TS HR planetary 7mm [RECENZJA]

PostD512265760 | 04 Mar 2015, 00:26

Wklejam to co napisałem na innym forum :)

Napisano 02 luty 2015 - 10:57

Noc pierwsza.

czas obserwacji - około 2godzin. (jak wróciłem z kościoła - od 20tej do 22giej). Akurat nawet Twoja Pogoda się myliła i przez 2h było czyste niebo.

obiekty: Księżyc, Jowisz , (M42 z ciekawości).

Warunki atmosferyczne: seeing średni (także falowanie atmosfery zarówno na księżycu jak i Jowiszu), blask księżyca olśniewający całe niebo, temperatura około -4stopni.


Witam!

Na dniach przyszedł do mnie (i do mojej synty 8) okular TS HR planetary 7mm. Przez kilka dni, pogoda była nieodpowiednia, ale wczoraj miałem okazję go wypróbować. :)

Oto wrażenia amatora.



Pierwsze wrażenia:

Okular solidnie wykonany, i dość sporawy. Ciekawa opcja z regulowaniem odległości muszli od okularu - może być bardziej pomocne dla osób z okularami.

Wrażenia bardzo dobre.



Obserwacje Księżyca:

Nie posiadam filtrów, więc po jakimś czasie od blasku rozbolało mnie oko. To trochę przeszkodziło w obserwacjach. Okular w porównaniu do kitowca 10mm, jest znacznie bardziej wyciemniony. Jakoś prezentowanych obrazów jest ostra - w większości pola, które jest dość duże, bo aż 60'. Doskonale widać nawet małe kratery i cienie w ich środkach. Obraz kontrastowy.

Nie wystąpiły żadne problemy z regulowaniem ostrości, ale okular ma bardzo wielką czułość na nieosiowe patrzenie - nie wiedziałem co to oznacza, do czasu, gdy nie spojrzałem przez niego po raz pierwszy :) Mimo wszystko, po kilkunastu minutach obserwacji, nauczyłem się tak przez niego spoglądać, aby zminimalizować ten efekt - nic prostszego! Dodatkowo, na brzegach obszernego pola 60' pojawiła się chyba... aberracja chromatyczna. (charakteryzująca się niebieskawą obwódką). Jednak nie zawsze występowała, więc to nie stanowi żadnego problemu. Człowiek skupia się wtedy na pięknych szczegółach księżyca, pokazywany w większości pola okularu. :)


Plusy:

- kontrastowy,

-dość dobrze wyciemniony,

-ostrość, szczegółowość obrazu,

-regulowana muszla.


Minusy:

-czułość na nieosiowe patrzenie,

-aberracja chromatyczna, pojawiająca się na samych brzegach okularu.



Obserwacja Jowisza:

Planeta była dość sporawych rozmiarów. Doskonale widać było obydwa czerwone pasy, oraz -pomimo blasku księżyca - mniejsze na biegunach planety. Jednak te mniejsze czasami stawały się niedostrzegalne (może umiejętność patrzenia, albo położenie planety względem księżyca?). Po opisach spodziewałem się czegoś więcej - przeczytałem o widocznych wirach na psach itp. Tego nie dostrzegłem, ale przy skupieniu widać postrzępienia i nierówności na obydwu pasach. Olbrzym był ładnie wyostrzony, choć tu miałem już z tym trochę większe problemy. Chciałem zlokalizować WCP i być pewny, że to ona... jednak też do końca mi się nie udało. Wielką zaletą jest jego pole, a dzięki temu nie było potrzeby ciągłego śledzenia Jowisza. Dodatkowo używałem barlowa 2x z zestawu, a wtedy Jowisz pomimo że stracił na jakości i światłości, był równie piękny i stał się całkowicie olbrzymem.


Plusy:

-dość dobre wyciemnienie, więc nie bije mocno światłością,

-nawet ostry. plus za te postrzępienia na pasach.


Minusy:

-mały zakres ostrości, choć dla chcącego też nie ma problemu i można spokojnie wyostrzyć.



Obserwacja M42

To było tak z ciekawości. Zdziwiło mnie to, że pomimo przybliżenia, łuny od miasta i blasku księżyca, kontrast pomiędzy mgławicą a otoczeniem był naprawdę dobry!



Podsumowanie:

Księżyc wyglądał pięknie. Jowisz także prezentował się dobrze, choć tu spodziewałem się czegoś więcej.

Tu mam dylemat, bo również mam świadomość złych warunków, które wtedy panowały.

Okular oceniam pozytywnie, poza tym, że nie jest tak drogi jak inne tego typu szkiełka, a podobno porównywalny z ich jakością. :)

Jednak pomimo ER, dla osób noszących okulary może wydawać się, że patrzą przez dziurkę od klucza. Może ta dziurka jest większa, co nie zmienia postaci, że dalej jest dziurką.

Niestety, w rękach miałem mało okularów i nie mam porównania np. z TMB planetary II 7mm ,albo ortho. Z chęcią bym pożyczył od kogoś na kilka dni w ramach porównania. Wtedy mógłbym ocenić czy okular jest wart swojej ceny.

Kolejne subiektywne opinie już niebawem.

Pozdrawiam!


Ciąg dalszy z dn. 03.03.2015r.

Pomimo kilkudniowych mocnych wiatrów we Północno - Wschodniej Polsce, udało mi się wystawić teleskop (miałem nadzieję na księżyc częściowo zakryty chmurami). Odczekałem godzinę aż schłodzi się lustro, a chmury cudownie zniknęły i zamiast mocno zachmurzonego nieba, zrobiło się idealnie czyste! :D

Czas obserwacji: od 21 do 23.

tem. 0 stopni.

Kilka dodatkowych info odnośnie TS Hr 7mm. Z kitowym barlowem, czas spoglądania, zanim Jowisz przeleciał przez cale pole okularu, wynosi 40-45 sekund. Bez barlowa, wynosi on 1 min 10sekund. Wystarczająco długo, aby nacieszyć się widokiem naszego olbrzyma. (choć jeszcze nie mam możliwości porównać z ortho).

Jednak nie będę pisał tylko o tym. Poza cudownym rozwianiem chmur, towarzyszył mi idealny seeing!

Do tego stopnia, że TS Hr 7mm z kitowym barlowem dawał ostry obraz, co dawało 342x powiększenia! Dodatkowo (w tej samej konfiguracji) - i nie sądzę, że miałem bujną wyobraźnię - widziałem tarczę jednego z księżyców Jowisza. Po luknięciu na stellarium i odwróceniu obrazu stwierdzam, że był to Ganimedes. Porównywałem z innymi, ale tylko tu gwiazdeczka nie wydawała się gwiazdeczką, a niewielką lśniącą kulką.

Poza tym (dalej mowa o kombinacji TS HR + kitowy barlow) był to czas WCP. Zarówno plama, jak i wielki biały odstęp pomiędzy nią a czerwonym pasem był idealnie widoczny. Tak wiec, z racji seeingu Księżyc odszedł na drugi plan, i większość tego czasu obserwowałem Olbrzyma :)

Jak na razie, dalej przystaję z twierdzeniem, że okular jest godny polecenia!

Pozdrawiam! :)
Synta 8 / Scopos 30mm , Soligor 32mm , Ortho 18mm , TS HR planetary 7mm , Ortho 6mm i barlow. :)
 
Posty: 29
Rejestracja: 24 Sty 2015, 14:39

 

PostKrzysztof_P | 22 Mar 2015, 11:15

Cześć.

To Dobre szkiełka w tej cenie i dlatego mam ich całą serię , na pewno najlepsze ze wszystkich TMB itp. jakie są u nas na rynku , jedynie oryginalne TMB USA od T.Backa są moim zdaniem ciut lepsze , posiadam 9mm i 4mm USA.
Właśnie od nich wywodzą się wszystkie klony a najlepsze to TS ze względu na Najlepsze Warstwy na wszystkich powierzchniach soczewek.
Napisz jaki teleskop był w użyciu?

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostD512265760 | 29 Mar 2015, 14:07

Teleskop jaki był w użyciu to oczywiście synta 8 :)
Ostatnio zakupiłem TMB 3,2 mm, jednak to za dużo jak na niego i w bliskiej przyszłości zastanawiam się nad TS HR 4mm. Chcę wyciągnąć z niego jak najwięcej, a 7mm + barlow x2 daje ładne obrazy. Więc myślę, że pomiędzy 7mm -a 3,5mm(dzięki soczewce barlowa), okular 4 mm będzie idealny na dni z dobrym seeingiem. :)
Synta 8 / Scopos 30mm , Soligor 32mm , Ortho 18mm , TS HR planetary 7mm , Ortho 6mm i barlow. :)
 
Posty: 29
Rejestracja: 24 Sty 2015, 14:39

 

PostKrzysztof_P | 29 Mar 2015, 15:01

Cześć.

TMB II 3,2mm to niestety kiepski nie udany wyrób , bierz TS HR 4mm , będziesz zadowolony.
Mieliśmy TMB 3,2mm w naszym obserwatorium , ale niestety był tak kiepski że wygoniliśmy go z walizki.
W ogóle okulary z serii HR są dużo lepsze o czym przekonałem się w praktyce.
Z TMB II dobrymi są 5mm i 6mm , przerobiłem wszystkie włącznie z SW SWA 58* i w tej serii też 5 i 6mm są dobre jak TMB II.
TS HR to najlepsze klony Burgess Optical USA od T.Backa.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostYank | 29 Mar 2015, 16:33

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
...
W ogóle okulary z serii HR są dużo lepsze o czym przekonałem się w praktyce.
Z TMB II dobrymi są 5mm i 6mm , przerobiłem wszystkie włącznie z SW SWA 58* i w tej serii też 5 i 6mm są dobre jak TMB II.
TS HR to najlepsze klony Burgess Optical USA od T.Backa.
...


Używam i mogę potwierdzić że TS HR 7mm oraz 4mm z nowej serii => http://www.astrokrak.pl/okulary-ts/2715 ... y-7mm.html to bardzo dobre okulary. Bardzo dobrze pracują w jasnym achromacie F5 oraz w newtonie F5, w newtonie mają nawet lepszą korekcję brzegów pola niż w achromacie. Poza tym nowe powłoki na soczewkach dają duży kontrast, są znacznie lepsze od innych klonów tych okularów których sporo na rynku. Bardzo dobrze pracują również z soczewką barlowa..
Z powodu zalewu tanich nieudanych podróbek Astronomics który był dystrybutorem oryginalnych TMB Planetary II wycofał się z ich sprzedaży. Ta nowa seria którą rozprowadza TS jest bardzo podobna do tych oryginalnych Planetary II, być może przejęli ich produkcję i rozprowadzają pod własną marką. W każdym bądź razie te okulary TS HR Planetary które rozprowadza Astrokrak są najbardziej udanymi wersjami oryginalnych TMB dostępnych na polskim rynku. Polecam, sam wkrótce dokupię jeszcze 5mm z tej serii...
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostKrzysztof_P | 29 Mar 2015, 19:09

Cześć.

W sumie do Synty 200/1200 to bardziej praktycznym okularkiem częściej stosowanym ze względu na warunki będzie TS HR 6mm i jak będzie Wzorowy Seeng to 5mm , 4mm to już jednak moim zdaniem za dużo , aczkolwiek przy B.Dobrych warunkach Łysy może być Świetny.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostD512265760 | 30 Mar 2015, 19:26

Dzięki za rady! Właśnie też tak zastanawiam się, czy nie popełnię podobnego błędu jak chodzi o 4mm. Może rzeczywiście taka granica to będzie 5 mm (na dobre warunki). Bo 6mm nie opłaca mi się brać, jak mam 7kę. A 5 to już 2 przedziały mniej. A co do księżyca to przekonałem się, ze często można "ile fabryka dała" :D
Synta 8 / Scopos 30mm , Soligor 32mm , Ortho 18mm , TS HR planetary 7mm , Ortho 6mm i barlow. :)
 
Posty: 29
Rejestracja: 24 Sty 2015, 14:39

 

Postkurp | 31 Maj 2016, 10:04

Posiadam TMB Planetary II 7mm i miałem okazję porównać z TS HR 7mm. Albo trafił mi się taki dobry TMB albo ten TS HR był jakiś nie udany, ale obraz z TMB mi pasował ciut lepiej. Nie ma też jakichś potężnych problemów z osiowością patrzenia przez okular, można w miarę łatwo ustawić oko obejmując całe pole widzenia. Nie było jakichś wielkich różnic w widoku z obu okularów ale ten z TMB był bardziej soczysty i jakiś taki cieplejszy. To tylko moje odczucia i nikt nie musi się nimi kierować , ale jak dla mnie TMB w zupełności wystarczy.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostIzonix | 31 Maj 2016, 12:00

Porównywałem kilka razy TMB Planetary II 5mm z TS HR 5mm (Jowisz, Księżyc i podwójna parka z Lutni - sprzęt to ED100). Jedyna różnica jaką zauważyłem, to różnica w cenie.

Jurek
 
Posty: 186
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

PostJanusz_P. | 02 Cze 2016, 21:41

No tak na bo gwieździe podwójnej to nie było by różnicy nawet w kitowym Kelnerze bo transmisja i kontrast nie mają tu znaczenia ale na Jowiszu gdzie mamy subtelne detale to różnica jest od razu odczuwalna i droższy okular z lepszymi warstwami robiony na niemiecki rynek wyraźnie góruje nad jego tańszymi klonami bo jego jakość jest wprost proporcjonalna do jego ceny :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostYank | 04 Cze 2016, 10:49

Izonix napisał(a):Porównywałem kilka razy TMB Planetary II 5mm z TS HR 5mm (Jowisz, Księżyc i podwójna parka z Lutni - sprzęt to ED100). Jedyna różnica jaką zauważyłem, to różnica w cenie.


Na obiektach DS różnica jest wyraźna na korzyść TS HR Planetary który ma lepsze powłoki i transmisję. W TS HR obiekty DS wyskakują z tła podczas gdy w TMB Planetary II i SW ich nie widać...
Miałem kiedyś TMB Planetary II 6mm i szybko się pozbyłem, obraz jaki dawał był delikatnie mówiąc kiepski... Natomiast z TS HR korzystam do dzisiaj - to przyzwoite szkiełko w tej klasie cenowej.
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

Posttiger | 26 Kwi 2017, 23:20

Co prawda obecnie mam orthoskopy (do US), i uważam że są to najlepsze okularki do tych obiektów. To jednak Zimą, są one ,,upierdliwe" (cały czas suszarka w ruchu), ze względu na mały ER i ,,parowanie" od oczu. Dlatego również poszukuję okularów (nasadka bino), o zbliżonej korekcji ,ale dłuższym ER. Kiedyś posiadałem dwie pary TMB II 6 i 9 mm i się ich szybko pozbyłem, ze względu na ich korekcję ( głównie AC). Natomiast teraz widzę, że dobre opinie ,,zbierają" na US właśnie te TS HR planetary, co się nieco ,,kłóci" z moim ,,doświadczeniem", ale może się mylę względem tym okularków (bo podobnej konstrukcji, tylko warstwy lepsze). Jako alternatywę biorę pod uwagę też okulary ,,lantanowe", Co byście zaproponowali? (oprócz oczywiście np; Pentax XW- cena, potrzebna jest para, no i są mało uchwytne na rynku wtórnym, i nie tylko). Interesuje mnie ogniskowa 7-9mm.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostIzonix | 27 Kwi 2017, 08:34

Jeżeli nie przeszkadza ci pole ortoskopów, to LV, mają duże ER, bardzo dobrą korekcję, cenę znośną. A jak większe pole, to LVW 8. Niestety cena też większa. Razem z LVW 13, to dwa najczęściej występujące na giełdzie lantany. Kupiłem niedawno dwie pary po 500 do 550 za sztukę. Ich wadą jest duży ciężar (w dodatku podwojony w bino).

Jurek
 
Posty: 186
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

PostMB_WA | 27 Kwi 2017, 13:24

Proponuję użyć korektora o większej krotności (ew. dać korektor przed kątówką) i dokupić okulary o prostej konstrukcji ale większym ER dzięki dłuższej ich ogniskowej. Ja przesiadłem się z korektora 1,25 na 2,6 i korzystam teraz z plossli 32 i 25 mm zamiast wcześniejszych 8, 11 i 15 mm. Problem parowania okularów został rozwiązany.
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Lis 2008, 15:40

 

Posttiger | 27 Kwi 2017, 19:32

Uważam ortoskopy (mam dwie pary 10 i 18 BCO), za najlepsze do US (pole mi nie przeszkadza, bo mont z goto doskonale trzyma obiekt ,,w środku"). Jednak Zimą obserwacja zwłaszcza 10mm, to ciągłe używanie suszarki. Dlatego szukam ,,zamiennika" o dłuższym ER, ale zbliżonej korekcji i transmisji. Z tym ,,korektorem", to używam Barlowa 2"2xGSO, i najczęściej w zestawieniu z parą Meade 26mm seria 5000, daje doskonałe wyniki. Wygodny ER, spore pole i co najważniejsze, moje egzemplarze wykazują dobrą korekcję względem astygmatyzmu. Jednak obecnie chciałbym wprowadzić coś ,,nowego" do moich okularków, i dlatego rozglądam się między innymi za lantanami.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostMB_WA | 27 Kwi 2017, 22:10

LVW do obserwacji planet czy Księżyca przez bino odradzam. Ciężkie i mają gorszą transmisję oraz ostrość niż dobre orciaki czy plossle. Rozważ jednak jakiegoś barlowa czy korektor, który da się zamontować przed kątówką, np. Barcon lub FFC Baadera. Zwiększysz ogniskową i będziesz mógł używać orciaków czy plossli o dłuższej ogniskowej, a co za tym idzie większym ER. Jeżeli koniecznie chcesz dodać nowe okulary o dużym ER do stajni, to rozważ serię Delite TV. Ale na CN pojawiają się narzekania na niektóre ogniskowe.
Pozdr
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Lis 2008, 15:40

 

Posttiger | 28 Kwi 2017, 21:50

Z opinią o LVW zgadzam się, choć to bardzo dobrze skorygowane okularki. Miałem okazję kilka razy luknąć przez nie, a nawet porównywać je z moimi ,,byłymi", ówczesnymi Naglerami. Co do tego barlowa, to jak pisałem, mam i używam np; z BCO-18mm i SP Meade 26mm. I to w trzech konfiguracjach nasadki bino; z pełnym barlowem , z wkręconą samą optyką (przed nasadkę), jak i bez barlowa (oba teleskopy są do tego przystosowane). Doskonała sprawa, dwie pary, a sześć opcji powerów, z bardzo dobrym skutkiem (jedynie Meade 26mm bez barlowa ,,wrzuca" winietę), obrazy ostre, kontrastowe, ER jeszcze wygodne (jak dla mnie). Myślę, że na razie skupię się na LV (8-10mm), w specyfikacjach wyglądają ,,obiecująco", a także rozważę jakieś ,,dłuższe" plossle (z barlowem) z ,,wyższej" półki, tak jak radzicie.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postrosomak19 | 28 Gru 2017, 18:09

Też po długim namyśle zakupiłem ten okular, jak narazie testowałem go tylko na Księżycu, ale w porównaniu do kitowców, wypada rewelacyjnie. Ostatnio miałem w miarę dobre warunki i pasmo górskie Apeniny wyglądało bardzo ładnie i szczegółowo, tak samo krater Kopernik. Jedno co trochę czasem denerwuję, to właśnie osiowość tego okularku. Ogólnie godny polecenia.
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostYank | 28 Gru 2017, 18:25

rosomak19 napisał(a):Jedno co trochę czasem denerwuję, to właśnie osiowość tego okularku. Ogólnie godny polecenia.


Wyreguluj sobie odległość oka od soczewki - w tym TS HR masz wykręcaną muszlę oczną. Przy prawidłowym wyregulowaniu odległości oka od soczewki efekt zanikania obrazu nie występuje. Jak masz oko ustawione zbyt blisko lub zbyt daleko obraz ma tendencję do zanikania przy minimalnym zejściu z osi.
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

Postrosomak19 | 28 Gru 2017, 20:12

Heh :lol: :oops: w sumie zapomniałem o tym a wystarczy pokręcić.
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostTomasz Obserwator | 13 Sty 2018, 11:34

Może i ja cos od siebie dodam. Ja akurat skusiłem sie na HR 6mm i jak dla mnie to był szczał w 10-tkę. Patrząc na Jowisza od razu rzuca sie w oczy wcp i jej czerwony kolor, pasy te główne da sie zauważyć w nich nieregularności, patrząc na tranzyty księżyców na tarczy planety są od razu zauważalne czarne ostre kropki. Saturn akurat pozwolił zauważyć jak ja to widziałem ostro przerwę Cassiniego bez problemu. Ksiezyc akurat taki jak ma być do samego kraju okularu nie zauwazylem jakis zniekształceń czy zamazań w obrazie w końcowym polu. A chcąc mieć 7 mm to biore Barlowa + Meade 14 mm z polem 82 i efekt tez bardzo fajny bo planety dość długo sie w polu utrzymują i mozna sobie je dłużej pooglądać :D
 
Posty: 154
Rejestracja: 25 Lut 2016, 19:15

 

PostYank | 06 Mar 2018, 23:01

Z TS HR Planetary 6mm można łatwo zrobić 5mm jeśli wkręcisz przedłużkę 17mm pomiędzy przedni zespół soczewek a korpus okularu. Podobne rozwiązanie stosuje Baader w Hyperionach :-) Tak zmodyfikowany HR 6mm ma nawet lepszą korekcję pola od oryginału - gwiazdy ostre aż do diafragmy w refraktorze F5.
Wiem że działa to dobrze właśnie z tą ogniskową TS HR 6mm, w HR 9mm i 8mm nie polecam tej przedłużki bo pracują z przedłużką gorzej. W innych ogniskowych HR Planetary przedłużki nie testowałem...
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostPoszukiwacz15 | 13 Mar 2018, 15:28

Niedawno zakupiłem okular HR 7mm. Wcześniej używałem okularu TMB 6mm. Na księżycu nie udało mi się wychwycić wyraźnej różnicy. Ale za to na Jowiszu obraz dawany przez HR wydawał się ostrzejszy i klarowniejszy. Cień Ganimedesa przesuwający się po jego tarczy był łatwiejszy do zauważenia. W TMB drobne szczegóły wydają się jakieś rozmyte i niewyraźne. Ciekawe czy ta różnica wynika z jakości czy różnych ogniskowych. Ale pewnie oba te czynniki wpłynęły na jakość obrazu.
W porównaniu do kitowej 10, HR jest znacznie lepszy i bije ją praktycznie pod każdym względem :mrgreen:
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat