Okulary Meade XWA 100 afov

Postcybervader | 06 Lut 2016, 11:08

Witam

Wpadła mi w ręce seria okularów MEADE XWA 9,14,20 100afov. Mam pewien plan z ze zmianą setupu dlatego wystawiłem je na giełdzie. Jednak po namowach na PW (odnośnie recenzji) postanowiłem prosić o pomoc kogoś z mojej okolicy, może znajdzie sie chętny z większym doswiadczeniem w obserwacjach, kto mi w tym pomoże. Moje doświadczenie jest znikome, teleskop mam od czerwca i prawie "nic" jeszcze nie widziałem ;/ Nie mówiąc już o testach sprzętu. Cała moja "wiedza" pochodzi z tego forum.
Nie znalazłem na polskich stronach recenzji więc, pomyślałem czemu nie. Jedynie co mogę powiedzieć patrząc w nie to Wow ;p (porównując z ES-ami, które posiadam)
Jeśli byłby ktoś chetny by podjąc sie tego zadania to będe rad. Mieszkam 25 km na południe od Krakowa. Tel 793292570

Pozdrawiam
Piortek
TS130 apo triplet, AT 65Q APO, NEQ6, ASI 1600MMC + EFW + OAG, Synta 12" Dobson,
kOMPLET BAADER LRGB, Ha,O3,S2, Astronomik CLS, Lumicon H-Beta,
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 Wrz 2015, 21:28
Miejscowość: Rudnik, małopolska

 

Postmidimariusz | 06 Lut 2016, 11:21

To ja prosiłem o test tych okulrarów.

Jak ktoś z Krakowa lub okolicy pojechałby z kolegą cybervader na obserwacje i pomógł mu ogarnąć temat, to też byłbym bardzo wdzięczny.
A opinia o tych nowych okularach byłaby bardzo przydatna myślę nie tylko dla mnie, ale i dla wielu astro-amatorów z całego kraju.
Chodzi o test tych okularów , jak w załączniku.


Napiszcie, czy ktoś by był chętny?

Pozdrawiam
Mariusz
Załączniki
Okulary Meade XWA 100 afov: IMG_3854_1.jpg
Okulary Meade XWA 100 afov: IMG_3853_1.jpg
Okulary Meade XWA 100 afov: IMG_3850_1.jpg
Ostatnio edytowany przez midimariusz, 06 Lut 2016, 11:26, edytowano w sumie 1 raz
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostKrzysztof_P | 06 Lut 2016, 11:23

Cześć Piotrze.

Co prawda nie miałem okazji korzystać z tych szkiełek w praktyce , ale wydają się przyzwoite w tych cenach w jakich są aktualnie na wyprzedaży w USA.
Czytałem trochę zachodnich Recenzji tych szkiełek i zasadniczą sprawą jest u nich przekłamane pole widzenia , które w rzeczywistości podobno znacznie odbiega od deklarowanego przez producenta i jest mniejsze niż w opisie.
Tak czy siak , jak tylko nadarzy mi się okazja to chętnie spojrzał bym przez tą konstrukcję.
U nas te okulary są mało znane , zapewne ze względu na cenę.

Odnośnie testu tych szkiełek to może kolega przyjechał by z nimi przy okazji pogody do Krakowa a konkretnie do naszego obserwatorium w Luborzycy , 8 km na wschód od wjazdu do Krakowa.
Chętnie spojrzelibyśmy wtedy przez te szkiełka w różnym sprzęcie jaki posiadamy , aby wyniki były wszechstronne z zastosowaniem różnych instrumentów.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 06 Lut 2016, 11:41

cybervader napisał(a):...Jeśli byłby ktoś chętny by podjąć się tego zadania to będę rad. Mieszkam 25 km na południe od Krakowa. Tel 793292570

Pozdrawiam
Piortek


Jestem do dyspozycji z czasem i sprzętem do testów a mieszkam 15 km na południe od Krakowa czyli niedaleko Ciebie :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postcybervader | 06 Lut 2016, 13:52

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Piotrze.

Co prawda nie miałem okazji korzystać z tych szkiełek w praktyce , ale wydają się przyzwoite w tych cenach w jakich są aktualnie na wyprzedaży w USA.
Czytałem trochę zachodnich Recenzji tych szkiełek i zasadniczą sprawą jest u nich przekłamane pole widzenia , które w rzeczywistości podobno znacznie odbiega od deklarowanego przez producenta i jest mniejsze niż w opisie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Tyle co przeczytałem o nich wcześniej, to co piszesz, to dotyczy innych szkiełek Meade, seria MWA też "100" stopniowe. A w praktyce ich pole widzenia to podobno około 88-92 stopnie. Doczytałem też, że iż są to szkła opatrzone tą samą firmą, to są zupełnie innych producentów, pochodzą z innych fabryk. I są połowe tańsze. Odnajdę tą recenzje to wrzucę.
TS130 apo triplet, AT 65Q APO, NEQ6, ASI 1600MMC + EFW + OAG, Synta 12" Dobson,
kOMPLET BAADER LRGB, Ha,O3,S2, Astronomik CLS, Lumicon H-Beta,
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 Wrz 2015, 21:28
Miejscowość: Rudnik, małopolska

 

Postcybervader | 06 Lut 2016, 13:59

Janusz_P. napisał(a):
cybervader napisał(a):...Jeśli byłby ktoś chętny by podjąć się tego zadania to będę rad. Mieszkam 25 km na południe od Krakowa. Tel 793292570

Pozdrawiam
Piortek


Jestem do dyspozycji z czasem i sprzętem do testów a mieszkam 15 km na południe od Krakowa czyli niedaleko Ciebie :arrow: 8)


Świetnie, pozostało tylko modlić się o pogodę ;p Jestem do dyspozycji praktycznie każdą nocą. Ustalimy tylko kiedy. Mogę nawet zostawić na kilka dni w razie potrzeby.
TS130 apo triplet, AT 65Q APO, NEQ6, ASI 1600MMC + EFW + OAG, Synta 12" Dobson,
kOMPLET BAADER LRGB, Ha,O3,S2, Astronomik CLS, Lumicon H-Beta,
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 Wrz 2015, 21:28
Miejscowość: Rudnik, małopolska

 

PostJanusz_P. | 06 Lut 2016, 15:02

Jaki masz sprzęt, z czym, je po testujemy ?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postcybervader | 06 Lut 2016, 16:06

Mam tylko Synte 12" na dobsonie, ciężka i mało poręczną, wiec wolałbym wrzucić w cos innego z pewną kolimacją. W swojej nigdy nie robiłem i nie mam czym nawet tego zrobić. A okularki takie jak w opisie, ES-y 82 i 68 st, wiec raczej nie mam do czego porównać ;p
TS130 apo triplet, AT 65Q APO, NEQ6, ASI 1600MMC + EFW + OAG, Synta 12" Dobson,
kOMPLET BAADER LRGB, Ha,O3,S2, Astronomik CLS, Lumicon H-Beta,
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 Wrz 2015, 21:28
Miejscowość: Rudnik, małopolska

 

PostJanusz_P. | 06 Lut 2016, 21:29

To wezmę ze sobą kolimator holograficzny bo takie okulary trzeba sprawdzić właśnie na dużym i jasnym lustrze które posiadasz a nie na małym SCT z F/10 czy Maku F/12 w którym każdy okular doskonale wypada :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postcybervader | 06 Lut 2016, 21:46

ok. Wiec pozostaje tylko ustalić miejsce i czas.
TS130 apo triplet, AT 65Q APO, NEQ6, ASI 1600MMC + EFW + OAG, Synta 12" Dobson,
kOMPLET BAADER LRGB, Ha,O3,S2, Astronomik CLS, Lumicon H-Beta,
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 Wrz 2015, 21:28
Miejscowość: Rudnik, małopolska

 

PostJanusz_P. | 06 Lut 2016, 22:14

Jakby jutro była pogoda to mogę do ciebie wpaść, dane podasz na PW :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanusz_P. | 08 Lut 2016, 10:24

Pogoda dopisała, po przyjechaniu na miejsce, zrozumiałem utyskiwania użytkownika na okoliczne latarnie, oświetlają mu dom równo z każdej strony a gmina na tym kameralnym osiedlu nie wyłącza oświetlenia ulicznego przez całą noc a na budynku szkoły na dachu świecą oczojebne reflektory jak na pilnie strzeżonym więzieniu nie wiedzieć po jakie licho w niedzielę w nocy jak w szkole nikogo nie ma ... :roll: :oops:
Znaleźliśmy jedno niewielkie miejsce na trawniku jakieś 4x4m gdzie rzuca cień pergola ogrodowa i tam stanęła Sunia 12".
Obiektem testowym zostały Plejady ale najpierw skolimowaliśmy teleskop kolimatorem holograficznym bo kolimacji było brak bo wcześniejszy Halny trochę go sponiewierał i laser świecił ze trzy znaczniki lustra obok celu :wink:
W pergoli znalazły miejsce narzędzia do kolimacji a po jej szybkim ukończeniu z pomocą Kolegi zabraliśmy się za testowanie Okularów Meade XWA 100 afov:

Na pierwszy ogień poszedł okular 20mm, pierwszy rzut oka wystarczył do szybkiego podjęcia decyzji o wywinięciu muszelki ocznej co było konieczne do objęcia jego całego pola widzenia w tych okularach, generalnie seeing był fatalny i gwiazdki wyglądały wszystkie jak maleńkie migoczące kulki, niebo było czyste w zenicie i miernik SQM pokazywał w zenicie koło 19h jasność tła nieba 20,23 mag/s^2 czyli bardzo przywozicie zważywszy na liczne latarnie na około domu.
Gwiazdy na środku pola idealnie okrągłe bez widocznej aberracji chromatycznej ale na brzegu od razu widoczna była spora koma bo okular testowaliśmy z samym teleskopem bez korektora komy, okular jest prawdopodobnie klonem ES 20 100° bo tak samo się praktycznie zachowuje w jasnym Newtonie i tak samo jak w ES 20 miałem problem z jednoczesnym widokiem w całym polu widzenia, trzeba dokładnie ustawić oko w osi optycznej bo inaczej obraz szybko ucieka i znika w 1/3 pola widzenia.
Drugi do testów poszedł okular o ogniskowej 14 mm, tu efekt uciekania pola był wyraźnie mniejszy i dała się nim oglądać spokojnie Plejady bez napinki na osiowe patrzenie, okular obejmujący mniej pola na niebie z racji krótszej ogniskowej mniej dokuczliwie pokazuje komę na brzegach pola widzenia teleskopu i jest w miarę komfortowym narzędziem obserwacyjnym z bardzo dobrze skorygowanym chromatyzmem.
Trzeci do testów przystąpił okular z ogniskową 9 mm i tu było jeszcze lepiej, koma teleskopu na brzegu pola była już praktycznie widoczna nawet bez korektora komy, chromatyzm f\gwiazd niewidoczny i gwiazdki ostre praktycznie w całym polu widzenia przypominały mi bardzo obraz z Fujinona 10x50 gdzie żeby odszukać lekkie nieostrości gwiazd na brzegu pola trzeba się naprawdę dobrze przyglądać bo nie widać ich na pierwszy rzut oka.
Po testach przyszedł czas na oglądanie, oczywiście zaczęliśmy od M42 ale seeing nie pozwalał na więcej niż 4 gwiazdki w Trapezie i pozwalał ledwie rozdzielić Gammę Arietis na dwa składniki...
Kolejnym obiektem była kometa Catatina nadal jeszcze w pobliżu Polarnej, potem przyszedł czas na mgławicę Eskimos ale seeing pozwolił tylko na zobaczenie małej, mglistej kulki, potem na tapetę poszły galaktyki M81 i M82 w Niedźwiedzicy oraz gromady otwarte w Woźnicy ba na tyle pozwały widoki z cienia ze pergolą gdzie można było w miarę wygodnie obserwować z pod domu.
Na deser zostawiliśmy sobie Jowisza ale że wschodził nad kominami dachu sąsiada to jego widok był nader marny gdyż gotował się niemiłosiernie i tylko momentami widać było jego 2 pasy w okularze 9mm, obserwacje zakończyliśmy koło 21h20m z pomiarem jasności nieba w zenicie 20,34 mag bo sąsiad rozpalał piec i bury dym węglowy zaczął się snuć po okolicy.

Reasumując, okulary Meade XWA 100 są lżejsze od serii ES bo mają aluminiowe tuleje (w ES są ciężkie, mosiężne), są przez to bardziej poręczne, Sunia 12" nie leci na pysk nawet bez regulacji hamulcem a dostarczają takiego samego obrazu jak Seria ES 100 ° więc są im optycznie równoważne pod względem optyki a ze względu na mniejszą wagę przewyższają je ergonomią użytkowania :arrow: 8)

Jednym słowem dzięki za zaproszenie, miłe towarzystwo i do zobaczenia na jakichś kolejnych obserwacjach tym razem w terenie poza światłami osiedla :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 08 Lut 2016, 10:51

Witam.

Po przeczytaniu sprawozdania z waszych spostrzeżeń wnioskuję że okulary są warte zakupu i pod względem korekcji własnej reprezuntują sobą poziom okularów ES 100*.
Szkoda że Seeng był wczoraj kiepski co też stwierdziłem podczas oglądanka swoją Syntą Flex 12" , ponadto przy sporym zaświetleniu jak w waszym miejscu obserwacji nie można wiele się wypowiedzieć na temat transmisji tych szkiełek w porównaniu do serii ES 100*.
Tak czy siak faktycznie to chyba jakieś klony serii Es 100* i faktycznie mogą być warte zakupu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmidimariusz | 08 Lut 2016, 13:16

Dziękuje Wam za ten test.
Widzę, że to wysokiej klasy okulary i na pewno warte swojej ceny.
No i pole 100 stopni, niska waga.....
Same plusy:)
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat