przesiadaka z SW 200/1000 na EQ5 na GSO 10" DeLuxe

Postmichael99 | 23 Wrz 2014, 10:51

Witam :)

Jako, że się właśnie tak jak w temacie przesiadam, to chciałbym się podzielić ogólnymi wrażeniami i spostrzeżeniami :) Dla przypomnienia jest to zmiana teleskopu ze Sky-Watchera 200/1000 na montażu EQ5 na GSO 10" DeLuxe. Czyli dopadła mnie dwucalowica złośliwa ;) Aczkolwiek nie do końca, bo wiem, że znaczącej poprawy nie będzie, ale że nie bawię się w astrofoto, to stwierdziłem, że zamienię paralaktyka na dobsona, a że chciałem mieć jeszcze trochę kasy na okulary i inne akcesoria po sprzedaży poprzedniego teleskopu, zdecydowałem, że to będzie 10". Tą recenzję będę tworzył dzieląc ją na części, gdyż nie sposób zebrać wszystkich wrażeń i informacji w jednym poście, a do tego teleskop jeszcze do mnie jedzie ;) No i ma być dzisiaj... Już się nie mogę doczekać :) Aha, jakby jakieś pytania, ktoś chciał o tych teleskopach coś wiedzieć, czy coś, to proszę śmiało pytać, postaram się na wszystkie zapytania odpowiedzieć ;) I równocześnie proszę o komentowanie, podpowiadanie oraz doradzanie i podpowidanie mi, jak jeszcze mogę ulepszyć teleskop, oraz o odpowiadanie na moje pytania ;) Aha i to ma być mój teleskop docelowy, jeszcze rozważam 12", ale to już chyba logistycznie dla mnie za dużo będzie :) No i 1000zł więcej, co przy moim budżecie to ogromna sumka...

To było tytułem wstępu, teraz przejdźmy do konkretów. Po pierwsze kupiłem używkę, nie lubię przepłacać za nówki :) W komplecie wziąłem wszystko, co daje producent, oprócz okularu 9mm. A to z powodu, że po pierwsze i tak ten okular to badziewie i i tak bym go wymienił, a po drugie został mi się kitowiec 10mm od Sky-Watchera. A jego nie sprzedam, bo ma uszkodzony gwint filtrowy i da się go używać tylko z filtrami 2", albo w ogóle bez filtrów. No i za ten zestawik zapłaciłem 1310zł. Teraz przejdźmy do osprzętu, z jakim zamierzam go używać i jaki osprzęt dokupić. Zresztą w tym ostatnim możliwe, że zwrócę się do Was z pomocą. No więc mam, a tak właściwie będę miał ten okular GSO SuperView 30mm 70* i myślę, że to będzie docelowy okularek długoogniskowy do tego teleskopu. Do tego okularu mam tego kitowca 10mm, ale wiadomo, jak to wszystkie kitowce będzie go trzeba wymienić, na co to jeszcze zobaczymy, bo na razie nie mam kasy ;) Ale na pewno w przedziale 9-11mm. Do tych dwóch pozycji zamierzam kupić barlowa ED GSO 2" 2x. No i otrzymam naprawdę fajne ogniskowe: 30mm, 20mm, 15mm, 10mm, 7mm i 5mm. Czyli super zestawik, od szerokich kątów do dużych powerów na planetach przy dobrym seeingu. Do tego wszystkiego przydały by się jakieś filtry: postawiłem na 2" UHC (już zakupiony, paczka przyjdzie za kilka dni), Orion Moon 2", i ewentualnie po pomyślnym wyniku testu Orion SkyGlow 2". Aha no i możliwe, że przed opozycją Marsa zakupię filtr pomarańczowy 2", na razie nie mam kasy ;) A pewnie się zastanawiacie, skąd będę miał kasę na tego barlowa, filtry i okulary, otóż wystarczy zajrzeć w stopkę, ile rzeczy sprzedaję, zresztą nie tylko, pozbywam się też książek i mnóstwa innych rzeczy ;) I po ich mam nadzieję pomyślnej sprzedaży będę miał kasę na te akcesoria :) Aha i jeszcze wymienię szukacz na kątowy, bo tak to sobie kręgosłup złamę ;) I zamierzam też kupić za pieniądze ze sprzedaży poprzedniego telepa lustrzankę, oczywiście nie do astrofoto, bo do tego koniecznie trzeba paralaktyka, ale do zwykłego foto i może jakiś dziennych fotek przez teleskop. Ale coś tam i tak spróbuję pofocić w astro ;) No i to byłoby chyba na tyle, z rzeczy, które zamierzam dokupić, teraz przejdźmy do tego, co chcę wykonać własnoręcznie w tym teleskopie. Będą to: welurowe wyczernienie (jeśli stwierdzę, że takie jest potrzebne, nie wiem, jak są wyczernione teleskopy GSO, ale w poprzednim to była masakra), platforma paralaktyczna bez napędu (nie będę chyba w stanie zrobić własnoręcznie do niej napędu, znaczy oczywiście kupiłbym ze sklepu, ale chyba nie dam rady podczepić żeby to wszystko działało), wymiana pająka z krzyżowego na taki w kształcie litery C (nie wiem, czy się to opłaca, w poprzednim teleskopie denerwowały mnie linie od jasnych gwiazd, więc postanowiłem w docelowym wymienić, ale nie wiem czy dam radę i w ogóle), odrośnik i jak się zmieszczą to baffle. No i nie wiem, czy LW jest wyczernione, jeśli nie to oczywiście to zrobię :)

No i to chyba na razie na tyle, dopisywać będę dalej, jak dostanę telepa i jak przeprowadzę pierwsze obserwacje :)

Pozdrawiam i czekam na jakieś rady i pytania :)
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postmichael99 | 23 Wrz 2014, 14:50

No i telepik doszedł :) Pierwsze wrażenie: trochę to duże, ale po chwili się przyzwyczaiłem, bo nie jest dużo większe od 200/1000. Kolejna sprawa to okular 30mm. Jego wielkość po prostu mnie przeraziła ;) W porównaniu z 6mm ortho to po prostu bez porównania ;) A tak to wszystko OK, ale martwi mnie lustro i nie wiem, dlaczego, ale jeśli telepa skieruję na okno (nie to, żeby okno było brudne ;), po prostu większe światło niż w pomieszczeniu), to lustro jest strasznie matowe i szare... Czy umycie coś tu pomoże? Proszę o pomoc w tej kwestii. Pozd!
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postg.b. | 23 Wrz 2014, 15:26

Co do lustra. Sprawdź w nocy jakie daje obrazy. Jeśli będziesz zadowolony nie ruszaj. Jeśli nie to można by opłukać. Moje 6" jest strasznie "brudne" a w nocy to mi nie przeszkadza. Pozdrawiam.
Meade LB 12"+ podwórko
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 02 Cze 2014, 21:37
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski

 

Postmichael99 | 23 Wrz 2014, 19:17

Z lustrem już się sprawa rozwiązała, umyłem i tyle, jest teraz piękne i czyste :) Teraz zastanawia mnie jeszcze tylko jedna rzecz, bo na LW znalazłem taki jak na zdjęciach element i się zastanawiam z osobą, która mi telepa sprzedała, po co to jest. Niby nic nie trzyma, a tylko część LW zasłania. Może Wy macie jakieś pomysły? Odkręcać, czy zostawiać? Pozd!
Załączniki
przesiadaka z SW 200/1000 na EQ5 na GSO 10" DeLuxe: DSCN9426.JPG
przesiadaka z SW 200/1000 na EQ5 na GSO 10" DeLuxe: DSCN9420.JPG
przesiadaka z SW 200/1000 na EQ5 na GSO 10" DeLuxe: DSCN9418.JPG
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postdominikrd | 23 Wrz 2014, 19:22

Może to coś trzymało matę grzewczą LW? :shock:
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Postmichael99 | 23 Wrz 2014, 20:10

Nie wiem, ale teleskop był użyty ok. 8 razy i osoba sprzedająca mi teleskop też nie wie co to jest, a w dodatku nigdy tego nie zauważyła. Tak więc ona nie mogła założyć żadnej maty, a chyba ze sklepu czegoś takiego nie dają... Nadal czekam na pomysły i czy to odkręcić, czy nie? Pozd!
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postdominikrd | 23 Wrz 2014, 20:28

No to ja też jestem ciekaw co to może być bo sprawdziłem u siebie i czegoś takiego nie ma. Nie wiem co ta śrubka może trzymać skoro LW jest jednym kawałkiem.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

PostPawlik | 23 Wrz 2014, 20:44

przypadkiem LW nie jest w obudowie? może ten dzyndzel chroni je przed wypadnięciem...
Sky Watcher 14" GoTo, TS 152/900 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5
 
Posty: 241
Rejestracja: 01 Paź 2009, 13:55

 

PostKrzysztof_P | 23 Wrz 2014, 21:40

:D Witam.

Tak montowane są LW w teleskopach GSO , lustro jest w obudowie i dołem trzyma je właśnie ta blaszka a górą ze jest ścięte pod kątem 45* to trzyma się pod obudową.
Zawsze można zdemontować , wyznaczyć offset i nakleić bezpośrednio na ścięty walec do którego przymocowana jest obudowa LW w której ono teraz siedzi.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdominikrd | 23 Wrz 2014, 22:01

A faktycznie obudowa. Dopatrzyłem się jej dopiero teraz na trzecim zdjęciu.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Postmichael99 | 24 Wrz 2014, 12:06

Czyli co, nie można tego usunąć... Szkoda, ale chyba jest to jednak dobrze pomyślane, bo gdy patrzę podczas kolimacji to widzę inny widok niż w Sky-Watcherze, po prostu łapki LG mieszczą się spokojnie w LW, i nawet po odjęciu tego mocowania, czyli ta blaszka chyba nic nie zasłania. A jeszcze sprzedawca dał mi zdjęcia z netu nowych GSO i też tam są te blaszki. Więc chyba wszystko OK.

Teraz opinia na temat wykonania sprzętu. Nie mogę na razie zamieścić opinii z obserwacji, gdyż jestem na razie chory. Tak więc teleskop jest wykonany znacznie solidniej niż Sky-Watcher. Aczkolwiek do doskonałości sporo mu brakuje. Po pierwsze fatalne rozwiązanie z chłodzeniem LG. Otóż teleskop tak jak pisałem, był użyty ok. 8 razy, a przez wiatraczek, który wciągał kurz do środka tuby (z tyłu nie ma przykrywka, i można od tyłu wsadzić palec na wierzch lustra) lustro było masakrycznie zakurzone, tak jak pisałem, szare i matowe. Tak więc rozwiązanie do bani, koniecznie w tych teleskopach trzeba z tyłu zrobić jakąś zakrywkę, np. z materiału, kartonu, albo blachy. Powinni jeszcze dorobić moim zdaniem drugą półeczkę na akcesoria z drugiej strony, wtedy można byłoby wszystkie umocować i w ogóle. No i więcej otworów na akcesoria 2", bo jest tylko 1. Aha i rzecz która mnie mocno zdziwiła i zaskoczyła, to fakt, że wiatraczek jest na 8 baterii (choć mogłem to przeliczyć: 12V:1,5V=8), a na zdjęciu wyglądało to jak 4 i byłem święcie o tym przekonany. A poza tym, to trochę przesadzili z tą ilością baterii, bo taki wiatraczek to by nawet 2 poradziły, a przecież nie używa się jakoś strasznie długo tego wiatraczka, 10min i lustro wychłodzone, więc 2 baterie by spokojnie starczyły. Mogliby też zrobić jakieś podkładki filcowe, czy coś w podobie, bo jak się trochę przesadzi z odchyleniem tuby, to już rysa na montażu. I też wsadzanie tuby na montaż mogli by trochę lepiej rozwiązać, po prostu się nie da tego tak zrobić, aby nie zahaczyć i nie obić gdzieś Dobsona. Co do wyciągu, to microfocuser mogliby lepiej zrobić, bo ma znaczące luzy. Aha i co mnie mocno zaskoczyło, podczas przesiadki z wyciągu zębatkowego na Crayforda, to to, że wyciąg dochodzi do końca, a kręcić można dalej... Trochę mnie to zdziwiło, oczywiście wiem jak to jest zrobione i w ogóle, ale się tego zupełnie nie spodziewałem. No i zero luzów w wyciągu, co prawda w poprzednim zębatkowym nie było tak źle, ale tu najmniejszego luzu brak. No i jeszcze jeden minus, bo się nie da zablokować przekręcania Dobsona w obu osiach, czyli ani tu nie można na stałe zakręcić, żeby się nie ruszało i w drugiej osi też. A czasem może to być potrzebne. Natomiast plus dotyczący tego samego to to, że można regulować opór przesuwu, czego podejrzewam nie ma w Sytnach. Aha i jeszcze jeden spory minus, bo nie można przekręcać (prawo lewo) tuby względem montażu, co przy zastosowaniu platformy paralaktycznej może być niemałym kłopotem (jeszcze nie wiem, bo nie testowałem, ale z EQ5 było tak, że jak się odwróciło w drugą stronę teleskop to wyciąg był z drugiej strony i zawsze trzeba było przekręcać tubę względem montażu na obejmach, a tu będzie chyba tak samo, a przekręcić się nie da, bo nie ma obejm), bo wyciąg może wyjść pod tubą i nie będzie jak patrzyć. Prostym rozwiązaniem byłoby zastosowanie obejm, oczywiście nie da rady tego zrobić samodzielnie, bo trzeba by było całego Dobsa rozebrać i złożyć inaczej od nowa, ale producenci mogli by o to zadbać.

Z pozytywów, których nie było w Sky-Watcherze, należy wymienić: lepsza odbijalność luster, znacznie lepszy wyciąg z microfocuser-em, mniejsze przybliżenie szukacza, przez co łatwiejsze wyszukiwanie obiektów, znacznie lepsze okulary, ogólną większą staranność o szczegóły. I nie mam pojęcia, po co dali aż 2 przedłużki 2"-2", jeśli chyba nie jest potrzebna żadna... Za to mogli by dać coś do podłączenia lustrzanki. No i łożyskowanie jest, nie tak jak w Syntach.

Składanie to chwila, zajęło mi to razem z rozpakowaniem i wniesieniem do domu niecałą godzinę, a robiłem bez instrukcji, bo się sprzedającemu gdzieś zawieruszyła. Co do mobilności. No niestety myślałem, że będzie trochę lepiej, niby ten teleskop (wg jednego ze sklepów, bo wszystkie sklepy dają różne wagi...) waży mniej niż mój poprzedni, ale jest tak zrobiony, że nie ma go za co chwycić i nie ma za bardzo jak przenieść w całości i do przeniesienia dalej niż na powiedzmy 5m trzeba zdejmować tubę i osobno przenosić tubę i montaż. Ale za to ładnie pomyśleli z wyjmowaniem i zakładaniem tuby, bo to trwa sekundę, a nie jak w poprzednim telepie niecałą minutę. Jeszcze z mobilności to to, że tuba idealnie mieści się na siedzeniach z tyłu zwykłego samochodu i na szczęście nie trzeba składać siedzeń.

To co mnie przeraża, to to, że niestety jest to montaż Dobsona. Do tej pory miałem wszystko na paralaktyku (albo na azymucie z klinem paralaktycznym), więc nie mam pojęcia jak będę obserwował z Dobsona, ale na pewno muszę zrobić platformę paralaktyczną, chociaż taką zwykłą bez napędu.

No i tyle opinii na dziś, pozdrawiam i dzięki za wszystkie podpowiedzi :)
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postmichael99 | 25 Wrz 2014, 11:49

Teraz trochę odnośnie okularów :)

Po pierwsze rzecz, która ogromnie się rzuca w oczy to wielkość okularu 30mm, ale już o tym wspominałem. Natomiast ogólnie co mogę powiedzieć na temat tego okularu, to to, że ma naprawdę przyzwoite pole, ale ma jedną, jak dla mnie bardzo ważną wadę. Otóż diafragma jest bardzo kiepsko zarysowana. W moim poprzednim okularze do przeglądu nieba, diafragma była wręcz idealna, pięknie się rysowała i ograniczała pole widzenia, a tu jej tak jakby nie ma... Dla mnie to trochę kiepsko, bo mózg chce się doszukiwać granicy pola i nie może go znaleźć. Natomiast w następnych 2 okularach, Baader Classic Ortho 6mm i kitowcu 10mm diafragma jest niezła, ale ER jest tak krótki, że po przyzwyczajeniu się do patrzenia przez SV 30mm z ER 20mm po prostu nie umiałem się przestawić na patrzenie z tak krótkim ER. Co ciekawe jednak, jak nie patrzyłem do tej pory przez okular o tak długim ER, to tak krótkie w Ortho 6mm nie sprawiało mi kłopotów.... Całe szczęście już wymieniam te okulary ;) Aha no i w poprzednich okularkach pole nie było oszałamiające, 45, 50 i 52*, po spojrzeniu przez 70* widać naprawdę kolosalną różnicę :) Aha a co do zakupu okularu w granicach 9-11mm, na zastępstwo kitowej 10-tki (aha, właśnie mi się przypomniało, jaki ER ma kitowa 10-tka? Wie ktoś może?). Rozważam 2 opcje, bo nie wiem, jak będę sobie radził z obsługą dobsona i na ile pomorze mi platforma paralaktyczna. No więc jeśli mi na tyle pomoże i na tyle będę się umiał obsłużyć dobsem, to nie potrzebuję okularu o dużym polu i wtedy kupię Baader Classic Ortho 10mm. No a jeśli potrzebowałbym większego pola, bo obiekt za szybko będzie mi uciekał i nie będę mógł za nim nadążyć nawet z platformą paralaktyczną (bez napędu), no to konieczne będzie szersze pole. No i tu mam od groma i trochę typów, ale pytania który wybrać zadam dopiero, jak się okaże, że koniecznie potrzebuję szerszego niż 45* pola.

A co do pozostałych akcesorii jakie zamierzam dokupić do tego telepa. Filtr UHC właśnie do mnie dotarł. Do tego kupię jeszcze filtr Orion Moon 13% 2" do Księżyca. W przyszłości może się też zaopatrzę w filtr Orion SkyGlow do kulek i galaktyk (nie wiem, czy on coś wniesie do widoczności z miasta tych obiektów, ale mam znajomego, który posiada ten filtr i u niego mam zamiar go przetestować, wtedy zobaczę, czy wezmę, czy też nie), i jak się zbliży opozycja Jowisza to możliwe, że jak będę miał kasę to dokupię filtr pomarańczowy do zwiększenia widoczności WCP a w przyszłości do oglądania Marsa. W międzyczasie wymienię wspomniany okular i prawdopodobnie kupię lustrzankę do focenia Łysego, samolotów, planet i różnych naziemnych obiektów przez teleskop i do zwykłego foto. Nie zapomnę też spróbować coś pofocić z DS-ów i szerokim kątem ogólnie nieba. No i może też zmienię szukacz na kątowy (tak w ogóle to taki powinni od razu dawać w zestawie zamiast prostego), żeby sobie kręgosłupa nie połamać. a i o barlowie zapomniałem, ale na razie nigdzie nie mogę takiego znaleźć... No i inne modyfikacje też zamierzam zrobić, ale o nich już wcześniej wspominałem.

Pozdrawiam!
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Posttowerfox | 25 Wrz 2014, 12:17

michael99 napisał(a):W przyszłości może się też zaopatrzę w filtr Orion SkyGlow do kulek i galaktyk (nie wiem, czy on coś wniesie do widoczności z miasta tych obiektów, ale mam znajomego, który posiada ten filtr i u niego mam zamiar go przetestować, wtedy zobaczę, czy wezmę, czy też nie)

Jak przetestujesz to napisz czy są daje coś ten filtr w mieście. Tu czy na PW :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postmichael99 | 25 Wrz 2014, 14:14

Oczywiście, że napiszę, po to piszę tą opinię :) A interesuje Cię bardziej poprawa widoczności mgławic, czy kulek i galaktyk? Bo jeśli to pierwsze, to lepiej kupić filtr UHC. Cena ta sama, a wyciągnie lepiej. No ale jeśli o kulki czy galaktyki, to lepiej kupić ten, bo ma szersze pasmo, a czy coś pomoże to zobaczymy. A dokładniej mówiąc, to będzie test z pod miasta, dopiero jak kupię ewentualnie własny to będę mógł powiedzieć, co daje z miasta. Pozdrawiam. P.S. Spod miasta mam na myśli ok. 20km od centrum Łodzi :)
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Posttowerfox | 25 Wrz 2014, 15:16

Głównie galaktyki :) Najbardziej interesuje mnie jak sprawuje się w mieście. Także czekam na wpis dotyczący tego filtra :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postmichael99 | 28 Wrz 2014, 11:38

No i teleskop po pierwszych nocnych obserwacjach :) Ale obserwacje były krótkie, tylko 6 obiektów. Aha dostępny sprzęt to tylko SV 30mm, kit 10mm i filtr UHC, no i oczywiście teleskop 10" ;) Warunki to niebo ok. 5mag i święcące z kilku metrów okna, ale starałem się tak ustawić, żeby mi do tuby i okularu nie świeciły. Co do prowadzenia, to z tym 125x nawet bez platformy (bo jej na razie nie mam) dawało spokojnie radę. A więc:

M57 - ogólnie z filtrem duża poprawa, nawet bez spora, ale z filtrem mgławica zaczyna jakby świecić na biało, a tak bez filtra to szary krążek. No i bez filtra to wszystko na szarym tle, a tu piękne czarne otoczenie. Spokojnie widać było ciemniejszy środek, nawet jak nie używało się zerkania, mgławica nie znikała. Podejrzewam, ale ciężko to ocenić, bo trochę za małe powiększenie i za kiepskie warunki, że widać było trochę strukturę. Nie wiem, czy to możliwe, ale takie odnosiłem wrażenie.

M13 - tu się jak na razie zawiodłem, bo bardzo słabo ta kulka wychodziła z tła, ale myślę, że to przez to, że było za małe powiększenie i że akurat była w jasnej strefie mojego nieba.

M27 - Lepiej niż w poprzednim teleskopie, z filtrem duża poprawa, ale do tej mgławicy najlepsze byłoby powiększenie rzędu ok. 80x, a ja miałem tylko 41x i 125x, ale z zakupionym już barlowem (który jeszcze nie doszedł, więc nie miałem możliwości), będę miał te ok. 80x, które przyda się też bardzo przy podglądaniu samolotów na wysokościach przelotowych. Wracając do mgławicy, widać spokojnie 2 połączone ze sobą kulki, ale tak jak mówię, nie miałem do niej odpowiedniego powiększenia.

M92 - praktycznie to samo co M13, zbyt małe powiększenie i gromada słabo odróżniała się od tła. Tu jak i w M13 spróbowałem z UHC, ale przy powiększeniu 125x wycięło prawie całkowicie gromadę, a przy 41x ładnie poczerniło tło mało wycinając gromadę, ale wiadomo, że kulek nie obserwuje się z 40x.

M31 - Tu poprawa trochę widoczna, ale do galaktyk potrzeba ciemnego nieba. Poprawa też dlatego, że znacznie fajniej wygląda w 70* polu widzenia niż w 50*. Założyłem też z ciekawości filtr UHC i szczerze mówiąc, galaktyki nie zgasiło prawie wcale, a tło stało się wyraźnie ciemniejsze.

Mgławica Motyl - nie wiem w ogóle, czy tą mgławicę da radę wypatrzyć przez teleskop, ale skierowane tam 10" z UHC żadnej mgławicy nie wyłowiło, pokazało tylko "gwiezdny syf Drogi Mlecznej" ;) wokół środkowej gwiazdy Łabędzia, Sadr.

Co do ogólnych wrażeń, to znacznie lepiej widać niebo z polem 70*, naprawdę nieźle w porównaniu z 50*. Ale mankament, że okular GSO SV 30mm, to kiepski okular, gwiazdy były ostre tylko w centrum pola, myślę, że z tego 70* to tak ze 30* były ostre gwiazdy, dalej to placki, oczywiście mówię o jaśniejszych gwiazdach, bo na tych słabszych to tego w ogóle praktycznie nie widać. Zadziwiło mnie to, bo np. ten kitowiec 10mm, miał dobrą ostrość praktycznie na całym polu widzenia.

Pozdrawiam i czekam na jakieś uwagi, podpowiedzi, itp, itd :)
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postendriu624 | 28 Wrz 2014, 15:38

Pod zaświetlonym niebem różnice miedzy 8 cali a 10 cali prawie się zacierają ,trudno tu o opad szczeny przesiadając się z 8 cali na 10 cali.
Trudno wyhaczyć jakieś Ds-y , jeżeli są one o tej jasności co aktualne tło nieba.Filtr LP nieco pomaga lecz cudów nie będzie.
Jeżeli już w 8 cali tło nieba wyraźnie świeci ,to w większej aperturze będzie jeszcze gorzej.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmichael99 | 28 Wrz 2014, 15:43

Wiem, wiem, wyjeżdżać oczywiście będę, na razie tylko taki pobieżny teścik możliwości. No i wypadł tak jak pisałem, czyli całkiem nieźle :)
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postmichael99 | 28 Wrz 2014, 21:27

Dziś kolejne obserwacje, również tylko pobieżne. No i dzisiaj nie mogłem wytrzymać i odpakowałem naszykowanego do wysyłki Orciaka 6mm, żeby zobaczyć przez niego M13 :) No i fakt, tło pociemniało, widać więcej gwiazd niż przez 8", to się od razu zauważa. Ale jednak przydało by się to 125x, ale z filtrem, albo ciemniejszym niebem. No i tu pytanie do Endriu, bo zapomniałem o to spytać w poprzednim poście. Jakie filtry LP polecasz do gromad i galaktyk? Ja rozważam 2: Orion SkyGlow i Baader Neodymium. Co sądzisz? A może coś lepszego w podobnej, albo niższej cenie? Chodzi mi tylko o galaktyki i gromady, więc najlepiej filtr, który będzie przepuszczał całe widmo, a zatrzymywał tylko linię sodu i rtęci. Jest taki? I proszę o linki, nie wymienianie nazw, i najlepiej do polskich sklepów i stron :) C.D. dzisiejszych obserwacji to ponownie M27 i tu widoczny charakterystyczny kształt mgławicy (z filtrem, bez nie próbowałem), co jest naprawdę znacznym polepszeniem. Znów M57, znów miłe zaskoczenie, no i reszta to samo. Szukałem Motyla i Crescenta, nic nie znalazłem... Nawet nie wiem, czy da radę to przez mój sprzęt w moich warunkach to zobaczyć. Chciałem jeszcze zobaczyć Sowę, ale nie dość, że zaraz pod Wielką Niedźwiedzicą sąsiad palił w piecu, to do tego przyszły chmury. Co do prowadzenia, to tak nawet z tym 208x dawało radę bez platformy. Oczywiście nie na jakiś pokaz dla wielu osób, to odpada. No i trochę przesadziłem z tym GSO SV, nie jest aż tak źle, a inna osoba z którą zawsze prowadzę obserwacje w ogóle nie widziała rozmycia gwiazd bliżej brzegu... Aha i właśnie co do widzenia "różnie" przez różne osoby. Otóż obserwowałem wczoraj z jedną osobą, te obiekty, które wymieniałem, no i ona zupełnie ich nie widziała. Tzn. np.ja widziałem kształty M27, a ona w ogóle jej nie dostrzegała, albo ja widziałem rozbitą M13, a ona ledwo co widziała chmurkę. Oczywiście mówiłem wszystko co i jak, że trzeba zerkać, itp., itd., ale i tak nic nie widziała... Macie pomysł, dlaczego? Słabe oczy, czy co? Aha, wracając do mobliności, to nie wiem, czy pisałem, ale tuba idealnie mieści się na siedzenia tylne samochodu, wiec nie ma problemu. Tylko jeszcze nie wiem, czy dobs do bagażnika wchodzi. Ale szczerze mówiąc, sporo więcej waży niż 8", ciężko mi bez przerwy znieść z 1. piętra na dwór. Ale waga z montażem porównywalna. Tylko nie ma za co złapać za bardzo do przenoszenia i trzeba raczej osobno tubę i montaż.

No więc ogólnie wszystkim polecam taką zmianę :) C.D.N, teraz będzie prawdopodobnie test barlowa Sky-Watcher ED, oraz test ostrości na Księżycu i jak się uda to test filtra księżycowego, ale chyba nie ma co tu testować ;)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź od Endriu :)
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postendriu624 | 29 Wrz 2014, 17:31

U mnie akurat nie ma lamp sodowych [dawniej były] ,teraz jest jakieś inne ustrojstwo,mieszkam niedaleko centrum miasta ,więc żaden filtr nie spełni swojego zadania w 100% ,dlatego zrezygnowałem z 8 cali a wcześniej z 10 cali ,Obecnie w moich warunkach najlepiej się spisuje refraktor 120/600, a lamp ulicznych jeszcze przybywa w okolicy.
Co do filtra na LP trzeba go dobrać indywidualnie do swojego zaświetlenia ,więc trudno powiedzieć który będzie lepszy.
U mnie dobrze z lustrem pracował SemiAPO i Fringe Kiler a szczególnie na Jowiszu Fringe Kiler.
Przy dużym zaświetleniu nieba i dużej aperturze lustra trudno dobrać odpowiedni filtr ,trzeba ich mieć kilka ,żeby wybrać odpowiedni .
W zasadzie każdy filtr redukuje w jakiś sposób LP .
Refraktor ma tą zaletę że daje bardziej kontrastowy obraz nieba niż lustro ,i lepiej to wygląda w soczewce niż w lustrze,
Np.Orion znacznie lepiej się prezentował w soczewce 150 mm niż w lustrze 8 cali ,i był bardziej kontrastowy.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmichael99 | 29 Wrz 2014, 20:52

Aha, ale co daje ten SemiAPO i Fringe Kiler? Przecież to nie filtry LP, a nawet nie mgławicowe, tylko jakieś takie... Ciężko powiedzieć, jakie ;) No i na Jowiszu to mi nie zależy, bo do Jowisza to nie jest potrzebne ciemne niebo (w sensie ściemnione przez filtr), ale do galaktyk i gromad tak. Co do lamp, to u mnie są praktycznie tylko sodowe, więc przydałby się filtr wycinający tylko sód. Znajdę gdzieś taki? A jak tak mówisz, że trzeba przetestować, no to chyba tak zrobię, już od jakiegoś czasu planuję test SkyGlowa, może też się uda pożyczyć od kogoś Moon&SkyGlow, ale co jeszcze można przetestować? Jakie są jeszcze filtry tego typu 2", które można dostać w polskich sklepach, albo są pospolite w sprzedaży z drugiej ręki? Mógłbyś jakieś wymienić, na które warto zwrócić uwagę? No i żeby cena nie była z kosmosu, mogę dać do max. 350zł za 2". A akurat przesiadki z 10" na 120mm to trochę nie rozumiem, przecież w każdych warunkach 10" pokarze więcej (mówię o DS-ach, bo planety pokarze pewnie lepiej ze względu na brak obstrukcji) niż 120mm. No i do tego zawsze można gdzieś wyjechać, ja wyjechałem 15km za miasto i widoczność gołym okiem ledwo co się poprawiła, a przez teleskop, to po prostu mi szczena opadła... Czarne tło (przy 8") było nawet z 40x, a u mnie w domu to przy 100x było jeszcze bardzo jasne.

Co do recenzji, to dzisiaj był króciutki test na Księżycu, na dłuższy drzewa nie pozwoliły (aha, w tej przesiadce to mnie jedna rzecz niespodziewanie zaskoczyła, bo z tamtym telepem to bez problemu mogłem obserwować z balkonu, a tu mocowanie jest tak niskie, że prawie cały widok zasłania mi płot...), ale ogólnie wszystko OK, ostrość dobra, szczegóły mniej więcej te same, bo na razie nie miałem czasu na zrobienie testu jakie najmniejsze kratery widać.

Co do modyfikacji i ulepszeń, to osłona tyłu telepa już zrobiona, ze zwykłego materiału z gumką. A platforma paralaktyczna w trakcie prac :) No i pytania o sens dalszych modyfikacji, tj. Wymiany pająka na taki w kształcie C, baffli i wyczernienia. Czy to się opłaca? Znacznie się poprawi obraz? Z wymiany pająka chyba zrezygnuję, bo w tamtym telepie to było mocno zauważalne, ale tu tego nie widzę, więc dobrze, jedna sprawa z głowy :) Ale pytania co do reszty, czy się opłaca? Oczywiście niebo miejskie, 5mag.

Pozdrawiam :)
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postmichael99 | 01 Paź 2014, 14:49

Barlow Sky-Watcher ED 2" już u mnie, na razie pada, więc nie mogę zrobić testów. Ale będą na pewno, najpierw na obiektach na ziemi, potem coś z obiektów astro. Co do jakości wykonania to wszystko ok, wielkościowo jest trochę wyższy od okularu GSO SV 30mm.

Ponawiam pytania o sens modyfikacji, oraz do Endriu (ale do innych użytkowników też) o filtry.

Wracając jeszcze do okularów, to trochę przesadziłem z tą kiepską ostrością na brzegu pola w GSO SV, aż tak źle nie jest :) Aha ale za to odkryłem inną rzecz, o której jeszcze nie pisałem, mianowicie ten teleskop nie ostrzy bez dodatkowej tulejki z GSO SV, chyba, że się nie włoży do oporu, tylko zostawi trochę miejsca. I to jest lepsze rozwiązanie, bo z tulejką to znów jest w drugą stronę i wyciąg zasłania część LG. A z 10mm Sky-Watchera i z redukcją 2"-1,25" ostrzy bez przedłużki, a z przedłużką nie, więc za każdym razem jeśli np. obserwuję z filtrem UHC to muszę filtr odkręcać przy zmianie okularu i wkręcić do drugiego, a jeśli oba ostrzyłyby z tuljeką to nie byłoby tego problemu. Co do minimalnej odległości ostrzenia, to bez tulejki 35mm ostrości nie można (z okularem SV 30mm) złapać nawet na nieskończoność, nie mówiąc już o bliższych obiektach. Tak więc przydaje się ta tulejka, z nią ostrość można złapać od ok. 100m. No i tyle opinii na dzisiaj :)
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Posttowerfox | 01 Paź 2014, 16:15

Mam to samo w swoim gso. No prawie to samo. Na okularze 30mm jak wysunę maksymalnie wyciąg to jest ostrość, ale to jeszcze nie jest to. Natomiast jak założę extendera to już jest za dużo, więc u mnie jedyną opcją jest wkładanie okularu 30mm, ale nie do samego końca, albo zmiana na lepszy jakościowo okular, choć nie wiem czy w tym przypadku to pomoże. Jak będą fundusze, to na pewno zainwestuję w lepsze okulary.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postmichael99 | 02 Paź 2014, 14:34

No i po testach barlowa ED Sky-Watcher. Testy na razie dzienne. Ogólnie dobry barlow, nigdy jeszcze się z tak dobrym nie spotkałem. Do tego na razie testy dzienne i bez odrośnika (światło wpada do lustra a dodatkowo do okularu, przez co jest pogorszona ostrość i kontrast), a w dodatku na bardzo bliskich obiektach, przez co musiałem bardzo odsuwać barlowa z okularem od LW i ta konstrukcja nie była zbyt stabilna i podejrzewam że do tego mało osiowa. Tak więc słabe warunki na testy, ale napiszę na pewno jeszcze coś po testach nocnych. Tak więc obrazy ok, można z nim uzyskać krotności ok. 1,5x (sam element optyczny wkręcony w okular - ma z obu stron gwint 2", więc nie ma problemu) i ok. 2x, czyli tyle ile mi potrzeba. Mając jeszcze jakieś tulejki, można kombinować, i tak ja mając tulejkę 35mm mogę uzyskać krotność jeszcze ok. 4x. Samą tulejkę barlowa ponadto można wykorzystać jako przedłużkę 2"-2" z gwintem filtrowym 2" i z clamping ringiem. Przedłuża ona odległość między okularem a LW o jakieś 50mm. Teraz co do dawanych obrazów. Przy 166x (4x barlow razy 41x powiększenie z okularem 30mm bez barlowa) jakość bez zarzutów, przy ponad 180x również ok, natomiast przy 250x już kiepsko, tzn. ostrość jest już dość kiepska, no ale to nie wina barlowa. No i 500x też gorzej, ale i tak jest znośnie nawet z tym 500x. Znacznie lepiej niż np. 225x ze SkyLuxem. A myślę, że na planetach to i (gdyby nie atmosfera) te 500x byłoby znośne. Tak więc jak najlepiej oceniam barlowa, nie mam porównania z GSO 2" 2x, więc nie mogę porównać, ale ogólnie wygląda na to samo, tylko z pod innej firmy wyszło. Ciąg dalszy testów nastąpi, jak tylko będę miał jakąś pogodną noc i trochę czasu.

Aha, Towerfox, źle myślisz mówiąc, że jak wymienisz okular 30mm na inny lepszy to będzie on ostrzył bez tulejki. Jakość okularu w tym wypadku nie ma żadnego znaczenia. Po prostu tak ma ustawione ten okular i koniec. Inne mogą ostrzyć zarówno bliżej, jak i dalej. No a co do wymiany okularów, to jak najbardziej tak. A teraz masz tylko zestawowe? I w ogóle jaką aperturę masz tego GSO?

Pozdrawiam.

P.S. Platforma paralaktyczna prawie gotowa, jeszcze tylko wbić parę gwoździ i pomalować i gotowe. Aha i bardzo polecam zrobienie platformy wszystkim osobom mającym dobsona, to naprawdę mocno ułatwia podążanie za planetami. Nawet taka zwykła, jaką ja zrobiłem, bez napędów. Zdjęcia platformy dla zainteresowanych wstawię jak tylko skończę jej wykonanie na tip-top.

Ponawiam pytania o sens dalszych przeróbek (tj. czy warto robić wyczernienie i baffle) oraz o filtry (tj. jakie filtry ALP mogę jeszcze przetestować na lampy sodowe w Łodzi).
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Posttowerfox | 02 Paź 2014, 23:11

GSO 10". Póki co ma tylko zestawowe okulary, czyli 30mm i 9mm. Przy 9mm nie ma problemu, bo ostrzy gdzieś w okolicach połowy wyciągu. Tylko z 2" 30mm jest tai "problem".
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat