

Obserwacje astronomiczne.
Księżyc w powiększeniu 90x również prezentuje się znakomicie (a nawet "estetycznie" lepiej) i daje się oglądać bez "wypalania oczu". Messier 31. Wieś około 30 km od Wrocławia, niestety kilka km od autostrady. Owalna mgiełka, raczej bez struktury, niemniej wyraźniejsza niż w refraktorku 70/500 AZ2.

Mechanika bez zarzutu. Wszystkie "istotne" części montażu metalowe. Dodawane są dwie przeciwwagi ale ja radziłem sobie jedną.

Zestaw ten daje się bardzo rozsądnie podzielić na kilka części, do przewożenia, tak, że ich ponowne połączenie zajmuje naprawdę niewiele czasu. Kilka minut.

Montaż posiada miejsce na lunetkę biegunową. Kupiłem taką i skutecznie zamontowałem. Nogi statywu są aluminiowe. Stoliczek pomiędzy nimi oczywiście przydaje się. Szukacz 6x30 nie zachwycił ale też nie podpadł mi. Na pewno lepszy od maleństwa oferowanego przez Sky-Watchera w 70/500 na AZ2. Kątówka 90 stopni to jednak zaleta - moim zdaniem - w stosunku do kątówki na AZ3. Przydaje się to skoro obiekty w zenicie są łatwiej osiągalne tym montażem niż gdy ten tubus jest na AZ3.

Zestaw jest wart swojej ceny choćby z takiego powodu, że kupując oddzielnie jego składowe elementy, w szczególności montaż, zapłacilibyśmy znacznie więcej. Ten montaż można przecież wykorzystać potem pod inny tubus jeśli takiego dorobimy się (np SC5).

Teleskop użytkowałem tylko do wizuala i niezbyt długo, gdyż był to mój pierwszy teleskop i (nierozsądnie) zniechęciłem się nieudanym "polowaniem" na M57.

Pozdrawiam
p.s.
Dotyczy modelu:
http://www.astrokrak.pl/695-teleskop-sk ... q3-2-.html
Załączniki
SkyWatcher 90/900 EQ3-2 [RECENZJA]: 90_900_EQ32.jpg
Ekolog
 

Postatheist | 29 Lip 2014, 08:04

Witam wszystkich:)
Jestem posiadaczem w/w refraktora od całkiem niedawna, jest to mój pierwszy sprzęt i zaraz realizacja marzeń odkładanych od iluś tam lat.
Nie będę ukrywał że jestem całkowitym świeżakiem w tym temacie bo nie miałoby to wielkiego sensu.
Do kitowego zestawu dokupiłem sobie SWA 6mm Plossla i faktycznie stwierdzam że to zestawowe 10 mm jest do bani, 25 mm jeszcze jako tako.
Barlow też jest raczej słaby i o wiele lepiej prowadzi się obserwacje bez niego.

Dla wyjaśnienia mieszkam w Łodzi w 7-piętrowym bloku ale z szeeerokim widokiem wschód-zachód bo akurat balkon jest ustawiony w takim miejscu że nic mi nie zasłania nieba tyle że...no właśnie to światło, dużo światła...

Teraz pojawia się pytanie z mojej strony do tych bardziej "otrzaskanych" w temacie.
Jaki sprzęt powinienem dokupić żeby jak najwięcej wyciągnąć z mojego SW, interesują mnie soczewki, filtry lepsze barlowy i szukacze ( niby ten nie jest zły ale myślę że mógłby być lepszy).

Tak, wiem mogłem dołożyć i kupić od razu lepszy sprzęt ale taki mi doradzono w DO i taką też podjąłem decyzję ze względu na totalną schizofrenię w jaką popadłem czytając wszystkie forumowe argumenty ZA (jakimś sprzętem) i PRZECIW (jakiemuś innemu).

Pozdrawiam :)
SCT6'XLT OTA EQ3-2
Awatar użytkownika
 
Posty: 22
Rejestracja: 27 Lip 2014, 15:53
Miejscowość: Łódź

 

Postkaczor_ks | 29 Lip 2014, 09:40

Nie mam jeszcze obeznania który okular kupić a który nie. Ale ogólnie polecam zaznajomić się z tematem rozdzielczości optycznej sprzętu. Janusz w którymś wątku to opisuje. 6mm które kupiłeś nie wiem czy do końca jest najlepszym rozwiązaniem ponieważ wykracz już dużo poza zdolność rozdzielczą tego sprzętu. Swój teleskop testowałem na dobrej jakości okularkach i przy okularze rzędu 5mm ostrość obrazu była prawie taka jak z tej kitowej 10mm z barlowem. Mówię tu o planetach. Testowałem na Saturnie i nie dało się go dobrze wyostrzyć ani w kitowcu ani w lepszym okularze. Po prostu jest to już duża przesada z powiększeniem. Zdolność rozdzielcza tego teleskopu to 39x. Dobrze ogląda się obiekty powiększone 2x od tej zdolności lub też max 3x. Wykraczanie powyżej tego powiększenia tylko rozmazuje obiekt. Moim zdaniem maks można kupować 7,5 a nawet chyba lepiej 8mm. Wtedy obrazy będą jeszcze wystarczająco ostre. Z własnych obserwacji wiem że dużo częściej ogląda się DS niż planetki. W końcu tych obiektów jest dużo więcej. Pod jasnym niebem można się pokusić o odnajdywanie chociażby gromad kulistych czy otwartych. Te są jeszcze dość jasne aby można je było zobaczyć. Dlatego moim zdaniem jak już chcesz kupić jakiś dobry okular to szukaj coś o małym powiększeniu a w miarę dużym polu. Z budżetowych okularów nie wiem czy nie dobry będzie GSO 20mm z polem 70st. Wiem że nie jest to super okular ale ten teleskop też nie jest wymagający. Taki okular dużo bardziej ci się przyda moim zdaniem a 70 stopniowy widok naprawdę cieszy oko i ułatwia nawigację po niebie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postatheist | 29 Lip 2014, 09:50

Dzięki za info.
Natomiast jeśli chodzi o tą 6-tkę to jeśli mam być szczery to obraz Saturna właśnie miałem bardzo ostry w porównaniu do 10mm kitowca (ale to moze kwestia tego że na obu oczach mam minus 3,5 wady) i gdyby właśnie nie ten nieszczęsny barlow to byłoby lepiej bo mi strasznie jakoś tak...rozpaćkiwał obraz...
Efekt był taki że 6mm bez barlowa było o wiele lepsze niż 10mm z barlowem...nie mówiąc bez ;)
SCT6'XLT OTA EQ3-2
Awatar użytkownika
 
Posty: 22
Rejestracja: 27 Lip 2014, 15:53
Miejscowość: Łódź

 

Postkaczor_ks | 29 Lip 2014, 15:15

Powiedz mi czy ten okular 6mm który posiadasz to ten ?
http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/oku ... d1203.html
Warto wiedzieć na przyszłość jaki można do tego teleskopu kupić żeby się nie zawieść z ostrością.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Piotrek K., witos1 oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat