Explore Scientific 80 / 480 ED APO Tryplet [RECENZJA]

Postpiraniusz | 04 Sie 2015, 23:01

Będzie to moja pierwsza recenzja teleskopu, więc proszę o wyrozumiałość :wink:

Opiszę pierwsze wrażenia z testu tuby ES 80 / 480 ED APO Tryplet.
Sprzęt zakupiony na tutejszej giełdzie w przyzwoitej cenie (przynajmniej tak mnie się wydaje). Nie znalazłem wielu opinii na temat tego teleskopu, ani na zagranicznych forach, ani u nas - na polskich to jedynie Janusz zmieszał go z błotem :wink: Ale może to był impuls, by samemu się przekonać co tuba jest warta :wink: .

Główny powód zakupu ww. sprzętu to chęć zamiany EDka80 od SW na coś o tej samej aperturze, ale o krótszej ogniskowej. Czyli poprzeczka postawiona raczej wysoko :arrow:
Niestety pierwsze światło wypadło podczas pełni, ale jakieś pierwsze wnioski można wyciągnąć.

Na początek garść danych technicznych + mój komentarz:

Zdjęcie i fragmenty opisu zapożyczone z Astrokraka:
Explore Scientific 80 / 480 ED APO Tryplet [RECENZJA]: tuba-explore-scientific-80-480-ed-apo-tryplet.jpg


1. parametry Techniczne :
- Układ optyczny - trzysoczewkowy refraktor apochromatyczny ED
- Średnica czynna obiektywu - 80mm
- Ogniskowa - 480mm
- Światłosiła - f/6
- Zdolność rozdzielcza: 1,45"
- Długość tubusu: 381- 475mm
- waga teleskopu: 3,4kg


2. Trzy soczewkowy układ optyczny apochromatu ze szkła ED z wewnętrznymi przestrzeniami wypełnionymi powietrzem - apertura 80mm (3.1"), ogniskowa 480mm, światłosiła f/6. Soczewki układu zaprojektowane przez japońską firmę Hoya Optical i wykonane ze szkła ED (Extra-low Dispersion) typu FCD1 (Dense Fluor Crown). Zapewniają doskonałą ostrość, korekcję barwy przy zminimalizowanej aberracji chromatycznej. Soczewki te są także odporne na pękanie, niewrażliwe na zmiany temperatury i absorbcję wilgoci w porównaniu z delikatnymi soczewkami fluorytowymi.
Elementy układu optycznego pokryte powłokami FMC - każda granica soczewek obiektywu pokryta jest antyrefleksyjnymi powłokami EMDTM (Enhanced Multilayer Deposition). Takie pokrycie zapewnia wysoki współczynnik transmisji, minimalne odbicia i doskonały kontrast.


3. Wewnętrzne baffle - w połączeniu z doskonale wyczernionym tubusem poprawiają kontrast, eliminują odbicia i refleksy.

4. Kolimowana optyka - w porównaniu z większością refraktorów refraktor ten pozwala na przeprowadzenie kolimacji układu optycznego w przypadku jego rozregulowania, teleskop posiada fabryczną kolimacje której samemu nie powinno się ruszać.

cdn. - ograniczenie ilości znaków w poście.
5. Odrośnik - wysuwana osłona zabezpiecza przednią soczewkę refraktora przed osadzaniem rosy. Osłona dodatkowo poprawia kontrast podczas dziennych obserwacji jak również nocą w przypadku prowadzenia obserwacji na oświetlonym terenie.

6. 2" wyciąg Crayforda z mikrofokuserem- o wysokiej precyzji, bez luzów z dodatkowym precyzyjnym pokrętłem ustawienia ostrości o przełożeniu 1:10 pozwala na idealne zogniskowanie układu. Duże pokrętło wyciągu może być obsługiwane nawet przy założonych rękawicach. Tuleja wyciągu z naniesioną podziałką centymetrową z minimalną działką 1mm umożliwia zapamiętanie indywidualnych nastaw. Pokrętła w dolnej części wyciągu pozwalają ustawić wymagany opór pracy wyciągu oraz na jego zablokowanie.

7. Podstawa montażowa - dovetail - umożliwia zamocowanie teleskopu na standardowym montażu teleskopowym. Dodatkowo dovetail ma fotograficzne gwinty mocujące 1/4" i 3/8" pozwalające na zmocowanie tubusu na standardowym statywie fotograficznym. Obracana obejma tubusu pozwala na ustawienie okularu w wygodnym do obserwacji położeniu.

8. Stopka szukacza - umożliwia osadzenie szukacza na tubusie teleskopu. Szukacz nie stanowi standardowego wyposażenia teleskopu.


Teraz coś ode mnie:

Ad.1. Parametry zacne, ale pierwsza niemiła niespodzianka związana jest z długością tubusu - jest coś jakby za krótki :!:
Z kątówką GSO 2" i okularami BCO 6 i 10mm, Meade SWA 18mm i Maxvision 24mm NIE DA SIĘ USTAWIĆ OSTROŚCI - po prostu "brakuje wyciągu". Dopiero po wysunięciu nasadki o około 10-15mm jest ok.

Ad.2 i 3. No cóż, nie rozbierałem obiektywu, więc nie potwierdzę budowy. Co do szkła tym bardziej się nie wypowiem. Baffle jak najbardziej da się zaobserwować :wink:
Ogólne wrażenia z obserwacji przy użyciu okularów z p.1:
- Księżyc: Jasny jak Ch...a, ale przyjemny, kontrastowy. Na krawędzi działy się cuda - przez chwilę cudowny, za chwilę pojawiał się fiolet, potem znów miodzio, by zaskoczyć zielono-żółtą poświatą. Wg mojej skromnej opinii to wina seeingu, bo dzień był gorący, a w nocy temperatura regularnie spadała.
- gwiazdy (tak ogólnie): na jasnych dominowała lekka fioletowa obwódka (Kasjopea, Łabędź), ale ogólne wrażenie przyzwoite - gwiazdy punktowe, zero odbić, poświat itp. (tak samo było na Księżycu). Niestety dość duża światłosiła wywlekła "słabość" okularów. Ale jako ciekawostkę od siebie dodam, że w jaśniejszym Newtonie jakoś aż tak nie zwróciłem na to uwagi 8)

Ad.4. Z pobieżnych oględzin wynika, że jest taka możliwość :wink:

Ad.5. Jest, działa - fajna sprawa. W okolicach zenitu nie opada. Po złożeniu mieści się spokojnie w plecaku na lapka.

Ad.6. Wyciąg - no cóż, teoretycznie wszystko się zgadza, ale praktyka to już inna bajka. Po pierwsze bardzo razi taki sam efekt jak Makach z "kiwającym się" lustrem - przy zmianie kierunku obracania focusera obraz bardzo wyraźnie przesuwa się w okularze. Tu nawet minimalne poprawiony w złotym EDku SW sprawuje się dużo lepiej. Nie pomaga tu intensywne kręcenie pokrętłami umieszczonymi na wyciągu. Zablokowanie też jest mało realnym zadaniem - no chyba że mamy "klucz żabkę" na wyposażeniu - paluszkami jest to mało realne.
Na plus jednak trzeba zaliczyć skalę na wyciągu - JEST :wink: No i kadrowanie też jest i działa bez zarzutu.
Ogólnie do wizuala jest OK, do foto już nie bardzo. No chyba że będzie się dało doprowadzić do stanu "używalności", wg wstępnych testów z plastikowym Canonem 700D (czyli lekkim sprzętem) wykazuje tendencję do ugięć.
Meade SC 10", Sky-90, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele
moja strona
Awatar użytkownika
 
Posty: 642
Rejestracja: 11 Mar 2007, 13:56
Miejscowość: Chrzanów (małopolska)

Postpiraniusz | 04 Sie 2015, 23:15

I ciąg dalszy:

Ad.7. Do wizuala jak najbardziej OK. Do astrofoto aż prosi się o dwie najzwyklejsze obejmy.

Ad.8. Jest, owszem, ale jedyny problem jest taki, że mocowanie szukacza nie jest zgodne z (chyba najpopularniejszym u nas) standardem SW.

I na koniec pierwsze światło z Canona 700d - nie wyłączyłem niestety wszystkich ulepszaczów zdjęć w postaci wyostrzeń itp. Miałem nadzieję, że na raw'y to nie wpływa - ale bardzo się myliłem :roll:

A. Podczepiłem się pod test Janusza na gwieździe Altair:
Explore Scientific 80 / 480 ED APO Tryplet [RECENZJA]: Image1.jpg


B. Crop ze środka i rogów kadru (100%) bez flattenera:
Explore Scientific 80 / 480 ED APO Tryplet [RECENZJA]: bez_ff.jpg


C. Crop ze środka i rogów kadru (100%) z flattenerem:
Explore Scientific 80 / 480 ED APO Tryplet [RECENZJA]: z_ff.jpg


D. I Księżyc tuż po pełni (crop 100%):
Explore Scientific 80 / 480 ED APO Tryplet [RECENZJA]: ksiezyc.jpg


Podsumowując: jeśli uda mi się dobrać odległość między matrycą a flattenerem WO i opanować wyciąg, to wg mnie potencjał jest. Pierwsze próby chyba nie wypadają aż tak tragicznie w porównaniu z konkurencją ze stajni SW.
A jeśli się mylę, to proszę po sprostowanie :)

Ciąg dalszy mam nadzieję nastąpi...
Meade SC 10", Sky-90, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele
moja strona
Awatar użytkownika
 
Posty: 642
Rejestracja: 11 Mar 2007, 13:56
Miejscowość: Chrzanów (małopolska)

Postpiraniusz | 04 Sie 2015, 23:25

Przepraszam bardzo, że tak nabiję sobie posty, ale zapomniałem zadać najważniejsze pytanie: jak Szanowne Grono Forumowiczów myśli - warto ten "badziew" sobie zostawić, czy też lepiej wymienić go na sprawdzony, ogólnie polecany i jakże zacny model SW 90/900 ? :D
Meade SC 10", Sky-90, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele
moja strona
Awatar użytkownika
 
Posty: 642
Rejestracja: 11 Mar 2007, 13:56
Miejscowość: Chrzanów (małopolska)

Postendriu624 | 04 Sie 2015, 23:37

Trudno tu pobić jakością obrazu nową wersję edka 80 SW ,Miałem edka 80 SW i zamieniłem go na edka 100 SW , i po pewnym czasie znowu dokupiłem do edka 100 ,nowego edka 80 SW.Ostatecznie edek 100 został sprzedany ,a nowy edek 80 został uzupełniony o Maka 150.
W edku 80 SW kontrast jest na takim poziomie ,że edek 100 niestety tu wysiada z kontrastem ,zarówno w plenerze jak i na planetach,różnica w detalu jest na korzyść edka 100 ,ale jest to różnica subtelna na planetach ,a na księżycu natomiast edek 100 jest nie do pobicia przez edka 80 w detalu.
Generalnie, jak ktoś miał nową wersję edka 80 SW i zamienił go na edka 100 SW dozna tu małego rozczarowania ,bo nie zazna tu opadu szczęki ,a jedynie minimalny wzrost detalu,lecz odczuje tu znaczny spadek kontrastu.
Jak Kolega miał dobrego edka 80 SW i zamienił go na ES APO 80, to jedynie mogę wyrazić serdeczne wyrazy współczucia po stracie edka 80 sw.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postpiraniusz | 04 Sie 2015, 23:53

endriu624 napisał(a):Trudno tu pobić jakością obrazu nową wersję edka 80 SW ,Miałem edka 80 SW i zamieniłem go na edka 100 SW , i po pewnym czasie znowu dokupiłem do edka 100 ,nowego edka 80 SW.Ostatecznie edek 100 został sprzedany ,a nowy edek 80 został uzupełniony o Maka 150.
W edku 80 SW kontrast jest na takim poziomie ,że edek 100 niestety tu wysiada z kontrastem ,zarówno w plenerze jak i na planetach,różnica w detalu jest na korzyść edka 100 ,ale jest to różnica subtelna na planetach ,a na księżycu natomiast edek 100 jest nie do pobicia przez edka 80 w detalu.
Generalnie, jak ktoś miał nową wersję edka 80 SW i zamienił go na edka 100 SW dozna tu małego rozczarowania ,bo nie zazna tu opadu szczęki ,a jedynie minimalny wzrost detalu,lecz odczuje tu znaczny spadek kontrastu.
Jak Kolega miał dobrego edka 80 SW i zamienił go na ES APO 80, to jedynie mogę wyrazić serdeczne wyrazy współczucia po stracie edka 80 sw.

Nie ma jeszcze czego współczuć - jak na razie EDek 80 nadal jest u mnie :wink: I tak na prawdę to Edka będę chciał sprzedac dopiero wtedy, gdy ES okaże się w miarę godnym następcą do zastosować astrofoto - jeśli nie, to ES wróci na giełdę a EDek 80 nadal będzie moim faworytem 8)
W wizualu jednak preferuję "mgiełki" a tu zadowala mnie w pełni SW 14", więc decyzja będzie zależna od "wydajności i jakości" zdjęć.
Meade SC 10", Sky-90, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele
moja strona
Awatar użytkownika
 
Posty: 642
Rejestracja: 11 Mar 2007, 13:56
Miejscowość: Chrzanów (małopolska)

Postpiraniusz | 06 Sie 2015, 09:33

Małe uzupełnienie:

"6. 2" wyciąg Crayforda z mikrofokuserem- o wysokiej precyzji, bez luzów z dodatkowym precyzyjnym pokrętłem ustawienia ostrości o przełożeniu 1:10 pozwala na idealne zogniskowanie układu."

No cóż, tutaj pojawiła się niemiła niespodzianka po oględzinach budowy wyciągu.

a). wyciąg do tuby przymocowany jest trzema delikatnymi śrubkami z poliamidowymi wkładkami. Niby zapewnia to w prosty sposób obrót wyciągu i do wizuala pewnie będzie wszystko w porządku, ale co się będzie działo z zamocowaną kamerą, która już wagę ma słuszną (+OAG + druga kamerka), a wyciąg będzie prawie całkowicie wysunięty + przedłużka około 50mm :| Śliczne śrubeczki trzeba będzie chyba wymienić na "zwykłe" i przymocować wyciąg na stałe.

b). druga - gorsza sprawa - prowadzenie tulei wyciągu w obudowie.
Nawet stary złoty ED80 ma to rozwiązane za pomocą łożysk - jak na wyciąg Crayforda przystało. Tutaj niestety ktoś mocno chciał zaoszczędzić i dał cztery teflonowe paski - wg mnie totalna porażka.

Jest jednak jedna dobra dla mnie informacja - opisywana tuba + WO flattener II przy zwiększeniu dystansu z teoretycznych 55mm do 62mm zaczyna jakoś sensownie działać z matrycą APS-C. Jest szansa, że z mniejszym czipem kamery będzie na granicy akceptowalności.

No i po tych narzekaniach pozostaje mi jedynie zrobić jeszcze jakieś testy (bez ingerencji w sam teleskop) i bardzo mocno się zastanowić, czy będzie sens doprowadzać go do stanu używalności - bo o ile do obserwacji czy też prostego fotografowania lekkim aparatem wszystko pewnie by przez długi czas działało bez zarzutu, to jednak większego obciążenia prawdopodobnie długo nie wytrzyma.
Meade SC 10", Sky-90, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele
moja strona
Awatar użytkownika
 
Posty: 642
Rejestracja: 11 Mar 2007, 13:56
Miejscowość: Chrzanów (małopolska)

Postszary | 06 Sie 2015, 10:03

endriu624 napisał(a):Trudno tu pobić jakością obrazu nową wersję edka 80 SW ,Miałem edka 80 SW i zamieniłem go na edka 100 SW , i po pewnym czasie znowu dokupiłem do edka 100 ,nowego edka 80 SW. (...) Generalnie, jak ktoś miał nową wersję edka 80 SW i zamienił go na edka 100 SW dozna tu małego rozczarowania ,bo nie zazna tu opadu szczęki ,a jedynie minimalny wzrost detalu,lecz odczuje tu znaczny spadek kontrastu.
Jak Kolega miał dobrego edka 80 SW i zamienił go na ES APO 80, to jedynie mogę wyrazić serdeczne wyrazy współczucia po stracie edka 80 sw.


Przepraszam za OT, ale czy między starą "złotą" wersją SW ED80 a nową czarną są istotne różnice w jakości obrazów? Zawsze myślałem, że to ta sama optyka, a obydwa modele różnią się tylko mikrofocuserem i kolorem tuby. Jestem tego ciekaw, bo sam mam starszą wersję małego ED-ka i jestem z niego bardzo zadowolony ale zastanawiam się, czy jego ewentualna sprzedaż i dołożenie PLN do nowszej wersji byłoby uzasadnione pod kątem większego zadowolenia z obserwacji.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postpiraniusz | 06 Sie 2015, 22:11

szary napisał(a):
endriu624 napisał(a):Trudno tu pobić jakością obrazu nową wersję edka 80 SW ,Miałem edka 80 SW i zamieniłem go na edka 100 SW , i po pewnym czasie znowu dokupiłem do edka 100 ,nowego edka 80 SW. (...) Generalnie, jak ktoś miał nową wersję edka 80 SW i zamienił go na edka 100 SW dozna tu małego rozczarowania ,bo nie zazna tu opadu szczęki ,a jedynie minimalny wzrost detalu,lecz odczuje tu znaczny spadek kontrastu.
Jak Kolega miał dobrego edka 80 SW i zamienił go na ES APO 80, to jedynie mogę wyrazić serdeczne wyrazy współczucia po stracie edka 80 sw.


Przepraszam za OT, ale czy między starą "złotą" wersją SW ED80 a nową czarną są istotne różnice w jakości obrazów? Zawsze myślałem, że to ta sama optyka, a obydwa modele różnią się tylko mikrofocuserem i kolorem tuby. Jestem tego ciekaw, bo sam mam starszą wersję małego ED-ka i jestem z niego bardzo zadowolony ale zastanawiam się, czy jego ewentualna sprzedaż i dołożenie PLN do nowszej wersji byłoby uzasadnione pod kątem większego zadowolenia z obserwacji.

Podczepię się do pytania, bo też jestem ciekawy - miałeś Endriu możliwość porównania nowej i starej wersji ?.
Meade SC 10", Sky-90, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele
moja strona
Awatar użytkownika
 
Posty: 642
Rejestracja: 11 Mar 2007, 13:56
Miejscowość: Chrzanów (małopolska)

Postendriu624 | 06 Sie 2015, 22:35

piraniusz napisał(a):
szary napisał(a):
endriu624 napisał(a):Trudno tu pobić jakością obrazu nową wersję edka 80 SW ,Miałem edka 80 SW i zamieniłem go na edka 100 SW , i po pewnym czasie znowu dokupiłem do edka 100 ,nowego edka 80 SW. (...) Generalnie, jak ktoś miał nową wersję edka 80 SW i zamienił go na edka 100 SW dozna tu małego rozczarowania ,bo nie zazna tu opadu szczęki ,a jedynie minimalny wzrost detalu,lecz odczuje tu znaczny spadek kontrastu.
Jak Kolega miał dobrego edka 80 SW i zamienił go na ES APO 80, to jedynie mogę wyrazić serdeczne wyrazy współczucia po stracie edka 80 sw.


Przepraszam za OT, ale czy między starą "złotą" wersją SW ED80 a nową czarną są istotne różnice w jakości obrazów? Zawsze myślałem, że to ta sama optyka, a obydwa modele różnią się tylko mikrofocuserem i kolorem tuby. Jestem tego ciekaw, bo sam mam starszą wersję małego ED-ka i jestem z niego bardzo zadowolony ale zastanawiam się, czy jego ewentualna sprzedaż i dołożenie PLN do nowszej wersji byłoby uzasadnione pod kątem większego zadowolenia z obserwacji.

Podczepię się do pytania, bo też jestem ciekawy - miałeś Endriu możliwość porównania nowej i starej wersji ?.

Porównywałem tylko czarnego edka SW 80 z edkiem 80 Orion z Kolegą Pulsar ,jak był u mnie osobiście po głowicę AZ ATM ,porównanie trwalo może pół godzinki .ale edki były obok siebie , nasadka lustrzana i okular byl ten sam ,i był tylko przekładany między tymi edkami.
Zgodnie stwierdziliśmy, że kontrast był wyższy w edku SW ,i nie trzeba bylo wypatrywać różnic w kontraście ,bo ta różnica była zaraz widoczna.Tego edka SW już nie mam ,bo został zamieniony na edka 100, Następnie kupiłem znowu edka SW 80 tym razem nowego w sklepie. ,a edek 100 poszedl na giełdę ,i zastąpiony makiem 150,
W Orionie wg. mnie obraz był taki lekko mydlany w porównaniu z SW ,oprócz różnicy w kontraście.
Kolega franek miał edków więcej niż sztachet w moim w płocie ,i porównywał złotego edka SW 80 z nową wersją SW 80 ,i zauważył jedynie różnicę w odcieniu bieli ,gdzie stwierdził że złoty edek ma większy zafarb,i biały kolor nie jest taki jak w nowszej wersji.
Może się tu wypowie i dokładniej wyjaśni.
Co do kontrastu między nowym edkiem 80 , a edkiem 100 ,wszystko przemawiało za edkiem 80,różnica była tylko w rozdzielczości obrazu dla 100 ,ale nie tak powalająca jakby się wydawało.Edek 80 nadrabiał tu ostrością obrazu i kontrastem.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Posttiger | 07 Sie 2015, 21:46

Co do kontrastu w teleskopach edek-80SW ( miałem okazję kilkakrotnie luknąć) i ed-100SW ( używałem 5-lat), to myślę ,że ,,sprawa" tkwi w tym, że oba mają tuby tej samej średnicy. Przez co, w ed-80 było łatwiej rozmieścić bafle, tym samym ,,odciąć" niechciane odblaski. Ja swoje (byłe) ed-100 ,,lekko" zmodernizowałem po tym kątem (wyczernienie i rozstaw bafli). Do tego stopnia, że gdy nabyłem ed-120 i postawiłem obok ed-100, to się ,,załamałem". Wystarczyło jednak wykleić welurem odrośnik i ,,pierwszą" odległość tubusu (od obiektwu do pierwszej diafragmy), a kontrast w dzień porównywalny, natomiast ,,przerwa Cassiniego'', czarna i wyrażna, jak w żadnym moim obecnym i poprzednim teleskopie. Być może kiedyś pokuszę się o ,,spreparowanie" nowej ,,rury" do obiektywu ED-120 o odpowiednio większej średnicy ( bafle) i w pełni ,,kolimowalnej" celi.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postmkowalik | 15 Sie 2015, 21:06

To w końcu, który z teleskopów jest lepszy, ED80 czy ED100? W innym wątku https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=30208&start=25 dyskutanci wybrali ED100.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postmakower | 15 Sie 2015, 21:30

mkowalik napisał(a):To w końcu, który z teleskopów jest lepszy, ED80 czy ED100? W innym wątku https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=30208&start=25 dyskutanci wybrali ED100.


ED100 zwsze będzie lepszy. W mniejszej optyce dobre okulary podbijają konrast. I stąd tyle dobrych opini o ED80. Dla dobrego obserwtora zawsze lepszy będzie ED100.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostKrzysztof_P | 30 Sie 2015, 07:57

Witam.

Obiektywy we wszystkich Edkach 80 mm czy to Nowego SW czy też Oriona czy starszej wersji SW to te same szkiełka , więc moim zdaniem różnica w kontraście tkwi w wyczernieniu wewnętrznych elementów , tuba , wyciąg , kątówka.
Wszystko da się dopracować samemu , jeżeli jest czas i chęci do ATM.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postfranek | 30 Sie 2015, 12:06

Najgorzej,że poszczególne egzemplarze różnią,się między sobą.Pomijając dokładnośc wykonania soczewek obiektywu i kolimację,róznią się kolorem powłok na soczewkach obiektywu.Wersje SW ED PRO miały powłoki jasno zielone,a obecna wersja czarna,ma ciemniejszą zieleń.Z tym,że spotyka się z zielenią ,trochę ciemniejszą,od wersji złotej ED PRO i z ciemną zielenią.Jeżeli ktoś obserwuje w dzień,to przy bezpośrednim porównaniu,zauważy różnice w bieli i kolorach obserwowanych obiektów.Jeżeli do tego dodac,że np barlowy GSO ED 2"/x2,też mają powłoki od zieleni,poprzez fiolet,do szarego,okulary takie same,też się różnia,kątówki też,to jak sprawdzic,który refraktor jest lepszy :?: :wink:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostJanusz_P. | 30 Sie 2015, 12:33

To proste, większa transmisję ma ten który mniej światła odbija na warstwach MC czyli im mniej są one widoczne w odbiciu :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 30 Sie 2015, 16:26

Witam.

Owszem Lepsze warstwy to tym samym lepszy Kontrast i sprawność układu rośnie.
Jak widać konfrontacja jest jak najlepszym sprawdzianem dla tych Refraktorów.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat