Magiczna złączka

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostMateuszW | 22 Gru 2016, 02:57

Jak niektórzy pamiętają, zmagam się od dłuższego czasu z problemem kolimacji newtona f/4. Dzięki pomocy naszego forumowicza, Łukasza Rachuny zidentyfikowaliśmy prawdopodobnie źródło (mam nadzieję, że ostatnie...) problemu. Jest nim TSOAG 9mm. Okazuje się, że jego cienka złączka T2 ugina się istotnie pod ciężarem kamery z kołem filtrowym. Padła decyzja - trzeba dziada wywalić.

Odpaliłem więc CorelDraw i zacząłem rysować złączkologię. Jak by tu tego OAGa zastąpić. Może dorobić złączkę i skręcić ją z OAGiem śrubami (wzdłuż)? A może wymienić złączkę T2? Może też kupić innego OAGa? Okazało się, że w żadnej sensownej konfiguracji nie da się tego spasować. Albo brakuje gwintu, albo coś zawadza, albo się nie mieści - koszmar. W końcu doznałem olśnienia - "Po co myśleć schematami? Zrobię coś specjalnego!".

Warto wspomnieć, że równocześnie uznaliśmy z Łukaszem, że należy zrobić system sztywnego skręcania osprzętu z wyciągiem. Do tej pory trzymało się to na clamping ringu z 3 śrubami. Nie było źle, ale nie dawało pewności i powtarzalności. Rozwiązanie sztywnego połączenia osprzętu z wyciągiem podpatrzyliśmy u Antoniego.

Tak więc powstała koncepcja magicznej złączki. Złączki, do której z jednej strony wkręca się w koło filtrowe, z drugiej korektor MPCC, z trzeciej wchodzi pryzmat OAGa, a do tego całość można sztywno skręcić z wyciągiem. 4 w 1. Tak więc jest to jednocześnie OAG, łącznik między korektorem, a kołem i mocowanie całości do wyciągu.

Zamówienie poszło do Astrokraka, chyba dawno Janusz nie widział tyle gwintów :) Pozostała kwestia wycięcia otworu na pryzmat OAGa na frezarce. Swoją pomoc zaoferował nasz kolega, kk, któremu pragnę jeszcze raz podziękować!

A więc stało się i złączka jest gotowa. Jest to również pierwszy OAG ATM, o jakim słyszałem :)
Magiczna złączka: DSC_3311s.jpg

Magiczna złączka: DSC_3312s.jpg

A tak wygląda po wkręceniu wszystkiego:
Magiczna złączka: DSC_3298s.jpg

Magiczna złączka: DSC_3300s.jpg

Drugą częścią złączki jest nakrętka, założona na drawtube. Sama drawtube nie jest nagwintowana. Po założeniu osprzętu na wyciąg (korektor idzie do środka, złączka na zewnątrz) zakręcam zakrętkę, która mocno i równo dociska osprzęt do drawtube. Rozwiązanie jest o tyle lepsze od gwintowania drawtube, że zakładanie osprzętu jest wygodne (nie trzeba kręcić całym tym szajsem 20 razy), oraz można poluzować i obrócić kadr nie tracąc ostrości (przy gwintowaniu zmiana kadru oznacza wykręcenie części gwintu i zmianę odległości). Jak to działa pokazują poniższe zdjęcia:
Magiczna złączka: DSC_3304s.jpg

Magiczna złączka: DSC_3307s.jpg

Magiczna złączka: DSC_3308s.jpg

A całość prezentuje się tak:
Magiczna złączka: DSC_3293s.jpg

Magiczna złączka: DSC_3309s.jpg

Magiczna złączka: DSC_3310s.jpg

Dzięki koledzy za pomoc! Mam nadzieję, że nareszcie skończy się koszmar kolimacji i zacznę efektywnie wykorzystywać sprzęt. Oby pogoda dopisała na święta...

Jeśli kogoś zainspirowałem do tego, jak rozwiązać własną złączkologię, to jest mi bardzo miło :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJanusz_P. | 22 Gru 2016, 14:09

Gratuluję udanego projektu i cieszę się że mogłem w nim znacząco pomóc bo złączko-logia stosowana to nasza specjalność :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Post_RobMarK_ | 22 Gru 2016, 14:55

MateuszW napisał(a):
DSC_3307s.jpg


Mateusz, ciekawe rozwiązanie, gratuluję pomysłu i oczywiście życzę czystego nieba.
To tylko złudzenie, czy kamera nie jest równolegle skręcona z kołem ?
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1447
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostMateuszW | 22 Gru 2016, 19:23

Dzięki!
_RobMarK_ napisał(a):To tylko złudzenie, czy kamera nie jest równolegle skręcona z kołem ?

Raczej złudzenie, ja tego nie widzę :) Koło ma zakończenie gwintem T2 i kamera jest bezpośrednio na nie nakręcona - nie ma tam nic pomiędzy.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 53 gości

AstroChat

Wejdź na chat