Kino Astromaniaka - najlepsze i najciekawsze filmy SF

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

Post•Fish3r• | 10 Sie 2016, 23:27

PREMIERY 2018
W tym roku wygląda na to, że słowo próżnia nabierze dodatkowego znaczenia. Mimo że szykuje się całkiem spory wysyp filmów ogólnie przyjętych jako SF (np Annihilation, Player One, Mortal Engines, Fahrenheit 451, Diverge, Replicas, Alita: Battle Angel) to jednak te, które pozwoliłyby cieszyć się akcją w kosmosie, bądź alienami będzie tyle co nic.

25 maj - Solo: A Star Wars Story http://www.filmweb.pl/film/Solo%3A+A+St ... 018-714149.
11 października: First Man (biografia Armstronga) http://www.filmweb.pl/film/First+Man-2018-782196
... no i to chyba na tyle....


PREMIERY 2017


Wykaz filmów SF, które zostały dotychczas polecone przez astromaniaków w wątku

    Wszyscy kochamy filmy SF, a trochę się już ich tutaj uzbierało, stąd i pomysł uporządkowania propozycji. Pozycje zostały ułożone zgodnie z datami produkcji. Film SF rozumiany jest w ten sposób, że ma cokolwiek wspólnego z kosmosem tj. akcja dzieje się w kosmosie, częściowo w kosmosie lub tyczy się obcych form życia z kosmosu. Uwaga na spoilery w wielu postach.
Ostatnio edytowany przez •Fish3r• 09 Cze 2018, 16:25, edytowano w sumie 150 razy
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostKarol | 11 Sie 2016, 08:45

Ja może jestem staromodny/konserwatywny ale moim zdaniem "smakosz" kina SF doceni film typu Zakazana planeta (1956r) a nie to coś z 2015r ... (już nie wspominając że Brytyjskie). Chyba, że to jest jakiś rodzynek w nowych filmach.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJacek160 | 11 Sie 2016, 09:26

Podzielam zdanie kolegi w 100%,starsze filmy sf były o niebo lepsze niż to co obecnie produkują.
Pozdrawiam | Kruszynka S10"Dob,Asferyk 31mm,ES82-14mm,6.7mm,4.7mm,Orion UB,Lumicon OIII | Tento10x50,SkyMaster15x70,2x Baader UHC-S 1.25" | PalmT5 + Astromist |
 
Posty: 200
Rejestracja: 25 Lis 2013, 20:04
Miejscowość: Górny śląsk

 

Postdominikrd | 23 Sie 2016, 22:10

Mam ten film u siebie ale ostatnio brak czasu aby go włączyć i obejrzeć ale na pewno to zrobię ;). Potem podzielę się wrażeniami.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Postmakower | 21 Wrz 2016, 22:13

karol napisał(a):Ja może jestem staromodny/konserwatywny ale moim zdaniem "smakosz" kina SF doceni film typu Zakazana planeta (1956r) a nie to coś z 2015r ... (już nie wspominając że Brytyjskie). Chyba, że to jest jakiś rodzynek w nowych filmach.


Na początku strasznie staroświecki. Fajny motyw z tym super robotem, którego inteligencje i możliwości załoga z Ziemii wykorzystała do pędzenia bimbru dla załogi. Końcówka fajna.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postannabella | 27 Wrz 2016, 09:43

Dzień dobry wszystkim.

Dla zainteresowanych tematyką sztucznej inteligencji, technologii, inżynierii na pewno będzie idealny.
Mnie trochę rażą postacie podobne do stwórcy tej Ex Machiny, geniusz, do tego wykorzystujący swój potencjał, ma też inne umiejętności, sztuki walki, taniec. Nie ma w tym nic złego i nie jest to jakaś zawiść. Ale podobnie z Iron Manem, też pomimo iż film mi się podobał to super bohater które zawsze wychodzi obronną ręką z wszystkiego, to momentami irytujące bo nie ważne co by się nie wydarzyło cały czas mamy z tył głowy że i tak wszystko będzie z nim ok i na końcu "wygra".
Wracając do Ex Machiny bardzo polecam, jest tam też "plot twist" który mile zaskoczy fanów sci fi, ale bez spoilerów :D
 
Posty: 1
Rejestracja: 27 Wrz 2016, 09:36

 

PostLesioQ | 27 Wrz 2016, 14:42

A co powiecie o filmie "Europa Report" ?
Dosyć na czasie ...
SCT8, SiTech:GEM_ATM, Pyxis6M
Awatar użytkownika
 
Posty: 273
Rejestracja: 09 Lis 2005, 11:26
Miejscowość: Kraków

Postlolak89 | 28 Wrz 2016, 15:12

Ex Machina nie taki niezauważony:) ciekawy film, jak ktoś chce to z pewnością wyłapię pośród miminków, złych ptaków czy co tam jeszcze robią na tych komputerach właśnie takie rodzynki współczesnego kina.

Nie ma też z drugiej strony co się oszukiwać jeśli chodzi o kino, teraźniejsze produkcje są po prostu słabe.
Kino akcji, weźmy pod lupę Terminatora 2, dla mnie film idealny, czuć adrenalinę i aż chce się żeby bohaterom się powiodło:) Teraz to tylko stek bzdur i efekciarstwa, im więcej nieprawdopodobnych scen ocierających się o Fantasy tym lepiej. Sam jako kinoman padłem ofiarą słabego kina. Poszliśmy z żoną na Star Wars'y, jako fani wypadało pójść. Po seansie byłem tak zły, że obiecałem sobie, że nie pójdę nigdy więcej do kina, to przelało szalę goryczy która we mnie wzbierała z seansu na seans.
Sorry za refleksje:)

Pozdrawiam
lolak89
 

PostKarol | 28 Wrz 2016, 15:14

lolak89 napisał(a):Nie ma też z drugiej strony co się oszukiwać jeśli chodzi o kino, teraźniejsze produkcje są po prostu słabe.
Kino akcji, weźmy pod lupę Terminatora 2, dla mnie film idealny, czuć adrenalinę i aż chce się żeby bohaterom się powiodło:) Teraz to tylko stek bzdur i efekciarstwa, im więcej nieprawdopodobnych scen ocierających się o Fantasy tym lepiej. Sam jako kinoman padłem ofiarą słabego kina. Poszliśmy z żoną na Star Wars'y, jako fani wypadało pójść. Po seansie byłem tak zły, że obiecałem sobie, że nie pójdę nigdy więcej do kina, to przelało szalę goryczy która we mnie wzbierała z seansu na seans.
Sorry za refleksje:)

Pozdrawiam


Bardzo dobra refleksja 8)
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postlolak89 | 28 Wrz 2016, 15:31

Ze swojej strony mogę polecić "Interstellar". Czytałem kilka słabych komentarzy ale wg mnie jest to również dobra produkcja, może do końcówki trzeba trochę przywyknąć ale jeśli "Odyseja Kosmiczna" jest kultowa i nikogo nie razi jej złożoność i prostota przekazu jednocześnie to Interstellar powinien być łatwy i intuicyjny jak budowa czołgu.

Odnośnie starych filmów, nic nie zastąpi starych Bondów i Back to the Future:)

Pozdrawiam
lolak89
 

Post•Fish3r• | 28 Wrz 2016, 18:13

lolak89 napisał(a):Nie ma też z drugiej strony co się oszukiwać jeśli chodzi o kino, teraźniejsze produkcje są po prostu słabe.


Trochę prawda... ale trzeba wziąć pod uwagę też to że inaczej pracuje psychika u młodej osoby a inaczej u dorosłego. Po prostu kiedyś w kinie SF wystarczył dobry wątek i wyobraźnia widza - jego świat wewnętrzny. Dzisiaj jak już jesteśmy dorośli, obejrzeliśmy 1000ce filmów i inaczej mamy ukształtowany umysł, to te stare dobre kino SF - wcale już często nie jest aż tak wybitne jak się myślało 10/20 lat temu. Przykładem może być wspomniana zakazana planeta z 1958r, Dzień, w którym zatrzymala się Ziemia (1951), Barbarella, Flash Gordon, Głębia. W zasadzie tylko nieliczne wyjątki wciąż przetrwały próbę czasu np. Odyseja 2001 , Coś (1982) , Obcy (1979) czy Łowca Androidów (1982).

Z drugiej strony dzisiejsze produkcje też nie zawsze są słabe - przykładem może być udany Oblivion, Moon, dość ciekawy wizualnie Avatar, a nawet ciekawy koncepcyjnie Atlas Chmur czy District 9, Elysium. Po drodze mamy też Kontakt, Solaris, Pitch Black, Mgła (2007) czy Pamięc absolutną (1990) Piąty element - które stanowią odmienne - ale wciaż niezłe kino SF.

Jest na co narzekać, ale generalizowanie że kiedyś było super a teraz to posucha - jest wysoce niesprawiedliwe.
Ostatnio edytowany przez •Fish3r• 22 Lis 2016, 19:19, edytowano w sumie 3 razy
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postlolak89 | 28 Wrz 2016, 19:02

Masz rację ale z kolei zauważ jaką ilością właśnie słabego kina jesteśmy atakowani. Powiedz mi ile produkcji w tym roku możesz uznać za udane:) W tym roku nie natknąłem się na taką która by mi odpowiadała(w sumie to po Star Warsach zgodnie z obietnicą nie byłem w kinie więc nie powinienem się wypowiadać),w 2015 Mad Max mnie ujął. Jeśli chodzi o wyobraźnię to wg mnie bardziej jest to kwestia indywidualna a nie wieku. Jedni ludzie od zawsze byli i będą marzycielami, inni twardo stąpają po ziemi, w kinie jest tak samo, jedni idą po odmóżdżającą rozrywkę, z braku zajęcia a inni chcą ambitnego kina, inteligentnego humoru.
Wymieniłeś kilka filmów które są w porządku jednak znacząca większość to właśnie minimum nastolatki:)

Nie będę się bardzo upierał przy swoim zdaniu, Twoje argumenty są sensowne i na miejscu. Może za bardzo się uniosłem.
Pozdrawiam Cię serdecznie
lolak89
 

Postmakower | 10 Paź 2016, 19:17

Polecam może znany już film - Twierdza (1983) - "The Keep" Fajny SF, może bardziej horror z hitlerowskimi klimatami i muzyką Tangerine Dream.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Post•Fish3r• | 14 Lis 2016, 23:19

Kolejny przeze mnie przegapiony a film jest po prostu NIESAMOWITY.

http://www.filmweb.pl/film/Na+skraju+jutra-2014-577622

Nie radzę sie sugerować "obrazkami" (jakieś roboty itd) - arcy ciekawy zaskakujący pomysł na fabułę, niezła realizacja... dobre kino SF a też przeszło jakoś bez echa.
Wydawałoby się że nie można nic wnieść nowego do dziedziny walki z "kosmitami" atakującymi ziemię - ale ten film zmieni tą opinię u każdego.
Jeśli ktoś go nie widział - nie polecam czytać jakichkolwiek zdawkowych nawet recenzji, oglądać zwiastunów - bo to zdradza od razu to o co w tym filmie chodzi.

Kino Astromaniaka - najlepsze i najciekawsze filmy SF: hb3linruc6cl024irwsm.jpg
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostJanusz_P. | 15 Lis 2016, 12:01

Na skraju jutra jest niezły ale wolę od niego Niepamięć:
https://www.youtube.com/watch?v=vwz7u57Usz0
Ma bardzo dobrą ścieżkę dźwiękową, warto posłuchać na dobrym sprzęcie :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostOrzech | 15 Lis 2016, 12:23

Oba w/w filmy trzeba obejrzeć i też szczerze polecam "Niepamięć"
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostKarol | 15 Lis 2016, 15:49

LesioQ napisał(a):A co powiecie o filmie "Europa Report" ?
Dosyć na czasie ...


http://www.filmweb.pl/film/Raport+z+Europy-2013-633417
Obejrzałem i niestety nadal podtrzymuje zdanie o nowych filmach. Ten konkretny to taki, który można obejrzeć w wolnym czasie ale gdy zwróci się uwagę na poszczególnie elementy (fabułę, muzykę, grę aktorską itp.) już taki fajny nie jest.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postmpknap | 15 Lis 2016, 16:07

Janusz_P. napisał(a):Na skraju jutra jest niezły ale wolę od niego Niepamięć:
https://www.youtube.com/watch?v=vwz7u57Usz0
Ma bardzo dobrą ścieżkę dźwiękową, warto posłuchać na dobrym sprzęcie :arrow: 8)


Jestem identycznego zdania co do "Niepamięci", muzyka powala i fabuła ciekawa....
"Na skraju jutra", TVN nam zapoda w piątek...pomiędzy reklamami ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 65
Rejestracja: 17 Mar 2015, 07:06

 

Post•Fish3r• | 15 Lis 2016, 23:00

LesioQ napisał(a):A co powiecie o filmie "Europa Report" ?
Dosyć na czasie ...


Obejrzałem... jeśli ktoś przeżyje z nudów pierwsze 30 minut i wybaczy że film cały czas krąży na krawędzi kina klasy B to na końcu w 100% to wynagradza. Końcówka spina całość, jest wybitnie dosłowna naturalna i realna, jest przestrogą i zapada w pamięć. Oby tak nie było....kiedyś.

Reasumując, dziękuje za zapodanie tytułu - warto było obejrzeć. Na końcu zupełnie inaczej patrzy się na ten obrazek:
Kino Astromaniaka - najlepsze i najciekawsze filmy SF: europa-report-1.jpg
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postlolak89 | 19 Lis 2016, 12:18

"Na skraju jutra" obejrzałem zgodnie z zaleceniami, szczerze to średni:) dużo zapożyczeń, jak choćby główny motyw filmu, mega przewidywalny ale miło się oglądało, gra aktorska i scenariusz typowo "holiłudzki", czyli badass bohaterowie, ostateczne poświęcenie itp.

Se swojej strony w kwestii kosmitów mogę polecić "Dystrykt 9", główny bohater zagrał swoją rolę niesamowicie, bardzo fajne podejście do kosmitów. Z pewnością wart obejrzenia i moim zdaniem o niebo lepszy od "Na skraju jutra", chciałoby się kolejną część "dytryktu".

pozdrawiam
Łukasz
lolak89
 

Postlolak89 | 20 Lis 2016, 20:02

"Oblivion" włączyłem wczoraj i jak się okazało byliśmy na nim z żoną w kinie:) Pomimo oglądania po raz wtóry był to miły seans. Muzyka faktycznie niezła, szkoda że jest jej tak niewiele, oprócz końcowej części filmu.

Jutro czas na "Europa Report".

pozdrawiam
Łukasz
lolak89
 

Postmakower | 20 Lis 2016, 20:19

Zamieszcze tu parę filmów, które w wiekszości znacie.
Ale dla młodszych widzów może nie takie oczywiste.

Enemy Mine1985. Klasyka jakich juz nie kręca. Sam na sam z obcym na obcej planecie.
Z archiwum X Pokonać przyszłość - The X Files (1998). Klasyka o obcych na Ziemii.
Automata2014. Z Banderasem. Problem sztucznej inteligencji
Człowiek Przyszłości - Bicentennial Man 1999. Robin Williams - problem świadomości.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Post•Fish3r• | 20 Lis 2016, 23:21

makower napisał(a):Enemy Mine1985. Klasyka jakich juz nie kręca. Sam na sam z obcym na obcej planecie.

http://www.filmweb.pl/film/M%C3%B3j+w%C ... -1985-7800

Widziałem. Idea przewodnia zacna... co nie zmienia faktu ze do bólu naiwny i wypiórkowany wręcz sztuczny, nudny. Jak dla mnie nic specjalnego mimo ze jestem fanem kosmicznego retro - ach te "silniki" statku zrobione chyba z farelki... : )

Jeśli ktoś jeszcze zna SF które dzieje sie w kosmosie lub ma jakiś z nim związek niech zapoda tytuł.
Ostatnio edytowany przez •Fish3r•, 22 Lis 2016, 18:15, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postmpknap | 22 Lis 2016, 17:37

Dla mnie mimo że stary to wciąż jary jest "Kontakt" ze świetną rolą Jodie Foster. Widziałem go więcej razy niż Kevina, a zawsze te same emocje jak za pierwszym razem .;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 65
Rejestracja: 17 Mar 2015, 07:06

 

Postmakower | 22 Lis 2016, 22:45

mpknap napisał(a):Dla mnie mimo że stary to wciąż jary jest "Kontakt" ze świetną rolą Jodie Foster. Widziałem go więcej razy niż Kevina, a zawsze te same emocje jak za pierwszym razem .;)


Kontakt to chyba najmądrzejszy film z gatunku Sf. Wybiera rozwiązania, na które do dzis nie ma odpowiedzi.
A jednocześnie udziela nam pewnych wyborów. Szkoda tylko , że to film a nie prawda.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 58 gości

AstroChat

Wejdź na chat