Jaki niehardkorowy sprzęt do DS'ów? :)

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postzodiak | 31 Gru 2016, 18:29

Do tej pory oglądałem sobie planetki, gwiazdki i trochę DS'y. Próbowałem avikowć planety, Księżyc i Słońca ze wskazaniem na Słońce z racji tego że było częściej dostępne. I przyszedł czas żeby bliżej przyjrzeć się DS'om, chodzi mi głównie o robienie zdjęć. Na obecną chwile brałem pod uwagę trzy rozwiązania:
1. Dokupuje reduktor/fieldflattener do ED'ka
2. Bresser MESSIER R-127S 127/635 OTA http://www.astrokrak.pl/1130-tuba-optyc ... s-ota.html
3. Newton 150/750 (GSO, DO-GSO, SW) + korektor

Najtańsze byłoby pierwsze rozwiązanie no ale światłosiła pozostaje nadal mała.
Dla mnie najbardziej kłopotliwe wydaje się trzecie rozwiązanie ponieważ wymaga najwięcej czynności serwisowych związanych z utrzymaniem sprzętu w należytym stanie.
W drugim martwi mnie ciężar zestawu mając na uwadze nośność montażu do astrofoto.
Wiem że ED'ek + Bresser albo Newton cenowo wchodzi w zakres SCT 8" ale mi podobają się refraktorki, wiem że zdaniem większości forumowiczów na DS'y to minimum niutek 10" na dobsonie.
Na sprzęt nie chcę przeznaczyć więcej niż 2kpln. Przez pewien czas myślałem o Newtonie 200/1000 (ewentualnie 800) ale uznałem że to za duża armata.
Warunki w domu do obserwacji żadne, sprzęt muszę targać ze 300m na coś w rodzaju polanki, od południa i wschodu sporo lamp. Ewentualnie zapakować wszystko w samochód i parę kilometrów pod las żeby w miarę było ciemno.
Co sądzicie o tym sprzęcie? Ma to sens?
SW 100ED, DO SkyGuide 15x70, ES 4,7mm, WO UWAN 7mm,WO SWAN 40mm
 
Posty: 86
Rejestracja: 14 Sty 2016, 15:48

 

Postmaro21 | 31 Gru 2016, 18:32

a jaki montaż?
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3512
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

PostKarol | 31 Gru 2016, 18:41

Albo wizual albo astrofotografia. Trudno to pogodzić (choć z US jest łatwiej).
Jak astrofoto to ED-ek to raczej dobry sprzęt.
Mała światłosiła - chodzi Ci o jasną czy ciemną ?
Jaki detektor masz/planujesz ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postzodiak | 31 Gru 2016, 19:09

Montaż na razie pożyczany EQ3-2 ale planuje zakup AZ EQ5 SynScan GT.
Mała tzn. mała:) czyli duże F. ED 100 ma F/9, reduktor ma wsp. 0,85 a to do F/5 jeszcze sporo. Sprzęt ma być do focenia co przecież nie wyklucza spojrzenia okiem. Jesli chodzi o wizual to 4" czy 5" raczej nie robi wielkiej różnicy na DS'ach ale w fotografii plus znacznie większa światłosiła pozwala zebrać więcej materiału w tym samym czasie. Poza tym i szersze pole.
Na razie avikuje webcamami, jeden cmos creativa a drugi jakis małomarkowy ccd. Mam lustrzanke Nikona ale nie wiem czy nie kupić jakieś stare body canona 350 i zmodyfikowac
SW 100ED, DO SkyGuide 15x70, ES 4,7mm, WO UWAN 7mm,WO SWAN 40mm
 
Posty: 86
Rejestracja: 14 Sty 2016, 15:48

 

PostJanusz_P. | 01 Sty 2017, 13:39

Nic gorszego niż azymutalny z GoTo na trójnogu chyba już chyba do oglądania DS nie mogłeś wymyślić :arrow: :shock:
Dobre widoki DS zapewniają tylko ciemne niebo i duże lustro :idea: a jak duże lustro tak od 10" wzwyż i budżetowo to tylko na Dobsonie :idea: bo to lustro tworzy obraz i od jego powierzchni zbierającej zależy co i jak zobaczysz a nie od rodzaju montażu :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzodiak | 01 Sty 2017, 16:37

A ja myślałem że ten montaż hybrydowy Sky-Watcher AZ EQ5 SynScan GT to paralaktyk z dorobioną możliwością AZ. Trzeba koniecznie poprawić opis na stronie żeby nie wprowadzać klientów w błąd.
http://www.astrokrak.pl/-montaze-parala ... an-gt.html
SW 100ED, DO SkyGuide 15x70, ES 4,7mm, WO UWAN 7mm,WO SWAN 40mm
 
Posty: 86
Rejestracja: 14 Sty 2016, 15:48

 

PostJanusz_P. | 01 Sty 2017, 17:54

Powtórzę jeszcze raz aż do skutku do dobrych obserwacji DS lepiej zainwestuj te kilka tysiaków zamiast w montaż to w rozmiar lustra a wtedy ramiona spiralne galaktyk staną przed Tobą otworem :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postk3 | 01 Sty 2017, 18:14

zodiak napisał(a): I przyszedł czas żeby bliżej przyjrzeć się DS'om, chodzi mi głównie o robienie zdjęć.


Kolega pisze o robieniu zdjęć, a nie o obserwacjach.

Ja bym został przy edku i poszukał dobrego montażu pod niego.
 
Posty: 95
Rejestracja: 30 Sty 2013, 17:56
Miejscowość: Jasienica

 

PostJanusz_P. | 01 Sty 2017, 19:29

To nie-doczytałem tego jednego słowa, do przyglądania się duży Dobson a do focenia bardzo dobry będzie ED 80 plus dobry flattener TV 0,8x i ten montaż Az-EQ-5 będzie w sam raz do tego zestawu który trzeba będzie guidować albo szukaczo-guiderem albo drugim achromatem 80/400 http://astrokrak.pl/616-tuba-optyczna-o ... 804a-.html
umieszczonym w pierścieniach regulacyjnych:
http://astrokrak.pl/obejmy/1413-piersci ... ilem-.html
i zapatrzonym w przedłużkę wyciągu do obsługi kamerki guidera:
http://astrokrak.pl/fotograficzne/1368- ... -komy.html

:arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttayson.82 | 03 Sty 2017, 11:16

Do DSow wcale nie potrzebujesz nic wielkiego!
Na początek montaż, bo od niego zależy co dalej będziesz mógł zainstalować.
Nie jestem pewien ale AZEQ5 nie ma chyba lunetki biegunowej, a to spore utrudnienie. Jeżeli tak nie jest to biez go.

Druga sprawa jest teleskop.
W bardzo dobrymi rezultatami można tu stosować obiektywy średnio ogniskowe, załóżmy ok 100-200mm.
Wez pod uwagę że DSy to nie tylko malutkie galaktyki, ale tak na prawdę wszystkie obiekty na niebie poza US.
Oczywiście duży 10" newtonek jest cool, ale do tego wejdzie droższy montaz, ugiecia, oag do guidingu, pewnie 10k Ci nie starczy na start.

Trzecia sprawa detektor.
Napisałeś że posiadasz Nikona. Zacznij nim robić zdejcia z jakimś nawet kitowem obiektywem na tym pozyczonym montażu. Puść np 50zdejc po 3min na ogniskowe (ja taka posiadasz) 100mm, poprawnie skalibruj materiał darkami, biasami, zestsckuj i obrob to.
Canona 350 nie polecam. Stara konstrukcja. Wazne w aparacie jest aby miał LV.

Guiding.
Jeśli planujesz guiding, a powinienes go planować to weź pod uwagę że najsensowniejszym rozwiązaniem będzie używanie laptopa. To generuje spore utrudnienia w zasilaniu.

Podsumowanie.
Zerknij na moj kolaż zdejec w działa astrofoto.
Myślę że w odrobina cierpliwości i zapału jesteś w stanie Canonem po mod wykonać takie same fotki za ok 1 rok.
Ja mam ed80. Dlaczego? Ponieważ to sprzęt bezobslugowy. Nie wymaga kolimacji. To właśnie ten element zauważył na jego zakupie. Poza tym doskonale nadaje się do transportu - patrz to co napisałem powyżej o kolimacji.
Taka mała tuba jest również mało wrażliwa na zamiany temp podczas nocnych zdejcia.

Polecam AZEQ5 + ED80 + Canona mod + koniecznie guiding. Ewentualnie zamiast AZEQ5 równie dobry będzie HEQ5+jak zapragniesz z czasem belt mod.

Jeżeli masz ograniczony budżet to staraj się kupować sprzęt na giełdzie. To wymaga niestety cierpliwość.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat