Delta Optical-GSO Dobson 10" DeLuxe F/5 M-CRF

Postaalbert | 12 Lip 2016, 02:03

Witajcie!
To mój pierwszy post, choć na czacie grasuję już od tygodnia.

Montaż prosty. Jedynie co mnie martwi w tym dobsonie to brak zabezpieczeń w miejscach gdzie nie ma okleiny - czy to nie będzie ciągnęło wilgoci i puchło?
Mocowanie lunety (śrubki regulacyjne) miały luzy (pozioma totalnie latała, dało się ją po wkręceniu wyciągnąć!!!) - pomogło okręcenie śrub taśmą teflonową :/ Po tym zabiegu da się dokładnie regulować ustawienie lunety. Reszta na razie wydaje się być super.

Montaż dobsona jest ekstra - jedno przekręcenie telepa i jesteśmy w totalnie innym miejscu nieba. Podobnie ma się sprawa z przeniesieniem teleskopu (czasem coś zasłania).
Jeśli chodzi o przenoszenie (noszenie wynoszenie itd) to nie stanowi to najmniejszego problemu - należy ściągnąć tubę i położyć na kocu czy 2 poduszkach, przetachać szafeczkę (ma nawet rączkę), przetachać tubę i ją nasunąć. Jeżeli ktoś nie ma przepukliny i nosi czasem zakupy ze sklepu to nie powinien mieć z tym problemu (no może małe osóbki mogą mieć problem z objęciem teleskopu).
Zawieszenie chodzi płynnie a pewnie będzie o wiele lepiej (będę mógł jeszcze bardziej poluzować mocowanie) jak wyważę teleskop.

Obraz z lunety jest rozmazany - pewnie da się to wyostrzyć tylko jeszcze nie wiem jak.
Mikro ruchy bardzo ułatwiają życie.


Testy optyki rozpocząłem ok 21:30 - jeszcze było widno. Niebo ogólnie.. w kiepskim (momentami fatalnym) stanie - chmury i chmurki. Obserwacje prowadziłem z obrzeża 50 000 mieściny (na mapie http://www.lightpollutionmap.info kolor jasno pomarańczowy, bliski żółtemu) między Łodzią a Warszawą.

Kitowy 30mm - widok księżyca powala, jak ktoś nie zobaczy własnym okiem to nie uwierzy. Nadal ciężko uwierzyć że to obraz na żywo a nie film czy projekcja. Księżyc trochę dawał po oku ale poza tym MEGA!!

Kitowy 9mm - widok księżyca powala jeszcze bardziej, a jeszcze bardziej z barlow 2x (GSO 2x 2" ED).
Nie udało mi się zobaczyć żadnej planety ani mgławicy (albo o tym nie wiem). Jeżeli chodzi o gwiazdy to.. kolory punkcika przy oddalaniu się od środka się rozjeżdżają :/. Gwiazdy mają takie promienie/błyski (jak X). Nie wiem z czego to wynika (poza tym że okular lipny).

Jeżeli ktoś by podał jakie parametry mają kitowce z tego telepa to byłbym wdzięczny (chodzi mi o pole i ER).

W delcie sprzedali mi za małą oprawę na filtr słoneczny - muszę wymienić.
Jutro i po jutrze itd będę dalej testował i dzielił się wrażeniami.

Pomimo braku widoku mgławic i ogólnie ciężkich warunków jestem mega zadowolony z zakupu. Jest dokładnie (przynajmniej na razie) tak jak chciałem i jak sobie wymarzyłem.
Ponad 3h na powietrzu w spokoju i ciszy. Zakup bardzo udany.

CDN
Ostatnio edytowany przez aalbert 12 Lip 2016, 21:11, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 4
Rejestracja: 08 Lip 2016, 00:15

 

PostMichaś | 12 Lip 2016, 08:41

Te rozjechane gwiazdy to dyfrakcja, teleskopy newtona ją powodują przez sposób zawieszenia lustra wtórnego, po prostu. Ten typ tak ma ;)
Michaś
 

PostJanusz_P. | 12 Lip 2016, 17:26

Oprawa na filtr SW 10" nie będzie pasowała do GSO 10", wpadnie z kretesem, do GSO trzeba ją zrobić własnoręcznie :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postaalbert | 12 Lip 2016, 18:10

No i wpada, zadzwoniłem do delty. Panowie przeprosili i chcieli słać kuriera z większym, potem zmienili zdanie i chcą w ramach przeprosin wymienić na gotowy filtr (porządna firma).
Podałem wymiary, mam nadzieję że gotowiec będzie pasował. Proszę o dalsze info w tej sprawie, czas mam tak jakby do jutra (środa) do wieczora bo wtedy znajoma zabierze graty i zawiezie do wawy. Zaraz zadzwonię i zapytam o model tego gotowca który ma pasować. To co jest teraz ma wymiary:
- zewnętrzna średnica 285mm
- kołnierz 275mm
- wewnętrzna (otwór) 187mm

---

Zadzwoniłem, i rzeczywiście te filtry nie pasują. Dostanę na zamianę Baader ASTF 240:
http://deltaoptical.pl/filtr-sloneczny- ... d3688.html
 
Posty: 4
Rejestracja: 08 Lip 2016, 00:15

 

Postaldionx | 05 Sty 2017, 21:50

Czy 30mm GSO erfl to kitowiec ?
GSO 10"
SkyWatcher 90/900 AZ-3
GSO SV 30mm, GSO 9mm, ES 8,8
 
Posty: 117
Rejestracja: 08 Lip 2016, 18:07
Miejscowość: Przepiórów

 

PostOrzech | 05 Sty 2017, 22:11

Tak - jest dodawany do zestawu z teleskopami GSO. Nie nazwałbym go jednak "kitowcem" - daje całkiem przyzwoite obrazy w 8". W 10" już będzie zdecydowanie gorzej.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat