Siebert Optics 5.4mm vs. Antares 6mm [RECENZJA]

PostJOKER | 30 Sty 2016, 23:54

Poniżej przedstawiłem porównanie odnośnie modyfikowanego ortoskop-a firmy Siebert Optics 5.4mm/5 element-owego / i orto.Antares 6mm/4 elementowy/.
Oba okulary w standardzie 1.25

http://www.siebertoptics.com/SiebertOpt ... ge%29.html

Okulary testowane były na Syncie 200/1200 w średnich warunkach obserwacyjnych-cokolwiek by to nie znaczyło :).

powiększenia :/222x i 200x/.
źrenice wyjściowe/1.0mm i 0.9mm/.

S.O. jest 2 razy większym okularem od Antaresa co załączyłem na wspólnych zdjęciach,posiada bardzo wygodną gumową muszle oczną i duza soczewkę "oczną" :) jak na ortho. o tej ogniskowej.

Jowisz

Oba okulary pokazały tę sama ilość szczegl. ilość pasów, kolor,odcień, jak i tło nieba w obrębie tarczy planety, Galileuszowe księżyce- prawidłowo rozpoznawalne w obu okularach . 8)
S.O. ma duzo większe pole jak i dogodniejszy ER dlatego szybciej, łatwiej i dłużej można utrzymać tarcze planety w kadrze, zwłaszcza gdy operujemy sprzętem na Dobsonie z wolnej ręki. :wink:

Księżyc

Zarówno S.O. jak i Antares pokazał tę sama ilość kraterów, które były możliwe do rozdzielenia przez 200mm lustro przy podobnym powiększeniu , drobne szczeliny były trochę lepiej widoczne w S.O. ale to głownie z powodu lepszego ER w tym okularze.


Syriusz

Antares odzwierciedlił trochę inny kolor gwiazdy - bardziej stonowany, zimny
punktowosc - na takim samym poziomie.


M42

Bardziej mi odpowiada obraz z S.O. zapewne było to spowodowane większym polem
a wiec większy kadrem mgławicy refleksyjnej.
Gwiazdki trapezowe : lepiej wypadły w Antaresie - nieznacznie lepsza punktowosc na osi optycznej.

Ortho ze stajni Siebier-a posiada bardzo dobrą korektę dystorsji co producent zamieścił na swojej stronie:
http://www.siebertoptics.com/SiebertOpt ... isons.html

niestety nie udało mi się tego porównać na nocnych obserwacjach ale myślę,ze obie konstrukcje ortoskopów będą ja mieć na dość podobnym poziomie.


ciemnego nieba
Y
Załączniki
Siebert Optics 5.4mm vs. Antares 6mm  [RECENZJA]: OKULAR 6.jpg
Siebert Optics 5.4mm vs. Antares 6mm  [RECENZJA]: OKULAR7.jpg
Siebert Optics 5.4mm vs. Antares 6mm  [RECENZJA]: OKULAR5.jpg
Siebert Optics 5.4mm vs. Antares 6mm  [RECENZJA]: OKULAR4.jpg
Siebert Optics 5.4mm vs. Antares 6mm  [RECENZJA]: OKULAR3.jpg
Siebert Optics 5.4mm vs. Antares 6mm  [RECENZJA]: OKULAR2.jpg
Siebert Optics 5.4mm vs. Antares 6mm  [RECENZJA]: OKULAR1.jpg
Siebert Optics 5.4mm vs. Antares 6mm  [RECENZJA]: OKULA.jpg
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postdawid1508 | 31 Sty 2016, 00:23

Jaka jest cena tego okulary w stosunku do antaresa?
Sky-Watcher 8", Sky-Watcher 12" Go-To, filtr polaryzacyjny orion, S500 40mm, BST UWA 22mm,
TS Flat Field 12mm, Sky-Watcher 6mm, barlow X2, orion ultrablock

Canon EOS 350d mod
Awatar użytkownika
 
Posty: 125
Rejestracja: 10 Kwi 2015, 16:31
Miejscowość: kostrza

 

PostJOKER | 31 Sty 2016, 01:17

podane ceny ze str.:
8.9mm-9.9mm $99. These excel from f/6 up (Brass add $30)
2.9mm-7.9mm $139. These excel from f/3.3 up (Brass add $50)

nie znam obecnej ceny Antaresa :(
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postdawid1508 | 31 Sty 2016, 01:46

Dzięki
Sky-Watcher 8", Sky-Watcher 12" Go-To, filtr polaryzacyjny orion, S500 40mm, BST UWA 22mm,
TS Flat Field 12mm, Sky-Watcher 6mm, barlow X2, orion ultrablock

Canon EOS 350d mod
Awatar użytkownika
 
Posty: 125
Rejestracja: 10 Kwi 2015, 16:31
Miejscowość: kostrza

 

PostKrzysztof_P | 31 Sty 2016, 09:24

Witam.

Sieberty to zacne szkiełka dające wspaniałe obrazy , posiadałem swego czasu kilka i były Bardzo Dobre.
Osobiście Polecam.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmargor55 | 31 Sty 2016, 11:10

JOKER, a dlaczego Syriusz?. Czyzby przymiarka do zaobserwowania bialego karla?.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostJOKER | 31 Sty 2016, 12:00

margor55 napisał(a):JOKER, a dlaczego Syriusz?. Czyzby przymiarka do zaobserwowania bialego karla?.


Akurat tu zaobserwowałem różnice.

Z przyjemnością przetestowałbym Monocentryka S.O. , który wymiarami jest już zbliżony do Antares-a , 3 elementowy "diamencik" o wspanialej transmisji szkła.
Znajmy miął TMB Monoc. i dość szybko sprzedał z powodu klaustrofobicznie małego pola widzenia/40-45*/.

Y
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postszary | 31 Sty 2016, 13:14

Warto zauważyć, że orciaki Antaresa występowały w dwóch wersjach - z czerwonymi napisami (MC) oraz z zielonymi (FMC). Ja mam ten drugi, tj. Antares Ortho 6mm FMC i według mojej wiedzy jest to klon University Ortho HD FMC, z tej samej fabryki tylko inaczej brandowany (wygląda właściwie identycznie jak UO). Natomiast Antares MC (czerwony) jest zdaje się tym samym okularem co stary dobry Baader Genuine Ortho (tyle że sprzedawanym pod marką Antaresa). Jestem ciekaw, czy tak samo wypadłoby porównanie Sieberta z Antaresem FMC.

http://www.teleskop-express.de/shop/Bil ... -group.jpg
Załączniki
Siebert Optics 5.4mm vs. Antares 6mm  [RECENZJA]: Antares-Ortho-group (1).jpg
Ostatnio edytowany przez szary, 31 Sty 2016, 14:30, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKrzysztof_P | 31 Sty 2016, 14:18

Witam.

Czerwona wersja Antaresa to nie w pełni poleczone elementy optyczne dlatego MC , natomiast zielona to wszystkie powierzchnie powleczone warstwami dlatego FMC , czyli odpowiedniki UO Volcano top MC i UO HD FMC.
Wymarła już seria Baadera BGO to praktycznie UO HD FMC.
Miałem wszystkie UO , Baadery , każdą wersje jak i Antaresy Zielone i Czerwone.
Wszystkie porównywałem , testowałem i sprawdzałem na wszystkie sposoby , szkiełka z jednej fabryki z różnym LOGO i w różnych opakowaniach.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszary | 31 Sty 2016, 14:32

Zawsze mnie to zastanawiało, bo na okularach serii BGO jest oznaczenie MC a nie FMC. OD UO HD FMC czy Antaresa FMC stare BGO różnią się też wielkością.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKrzysztof_P | 31 Sty 2016, 14:58

Witam.

Na starej serii BGO było "Phantom MC" inaczej FMC -Wszystkie Powierzchnie w Pełni Powleczone Warstwami.
Stare BGO to to samo co UO HD FMC.
Natomiast Antaresy czy zielone czy czerwone to różniły się tylko warstwami Zielone Pelne Warswy -FMC , Czerwone Uboższe Warstwy -MC.
Z kolei Zielone Antaresy to to samo co UO HD FMC i Baader BGO - starsza wersja.
Czerwone Antaresy to to samo co wersja UO Volcano Top MC , tylko w innym opakowaniu.
Można się trochę pogubić :lol: , ale ja to już znam dobrze te wszystkie zachodnie szkiełka. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 31 Sty 2016, 22:27

Wg. mnie jest różnica miedzy FMC i MC .

Mialem duzo ortoskopów ...
w zależności od danych obserwacji były one lepiej bądź mniej preferowane do rożnych obserwacji .
Okulary ortho. HD U.O. są FMC i sprawdzają się idealnie podczas obserwacji Saturna jego pierścieni jak i galileuszowych ksiezycy.

HD- ma mocniejsze warstwy od starszych wersji ortho ze stajni U.O. przez co jaśniejsze gwiazdki jak i owe księżyce nie powodują powstawania tzw. "duszków" ,odbić wewnętrznych.
HD w porównaniu z takim okularem jak Edmund RKE jest duzo lepszym okularem w czasie oglądania planet.
Edmund generował owe duszki .
U.O. - Vulcano to starsze typy ale b.dobrej jakości ortho. ,bijące wszelkie niskobudżetowe ortoskopy.

temat rzeka... :)


Y
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJanusz_P. | 31 Sty 2016, 23:52

Jedyne co robisz tym temacie to własnie bicie piany :shock: bo Ortoskopy różnią się nieznacznie warstwami i konstrukcją obudowy więc nie ma tu mowy o jakimś biciu na głowę jednych przez drugie z logiem ze złotym piórkiem :wink: bo różnice pomiędzy Orciakami z różnych stajni MC i FMC są symboliczne bo to pojedyncze procenty w transmisji światła na zaledwie 4 granicach powietrze-szkło, a każdym widać dobrze szczelinę Cassiniego tym samym teleskopie w tym samym miejscu i czasie oczywiście :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postszary | 01 Lut 2016, 00:24

Janusz_P. napisał(a):Jedyne co robisz tym temacie to własnie bicie piany :shock: bo Ortoskopy różnią się nieznacznie warstwami i konstrukcją obudowy więc nie ma tu mowy o jakimś biciu na głowę jednych przez drugie z logiem ze złotym piórkiem :wink: bo różnice pomiędzy Orciakami z różnych stajni MC i FMC są symboliczne bo to pojedyncze procenty w transmisji światła na zaledwie 4 granicach powietrze-szkło, a każdym widać dobrze szczelinę Cassiniego tym samym teleskopie w tym samym miejscu i czasie oczywiście :arrow: :idea:


Miałem bądź mam m,in. orciaki Baader Genuine Ortho (BGO), Antares Ortho oraz nowe Baader Classic Ortho (BCO) i nie powiedziałbym, że np. między BGO i Antaresem z jednej strony, a BCO z drugiej nie ma różnic albo są małe.Są i to dość wyraźne. O ile te dwa pierwsze to w mojej ocenie rasowe ortho z małym ER, dające zimne, ostro zarysowane obrazy planet o stonowanych, pastelowych barwach i małym polu, to BCO klasycznego orciaka przypomina właściwie tylko trochę wyglądem i to też nie do końca. Gdyby nie miał napisu "Ortho" na obudowie, to wziąwszy pod uwagę jego stosunkowo szerokie pole widzenia, większy ER, ogólną "jasność" oraz żywe kolory które daje pomyslałbym że to zwyczajny, choć przyzwoitej jakości Plossl. :oops: W każdym bądź razie w moim odczuciu do klasycznych ortho, mimo słowa "Classic" w nazwie, dość mu daleko. Według mnie biciem piany i robieniem ludziom wody z mózgu jest sugerowanie, że "seria ortoskopów Classic to okulary odpowiadające jakością legendarnej serii ortoskopów Zeiss Abbe", bo obok Zeiss Abbe ten BCO nawet nie leżał. Ale to tylko moja opinia....
Ostatnio edytowany przez szary 01 Lut 2016, 07:52, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostJOKER | 01 Lut 2016, 00:55

no pewnie , a największe bicie piany to - Zeiss Abbe II ortho :mrgreen:

Na C.N. jest masę porównań orciaków z rożnych stajni , no ale nie bijmy dalej piany, jak to mówią :
najlepszy okular to ten ,który jest u nas w sprzedaży bądź w domu.
i tak trzymać :wink:
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2016, 10:27

Cześć.

Tzw. "Duszki" powstają przeważnie z dwóch powodów:
Albo odbicia wewnętrzne od słabego wyczernienia lub z powodu słabych lub braku warstw na wszystkich powierzchniach granicznych szkło-powietrze.
Np. Orto TS te mało popularne 7,7 mm , 4,8 mm itp. one to dopiero dają "Duchy" :lol:
Odnośnie RKE Edmund Optics to posiadam w moim planetarnym komplecie 8 mm i powiem że okular może faktycznie daje czasem w pewnym położeniu planety delikatne Halo , ale obraz jaki mam z tego szkiełka np. Saturna czy Jowisza jest piękny z naturalnymi kolorami i Bardzo Ostry , powiększyłem diafragmę przez jej fachowe przetoczenie i zamiast 45* pola mam aktualnie około 50*.
Jest to moim zdaniem jeden z lepszych planetarnych niskobudżetowych okularów nie licząc Dobrych ORTO i Rarytasów do Planet.
Oczywiście im lepszej jakości mamy warstwy tym samym transmisja wzrasta i jasność obrazu jest większa jak i kontrast.
Dlatego m.in. Z Klonów TMB wybrałem właśnie najlepsze , całą serie TS HR Planetary ze względu na ich najlepsze warstwy , wolę dopłacić parę złotych , ale mieć w miarę dobre szkiełko.Posiadam też Oryginalnego TMB Burgess Optical 9 mm i jestem z niego zadowolony , resztę ogniskowych uzupełniają TS HRy.
Porównywałem na Saturnie TS HRy z SW WA 58* i TMB Planetary II i właśnie HRy dały najlepszy obraz.
Porównywałem bodajże trzy ogniskowe , więc nie były to jakieś wizualne przepatrzenia.
Odnośnie Orciaków i Plossli TV to posiadam cały przekrój ogniskowych mieszanych Plossli TV z Orto od 6-18 mm.

Pozdrawiam Krzysztof i Życzę Wspaniałych Widoków Planet i Nie Tylko. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDzikDobson | 10 Lip 2021, 14:36

Ma ktoś może doświadczenie z tymi okulary w szybkich apo?
Jak te star splitery się zachowują w f5-f6?
Z boku wygląda na rozdądną i budżetową alternatywę do vixena Hr / Tak Toe / i Delite
Black & Green Fan
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat