Okulary docelowe, stawiam na jakość.

PostAurora | 03 Gru 2016, 13:38

Witam

Nadszedł czas na zakup okularów, których mam nadzieję, nie będę chciał już sprzedawać przez długi czas.
Do tej pory przez moje łapki przewinęło się trochę szkiełek.
Zwykle kupowałem okulary które jak na mój budżet były po prostu najlepsze.
Zawsze sugerowałem się opiniami użytkowników i tek jest w obecnej chwili, stąd ten temat.
Chciał bym się przesiąść na najwyższą półkę jakościową, ale nie koniecznie cenową, bo nie chodzi mi o snobizm, żeby mieć okular z napisem topowej marki, tylko maksymalną satysfakcję z uzyskiwanych obrazów.
Liczy się jakość obrazów i komfort obserwacji.
Tak więc okular nie musi być drogi, choć tu często jakość jest proporcjonalna do ceny.
Szkiełka zamierzam zakupić na rynku wtórnym.
Nie było by problemu z wyborem, gdyby nie tak podzielone zdania użytkowników (różne fora).
Puki co, by ustąpić miejsca nowym członkom rodziny, na giełdę poszły między innymi moje ulubione lantany Vixen.
Powiem szczerze, że byłem z nich bardzo zadowolony, jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Generalnie nazbierałem masę okularów, ale powstaje pytanie po co?
Chcę zredukować ilość super-szkieł do dwóch jak na razie, a z czasem może powiększę kolekcję do czterech max.
Zanim przejdę do listy faworytów, trochę o tym do czego będę je chciał zastosować.
Podstawowym teleskopem do wizuala jest Meade LB 12" f/5, sporadycznie używam czegoś innego, ale na pewno kiedyś zechcę zakupić jakieś SCT 8 lub więcej cali i APO ED 120 (ale to jeszcze nie teraz, nie mniej, chcę okulary które będą się dobrze sprawować i w tych sprzętach).
Uznałem, że na obecną chwilę zakupię okular planetarny, ale jak wiadomo, pogoda nie rozpieszcza i z powerem nie ma co przesadzać, więc ogniskowa okularu 7mm jest optymalna do planet (uzyskam 217x w LB12").
W razie czego mam jeszcze orto 6mm i TMB 4,5mm do większych powerów, na te kilka nocy w roku.
Do przeglądu nieba i podziwiania większych obiektów stawiam na okular 30mm w standardzie 2", by móc wkręcić czasami filtr UHC. Do tej pory funkcję tą pełniły GSO30, Meade 26, Scopos30.
Teraz przejdę do listy zakupów i tak faworytami są :
Jako planetarny okular stawiam tu na Pentax XW 7, myślałem też nad 10mm i 5mm, jednak nie bardzo mi podchodzą :?
Z szerokich pól stawiał bym na Pentaxa XW 30, a ostatecznie na ES 30, 82st .
Tu lekki dylemat, bo różne są zdania użytkowników. Jedni chwalą ESy i nie widzą różnicy między droższymi TV itp, a inni nie polecają ich. Sam też się nie wypowiem, bo ich nie stosowałem, a gdybym miał okazję to nie było by tego tematu :D
Różnica w cenie też jest spora, a na plus jest tu szerokie 82stopniowe pole ESów.
Ważna uwaga, zamierzam zakupić korektor komy i jeśli nawet z jego pomocą miały by się ukazywać jakieś rozmycia na brzegach, to taki okular raczej nie wchodzi w grę.
Tak więc, chciał bym poznać Wasze zdanie, czy mój wybór jest słuszny, czy macie inne sugestie?
Właściwie odrzucam na razie pośrednie ogniskowe typu 20mm, ale do końca nie jestem pewien czy to słuszne założenie?
Chętnie poznam Wasze opinie oparte praktyką z tymi i podobnymi okularami.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 03 Gru 2016, 14:23

Krótko i na remat do ED 120 F/7,5 wystarczy seria ES 82* ale już do jasnego Newtona LB 12" z F/5 potrzeba będzie Naglera lub Ethosa z Pacacorem do kompletu i wtedy dopiero gwiazdki przy krawędzi diafragmy będą tak samo ostre jak w środku pola bo ES tutaj nie wydoli ze swoja korekcją i gwiazdy przy brzegu pola nie będą całkiem ostre a miało być bezkompromisowo :arrow: :roll: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAurora | 03 Gru 2016, 16:31

No i zaczęło się :lol:
Czułem, że tanio nie będzie :mrgreen:
Im więcej się człowiek dowiaduje, tym więcej pytań się rodzi.
Na dzień dzisiejszy z zakupem korektora się wstrzymam, to na pewno w swoim czasie.
W głębi ducha liczyłem, że taki wystarczy:
http://www.astrokrak.pl/korektory-pola/ ... r-rcc.html
lub
http://www.astrokrak.pl/360-korektor-komy-2q-.html
:?: :?: :?:


Nie mogli by zrobić okularu który by korygował wszelkie wady w każdym układzie optycznym? Sarkazm taki :D


Janusz, czemu akurat okulary TV sugerujesz?
Czy Pentax XW 30 jest złym rozwiązaniem?

Czytałem, że te Pentaxy w wielu przypadkach wypadają lepiej, ale tu właśnie zdania są podzielone...
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Postlukost | 03 Gru 2016, 17:00

Kup sobie stustopniowe ES-y i będziesz zadowolony. Z grubsza wiem, co piszę, bo w ostatnich latach miałem w wyciągu -nastocalowych niutków f/5 (prawie) wszystko. PS Żeby nie było - oczywiście "krótkie" Pentaxy także są b. dobre, osobiście cenię też Naglery serii T4 i Delosy.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postchavez1976 | 03 Gru 2016, 17:12

lukost napisał(a):Kup sobie stustopniowe ES-y i będziesz zadowolony. Z grubsza wiem, co piszę, bo w ostatnich latach miałem w wyciągu -nastocalowych niutków f/5 (prawie) wszystko.

Razem z Kolegą Waldi1 poszliśmy właśnie w tą serię i również w mojej ocenie do f/4.6 nic lepszego naprawdę mi nie potrzeba.
Zaoszczędzone pieniądze warto przeznaczyć na filtry mgławicowe z górnej półki a pewną alternatywą (choć nie tak wygodną pod względem regulacji) dla Paracorra może być na początek:
[url=http://teleskopy.pl/Korektor-komy-2-do-teleskopów-Newtona-(GSO)-teleskopy-2011.html]wizualny korektor GSO[/url]

edit: poprawka nazwy Paracorr ;)
Ostatnio edytowany przez chavez1976, 03 Gru 2016, 22:02, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostAurora | 03 Gru 2016, 17:23

Wiesz, też się zastanawiałem nad nimi. Chętnie bym brał 30mm z polem 100st, ale tej nie ma w standardzie 2", a nie mam 3 calowego wyciągu.
A używałeś 24mm 100st ???

Kurcze, fajnie by było porównać te okulary na jakimś zlocie.
O ile właśnie z krótkimi okularami sprawa jest chyba przesądzona, o tyle z długimi jestem rozbity.
Być może z zakupem długiego okularu się wstrzymam, lub będę systematycznie kupował poszczególne okulary do testów.
Jest to na pewno rozwiązanie, dające praktyczne lekcje. Właściwie tylko wtedy człowiek zaczyna mieć wyobrażenie na temat poszczególnych szkiełek, nie mniej jest to czasochłonne i finansowo chłonne rozwiązanie :)
Wydaje mi się, że lepiej zaufać opiniom astromaniaków, którzy już przechodzili ten etap i doświadczenie zdobyli na własnej skórze :D
Dla tego czekam na dalsze opinie.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Postchavez1976 | 03 Gru 2016, 17:28

Pole rzeczywiste w telepie 13" z ES20/100 naprawdę niewiele różni się od ES30/82 i źrenica jest korzystniejsza z tym pierwszym.
Używam obydwu i chyba odsprzedam 30mm.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostKarol | 03 Gru 2016, 17:51

Aurora napisał(a):A używałeś 24mm 100st ???


25 mm :arrow: http://explorescientificusa.com/products/100-25mm
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostAurora | 03 Gru 2016, 18:05

Karol napisał(a):
Aurora napisał(a):A używałeś 24mm 100st ???


25 mm :arrow: http://explorescientificusa.com/products/100-25mm



Racja, już się gubię, sorki :D
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Postchavez1976 | 03 Gru 2016, 18:08

Pytanie po co? Te okulary są niewspółmiernie drogie do reszty serii, ciężkie i pokazują już aberrkę :wink:
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostAurora | 03 Gru 2016, 18:36

No to wracamy do punktu początkowego.
Oczekuję, by okular był o szerokim polu, a także dawał dobre, ostre obrazy po sam brzeg.
By ewentualne wady optyczne były niezauważalne.

Z okularem do przeglądu nieba sprawa ma się następująco:
Mam na prawdę ciemne niebo ok 10km na wschód od Niepołomic. W pobliżu Puszcza, praktycznie w odległości 1500m są ze trzy latarnie (najbliższe) i tło nieba jest ciemne (obserwowałem Scoposem 30 i GSO30 i było dobrze).
Do tego okular taki będzie pracował z filtrami.
Więc nie obawiam się zbyt jasnego tła.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 03 Gru 2016, 20:27

Aurora napisał(a):...Janusz, czemu akurat okulary TV sugerujesz?
Czy Pentax XW 30 jest złym rozwiązaniem?

Czytałem, że te Pentaxy w wielu przypadkach wypadają lepiej, ale tu właśnie zdania są podzielone...


Pentax jest ekskluzywny i dobry ale do refraktora F/7 bo nie ma pełnej korekcji własnego astygmatyzmu i z jasnym Newtonem to drogi przepis na porażkę z ostrością gwiazd na brzegu pola widzenia i nawet Paracorr tu nie wiele pomoże :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postchavez1976 | 03 Gru 2016, 21:07

Aurora napisał(a):Oczekuję, by okular był o szerokim polu, a także dawał dobre, ostre obrazy po sam brzeg.
By ewentualne wady optyczne były niezauważalne.

Z tego, co kiedyś mówił sam Al Nagler, to jeszcze nikomu nie udało się wymyśleć takiej konstrukcji bez wad, o ultraszerokim AFOV i dłuższej od 21mm :)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Posttheru | 03 Gru 2016, 23:36

Z całego serducha mogę polecić do 12" teleskopu to co mam w stopce.
Późno zacząłem zabawę w oglądanie nocnego nieba i stwierdziłem ,że nie mam czasu na przebieranie w "szklarni".
Ethos 21 mm stanowi w moich obserwacjach potężną bazę. Uwielbiam ten okular! Przy powiększeniu 71x daje pole 1,4 stopnia.
Dopełniają go Delosy 14, 10 i 8 mm.
Długo zastanawiałem się, które i jakie okulary wybrać - zarówno pod kątem powiększenia jak i źrenicy wyjściowej. Powiem tak, nie żałuje ani jednej wydanej na nie złotówki.
Dodatkowo Delosy "ubrane" zostały w adaptery 1,25/2" Omegona o niskim profilu. Dzięki temu zachowałem 2" standard oraz wszystkie okulary są "mniej więcej" parafokalne :)
Canon IS 15x50
Canon IS 10x30
Zeiss Terra ED 8x25
 
Posty: 35
Rejestracja: 15 Mar 2016, 18:21
Miejscowość: Warszawa

 

Postchavez1976 | 03 Gru 2016, 23:57

Piękny komplecik do Taurusa, jakościowo z najwyższej półki! :D
Dla mnie oprócz samego DSa ważne jest też otoczenie, jako punkt odniesienia. Nie do hoppingu, tylko samej obserwacji. Robi nie mniejsze wrażenie!
Dlatego w większych powerach również lubię szerokie AFOV.
Seria ES100st. do 12-13 cali f/5 też jest bardzo przemyślana pod względem powiększeń, z ogniskowymi: 20; 14; 9 i 5.5, którą ładnie uzupełni w razie potrzeby ES30/82 lub N31.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostAurora | 04 Gru 2016, 01:40

Kurcze, nie uwzględniałem wcześniej Ethosa 21, bo zbyt krótka wydawała mi się ogniskowa do szerokich pól, ale teraz widzę, że to świetny okular :D
Problem niestety w cenie :lol:
Zwaliło mnie z nóg, nie mniej spodobał mi się i za pewne jako okular docelowy był by idealny.
Tylko z zakupem na pewno musiał bym się wstrzymać do czasu odłożenia większej sumki.
Na razie alternatywę stanowią ESy, czy może coś innego?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Posttheru | 04 Gru 2016, 10:00

"Buy Televue and you only cry once".
Canon IS 15x50
Canon IS 10x30
Zeiss Terra ED 8x25
 
Posty: 35
Rejestracja: 15 Mar 2016, 18:21
Miejscowość: Warszawa

 

Postchavez1976 | 04 Gru 2016, 10:37

:lol: świetne! :)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postfremdo | 04 Gru 2016, 17:20

Theru.To określenie powinno umieścić się jako drugie "przykazanie" dla sympatyków astronomii.
Takahashi EM400 Astronomer22x60
Vixen BT125A HF2
Zeiss 8x42 HD
Bino Denkmeier
I okulary TV
 
Posty: 322
Rejestracja: 21 Lut 2014, 16:07
Miejscowość: Warszawa

 

PostAurora | 06 Gru 2016, 09:33

Kusi mnie Tele Vue, ale do jego zakupu muszę dojrzeć finansowo. Tak czytając różne opinie w sieci, sporo osób uważa, że ES 20 jest doskonałym klonem Ethosa i zastanawiam, się czy w kwestii długiego okularu, na razie nie zdecydować się na zakup ESa 20 100st, przynajmniej do czasu gdy odłożę kasę na Ethosa.
W kwestii krótkiego okularu sprawa jest przesądzona XW7 :D
Ale do szerokich pól stale mam dylemat.
Ostatecznie może nie będzie jeszcze okularu docelowego, ale za jakiś czas jak dozbieram kasę to dopiero przesiądę się na Ethosa21. Ten po prostu przekracza mój budżet :cry: na dzień dzisiejszy.
Czy to słuszny koncept?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostKarol | 06 Gru 2016, 10:09

Jeśli ES 100 st. jest klonem Ethosa to ma sens kupować Ethosa 21 mm, wydać sporo więcej a zyskać 1 mm ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostPiotr K. | 06 Gru 2016, 10:23

Aurora napisał(a):Czy to słuszny koncept?

Założyłeś temat "Okulary docelowe, stawiam na jakość", a na tak postawioną kwestię odpowiedź jest jedna - TV. Póki co wychodzi jednak ma to, że na TV Cię nie stać, więc zaczynasz szukać potwierdzenia "a może te ESy jednak nie takie złe?" :mrgreen:

Mam ESa 30 mm, mam Naglera 31 mm, i w f/5 widać doskonale, że ES docelowy nie jest. Jest całkiem sympatyczny, ale przez Naglera patrzy się fajniej (choć wymusza zakup korektora komy).

Mam też Ethosa 21 mm, nie porównywałem go z ESem 20/100, ale tak czy siak w f/5 też jest ekstra (choć również wymusza zakup korektora).

Patrzyłem przez ES 9/100 i uważam, że to bardzo dobry okular. Więc prawdopodobnie ES 20/100 też będzie spoko. Tyle że nie będzie to "okular docelowy, stawiam na jakość", a sumarycznie wydasz więcej kasy.

Jeśli chcesz jakości - poczekaj i kup TV. A jeśli nie będzie Cię uwierać świadomość, że to jednak nie jest docelówka - kup ESa. Ja, po popatrzeniu przez TVki, chyba wolałbym poczekać miesiąc czy dwa, i kupić od razu TV, w międzyczasie ciesząc się tym co mam obecnie.

A gdy już się ma TVki, to bardzo fajna jest świadomość świętego spokoju, i tego że można mieć w nosie wszelkie forumowe dywagacje pt. "czy warto kupować TV?", oraz polowania na giełdzie na jakieś Hyperiony, Morpheusy czy ESy.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostMaxx | 06 Gru 2016, 10:29

Witam.

Dobór okularów to zasadniczo sprawa indywidualna i warto dobierać szkiełka wg własnych testów i preferencji.
Ponadto, dobrze jest mieć spory dystans do tematu i nie popadać w wariactwo.
Czysta logiczna analiza - ile obserwujemy w skali roku, jak często uda nam się wykorzystać potencjał swojego zestawu w swoich warunkach ...
Zdrowe podejście , czy jest sens pakować grubą kasę na szkła tylko po to by zyskać kosmetyczną poprawę samej krawędzi pola widzenia ?
Często obserwuje tu podejście do astro-obserwacji które skupia się na szukaniu wad i wpajaniu innym ideologii - "musisz kupić drogie szkła do tego teleskopu"
Musisz ? Bo co ? Bo z okularu ES za 600zł nie da się obserwować ???
Trzeba wywalić 2000zł żeby popatrzeć w nocne niebo ???

To obserwacje mają być najważniejsze , nie sprzętologia i wyścig i korygowanie w 100% pola widzenia.
Okulary firmy Explore Scientific to bardzo dobre szkło do każdego teleskopu i wydawanie kasy na 3 krotnie droższe okulary jest pozbawione sensu.
No chyba że komuś zależy by mieć imponujący podpis w stopce na forum i pokazać się z walizeczką Naglerów na astro-zlocie.
Może się tu znów komuś narażę , nie ważne ... ale preferuję zdrowe podejście bo waruki obserwacyjne w Polsce są jakie są , zatem nie popadajmy w przesadę ludzie.
Teleskopy o wiele więcej siedzą w szafach , domach , piwnicach itp ... niż pod nocnym niebem ... a jak często podczas tych rzadkich nocy mamy idealne warunki by zakupiony za tak duże pieniądze sprzęt był w pełni wykorzystany ... ???

pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostMaxx | 06 Gru 2016, 11:16

MarcianaS napisał(a):Sugeruję nie zaglądać ludziom do portfeli i nie wpajać własnego podejścia, bo sam autor wątku napisał że chce sprzęt B E Z K O M P R O M I S O W Y a takim esy nie są.


Jak szanowny Michałku nie masz nic konstruktywnego do napisania - to lepiej nie pisz NIC.
Poza trolowaniem czatu i generowaniem konfliktów na tym forum jeszcze nic nie zaoferowałeś tutaj.
Napisz wreszcie coś mądrego zamiast drażnić innych i szukać okazji do popisywania się.
To przez takie osoby jak Ty odchodzą z tego forum wartościowi userzy.
Chwasty trzeba wyrywać , mam nadzieję że ktoś wreszcie zrobi porządek z Twoją osobą.

Z mojej strony tyle - nie zamierzam tracić czas na dialogi z kimś takim.
A Ty sobie tu nadal siej zamęt , zobaczymy jak długo jeszcze ...
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postkurp | 06 Gru 2016, 11:36

Chciałem coś w temacie napisać ale wyręczył mnie w tym Maxx,bo w zasadzie prezentuję tak jak i on zdroworozsądkowe podejście do zagadnienia. Każdy ma to co lubi i jest to tylko jego prywatna sprawa ale warto czasem wziąć kilka głębokich oddechów zanim podejmiemy jakąś decyzję. Maxx bardzo dobry post bo zmusza jednak do wzięcia tych kilku głębokich oddechów.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat