Porównanie MEADE UWA 18mm & GSO SV 15mm & kitowce & lepsze

Postozi25 | 21 Mar 2015, 23:08

Na wstępie dla poszukujących fachowych testów – to tylko relacja amatora który dopiero zaczął oglądać przez szkiełko z trochę wyższej półki.
Po zakupie SW N254/1200 na Dobsonie z GoTo zacząłem czytać trochę opisów z porównań szkiełek no i skutkiem tego w mojej kolekcji pojawił się MEADE 18mm S50000 Ultra Wide 820 zakupiony na forum astromaniaka, aczkolwiek do końca zastanawiałem się nad Vixen LVW których trochę ostatnio pojawiło się na forum w sprzedaży.

Przejdźmy do konkretów.
Pierwsze wrażenie – gdy odebrałem pudło w którym przyszedł okular – solidnie zapakowany – pomyślałem cegła. Ten granat swoje waży i ktoś kto nie miał do czynienia z tego typu okularem może się zdziwić. Wyobrażam sobie już okular MEADE 30mm UWA (1,3Kg) nazwany na astronocach – beczką.
W teleskopie
Pierwszy test był stosunkowo krótki – korzystając z okienka w chmurach (2,5h) zacząłem testować na dużej maszynce nabyte ostatnio sprzęty.
Po włożeniu MEADE do adaptera Baader Planetarium T-2/1,25" (regulacja z wysuwu 5mm) który to wykorzystuję z obydwu teleskopkach jako zamiennik mikrofokusera mały zgrzyt – MEADE po włożeniu go do końca, swoją obudową utrudnia dostęp do śrubek blokujących okular, alternatywa dokręcić mu przedłużkę albo nie wkładać go do końca, dotyczy to również montażu w innych złączkach 1,25”. Jak dla mnie wniosek -ten okular był stworzony by być mocowany w 2” wyciągach.
Porównanie  MEADE UWA 18mm & GSO SV 15mm &  kitowce & lepsze: meade.JPG

Pierwszy cel M44 – okulary kitowy Plossl 25mm , GSO SV 15mm, MEADE 18
Na pierwszy rzut oka bezsensowne porównanie okularów z różnymi powiększeniami 48 / 66,7 / 80
ale pierwsze wrażenie – MEADE dało większe powiększenie niż GSO.
Po kilkukrotne ziemianie obiektywów doszedłem do wniosku że jednak GSO daje większe powiększenie ale pole robi swoje. Widziany obszar wydawał się niewiele mniejszy niż w okularze 25mm.
Mnie jako okularnikowi lepiej było jednak ściągnąć okulary, patrząc w okularach czasami ma się wrażenie ciemnej otoczki wokół obrazu.
Następny cel Orion i M42 okulary kitowy Plossl 25mm, GSO SV 15mm, MEADE 18
Pierwsze zerkniecie i łał – poczułem się jakbym pierwszy raz na tę M-kę spojrzał. Trapez O1 Ori przepięknie kolorowo oświetlał otaczają go mgławicę i wyraźnie odcinał się od białych O2. Tych kolorków wcześniej nie zauważałem, co prawda na 10” mało dotychczas oglądałem tę M ale na starym SW 130/900 kolorków nie zauważałem. GSO – kolorki są ale bladsze, Plossl – całkiem blade zauważalne tylko przybladłe kolory gwiazd.
Przy kolejnych obserwacjach (w innych dniach) tego efekt nie był tak spektakularny lub nawet ledwie widoczny – ale jaki mnie koledzy uświadomili jest też uzależniony od przejrzystości powietrza.

Następny cel – Jowisz
Już pierwsze spojrzenie wykluczyło złudzenie że MADE daje większe powęszenie niż GSO. Z MEADE wydaje mi się że łatwiej było ustawić ostrość. Z barlowem też nie zauważyłem jakiś większych różnic w obrazie ( za wyjątkiem powiększenia).

Dotychczas było pozytywnie teraz trochę ostudy.
Wybrałem się na obserwacje w okolicach Lisowa, gdzie zabrałem tylko swój refraktorek 80/400, mając zamiar porównać MEADE z Vixenem LVW Adama
Acubenes co prawda tego dnia nie zabrał swojego teleskopu ale walizę pełną rożnej klasy szkła przywiózł, skorzystałem również z tego że Glaurung zajęty był bardziej foceniem „akcja zorza” i skorzystałem gościnnie również z jego 10” oraz ES-ów i Neglera.
No cóż – MEADE choć jest dobrym szkiełkiem to jednak Vixen LVW i ES przy zbliżonych ogniskowych były lepsze. Na moje jeszcze mało doświadczone oko ostrzyły lepiej i zachowywały bardzo dobra jakość obrazu w całym polu. Są również zgrabniejsze -patrz problem z dokręceniem śrubek.
Przy testach na moim refraktor ku z nasadką kątową 45% MEADE przy jednej krawędzi pokazywał ostro prawie po skraj obrazu, natomiast po przeciwnej, kometki były na obrzeżu może nawet powyżej 20% od krawędzi. Z LVW też się dało zauważyć drobne rozjechanie się obrazu przy samej krawędzi. Przy patrzeniu na wprost (bez złączki kątowej) było lepiej a z LVW idealnie. Wynikało więc z tego że pryzmat wprowadza jakieś zniekształcenia obrazu, na które MEADE jest bardziej czuły. Może wynika to z tego że ma większe pole niż Vixen. Gdy natomiast zerknąłem przez okularek bodajże TBM, to obraz przypominał raczej start w nadświetlną z Gwiezdnych Wojen. Komety w 80% pola. Z tym pryzmatem to TMB nie współpracuje.

Podsumowując: MEADE to dobre szkiełko choć ma drobne wady z którymi jednak da się żyć. Duże pole to rewelacyjna sprawa, pozwala się rozejrzeć i łatwiej jest znaleźć obiekt. Tak wiec zastąpił GSO w roli mojego podstawowego okularu na 10” – GSO zostawiam sobie na wyposażeniu podróżnego refrkatorka. Natomiast gdy będę ulepszał swój zestaw do większych powiększeń 5-10mm to może zdecyduję się na ES choć trafi się MEADE będzie w dobrej cenie to czemu nie.
SW N 254/1200; SCT 6"
Plossl 25,20,10,9 SW LET 5, GSO SV 15,30, MEADE UWA 18mm, Hyperion 8mm, ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III,Q-Barlow 2,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 663
Rejestracja: 03 Wrz 2014, 20:48
Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów

 

PostWerni74 | 24 Mar 2016, 00:43

Witam, świetny teścik, szkoda że cena okularu troszkę zaporowa:), jak byś kiedyś myślał o odsprzedaży GSO SV 15 lub 30 to byłbym chętny, szukam czegoś tańszego do mojej Synty 6, pozdrawiam Piotr
GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4
EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 257
Rejestracja: 23 Mar 2016, 17:56
Miejscowość: Ostrzeszów

 

Postozi25 | 28 Mar 2016, 21:12

Werni74 napisał(a):ak byś kiedyś myślał o odsprzedaży GSO SV 15 lub 30 to byłbym chętny,


GSO SV 15 co jakiś czas pojawiają się na giełdzie wiec pewnie trafisz

SV15 jest moim prawie że głównym okularem w refraktorze 80/400
tak jak UWA 18 jest jednym z czyściej używanych w 10"

A z racji tego że te dwa sprzęty są na stałe w lokalizacjach oddalanych o ~200km, nie planuję na razie wyprzedaży.
SW N 254/1200; SCT 6"
Plossl 25,20,10,9 SW LET 5, GSO SV 15,30, MEADE UWA 18mm, Hyperion 8mm, ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III,Q-Barlow 2,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 663
Rejestracja: 03 Wrz 2014, 20:48
Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat