NOWY 120 ED w Wersji EQUINOX z DE.

PostKrzysztof_P | 06 Maj 2016, 16:51

Witam.

Jako że w ostatnim czasie przeszedłem przede wszystkim na Refraktory to przerzuciłem już trochę EDKÓW od 80-100-120 mm.
Poprzednie egzemplarze z których miałem okazję korzystać cieszyły oczy dobrymi widokami Planet i Łysego jak i jaśniejszych Emek , które z gwiazdkami jak iskiereczki na ciemnym aksamitnym tle nieba cieszą moje oczy bardziej niż duże Newtony.

Mamy również w naszym obserwatorium Edka 120 mm ORION mojego Dobrego Kolegi Zbyszka ZP53 , był też MEADE 127 ED , ale jakoś nie przypadł nam zbytnio do gustu-słaby kontrast-widocznie spora abera-sferochromatyczna , są też dwa Maki INTESA 180 mm MK i MN , SCT 11" , Newtony itp. Ale jednak piękne obrazy Planet Najładniejsze są z Dobrego Refraktora co najmniej ED.

Po moich roszadach sprzętowych i przerzuceniu kilkudziesięciu różnych instrumentów w końcu trafiłem na ten "WZORCOWY" egzemplarz Refraktora 120 ED w wersji EQUINOX z DE.

Przybył do mnie z walizką , obejmami CNC , Dovetailem w standardzie Losmandy i Foto-Flatenerem 0,85X dedykowanym do 120 ED.
Zakup był niespodziewany i nie pewny czy dojdzie do skutku , ale Dzięki Pomocy mojego Dobrego Kolegi Pawła "Pablito" Refraktor przybył na miejsce Cały i Zdrowy. :D za co Bardzo Dziękuje Pawłowi i Sprzedającemu Panu z Niemiec , który okazał się Rzetelną i Wiarygodną Osobą.
Mój EDEK był wybierany spośród kilkunastu egzemplarzy , sprzedający widać ma dojścia w APM , sam handluje Carbonowymi Tubusami i zapewne wypracował sobie pewne układy umożliwiające mu przerzucać Edkami czy innym sprzętem przy wyborze zakupu dla własnych potrzeb.

Rozpisywałem się ostatnio trochę na temat oglądania Planet w Refraktorze 120 ED i moje wnioski skłaniały się np. do Max. Pow. rzędu około 180-200X dla Obiektywu ED 120 mm.
Moje wnioski nie były pochopne lecz poparte praktycznymi spostrzeżeniami z korzystania z tych Refraktorów.
Powiem tak "EDEK EDKOWI NIE RÓWNY" , pomimo dobrej kolimacji Edków z którymi miałem do czynienia , które również kolimowałem osobiście czy to zlecaliśmy Januszowi w AK pomimo ich dobrej na pierwszy rzut oka kolimacji nie były tak Dobre w Dawanych Obrazach jak mój aktualny EQUINOX 120 ED.
Okazuje się iż pomimo dokładnej kolimacji jest tak duży rozrzut jakościowy elementów obiektywu iż nawet poprawnie skolimowany Edek potrafi dawać mniej lub bardziej ostre obrazy co uwarunkowane jest dokładnością wykonania elementów obiektywu , wpływa na to wiele czynników jak i poprawna kolimacja "powiedzmy przede wszystkim".
Aktualnie z mojego refraktora Poweruję na Planetach grubo ponad 200X i obrazy są Niesamowite , Ostre , Kontrastowe i z masą detalu którego nie sposób było ujrzeć w poprzednich egzemplarzach.

Wniosek jest taki , jak nie zobaczysz lepiej to wydaje się iż lepiej już być nie może z danego instrumentu o danych parametrach. :D

Oczywiście od razu pojechałem z Edziem do Janusza w "AK" , przedmuchaliśmy obiektyw od środka który był delikatnie zakurzony , założyłem swój szukacz ATM 62/350 mm na bazie obiektywu Achro MEADE jak i zmieniłem Dovetaila na Standard Vixen.
Kątówkę WO Dielektryk 2" mam sprawdzoną i jest Bardzo Dobra zarówno optycznie jak i lusterko jest idealnie w płaszczyżnie.
Pozostało mi jeszcze tylko dorobić jakąś ładna rączkę do przenoszenia i można Oglądać jak Tra La La. :D

Wrzucam parę fotek Nowego Refraktora i Życzę Wszystkim Takiego lub Jeszcze Lepszego Egzemplarza. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
NOWY 120 ED w Wersji EQUINOX z DE.: IMG_0009.JPG
NOWY 120 ED w Wersji EQUINOX z DE.: IMG_0006.JPG
NOWY 120 ED w Wersji EQUINOX z DE.: IMG_0004.JPG
NOWY 120 ED w Wersji EQUINOX z DE.: IMG_0003.JPG
NOWY 120 ED w Wersji EQUINOX z DE.: IMG_0001.JPG
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 03 Cze 2019, 04:37, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 06 Maj 2016, 17:04

Jednym Słowem - "PrzeEdek" :D
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 06 Maj 2016, 17:17

Cześć.

Powiem Tak "Jest Dobry". :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 06 Maj 2016, 17:22

PS. Gratuluję zakupu, jednak mam Zastrzeżenia co do Tej Recenzji:

Equinox nie EQINOX
Intesa nie INTEASA
Zwrot "z DE" w naszym języku może się Bardzo Niekorzystnie kojarzyć :lol:

Ale rozumiem że te Drobne Błędy powstały pod wpływem Emocji :wink:

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Lukacz, 06 Maj 2016, 17:25, edytowano w sumie 1 raz
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 06 Maj 2016, 17:24

:D Zapewne tak , zaraz poprawię , ale "DE" zostawię bo po zakupie jakoś ten skrót polubiłem. :lol: :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 06 Maj 2016, 19:24

Sprawdzałeś może źrenicę wejściową? To prawda że są przycięte do 110?
A testowaliście może na planetach MN Intesa 5" f8? :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 06 Maj 2016, 19:32

Cześć.

Osobiście myślę iż EQINOX pod tym względem jest OK gdyż widać cały obiektyw patrząc przez złączkę kątową bez okularu przy wysuniętym wyciągu a to jest jakiś rodzaj potwierdzenia pełnego przelotu bez winiety.
Miałem kiedyś Maka Intesa MN 127/762 mm F6 , był Bardzo Dobrym Teleskopem , kupił go Krzysztof i Grzegorz "Bolidy" bracia z Andrychowa i sobie chwalą , byli u mnie po niego osobiście , to dobre maszynki i też ładnie pokazują już Planety.
A szerokie pola w takim MN i punktowe gwiazdki prawie jak w Refraktorze ze względu na maleńką obstrukcję centralną rzędu 20% to jego Atuty.
MN to Doskonałe Teleskopy , ale stosunkowo drogie , jak każdy dobry sprzęt.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 06 Maj 2016, 19:49

No to pogratulować Krzysztofie takiego dobrego sprzętu. Osobiście zawsze wolałem refraktory od innych rodzajów teleskopów
(zastosowania planetarne i powiedzmy ogólne). Co prawda posiadam zwykły, dobrze zestawiony achromat 102/F10 ale też daje bardzo dobre obrazy i jestem z niego bardzo zadowolony. Obrazy z rafraktora są takie czyste i kontrastowe, a taki dobrze zestawiony 120mm ED-ek to praktycznie dla mnie sprzęt docelowy. Gratuluję. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 06 Maj 2016, 20:05

Cześć.

Dziękuje , osobiście mam sentyment do wszystkich refraktorów w tym i do tych dobrych Achro. , na drugim miejscu są Maki-Newtona Intesa , Maki-Cassegrainy Intesa a dalej reszta sprzętu.
Zdania raczej nie zmienię choć Gr. Kuliste uwielbiam z Dużych Newtonów bez pająka aby gwiazdki były bardziej punktowe bez defektów w postaci spajków.
Właśnie przerabiam swoją Syntę Flex 12" i zmieniłem jej mocowanie LW na jednoramienne-półkoliste , opiszę ATM na Forum jak zakończę prace.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 06 Maj 2016, 22:55

Fajnie że trafiłeś tubkę która daje tobie tyle satysfakcji. W equinoxach sw podoba mi się jeden niby drobiazg a mianowicie suwany odrośnik :) nie kapuje dlaczego w zwykłych tego nie praktykują.
Też do obserwacji wolę refraktor, chociaż na DS (niema się co czarować) duże lustro czyni cuda to wolę mniejsze szkło.
Poza tym tak się cały czas zastanawiam jak to jest że przepałerowany obraz z refraktora potrafi nadal być estetyczny a z takiego niutka już niekoniecznie. Czy oby napewno o kontrast tylko chodzi? Tyle tych zagadnień wokół obserwacji że ciężko czasem wysnuć od razu sensowne wnioski :)
Przyjemności z użytkowania życzę.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postmkowalik | 06 Maj 2016, 23:39

Pozazdrościć EDka, ale ja nadal uważam, że oglądanie detali w powiększeniu większym niż dwukrotne powiększenie rozdzielcze wymaga użycia "oczu wyobraźni" :-)
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 07 Maj 2016, 13:20

Cześć.

W dobrej jakości Refraktorze przy Pow.np. 2D ilość detalu pozostaje taka sama co warunkuje nam średnica obiektywu , ale jakość jest nadal wysoka jeżeli obiektyw mamy dobrej jakości , jak i widać mniejsze detale które w kiepskim obiektywie sa nie widoczne gdyż rozmywa nam je aberacja-sferochromatyczna.

Odnośnie Newtonów to przede wszystkim dyfrakcja na pająku , obstrukcja centralna , jakość warstw Współczynnik odbicia jak i przede wszystkim dokładność optyki obydwu luster , wszystkie te parametry wpływają mniej lub bardziej na kontrast obrazu.

Dobry Planetarny Newton z małym LW to też Planetarny Wymiatacz z Bardzo Dobrymi obrazami Planet i nie tylko.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 07 Maj 2016, 13:23

Podzielam generalnie zdanie mkowalika. W moim refraktorze graniczną wielkością jak dla mnie jest powiększenie x142 używając okularu 7mm. Te same szczegóły tylko, że mniejsze ale bardziej kontrastowe widzę stosujac ES-a 8,8mm. Generalnie przy dobrym seeingu stosuję te 7mm bo obraz jest ciemniejszy co w przypadku Jowisza i okularu 8,8mm nieraz powoduje zbyt mocne świecenie tarczy planety przez co zatracają się szczegóły. Najlepiej jest obserwować o zmierzchu kiedy tarcza Jowisza nie świeci zbyt mocno na firmamencie niebieskim. :D
Ostatnio edytowany przez kurp, 07 Maj 2016, 13:30, edytowano w sumie 1 raz
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 07 Maj 2016, 13:29

Cześć.

Zgadzam się ze stwierdzeniem że Jowisz Świetnie wygląda z pięknym detalem na jeszcze stosunkowo jasnym niebie.
Widoki są wtedy niesamowite.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttowerfox | 07 Maj 2016, 23:03

kk napisał(a):Sprawdzałeś może źrenicę wejściową? To prawda że są przycięte do 110?

Witam.
Przepraszam za offtop, ale jak można to sprawdzić?
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostJanusz_P. | 07 Maj 2016, 23:06

Za pomocą lupki pomiarowej a podziałką milimetrową w ognisku o działce co najmniej 0,1mm :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttowerfox | 07 Maj 2016, 23:17

I to jest jedyna opcja? Niestety, ale nie mam takiego "ustrojstwa" :?
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostKrzysztof_P | 08 Maj 2016, 04:12

Cześć.

Dokładnie ten instrument nazywa się "Lunetka Czapskich" i służy do pomiaru np. żrenicy wyjściowej danego Teleskopu czy Refraktora z danym również okularem. Przy stałej znanej ogniskowej danego instrumentu można np. m.in. dokładnie wyznaczyć ogniskową danego okularu znając wyjściową żrenicę z tym okularem zmierzoną "Lunetką Czapskich".

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 08 Maj 2016, 13:17

Wielkie dzięki za recenzję! Utwierdziłem się tylko w przekonaniu, że nie tylko rozdzielczość się liczy przy możliwości powiększania, ale także jakość. I jest to znaczna różnica! :)

kk napisał(a):Sprawdzałeś może źrenicę wejściową? To prawda że są przycięte do 110?
A testowaliście może na planetach MN Intesa 5" f8? :)


Sporo było artykułów na ten temat u tego pana http://astro-foren.de/index.php/Board/1 ... n-Optiken/
Ostatnio napisał coś takiego http://astro-foren.de/index.php/Thread/ ... e-Equinox/

Chciałbym jednak przytoczyć jedną z jego poprzednich recenzji http://astro-foren.de/index.php/Thread/ ... x-120-900/ Gdzie można znaleźć m.in. taką grafikę, gdzie pokazano skutek ograniczania apertury EQUINOX-a 120ED różnej średnicy diafragmami :

Image
http://astro-foren.de/index.php/Thread/ ... x-120-900/

Wynikać ma z tego, ze obiektyw jest korygowany pod średnicę 110mm.
Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, że redukując średnicę diafragmą możemy także pogorszyć parametry teleskopu - a z tej powyższej grafiki tak (chyba?) wynika.
EDIT
Hmmm... po zastanowieniu, to jest może spowodowane tym, że ograniczając diafragmą soczewkę obiektywu, sprawiamy, że światło na krawędziach przechodzi przez grubszą warstwę szkła (biorąc pod uwagę pierwszą soczewkę dwuwypukłą), aniżeli przez soczewki wyszlifowane pod daną średnicę...
Image
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 08 Maj 2016, 15:52

Cześć.

Ciekawa sprawa , powiem szczerze że osobiście nie przeszukiwałem tematu czynnej średnicy EQUINOXA 120 ED , tak czy siak coś postaram się osobiście dociec w tym temacie.
Dziękuje za wstawienie info w tym temacie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttiger | 15 Lip 2016, 22:05

Nie wiem jak jest w w equinoxie, ale w ,,zwykłym" ed-120 SW wystarczy nieraz poprawić kolimację obiektywu, a przede wszystkim odpowiednio ,,poprawić" wyczernienie ,,fabryczne", a jakość obrazu wzrasta znacząco. Poprawę najszybciej zauważyć w obserwacjach dziennych, rzuca się też w oczy wzrost kontrastu i ostrości np; na Jupiterze. Jak zakupiłem z rynku wtórnego ed-120 i porównałem obrazy z moim ( byłym) ed-100, to ,,stodwudziestka" mnie trochę ,,zdołowała".Jednak trochę wkładu własnego, w postaci kolimacji obiektywu, a zwłaszcza wyflokowania newralgicznego punktu (okolice celi obiektywu), i mogłem spokojnie sprzedać swoje ed-100. Tak wyrażnej i kontrastowej ,,Przerwy Cassiniego" nie widziałem nigdy przez żaden inny teleskop, pomimo różnych systemów i apertur, przez które miałem przyjemność oglądać Saturna.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostJanusz_P. | 16 Lip 2016, 12:38

Cały problem z winietowaniem w wielu refraktorach pojawia się po nieautoryzowanym obcięciu tuby przez użytkowników nasadek binokularowych którzy nie zmienią obliczonego fabrycznie położenia diafragm lub ich nie roztoczą, tak samo tuleję 2" wyciągu trzeba ciachnąć wtedy o co najmniej 50-70 mm bo winietuje ona skutecznie zewnętrzne części obiektywu albo trzeba dać w miejsce 2" wyciągu 3" wyciąg okularowy w którym takie winietowanie nie nastąpi :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttiger | 16 Lip 2016, 18:56

To prawda. Dlatego mój ed-120 ostrzy z nasadką bino (Bader-Maxbright) bez barlowa, ale ma 3"wyciąg (też Badera), zmodyfikowany, przetoczony, aby dalej ,,wlazł" do tuby, i skrócona jego tuleja, celem eliminacji winiety. Po wyostrzeniu na dal, i włożeniu ,,pudełka od kliszy" do nasadki bino
(do jednego z torów opt.), spokojnie widzę ,,cały" obiektyw z lekkim zapasem, tzn. obszar celi za obiektywem ( wyflokowany atm).
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostFranz | 28 Lip 2017, 03:20

No a gdzie tu test Equinoxa?
Skończyło się na plotkach :roll:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 31 Lip 2017, 05:29

Witam.

Mój 120 ED EQUINOX od dłuższego czasu służy już koledze Joachimowi w Belgii , więc nie rozpisywałem się dalej w temacie i nie kontynuowałem sprawy.
Tak czy inaczej był to Wzorowy Egzemplarz pod względem optyki , przerzuciłem sporo Edków a ten był Najlepszy z jakim miałem do czynienia.
Aktualnie posiadam Maka STF MIRAGE7 na Optyce Intesa 180/1800 mm F10 z Certyfikatem jakości , który bije wszelkie Edki 120 mm na Planetach , Księżycu i nie tylko.Osobiście przede wszystkim oglądam Planety i do nich dobieram odpowiedni sprzęt do wizuala.
Aktualnie lepiej to już pozostało mi tylko MK 200mm F10 lub F15 Intesa lub APO 140-150 mm , inne sprzęty w wizualu raczej nie dadzą tak dobrego obrazu Planet jak mój obecny Mak.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: anatol1 oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat