Okulary Ortho Clasic.

Postmargor55 | 07 Lut 2016, 20:39

Ja widze cztery soczewki w dwoch grupach. W ''tryplecie'', dwie zewnetrzne soczewki wyraznie sa zaznaczone, na klejeniu. Srodkowa, wydaje sie grubym, pojedynczym elementem. Czy mozna prosic kol.edka o jeszcze jedna fotke, ze zblizeniem na ''tryplet''.

ps. ale chyba w okularach ortoskopowych, w kolektywie, nie stosuje sie tak ''grubych'' elementow.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Postchondryt | 07 Lut 2016, 22:09

Witam.
Też mam BCO ale 10 mm i nie stwierdziłem niepożądanych odblasków, mimo to muszę przyznać patrząc na fotkę że klejenie elementów {soczewek} nie wygląda estetycznie.

Pozdro...
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostJanusz_P. | 08 Lut 2016, 11:29

Bo okular ten był widać nieumiejętnie i nie potrzebnie rozbierany i ukruszona została soczewka co widać wyraźnie na tej fotografii sklejonego zespołu 3 elementowego a takie ukruszenie skutkuje właśnie powstawaniem licznych odblasków jak padnie na nie światło planety, Księżyca czy jasnej gwiazdy, jednym słowem okular został trwale uszkodzony przez nieumiejętną rozbiórkę lub składnie :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 08 Lut 2016, 11:41

Witam.

To nie dobrze pozostaje wyczernienie uszczerbku , może coś pomoże jeżeli tak jest w istocie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 24 Cze 2016, 11:51

Miałem przez miesiąc ortho BCO 6mm w celu sprawdzenia jak to działa i mi nie przypadł on szczególnie do gustu. Wrażenie patrzenia przez dziurkę od klucza. Nie mogłem się przyzwyczaić.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1571
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postmargor55 | 24 Cze 2016, 12:04

kurp, ale ocen prosze jakosc dawanych obrazow, przez tego ortoskopa :wink:. Nie dla kazdego, studnia, to problem :!:.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Postkurp | 24 Cze 2016, 12:24

Obrazy nie były złe, aczkolwiek w porównaniu z TMB Planetary II szału nie było. Dla mnie bez różnicy czy to był TMB czy Ortho BCO. Na korzyść TMB przemawiało szersze pole , bo w dawanym obrazie różnicy nie zauważyłem. Posiadam Okulary ES-y 8,8/11/14 mm i chyba z przyzwyczajenia i jakości dawanego obrazu Ortho to przynajmniej dla mnie jest porażką nie mówiąc o szerokości pola obserwacyjnego. W ES-ie 8,8 mm obraz może był mniejszy ale szczegół, kontrast, transmisja, barwy i pole to jednak to. Ja zostaję przy ES-ach ewentualnie TMB Planetary II bo te okulary też mi przypadły do gustu.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1571
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postmargor55 | 24 Cze 2016, 12:51

Dzieki za info. :wink:.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Postkurp | 04 Wrz 2016, 19:45

Dodam jeszcze, że jak ktoś używał dobrych okularów z polem co najmniej 60* to będzie miał problem z przyzwyczajeniem się do " wąskich " Orciaków.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1571
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 05 Wrz 2016, 20:01

Witam.

Sprawdż TS HR mają lepsze pełne warstwy na wszystkich powierzchniach od TMB II.
A BCO co by nie było to dają ostrzejsze obrazy od TS HR czy TMBII.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 23 Paź 2016, 13:45

Krzysiek został mi jeszcze do sprawdzenia na próbę okular TS HR Panetary 9mm. Jak ten nie wypali w moich obserwacjach to zostaję przy ES-ach, - chyba jednak i tak zostanę bo to jednak inna liga obserwacyjna.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1571
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postszary | 23 Paź 2016, 17:22

Miałem ES-a 6,7mm i sprzedałem, ponieważ jako okular planetarny według mnie w ogóle się nie sprawdzał. W porównaniu z ortho dawał prześwietlone, wyprane z kolorów obrazy Jowisza w tonacji szaro-białej, na dodatek jakby trochę płaskie. Do planet nie ma nic lepszego niż klasyczne ortho, chociażby Baader Genuine Ortho (BGO). Baader Classic Ortho (BCO) 6mm dawał obrazy zbliżone do ES-a, ale mniej kontrastowe. Zupełnie nie przypadł mi do gustu, dlatego również wylądował na giełdzie. Z klasycznym ortho, majacym 4 soczewki i dającym rastrowe, zimne obrazy planet ten 5-elementowy okular ma niewiele wspólnego poza nazwą. Jesli chodzi o jakość obrazów bardziej przypominał mi 5-elementowego Super Plossla Meade 5000 5,5 mm. Jest jednak od niego mniej komfortowy w użytkowaniu oraz ma dużo mniejsze pole. To już wolałem TS HR Planetary 6mm, który również miałem, tak samo jak tani, budżetowy SW WA 6mm 66*. Dla mnie ten okular za 139 zł za nówkę w ED80 był przyjemniejszy w użyciu niż BCO 6mm czy TS HR 6mm. W większych teleskopach być może wyglądałoby to inaczej.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostIzonix | 23 Paź 2016, 20:35

Witam.
Szary, czy mógłbyś sprecyzować różnicę pomiędzy TS HR Planetary 6mm, a SW WA 6mm 66* (i ewentualnie Baader Classic Ortho (BCO) 6mm)? Myślę o obserwacjach planetarnych. Mam TS HR Planetary 6mm, a czasem przydałby się jakiś tani okular, do wyjazdowego zestawu.

Jurek
 
Posty: 186
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

Postkombiii | 07 Lip 2017, 19:36

Dotarł wyczekiwany ortho Baader 6 mm już przedwczoraj, ale chmurwy pokrzyżowały plan. Spalając się wręcz z ciekawości, zacząłem porównywać posiadany wcześniej TMB II z pierwszy raz używanym przeze mnie ortho. Zacząłem od Jowisza. TMB jak zwykle niezawodny, pokazał piękną tarczę ze szczegółami, jak zwykle jednak z pewnym niedosytem ostrości. Założyłem orciaka. Pierwsze wrażenie bardzo niekorzystne. Naparstek z badziewną muszlą oczną. Od razu walnąłem się soczewką w oko, brudząc ją przy okazji. To małe ER dało o sobie znać. Byłem wściekły. Po wysuszeniu i odparowaniu optyki próba druga. Ostrożnie zbliżałem swoja gałkę do okularu i ... zaskoczenie totalne. Po wyostrzeniu obrazu dostrzegłem jasną tarczę, bardziej "zimną" niż w TMB ale o zauważalnie zwiększonym kontraście. Po założeniu filtra szczegóły stają się coraz bardziej czytelne. Gdy Jowisz schował się za drzewami, przyszła pora na Łysego. Tu już filtr obowiązkowo, bo blask jest nie do zniesienia. Kratery i mnogość szczegółów na plus dla ortho. Z ciekawości założyłem nawet Balowa x2. Obraz zciemniał, ale nadal był czytelny (powiększenie 400x) 8)

Na deser Saturn. Dość nisko i na dodatek blisko Księżyca niemal w pełni, więc nie robiłem sobie nadziei. TMB jak zwykle, poprawny, ładny obraz. Baader spowodował u mnie migotanie lewej zastawki :pajacyk: Tarcza, po kilku minutowym wpatrywaniu się w nią zaczęła przedstawiać swe szczegóły! Widziałem też przerwę Cassiniego, pomimo łuny bijącej od Księżyca. Polukałem jeszcze po gwiazdach, na DS-y nie było szans ze względu na Księżyc.

Resume: Baader Ortho Classic 6 mm w mojej ocenie jest bardziej kontrastowy i ostry od TMB II. Niestety, trzeba się nauczyć przez niego patrzeć, najlepiej siedzieć jak zwykle, na krzesełku. Po opanowaniu techniki, można się cieszyć nim, zwłaszcza, ze nie jest czuły na nie osiowe patrzenie, jak TMB. Gratuluję sobie tego zakupu.
ZWO Seestar-S50
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 15 Maj 2017, 17:43
Miejscowość: Bielsko-Biała

Posttiger | 24 Sie 2017, 22:53

Co do tych ,,nowych" ortho BADER. Otóż swego czasu miałem trzy parki ( do bino), cała seria. Z biegiem jednak ich użytkowania, pozbywałem się po kolei , od najkrótszej ogniskowej ( przypadlość ortho, krótkie ER,), zostawiłem sobie tylko 18 mm. Wcześniej byłem użytkownikiem parek 6 i 9 mm TMB PLANETARY II. Z ciekawości zakupiłem parę BCO-10mm... i obie parki TMB II znalazły się na giełdzie. Choć co ,,poniektórzy" twierdzą, że BCO nie zasługuje na miano ,,ortho", to według mnie TMB raczej mało nadaje się do obserwacji planet. ,,Ocieplenie obrazu", dla mnie to już jakaś abbera własna, sporo gorsza ostrość, o transmisji już nie wspominając. Jedynie co lepsze to, to wygoda- ER (TMB). I chociaż dysponowałem przez długi okres BGO-9mm, to pozbyłem się tej sztuki, ponieważ nie udało mi się jej jakoś,,sparować" (niebo w wizualu obserwuję w bino). Natomiast ciekawią mnie opinie na temat tych TS HR, chyba z ciekawości jeden zakupię (powłoki- transmisja), tak dla testu. Ale, żeby nie było ,,tak różowo" to teraz jest dobry okres dla ,,ortho" (niezależnie od liczby soczewek- ja nie liczyłem), ale.. idzie Jesień, a potem Zima, a nawet Wiosna. I krótkie ortho i plossle nieraz będą wyprawiać w ruch ,,suszarki", lub ataki ,,apopleksji".
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostJSC | 07 Paź 2017, 12:45

Jak okular ma solidną metalową (ciężką) obudowę, to wystarczy od czasu do czasu potrzymać go w dłoni i na długi czas wytrzyma z zaparowywaniem :)
Co innego z obiektywem teleskopu... Tutaj to już tylko jakieś grzałki i suszarki wchodzą w grę, chociaż długi chłonący wilgoć odrośnik też czasem pomaga.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2942
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postkurp | 21 Lis 2017, 22:10

Ostatnio nabyłem ( ponownie ) Ortho BCO 6mm. Wiele okazji sprawdzić go nie miałem ( pogoda ) ale ostanio udało mi się go włożyć do wyciągu ED-ka SW 100 i zerknąć na epsilony w Lutni bo tylko to moglem poobserwować. Powiem szczerze, że okularek dał czadu. Epsilony pięknie rozłożone w powerze x150 tak, że nawet była rozróżnialna wielkość składników (jedna parka nie jest jednakowa ). Gwiazdki były punktowe i pięknie odcięte od nieba. Pomimo tego, że jest wąsko to jest wyraźnie widoczna przewaga orciaków nad innymi okularami pod względem wyrazistości i żyleciastego obrazka. Parę miesięcy temu miałem takiego orciaka i odpaliłem go w swoim refraktorze 102/1000 i wtedy dawanym obrazem nie przypadł mi do gustu. Chyba jednak ED-ek wydobywa zalety i moc z takich okularków. Jak się trafi Księżyc i planety to podzielę się szerszymi wiadomościami i wyciągniętymi wnioskami z obserwacji takimi okularami.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1571
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJOKER | 02 Lut 2018, 14:26

Albo orciak albo modyfikowane coś tam... :)

Prawdziwych Polssli tez już prawie nie ma :( bo to co widnieje z takim napisem to "symetryk" prosty bądź modyfikowany i tyle.

O BCO jest dość dużo napisane na CN. a wiec nie ma co kruszyć kopii bo jak ktoś się uprze to nawet plastykowe soczewki nie będą mu przeszkadzać :)
Cena Zeiss Abbe Ortho II jest do pewnego stopnia potwierdzeniem jakości transmisji nie tylko na osi optycznej a jeśli ktoś nie widzi różnicy to już jego osobisty problem i nie należy go na sile przekonywać.



J
Załączniki
Okulary Ortho Clasic.: Zeiss II.JPG
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postkurp | 23 Lip 2018, 18:21

Ostatnio w porywie eksperymentów okularowych zakupiłem w dobrych cenach dwa okularki Ortho: Vixen Ortho ( V Circle ) Japan 6 mm i 9 mm. No i powiem, że moim subiektywnym zdaniem obrazy dawane przez te okularki są jednak lepsze od BCO Ortho, zwłaszcza porównując 6-tki, zdecydowanie wygrał starszy japończyk. Brak niepożądanych odlasków to największa różnica w stosunku do BCO a poza tym jakość wykonania i dawany obraz to pierwsza klasa. Trzeba jasno powiedzieć, że do planet i Księżyca Orciaki to doskonałe okulary za stosunkowo niewielkie pieniądze. Przyzwyczaiłem się nawet do małego pola bo obraz jest bardzo dobry, aż po samą diafragmę i to doskonale odcięty. A kupiłem dlatego, że dobre Ortho zaczyna być w zaniku, a że trafiła się okazja to je nabyłem i to była dobra decyzja.
Ostatnio edytowany przez kurp, 17 Lut 2019, 09:05, edytowano w sumie 1 raz
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1571
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postwiechu | 23 Lip 2018, 21:07

kurp napisał(a):Ostatnio w porywie eksperymentów okularowych zakupiłem w dobrych cenach dwa okularki Ortho: Celestron Ortho 6 mm Japan i Vixen Ortho 9 mm Japan. No i powiem, że moim subiektywnym zdaniem obrazy dawane przez te okularki są jednak lepsze od BCO Ortho, zwłaszcza porównując 6-tki, zdecydowanie wygrał starszy japończyk.

Ode mnie tyle: miałem kiedyś orciaki Celestrona 5 i 6 mm. Okazały się wyraźnie gorsze od UO volcano top, jakościowo o cały rząd w dół. Tak mniej więcej jak moim zdaniem BCO są też o rząd w dół w stosunku do tych Celestronów.

I to by było tyle w dyskusji nt. przewag BCO, w której kiedyś chciano mnie prawie zlinczować, że łone take fajowe som, a ja tak wstrętnie je oczerniam :)




BTW: te okulary produkował Celestron, a część produkcji szła do Vixena z ich logo. Albo odwrotnie, nie pamiętam na 100% :twisted: W każdym razie okularki powinny być identyczne i dawać identyczne obrazy.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostSebastian Ś. | 23 Lip 2018, 21:27

BCO mają jedną dużą przewagę, można je normalnie kupić ;) Tym bardziej jak się chce dwie sztuki do bino.
 
Posty: 2344
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postdaniel24 | 23 Lip 2018, 21:56

Sebastian Ś. napisał(a):BCO mają jedną dużą przewagę, można je normalnie kupić ;) Tym bardziej jak się chce dwie sztuki do bino.


Dokładnie, i to w bardzo dobrej cenie - a zwłaszcza używkę :)
Paradoksalnie do dzisiejszych czasów i dostępności wszystkiego, okularów planetarnych jest u nas jak na lekarstwo.

Ja bardzo chwalę sobie BCO 10 mm. Wśród zalet wymieniam:
- wcale nie najgorszy komfort obserwacji, mimo małego ER (obudowa a`la volcano top),
- łezkowatą muszlę oczną, która znakomicie sprawdza się gdy obserwuję z balkonu,
- bardzo ostro odciętą diafragmę (co bardzo lubię).

Kiedyś miałem BGO, które z 10 lat temu można było kupić nowe za 3 stówy i mimo mniejszego pola, obraz faktycznie był żyleta. Bardzo żałuję jego sprzedaży.
GSO 10", SW 120/600, ED80
GSO 30, ES 24, Delos 17.5, Morpheus 12.5, DeLite 9, Morpheus 6.5, DeLite 4, Edmund RKE 28 i 12
Awatar użytkownika
 
Posty: 117
Rejestracja: 10 Maj 2008, 21:15
Miejscowość: Ożarów Maz.

Postlolak89 | 30 Lip 2018, 11:55

Vixeny Ortho (czyli pewnie i Celestrona) to nie konstrukcja Abbe tylko 2+2. Kiedyś je miałem 7 mm, 12.5 mm i 25 mm, sporo informacji o nich zbierałem żeby dociec jak to z nimi jest. Co prawda obrazy bardzo dobre a budowa za tą cenę to super, metal i szkło, czarna jak noc diafragma.

BCO dają czasami jakiś mały odblask, pewnie przez to głupie powiększanie pola widzenia i robienie z niego Plossla ale z pewnością nie można im zarzucić, że są o jakieś rzędy jakości niżej do czegoś tam. Ot ekonomiczne orthoskopy o dobrej jakości, które sobie chwalę.

Ciekaw jestem skąd się wzięły takie pochlebne opinie na zachodnich forach o tych BCO, czyżby reklama? Wielokrotnie były porównywane do BGO i z tego co pamiętam miały lepszą transmisję od nich przy podobnej ostrości. Na czeskim forum również było takie porównanie. Może szwankuje mi pamięć ale wryło mi się to konkretnie w szare komórki.

Może mamy wśród nas lepszych recenzentów? Chętnie poczytam jakieś konkretne porównania, sam nie mam odpowiednika BCO 18 więc ciężko o jakieś wnioski.

Edit: Poprawka, czytam teraz na FLO i o lepszej transmisji piszą tylko w przypadku 18 mm, może przypadkiem a może zwyczajnie seria BCO nie jest równa i są lepsze i gorsze ogniskowe. BCO 6 mm daje duszka, przy 10 mm już mniej, tak jest wg Johna z SGL, do którego FLO wysyła graty do testów, również on dostał SW ED 150 po premierze na testy.
Fajne podsumowanie, BCO przypominają mu Volcano Top'y tylko z lepszymi warstwami i transmisją. Są lekko w tyle za BGO co pewnie nie dziwi. 18 mm ma lepszą transmisję od BGO a 32 mm plossla mogłoby nie być, za to lepiej jakby był Abbe 25 mm :)

Powinien być i 32 i 25, takie moje zdanie bo 32 ze swoją ogniskową i polem widzenia idealnie wpisuje się w budżetowe nasadki bino.
lolak89
 

PostMonkin | 09 Sie 2018, 08:39

kurp napisał(a):Ostatnio w porywie eksperymentów okularowych zakupiłem w dobrych cenach dwa okularki Ortho: Celestron Ortho 6 mm Japan i Vixen Ortho 9 mm Japan. No i powiem, że moim subiektywnym zdaniem obrazy dawane przez te okularki są jednak lepsze od BCO Ortho, zwłaszcza porównując 6-tki, zdecydowanie wygrał starszy japończyk. Brak niepożądanych odlasków to największa różnica w stosunku do BCO a poza tym jakość wykonania i dawany obraz to pierwsza klasa. Trzeba jasno powiedzieć, że do planet i Księżyca Orciaki to doskonałe okulary za stosunkowo niewielkie pieniądze. Przyzwyczaiłem się nawet do małego pola bo obraz jest bardzo dobry, aż po samą diafragmę i to doskonale odcięty. A kupiłem dlatego, że dobre Ortho zaczyna być w zaniku, a że trafiła się okazja to je nabyłem i to była dobra decyzja.


W 100 procentach zgadzam się z opinią kolegi. Ze mną było identycznie :wink: . Ponieważ dobrych japońskich orciaków jest coraz mniej na rynku,również skorzystałem niedawno z okazji i nabyłem na giełdzie forumowej Kasai Ortho 9 i 12.5 mm w stanie idealnym, za co jestem wdzięczny jednemu z forumowiczów, który się ze swoimi orciakami zechciał rozstać. Orciaki to przecież konkretne zastosowanie - księżyc i planetki, i tu spisują się rewelacyjnie i nigdzie indziej nie muszą. Do innych celów są przecież inne szkiełka.
To tak jak z fotografią. Jak ktoś uwielbia robić portret, to kupuje starą klasyczną japońską "stałkę" 77 lub 85 mm pod swoją puszkę i wie, że żadne nowe plastikowe wynalazki rynkowe mu nie podskoczą.
Wydaje mi się, że do ortho trzeba po prostu dojrzeć i być świadomym swego wyboru, bowiem w czasach, w których króluje wygoda obserwacji w okularach z wygodnym ER i szerokimi polami widzenia, ortho dla wielu trąci zatęchłym strychem i muzeum. A ludzie świadomi wiedzą, że tak nie jest.
Nie mam na razie jak porównać BCO, ale z pewnością jakieś BCO 10 lub 18 mm nabędę. A gdyby tak jeszcze faktycznie Baader zrobił orciaka 25-28 mm byłoby idealnie. Bo z tym 32 mm to nie wiem o co im chodziło....
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

PostSebastian Ś. | 09 Sie 2018, 09:09

Monkin napisał(a): Bo z tym 32 mm to nie wiem o co im chodziło....


To nie ortho tylko Plossl :) do bino jak znalazl.
 
Posty: 2344
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat