Teleskop pozaosiowy

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postastromaniak777 | 20 Maj 2016, 08:20

Witam.Chciałbym się dowiedzieć,jakie są plusy i minusy teleskopu pozaosiowego,ponieważ chciałbym taki teleskop zbudować.
Załączniki
Teleskop pozaosiowy: 500px-Off-axis_optical_telescope_diagram.svg.png
Chodzi mi o coś takiego:
 
Posty: 2
Rejestracja: 17 Maj 2016, 07:16

 

PostJanusz_P. | 21 Maj 2016, 13:55

Witamy na forum, no to po kolei:

Wady takiego teleskopu:
Trudne do wykonania lustra pozaosiowe jeśli ma to być jasny system typu F/10,
w przypadku u użycia luster sferycznych najjaśniej wyjdzie system F/25
Trudna kolimacja tego typu teleskopu
Skomplikowana budowa obudowy

Zalety takiego teleskopu:

Brak obstrukcji centralnej
Krótka obudowa względem zwykłego Newtona

To egzotyczna konstrukcja i raczej ciekawostka optyczna niż praktyczne narzędzie obserwacyjne :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 21 Maj 2016, 16:52

Witam.

Istnieją firmy które produkują takie konstrukcje , ale instrumenty te nie należą do tanich , taki teleskop to Doskonały Instrument Planetarno-Księżycowy , zakładając poprawnie wykonaną optykę , mechanikę , dobre warstwy , itp.
Osobiście mam własny projekt Egzotycznego teleskopu , który też kiedyś zrealizuję i opiszę na łamach Forum.
Popieram budowę i czekam na postępy prac od projektu po jego realizację.

Życzę Powodzonka w Budowie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiatr | 21 Maj 2016, 17:29

Trudno po tym schemacie wywnioskować o jaki typ pozaosiowca chodzi i o jakiej aperturze mówimy, chyba najpopularniejsze (jeżeli w tym przypadku o popularności można mówić) są sferyczne konstrukcje takie jak to
http://www.clearskyobserver.com/index.php/20-telescopemaking/21-4-schiefspiegler
optyka jest prosta do wykonania reszta to w sumie stolarka. Ale to oczywiście ciemny układ wielki gabarytami w porównaniu z aperturą sprzęt, dobrze by było pogadać z kimś kto miał kontakt z takim wynalazkiem a nie tylko filozuje o tym co wyczytał w wiki, niestety nie słyszałam o nikim takim w kraju (albo się ukrywa:D ). Więc jest szansa zostać pionierem za niewielkie pieniądze i mieć trochę zabawy jak ktoś lubi budować dziwne rzeczy. Gdyby pomysł wszedł do realizacji będę śledził z ciekawością postępy i efekty końcowe:)
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 29 Lip 2005, 12:58

 

PostKrzysztof_P | 21 Maj 2016, 18:28

Witam.

Jeżeli kolega nie słyszał o krajowej konstrukcji pozaosiowego teleskopu to szkoda.Akurat tak się składa że jeden z moich kolegów zbudował takowy o aperturze D-150 mm i obrazy jakie generował na Planetach były Bardzo Dobre.
Patrzyłem przez takowy około dwadzieścia lat temu.
Więc jeżeli kolega "bił" do mnie z tym PW że "Filozuję" to za bardzo się nie udało. :D
Takowe konstrukcje czasem pojawiają się na giełdach niemieckich , angielskich czy w USA.
I są produkowane w małych ilościach przez Firmy lub miłośników Astronomii jako wyrób ATM , ponadto nie wszyscy użytkownicy lubią się afiszować z własnym sprzętem na łamach Forum co jest rzeczą chyba oczywistą.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiatr | 21 Maj 2016, 19:47

Co prawda nie planowałem w nikogo "bić" ale jak już tak wyszło to może coś więcej o widzianej konstrukcji? Co to znaczy że obraz był "Bardzo Dobry" lepszy niż w newtonie 150/1500 z minimalistycznym lw? Porównywalny jakoś do ciemnego refraktora achromatycznego dobrej jakości czy popularnych dziś ED powiedzmy 100mm? Na ile miarodajne jest wrażenie sprzed 20lat? Jak się taki teleskop będzie sprawdzał przy próbie fotografowania czy avikowania ? Konkrety jednym słowem. A to że to do planet i Księżyca i że to rzadko spotykana konstrukcja to banały, a że nie znam kolegi "kolegi" to może faktycznie szkoda - z chęcią bym pogadał. Więc jeżeli to jest możliwe proszę zaprosić (sądzę że nie tylko w moim imieniu) na forum :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 29 Lip 2005, 12:58

 

Postriklaunim | 21 Maj 2016, 20:04

Vitastra sprzedawała zestaw na schiefspieglera małego, ale chyba zakończyli już działalność. Na Cloudynights też była dyskusje o teleskopach TCT i jakoś astrofotografowanie nie byli za bardzo zainteresowani ;) Główna wada takich teleskopów to kolimacja, a bez niej zalet zero. Fotograficznie obstrukcja nie jest aż takim problemem by stosować trudniejsze w użytkowaniu teleskopy jak widać.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostKrzysztof_P | 21 Maj 2016, 20:48

Witam.

Kolega zajmował się wykonawstwem optyki a aktualnie wyprowadził się z Krakowa , jeżeli nawiążę z nim kontakt to dopytam o szczegóły i napiszę w temacie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 03 Lis 2016, 03:10

Znalazł się ten kolega? Od maja już trochę upłynęło. Zawsze się interesowałem takimi bezobstrukcyjnymi reflektorami i chciałbym zobaczyć fotki planet z nich.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postgość100 | 16 Lis 2016, 17:56

Witam.Jestem ,,astromaniak777".Przepraszam,że się tak długo nie odzywałem, ale miałem bardzo mało czasu i zapomniałem hasła.Nie zbudowałem tego teleskopu, ponieważ wziąłem pod uwagę post Pana Janusza, że to ,,egzotyczna" konstrukcja i raczej ciekawostka niż praktyczne urządzenie.Pozatym ja chciałem go zbudować, ale się zastanawiałem czy to ma sens.Uznałem że zbuduję coś prostszego.Jestem już w trakcie budowania teleskopu soczewkowego,za kilka dni pokażę zdjęcia.Jeszcze raz przepraszam.

Pozdrawiam, gość100
 
Posty: 1
Rejestracja: 16 Lis 2016, 17:41

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości

AstroChat

Wejdź na chat