SW 102/600

Postdarek_slysz | 15 Paź 2014, 19:42

Witam wszystkich.

Stałem się właśnie posiadaczem wyżej wymienionego refraktora 102/600 łącznie z montażem AZ4 z aluminiowymi nogami, pewnie nie zdecydowałbym się na niego jakby nie obniżka ceny do wartości za jaką można kupić podstawowy model 102/500. Chyba mogę się nazwać "królikiem doświadczalnym" ale wyszedłem z założenia, że gorszy niż pięćsetka pewnie nie będzie - mam nadzieję :)
Nie wiele jeszcze mogę o nim napisać bo to co sobą będzie reprezentował dopiero czas pokarze podczas obserwacji. Na chwilę obecną zdążyłem jedynie wszystko poskładać w całość i zawiesić na montażu i teraz refraktorek czaka sobie na pierwsze obserwacje/testy - już się nie mogę doczekać pomimo tego, że to tylko malutki najzwyklejszy budżetowy achromacik.
Może cudów z niego nie będzie, ale póki co do przeglądu nieba jako trawelek o ile optyka nie jest maksymalnie "skopana" myślę, że nie będzie najgorszy. Za jakiś czas pomyślę zapewne o czymś klasy 100, 120 ED jako decelowym, ale na razie pobawię się w raz z synkiem i żoną troszkę tym maleństwem.

Wracając do samego refraktora to muszę powiedzieć, że wizualnie prezentuje się całkiem schludnie. Na pochwałę zasługuje wyciąg okularowy obrotowy 360* na łożysku liniowym na stalowej szynie z mikrofocuserem, zero jakichkolwiek luzów (przynajmniej jak na razie), praca bardzo płynna, co będzie dalej to się okaże, ale ogólnie wygląda bardzo solidnie i co najważniejsze nie muszę na wstępie myśleć o wymianie, bo wtedy rzeczywiście gra nie byłaby warta świeczki.

Niestety nie mogę jeszcze przez niego czegokolwiek poobserwować, choć by przyrody za oknem bo nie mam żadnego okularu, zdecydowałem się na serie TS hr planetary i niestety muszę poczekać na dostawę do końca tygodnia, tak więc przez kilka dni jeszcze jestem uziemiony.
Nie mam również kątówki, tak że też już myślę o jakiejś dobrej żeby na przyszłość została bez potrzeby wymiany.
Po cichu zastanawiam się czy refraktor wyostrzy mi z samym okularem, w sumie takie rozwiązanie na pocżątek do testów pasowałoby mi najbardziej, miałbym troszkę czasu do zastanowienia się co do typu kątówki zanim zakupie jakąś. No ale bez okularów nie mam możliwości sprawdzenia czegokolwiek. Zostaje się uzbroić w cierpliwość i poczekać.

Na chwilę obecną to tyle, o dalszych losach refraktora 102/600 postaram się po trochu pisać.
Załączniki
SW 102/600: DSC01460.jpg
Kronos 26x70
SW 102/600, AZ4 + aluminiowy statyw, nasadka WO 2", Baader Classic Ortho 10mm, 6mm, Hyperion Zoom Barlow 2.25x

Pozdrawiam
Darek
 
Posty: 56
Rejestracja: 21 Lut 2010, 17:10
Miejscowość: podkarpackie/Jarosław

 

PostRobert41 | 15 Paź 2014, 21:41

Będę czekał na wrażenia z użytkowania i obserwacji :)
Rok temu jak była podobna promocja przymierzałem się do kupna tego refraktora ale ostatecznie nie kupiłem, stawiając na mniejszego o 3 cm ED-ka.
Co nie zmienia faktu że ten teleskop mi się podoba i w tej cenie jest (przynajmniej moim zdaniem ) interesującym pomysłem na niezbyt duży refraktor. Szczególnie ze względu na porządny wyciąg, zsuwany odrośnik i światłosiłę mniejszą niż typowy 102/500.
Ile cm wysuwu ma wyciąg? To wersja na łożysku liniowym więc pewnie niezbyt wiele...bez kątówki raczej nie wyostrzy. Większość refraktorów nie ostrzy na wprost bez przedłużek wyciągu, bo inaczej gdy zamontowalibyśmy kątówkę tor optyczny byłby za długi.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postfranek | 16 Paź 2014, 14:43

Czy mógłbyś zmierzyc i podac średnicę tuby i odrośnika.
Może warto z tych teleskopów ,zmontowac dwururkę :wink:
Może ktoś wie ,czy można kupic taką gołą tubę.
Czy średnica i gwint,to,to samo,co w ED 80/600 i ED 100/900 :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postdarek_slysz | 16 Paź 2014, 15:54

Robert i właśnie dzięki temu, że napisałeś wtedy o tym refraktorze pierwszy raz i ja zobaczyłem, że pojawiło się to trochę dłuższe "cudo", zacząłem obserwować promocje Delty i w taki oto sposób zdecydowałem się na niego. Tylko wiesz jak coś to będzie twoja wina ;).
Nie wiem jak w wersji 500 ale rzeczywiście odrośnik tutaj to super sprawa. Wyciąg przed chwilką zmierzyłem i ma wysów 60 mm, nie wiem czy to dużo mniej niż w pięćsetce ale tak to właśnie wygląda, jednak pod względem mechanicznym jest dosłownie miód i nawet jeśli trzeba będzie dorobić jakieś przedłużki to i tak wydaje mi się że warto! Choć nie jest źle pod względem wysuwu np. GSO Linear ma 50 mm, a zwykły 70mm także jest po środku :).
Tego się właśnie obawiałem, że bez kątówki nie wyostrzy, nie ma chyba co kombinować i zdecydować się na jakąś, bo w innym razie będę miał okular a zabraknie kątówki ;), tylko tu mam jeszcze mały dylemat z tym jaką dobrą wybrać, muszę szybko coś zadecydować .

Witaj Franku.
Jeśli chodzi o tą tubkę to jak najbardziej można ją kupić jako OTA, statyw domawiałem oddzielnie bo trzymanie jej w ręku podczas obserwacji jakość mi się nie uśmiechało ;). W brew pozorom to nie jest takie całkiem mikroskopijne maleństwo.
Jeśli chodzi o śr. tuby to jest taka sama raczej jak w w wersji 500 ( kupując obręcze brałem te na refraktory 102, 80 i 100 ED) jak załatwię sufmiarkę napiszę dokładnie, Śr. odrośnika: 118 mm.

Tak sobie właśnie wyobraziłem lornetę z tych refraktorów i... nawet w wyobraźni robi wrażenie, byłaby to niezła armatka :). Tylko jeszcze pytanie brzmi jak ta armatka "widzi". Muszę się zaopatrzyć w jakieś ze 2 okulary jeden do małych/średnich powiększeń, drugi do większych żeby się upewnić jakie ewentualne wady generuje optyka, no i nie mogę zapomnieć również o brakującej nasadce kątowej, bez tego zestawu niestety ani rusz, choćbym bardzo chciał.

A tak na marginesie mając już koło siebie refraktor i nie móc sobie spojrzeć przez niego to jest normalnie katorga :).
Kronos 26x70
SW 102/600, AZ4 + aluminiowy statyw, nasadka WO 2", Baader Classic Ortho 10mm, 6mm, Hyperion Zoom Barlow 2.25x

Pozdrawiam
Darek
 
Posty: 56
Rejestracja: 21 Lut 2010, 17:10
Miejscowość: podkarpackie/Jarosław

 

Postfranek | 16 Paź 2014, 16:30

Śr. odrośnika: 118 mm.
Zmierzyłem w ED 80-116 mm.Czyli wszystko gra.W bino 2x SW 80/600,zamienic tuby,na 102/600 i zobaczyc,czy warto.Tylko żeby to miało sens,to gwiazdy szpilki i dobra ostrośc.Używam SW 150/750 z nasadka bino i nawet na bardzo jasnych gwiazdach ,nie widzę kolorków.Do Księżyca Mak SW 150 + nasadka bino.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostRobert41 | 16 Paź 2014, 16:41

darek_slysz napisał(a): Tylko wiesz jak coś to będzie twoja wina ;).


Myślę że jednak będziesz zadowolony :D
Osobiście nie sądzę by SW robiąc achromat co by tu nie mówić o niebo lepiej mechanicznie wykonany od zwykłych 102/500 dawało do niego jakąś nieziemsko lipną optykę, bo nie miałoby to najmniejszego marketingowego sensu.
Wyciąg na łożyskach liniowych sam w sobie to świetna sprawa, bo o wiele stabilniejszy od zwykłych crayfordów, mam taki produkcji GSO i sztywny jest maksymalnie.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postfranek | 17 Paź 2014, 13:12

Czy patrząc z przodu na obiektyw,widac 3 przekładki dystansowe,między soczewkami :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postfranek | 17 Paź 2014, 13:56

Pytanie do Robert41:
Masz w stopce refraktor Celestron Omni 150 XLT R.
Jak z niego gromady kuliste wyglądają :?:Przy jakim niebie :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postdarek_slysz | 18 Paź 2014, 22:03

Robert41 napisał(a):Myślę że jednak będziesz zadowolony :D

Też liczę na to, że katastrofy nie będzie i spędzę przy tym szkiełku wiele pięknych nocy :). Szkoda tylko, że już nie mam takiego nieba jak kiedyś, nie musiałbym nawet ruszać się z miejsca żeby mieć nad głową mrowie gwiazd które gdzieś po prostu zniknęło już na dobre. I chyba nawet pod względem pogodowym częściej to niebo jest zaniesione chmurami, przynajmniej mam takie wrażenie. No ale coś się spróbuje wyłuskać na tyle na ile pozwolą możliwości lunety i pogody.

A z tym fatum pogodowym po zakupie szkiełka to widać norma, właśnie to przerabiam bo pogoda popsuła się całkowicie, tylko chmury i deszcz.
Z drugiej strony dokupię za ten czas parę akcesoriów, myślę również nad nad barlowem Baader Hyperion zoom 2.25 a za jakiś czas prócz stało ogniskowych okularków o kupnie zooma również Baaderowskiego Hyperiona. Ten zakup będzie bardziej pod synka który dzięki płynnej zmianie powiększeń będzie chyba miał większą frajdę z obserwacji. Drogo mnie to wyjdzie ale po oczytaniu się troszkę o takim zestawiku min. znowu z twojego wątku :) pewnie się na taki zdecyduję za jakiś czas.

Tylko zastanawiam się jak ten barlow spisuje się w połączeniu ze stałoogniskowymi okularami?, bo to że świetnie z zoomem hyperionem to czytałem z twojej recenzji.
Jak byś miał chwilkę i uświadomił mnie jak to jest z twojej perspektywy byłbym wdzięczny.

Jeszcze jedno co do okularu typu zoom, ty jako użytkownik może umiałbyś podpowiedzieć na co zwróć uwagę przy zakupie takiego okularu żeby jakiegoś trefnego egzemplarza nie "przytulić"?

Franku patrzyłem w tubkę tego obiektywy od strony soczewki, widzę jakby trzy wręgi że tak to ujmę, ale co jest czym i czy nie jest to odbiciem to nie dałbym uciąć za to reki.
Kronos 26x70
SW 102/600, AZ4 + aluminiowy statyw, nasadka WO 2", Baader Classic Ortho 10mm, 6mm, Hyperion Zoom Barlow 2.25x

Pozdrawiam
Darek
 
Posty: 56
Rejestracja: 21 Lut 2010, 17:10
Miejscowość: podkarpackie/Jarosław

 

Postendriu624 | 18 Paź 2014, 22:11

To dublet achromatyczny ,prawdopodobnie obiektyw jest ten sam co w achromacie Celestrona 102/600 i SW zapożyczył ten obiektyw jako właściciel Celestrona.
Jego wysoka cena ,to tylko lepsza tuba z zsuwanym odrośnikiem i solidnym wyciągiem,lecz obiektyw to dalej tradycyjny achromat.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostRobert41 | 19 Paź 2014, 20:25

franek napisał(a):Pytanie do Robert41:
Masz w stopce refraktor Celestron Omni 150 XLT R.
Jak z niego gromady kuliste wyglądają :?:Przy jakim niebie :?:


Nie mam za bardzo porównania do innych sprzętów, bo jedyne teleskopy przez jakie w życiu patrzyłem to moje refraktory :)
Obserwuje głównie z balkonu, z niewielkiego miasteczka, czasem wyjazdowo ok. 10 km od niego , nieba dokładnie nie ocenię bo nigdy nie próbowałem, w każdym razie z balkonu Drogi Mlecznej praktycznie nie widać, z poza miasta widać ją najczęściej bardzo dobrze.
150/750 rozbija mi dobrze M13, najlepiej wygląda w okularze 8 mm, wtedy jest to piękne morze gwiazdeczek, jak diamentowy pył...
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postdarek_slysz | 29 Paź 2014, 20:45

Mam pytanie. Jeśli barlow Hyperion 2.25x z okularem Ortho 10mm daje powiększenie 135x to w przypadku kiedy oddalę okular od barlowa o kolejne ok. 35mm o ile może się zwiększyć powiększenie?
Dodam, że te ok. 35 mm (to tak po ciemku mierzone także może być nawet do 40mm) to już max odległość na jaką mogę odsunąć okular od barlowa gdyż wyciąg już w tym momencie jest całkowicie wsunięty w takiej konfiguracji barlow i okular 10 mm.
Wizualnie robi się sporo większe powiększenie, tylko ciekawi mnie o ile ?:).

Poniżej wstawiam zdjęcia konfiguracji
Załączniki
SW 102/600: DSC_0876.jpg
DSC_0876.jpg (21.17 KiB) Obejrzany 27444 razy
SW 102/600: DSC_0877.jpg
DSC_0877.jpg (19.98 KiB) Obejrzany 24448 razy
Kronos 26x70
SW 102/600, AZ4 + aluminiowy statyw, nasadka WO 2", Baader Classic Ortho 10mm, 6mm, Hyperion Zoom Barlow 2.25x

Pozdrawiam
Darek
 
Posty: 56
Rejestracja: 21 Lut 2010, 17:10
Miejscowość: podkarpackie/Jarosław

 

PostRobert41 | 29 Paź 2014, 21:30

Krotność tego barlowa wynosi 2,25x w oryginalnej konfiguracji, gdy wkręcony jest w Hyperiona zoom 8-24 bez pośrednictwa tulei 1,25 cala ( jest wtedy bardzo blisko soczewek okularu- nie dalej niż 1 cm ). Z ortho 10 mm pierwotna krotność będzie już prawdopodobnie nieco większa, zależna od odległości pomiędzy soczewkami barlowa i okularu. Gdzieś kiedyś w sieci trafiłem na wzór którym można wyliczyć o ile rośnie krotność przy oddalaniu barlowa od pozycji nominalnej. W tym konkretnym przypadku jest to wzrost krotności o 0,1x na każde 6 mm oddalenia. Jeśli więc oddalisz przykładowo o 36 mm to krotność wzrośnie o 0,6x i wyniesie 2,85x
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postdarek_slysz | 29 Paź 2014, 22:27

Czyli żeby uzyskać krotność 2.25x odległość między soczewką barlowa a okularu musi wynosić ok 1cm, rozumiem. W takim przypadku rzeczywiście z tym okularem i tuleją 1.25" będzie to znacznie więcej. Podobną odległość ok 1cm mogę uzyskać wkręcając w barlowa redukcję T2 i samą soczewkę okularu, choć muszę to jeszcze dokładnie zmierzyć.
A więc z tego co piszesz uzyskałem powiększenie jakieś 170-180x, bo ta odległość między soczewkami mogła być nawet koło +-40 mm, muszę to dokładniej zmierzyć żeby być na 100% pewnym jakimi wartościami operuję i do jakich powiększeń mogę dojść, bo niestety ograniczeniem w takiej konfiguracji będzie wyciąg który po wyżej tych kolejnych +-40 mm będzie całkiem schowany i już go nie cofnę więcej. Będę musiał chyba pomyśleć o jakiejś przedłużce żeby w razie potrzeby móc wykorzystać max power ;).

Dopiero wczoraj kapnąłem się też, że niestety z tym barlowem nie uzyskam krotności 1.3x, do tego momentu cały czas myślałem, że będę miał taką możliwość i pod tym kątem zacząłem dobierać po części okulary. Chyba pomyliłem parametry tego barlowa z tym GSO 2". Ale trudno, będę musiał w tej sytuacji dokupić jakiś okular pośredni miedzy 60x a tym 135x +... Wyszło jednym słowem małe zamotanie z mojej strony.

Tak czy inaczej dziękuję za wyjaśnienie sprawy :).
Kronos 26x70
SW 102/600, AZ4 + aluminiowy statyw, nasadka WO 2", Baader Classic Ortho 10mm, 6mm, Hyperion Zoom Barlow 2.25x

Pozdrawiam
Darek
 
Posty: 56
Rejestracja: 21 Lut 2010, 17:10
Miejscowość: podkarpackie/Jarosław

 

PostRobert41 | 29 Paź 2014, 22:41

Krotność 1,3 x po wykręceniu samej soczewki daje ten barlow: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/baader-planetarium-soczewka-q-barlow-225x,d2903.html , natomiast ten który kupiłeś jest dużo silniejszy. Co do jego wartości nominalnej to ciężko powiedzieć dla jakiej odległości soczewek jest liczona bo w Hyperionie zoom waha się ona w zależności od tego na jaką ogniskową nastawimy okular, tam jest między soczewkami dosłownie kilka mm przy ogniskowej 8 mm i o około centymetr więcej przy ogniskowej 24 mm.
W zasadzie krotności barlowów zawsze należy traktować w przybliżeniu, bo dla różnych okularów będzie się ona wahać.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postdarek_slysz | 29 Paź 2014, 22:57

Czyli do końca nie mogę być pewny co do powiększenia do jakiego doszedłem, w każdym bądź razie jest przynajmniej jakieś szacunkowe mniej więcej. Szkoda że nie mam worka okularów wtedy można by to jakoś porównać. Ale wszytko przede mną, worek jakiś się znajdzie, oby i złotówek nie zabrakło ;).
Kronos 26x70
SW 102/600, AZ4 + aluminiowy statyw, nasadka WO 2", Baader Classic Ortho 10mm, 6mm, Hyperion Zoom Barlow 2.25x

Pozdrawiam
Darek
 
Posty: 56
Rejestracja: 21 Lut 2010, 17:10
Miejscowość: podkarpackie/Jarosław

 

PostRobert41 | 29 Paź 2014, 23:04

Worek niepotrzebny, wystarczy mieć kilka sztuk :D
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postfranek | 29 Paź 2014, 23:42

Trzeba miec lupę x 10,z podziałką co 0,1 mm i będziesz wiedział,jakie jest powiększenie.
Trzeba się też upewnic,czy przy całkowicie wsuniętym wyciągu,jest apertura 102mm.
W refraktorach F5,było z tym cienko.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postdarek_slysz | 29 Paź 2014, 23:49

Robert41 No ja myślę :). Na razie pobawię się orciakami, później się zobaczy, choć po mimo nie wielkiego pola i małego ER dają radę powiedziałbym nawet, że bardzo dobrze i jak na razie jestem bardzo zadowolony. Choć żeby potwierdzić to moje zadowolenie muszę troszkę obiektów jeszcze zaliczyć min. planety i tu wyjdzie cała prawda nie tylko o okularach :). Dziś wstaję wcześniej przed pracą i spróbuje zapolować na Jowisza o ile pogoda dopisze, muszę na własne oczy sprawdzić co to moje nowe oko pokarze na planetach, normalnie nie mogę się już doczekać.
Dwie emki M15 i M2 już zaliczyłem, ale z opisem jeszcze poczekam do póki się nie uzbiera coś więcej tylko, że muszę gdzieś zacząć uderzać pod ciemne niebo bo u mnie z balkoniku to porażka z warunkami.
Na szczęście niedaleko mam ciemne obszary zaznaczone na mapie Polski z zaświetleniem max 20-30 km i jestem pod strefą granatową. Dopiero takie obserwacje będą w miarę wiarygodne i dadzą świadectwo co mogę wyłuskać a czego nie z mojej zabawki :). Tak czy inaczej po zaledwie trzech lukankach i to w bardzo kiepściutkich warunkach już widzę, że nie jest źle a tym samym zapowiada się, że może być całkiem dobrze :).

Dzięki Franku za uświadomienie, dla ciekawości i o ile nie będzie bardzo droga taka lupa to się za jakiś czas zaopatrzę a wtedy dopytam o szczegóły.
A co w 500tkach było nie tak? wsunięty wyciąg "obcinał obiektyw"? Jest jakiś dobry prosty sposób żeby to zmierzyć?

A teraz uciekam spać muszę choć ze 4h się przespać o 3 pobudka mam nadzieję, że dobrze kombinuje i że gazowy olbrzym będzie już odpowiednio wysoko a jednocześnie nie za wysoko żebym mógł go wyhaczyć na szybko wstępnie dla jakiegoś pojęcia wizuala co do niego. Jak na weekend będzie ładne niebo to poświęcę mu więcej czasu i w lepszych warunkach bo muszę go porządnie zlustrować :).
Kronos 26x70
SW 102/600, AZ4 + aluminiowy statyw, nasadka WO 2", Baader Classic Ortho 10mm, 6mm, Hyperion Zoom Barlow 2.25x

Pozdrawiam
Darek
 
Posty: 56
Rejestracja: 21 Lut 2010, 17:10
Miejscowość: podkarpackie/Jarosław

 

Postfranek | 30 Paź 2014, 00:34

Cytuję:
Dla ciekawości i o ile nie będzie bardzo droga taka lupa to się za jakiś czas zaopatrzę a wtedy dopytam o szczegóły.
A co w 500tkach było nie tak? wsunięty wyciąg "obcinał obiektyw"? Jest jakiś dobry prosty sposób żeby to zmierzyć?
=============================================================================
http://sklep.telson.pl/52055_Lupa_stoja ... _2-27.html
Może są gdzieś tańsze.
Bierzesz okular,który ma diafragmę polową ,w płaszczyżnie mocowania okularu.Wyostrzysz na dal.
Wyjmujesz okular,wkładasz pudełko od kliszy fotograficznej,z małym otworkiem,dokladnie na środku.
Powinien byc widoczny cały obiektyw.
Przeważnie fabrycznie przy refraktorach F5,dają kątówkę 1,25",z torem optycznym ~76mm.Kątówka SW 2" z redukcją wysokości 10mm,ma tor optyczny ~116mm.
Przy refraktorze F5 ,z nasadką kątową SW 2",dawałem niską redukcję 2"/1,25",żeby stożek główny swiatła,nie został obcięty.
A jak chciałem,miec zapas,żeby całe pole,nie było winietowane,to zamiast górnej rury z redukcją,wkręcałem adapter 1,25",wysokości 20mm.Albo kątówka 1,25".
Ostatnio edytowany przez franek 30 Paź 2014, 00:55, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostRobert41 | 30 Paź 2014, 00:45

Ten refraktor ma zupełnie inny wyciąg i jego tuba ma chyba więcej niż 2 cale, wygląda na fotkach raczej na 2,5 calową. Wysuw tylko 6 cm... więc raczej nie powinno niczego przycinać.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postdarek_slysz | 30 Paź 2014, 22:33

Przed chwilą dokładnie sprawdziłem jakiej długości przedłużkę potrzebuję żeby uzyskać maksymalne powiększenie z barlowem i okularem 10mm do momentu kiedy już nie cofnę więcej wyciągu. Zrobiłem sobie tulejkę z papieru którą po kawałku docinałem aż doszedłem do długości 55mm, mam wówczas jeszcze 2mm zapasu na cofnięcie wyciągu i wyostrzenie okularu. Zastanawiam się czy nie obniżyć jeszcze przedłużki o 2,3 mm tak żeby wyszło ok 5mm dla większego zapasu regulacji ostrzenia przy różnych obiektach, bo zawsze idzie w razie co odkręcić troszkę samą soczewkę okularu żeby znowu wydłużyć o te powiedzmy 2 mm, tyle że wtedy groziłoby to prze zbyt dużym odkręceniu soczewki wypadnięciem jej.

Idzie dokupić takie przedłużki o różnych długościach czy trzeba na zamówienie dorobić?

W sumie mógłbym dokupić jedną 25mm z gwintem męskim i żeńskim i połączyć z tą z okularu z gwintem 2x żeńskim, wtedy całość miałaby 50mm i tym samym 5 mm zapasu do regulacji.
Załączniki
SW 102/600: IMG_6025 - Kopia.JPG
Kronos 26x70
SW 102/600, AZ4 + aluminiowy statyw, nasadka WO 2", Baader Classic Ortho 10mm, 6mm, Hyperion Zoom Barlow 2.25x

Pozdrawiam
Darek
 
Posty: 56
Rejestracja: 21 Lut 2010, 17:10
Miejscowość: podkarpackie/Jarosław

 

PostRobert41 | 30 Paź 2014, 23:00

Pytanie czy takie powiększenie nie będzie już za duże jeśli chodzi o możliwości tego refraktora. Zbliżasz się do powiększeń 2xD więc i źrenica wyjściowa będzie już bardzo mała.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postdarek_slysz | 31 Paź 2014, 16:53

Franku dziękuję za objaśnienie jak tą lupą mierzy się krotność. Ale patrząc na cenę tej pierdółki i wiedząc, że raczej do niczego innego mi się nie przyda i później schowam to głęboko do szuflady, to na to konto chyba lepiej będzie kupić jakiś okular, albo inne akcesorium typu filtry.

Robert41 no właśnie nie jestem pewny do jakich powiększeń będę mógł dojść żeby było jeszcze sens powiększać, ale w sumie zabawa z takimi przedłużkami nawet z papieru pozwoli uniknąć w przyszłości wydatków na kupno zbyt krótkich okularów.

U mnie pogoda klapnęła całkiem, także jak na razie jakiekolwiek obserwacje wstrzymane.
Kronos 26x70
SW 102/600, AZ4 + aluminiowy statyw, nasadka WO 2", Baader Classic Ortho 10mm, 6mm, Hyperion Zoom Barlow 2.25x

Pozdrawiam
Darek
 
Posty: 56
Rejestracja: 21 Lut 2010, 17:10
Miejscowość: podkarpackie/Jarosław

 

PostRobert41 | 01 Lis 2014, 16:52

Przedłużki o długości jakiej tylko sobie wymarzysz bez problemu dorobią Ci w Astrokraku. Można dorobić różne długości, wtedy okular + barlow zastąpi kilka okularów planetarnych i o innych krótkich ogniskowych na razie nie trzeba będzie myśleć.
Za to chyba kolejnym zakupem jaki będziesz planował to coś z długoogniskowych szerokokątnych okularów- domeną takiego refraktora są właśnie niskie powiększenia i szerokie pola, warto więc w pełni wykorzystać jego możliwości pod tym względem :)
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat