Vixen NPL-30 mm w refraktorze 102/F10

Postkurp | 01 Wrz 2015, 22:10

Witam kolegów i koleżanki, chciałbym napisać parę słów o tym okularze. Nabyłem go jako używany tutaj na giełdzie. Pierwsze wrażenie takie, że jest jakiś taki twardy i nie ogumowany (muszle oczne), jest dość spory ale bardzo lekki. Po włożeniu do refraktora pokazał swoje pazurki. Dawane obrazy to absolutna żyleta, przy powiększeniu x33 widoki Księżyca są bardzo dobre, widać bardzo wiele detali, które obserwuję przy większych powiększeniach, tutaj są małe ale niezwykle wyraźne i kontrastowe, bardzo fajnie widać falowanie atmosfery przy obserwacji Łysego, jest ono takie "falowo" wyraźne. Doskonale wyglądają też obserwacje nocnego firmamentu. Gwiazdy to jasne szpileczki, które wyglądają jak ostre diamenciki na tle nieba. Jakość obrazu i szczegółów najlepiej widać na gwieździe dyszla Wielkiego Wozu - Mizar, jest doskonale rozdzielona na składowe, a pewnie dało by jeszcze radę rozdzielić dwa pobliskie składniki na jeszcze mniejsze struktury gdyby wizualnie istniały, przy obserwacji nie czuć żadnej ciasnoty pola, jest jak trzeba. W porównaniu do lornety 20x80 ,która daje bardzo dobre obrazy Księżyca, to obraz z refraktora z tym okularem jest o wiele lepszy, jest po prostu bardziej krystaliczny i jasny oraz zawiera chyba więcej szczegółów. Mój znajomy, który posiada teleskop innego rodzaju jak spojrzał na naszego naturalnego satelitę to powiedział -" to jest to". Z czystym sumieniem polecam bo w systemie 1,25" jest to bardzo dobry i tani okular do przeglądu nocnego nieba dający doskonałe obrazy.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postmakower | 02 Wrz 2015, 18:01

kurp napisał(a):Witam kolegów i koleżanki, chciałbym napisać parę słów o tym okularze. .............. Z czystym sumieniem polecam bo w systemie 1,25" jest to bardzo dobry i tani okular do przeglądu nocnego nieba dający doskonałe obrazy.


To jest chyba konstrukcja Plossl ale w tych konstrukcjach rozrzut jakości jest ogromny. Kit bywa zwykle słaby. Ale widać Vixen trzyma jakość. Jak się trafi dobry plossl to warto go trzymać bo ma sporo zalet, np duża transmisja.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postkurp | 02 Wrz 2015, 20:49

Makower , sam byłem zaskoczony jakością dawanego obrazka. Moim zdaniem ten 30mm Vixen pod względem detalu nie ustępuje 20mm WO 66*, który także posiadam a dawany widok jest taki bardziej krystaliczny, tak że chętniej z niego korzystam. Kupiłem go za śmieszne pieniądze i raczej ma u mnie byt dożywotni. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 31 Lip 2016, 21:50

Ostatnio kupiłem jakiegoś Erfla 26mm za całe 60 zł i to już z przesyłką. Co to za okular nie wiem , pola nie mierzyłem ale daje doskonałe obrazy. Jest niewykle ostry i wyraźny, warto było. Wrzucę jakieś fotki.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 15 Wrz 2016, 20:03

W moim refraktorze porównałem WO 20mm 66* , Erfla 26mm pole około 50* i Vixena NPL 30mm 50*. Porównanie na Księżycu praktycznie w pełni - widoczne boczne struktury wzniesień i góry na obrzeżach tarczy " Łysego ". Vixen dosłownie zmiażdżył pozostałe okulary. Transmisja, szczegółowość i jasność obrazu praktycznie wzorcowa.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 17 Wrz 2016, 10:16

Cześć Panowie. :D

Okulary Vixena to Bardzo Dobre Plossle Serii NPL , osobiście kiedyś porównywałem ogniskowe Vixen NPL 6 mm i Orto BCO 6 mm , powiem tak różnic specjalnie jakichś na korzyść Baadera nie było i obraz w Vixenie wcale nie odbiegał od tego Orto.
Okulary są Bardzo Dobre i stosunkowo niedrogie , warto je mieć.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKimkat | 16 Lis 2016, 13:49

Recenzja przekonała mnie do ich kupna, jak je przetestuję to napiszę swoje odczucia na ich temat
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Sty 2016, 18:21
Miejscowość: Gliwice

Posttowerfox | 17 Lis 2016, 08:57

Kimkat napisał(a):Recenzja przekonała mnie do ich kupna, jak je przetestuję to napiszę swoje odczucia na ich temat

Jakie ogniskowe i do jakiego sprzętu?
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postkurp | 30 Kwi 2017, 12:22

Ostatnio wpadł mi w ręce pożyczony okular TeleVue Plosl:
http://www.astrokrak.pl/746-okular-plos ... 2-mm-.html
no i porównałem go w refraktorowych obserwacjach w moim teleskopie z Vixenem
http://www.astrokrak.pl/473-okular-plos ... 30mm-.html
Nie lubię długo pisać to tylko powiem, że Vixen w moim refraktorze jakością obrazu nie odstawał od okularu TeleVue. Jedyna różnica była taka , że TeleWujek miał odrobinę mniejsze odblaski na jasnych, małych polem obiektach typu Jowisz. Transmisja, kolor, kontrast, pole i punktowość gwiazd porównywalne.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 30 Kwi 2017, 18:43

Witam.

Miałem TV Plossla 32 mm i mam również Vixen Plossla NPL 30 mm w szukaczu ATM 60/280 mm , ja zauważyłem lepszą ostrość obrazu i klarowniejszy obraz w Plosslu TV na Księżycu jak i lepsze kolory gwiazd w TV , różnice są , może nie tak wielkie , ale dla mnie widoczne , dużo zależy od warunków obserwacji i porównań , jeżeli mamy niebo zanieczyszczone i zaświetlone to różnice w obrazie mogą być mniej dostrzegalne , natomiast poza miastem pod ciemnym niebem TV Plossl moim zdaniem wygrywa na pierwszy rzut oka.
Dobrym testem jest użycie soczewki Barlowa np. TV 2X i 3X oraz oglądanie Planet , wtedy od razu widać przewagę Plossla TV.
Plossle NPL Vixena to dobre Plossle , ale moim zdaniem nie tak dobre jak TV.
Pozostaje kwestia indywidualna czy warto płacić za TV czy zadowolić się tańszym NPL , dla jednych nie warto przepłacać a dla drugich warto , to kwestia indywidualnego wyboru i własnej decyzji.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 30 Kwi 2017, 21:49

Żeby oddać słowo prawdzie to dodam, że na obrzeżu pola lepiej skorygowany był okular Tele Vue ale nie była to jakaś duża różnica w odczuciu obserwacyjnym. Na pozostałych około 70% centralnego pola różnic nie zauważyłem a jeden i drugi okular dawał krystaliczne obrazy. Trzeba też jasno sobie powiedzieć, że każdy dobry okular pokazuje swoje pazurki jeżeli współpracuje z dobrze zestrojonym, skolimowanym optycznie teleskopem. Jeżeli teleskop jest skopany i generuje nieostry obraz to nie pomogą tu nawet najlepsze okulary. Zaznaczyć też należy, że Vixeny NPL to okulary budżetowe i mogą się jednak trafić różne jakościowo sztuki co raczej nie powinno mieć miejsca w wyrobach Tele Vue gdzie jakość wyrobów jest raczej powtarzalna.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postchondryt | 30 Kwi 2017, 22:20

Witam.
Może się wtrącę, okularów TV nie miałem więc na ich temat się nie wypowiem , natomiast
Vixena NPL miałem i się pozbyłem na rzecz GSO. Może ładnie wyglądają wizualnie natomiast mechanika regulowanych muszli to porażka jak również rozmiar {średnica} tuleji mocującej, za luzna w wyciągu co powoduje przesunięcie okularu i tracimy osiowość.
Miałem możliwoś porównania jednocześnie GSO i Vixena o ile pamiętam 20mm i nawet w wizualu Vixsen przegrał na planetech, może nieznacznie ale był gorszy.
moim zdaniem kupując Vixena wcale nie płacimy za jakość tylko za markę.

Pozdro...
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postkurp | 30 Kwi 2017, 22:36

Chondryt moja ocena dotyczy okularu Vixen NPL 30mm i tylko na jego temat się wypowiadam. Przy takiej ogniskowej jego 50-cio stopniowe pole mi nie przeszkadza bo nie ukrywam, że do większych powerów używam ES-ów 8,8 / 11 / 14 mm i wszelkie 50 stopniowe okulary są polem dla mnie za wąskie. Egzemplarz Vixena , który posiadam jest bardzo dobry i deklasował w moim odczyciu wiele innych okularów porównywalnych ceną ale gorszych jakością. Co do muszli ocznej to masz rację ale na tulei żadnych luzów nie mam.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postchondryt | 30 Kwi 2017, 22:50

Rozumiem, chciałem jedynie powiedzieć że tanie okulary typu PL takie jak GSO wcale nie ustępujaą optycznie tym droższym gdzie płacimy tylko za logo firmy. Wystarczy prześledzić ogniskowe a przekonamy się że to te same szkła, no może jakieś inne powłoki, w co wątpię.

Pozdro...
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 01 Maj 2017, 00:49

Witam.

Osobiście myślę że do bardziej miarodajnych testów należy użyć przynajmniej lustrzanego teleskopu Newtona , gdyż Refraktor AC może być tu mało wystarczający ze względu właśnie na AC.
Plossle Vixena to Dobre Plossle , porównywałem je np. NPL 6 mm z BCO 6 mm , NPL 10 mm z BCO 10 mm , gdzie obrazy Planet i Księżyca w praktyce były takie same a różnice jak wystąpiły to były praktycznie pomijalne lub niewielkie , natomiast co tyczy się Plossla TV 32 mm i porównania go do NPL Vixena 30 mm to w tym przypadku się nie zgodzę , korekcja jest na pewno lepsza w TV i partie brzegowe obrazu wypadają w nim lepiej , ponadto czystość i krystaliczność obrazu jak i ostrość w Plosslu TV 32 mm "aż bije po oczach" , jeżeli tego ktoś nie widzi to jego szczęście gdyż zaoszczędzi na zakupie i zadowoli się dużo tańszym Plosslem NPL 30 mm czy też GSO. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 25 Lut 2021, 21:27

Cześć. Aby nie zakładać nowego tematu to w swoim wątku o Plosslach Vixena chcę pokazać znakomite okulary tego typu jakie są na moim wyposażeniu. Są to Plossle Celestrona 13 i 25mm oraz Vixena NPL 15mm. Po iluś tam latach doświadczeń i dziesiątkach okularów jakie przeszły przez moje ręce mogę z czystym sumieniem je polecić. Jeżeli ktoś lubi krystaliczne obrazy bez żadnych zafarbów to są to szkła dla niego. Zwłaszcza ten 13 mm Celestrona dorównuje najlepszym Ortho i miażdży wiele droższych okularów a wszelkie wieloszkłowce niechby najlepsze nie mają z nim startu. Wszystkie one jak to Plossle pokazują w partiach brzegowych lekką nieostrość ale tę przypadłość mają wszystkie okulary, włącznie z najlepszym Ortho, które też posiadam. Miałem równolegle Vixena NPL 15 i ES-a 14/82*. ES jest znakomitym okularem o dużym polu i doskonałej korekcji, aż po samą diafragmę ale na Księżycu wolałem NPL-a bo pomimo mniejszego pola dawał bardziej krystaliczne obrazy. Na marginesie dodam, że prawdziwą jakość i moc konkretnych okularów dopiero widać w teleskopie o doskonałej optyce gdzie od razu wychodzą wszelkie ich niedoskonałości i wady.
Załączniki
Vixen NPL-30 mm w refraktorze 102/F10: Moje Plossle.JPG
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostMaciek_Cz | 26 Lut 2021, 10:17

Mam pytanie o tego Vixena 15mm.
Posiadam Plossla GSO 15mm, ogólnie nie jest jakiś najgorszy ale ma jedną denerwującą przypadłość, mianowicie
nieostrą diafragmę w sensie rozmytą. Z tego co wiem to w wielu Plosslach 15mm jest tak samo.
Czy tyczy się to też Vixena?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postkurp | 26 Lut 2021, 20:33

Maciek sprawdzę to jak będą dobre warunki bo dzisiaj są lekko rozmyte chmury i obraz jest zamglony. Ja po prostu nigdy na to aż tak dokładnie nie zwracam uwagi bo mnie interesuje jakość obrazu w polu widzenia a ta w Vixenie jest przednia. Miałem Plossle GSO i na obrzeżach Księżyca czy Słońca waliły zielenizną po oczach. Pozbyłem się ich. Jak sprawdzę to napiszę co i jak.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postchondryt | 26 Lut 2021, 20:50

Maciek_Cz napisał(a):Mam pytanie o tego Vixena 15mm.
Posiadam Plossla GSO 15mm, ogólnie nie jest jakiś najgorszy ale ma jedną denerwującą przypadłość, mianowicie
nieostrą diafragmę w sensie rozmytą. Z tego co wiem to w wielu Plosslach 15mm jest tak samo.
Czy tyczy się to też Vixena?


Cześć.
Miałem kiedyś Vixena 15 mm i na 99% mogę potwierdzić że diafragma jest ostra, trochę czasu już minęło więc głowy nie daję.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostMaciek_Cz | 26 Lut 2021, 22:45

Na Księżycu rzeczywiście Plossle GSO dają czasami zieloną i żółtą krawędź. A ta rozmyta diafragma to jakaś masakra.
To chyba błąd konstrukcyjny. Pierścień dociskający soczewkę i określający diafragmę ma złe wymiary i robi coś w rodzaju winiety. Podobno u innych producentów w piętnastkach też tak bywa.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postchondryt | 26 Lut 2021, 23:11

Maciek_Cz napisał(a):Na Księżycu rzeczywiście Plossle GSO dają czasami zieloną i żółtą krawędź. A ta rozmyta diafragma to jakaś masakra.
To chyba błąd konstrukcyjny. Pierścień dociskający soczewkę i określający diafragmę ma złe wymiary i robi coś w rodzaju winiety. Podobno u innych producentów w piętnastkach też tak bywa.


Po prostu przysłona {diafragma} jest w nieodpowiednim miejscu, miałem GSO 30/70 2" i tam było to samo. Osobiście też lubię kiedy diafragma jest ostra i wyraznie określa pole widzenia .

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostMaciek_Cz | 27 Lut 2021, 00:00

chondryt napisał(a):
Po prostu przysłona {diafragma} jest w nieodpowiednim miejscu, miałem GSO 30/70 2" i tam było to samo. Osobiście też lubię kiedy diafragma jest ostra i wyraznie określa pole widzenia .

Pozdro... .


Dobrze wiedzieć, bo rozważałem go jako potencjalny okular przeglądowy. Trzeba będzie pomyśleć o czymś innym.
Dzięki Chondryt
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postacubenes | 08 Mar 2021, 22:23

Przysłona jest zazwyczaj wkręcana w tuleję, można tuleję wykręcić i samemu podregulować przysłonę, jest szansa na poprawę odcięcia diafragmy.
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

PostMaciek_Cz | 20 Mar 2021, 20:05

kurp napisał(a):Maciek sprawdzę to jak będą dobre warunki bo dzisiaj są lekko rozmyte chmury i obraz jest zamglony. Ja po prostu nigdy na to aż tak dokładnie nie zwracam uwagi bo mnie interesuje jakość obrazu w polu widzenia a ta w Vixenie jest przednia. Miałem Plossle GSO i na obrzeżach Księżyca czy Słońca waliły zielenizną po oczach. Pozbyłem się ich. Jak sprawdzę to napiszę co i jak.


I jak tam Krzychu, czy zerkałeś na diafragmę w swoim Vixenie 15mm?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postkurp | 21 Mar 2021, 21:37

Cześć. Dzisiaj sprawdziłem i diafragma w NPL-u Vixena 15mm jest dobrze odcięta. Nie jest to brzytwa jak w Ortho albo LV-kach Vixena ale jest dobrze. Na pewno nie jest mydlaną krawędzią.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat