Lornetka minolta activa12x50

Postmar222 | 01 Sty 2017, 22:04

Dzień dobry wszystkim.

Prosze o informacje, jak oceniacie lornetkę Minolta Activa 12x50 do obserwacji astro?
 
Posty: 1
Rejestracja: 01 Sty 2017, 16:08

 

PostVIT1956 | 11 Sty 2017, 00:36

Odpowiadam – Dobry wieczór! – gdyż jest już niewiele przed północą. :)

Jestem posiadaczem takowego modelu i używam tej lornetki w zasadzie do obserwacji dziennych. Ma b. dobre powłoki antyodblaskowe, które dają świetne odwzorowanie bieli i dobrze oddają kolory. Obraz po przyłożeniu lornetki do oczu wyraźnie się rozjaśnia (co wcale nie jest takie oczywiste przy innych modelach). Odpowiada mi jej wygodny ER i szerokie pole widzenia. W rękach lornetka ta trzyma się pewnie i wygodnie.

Natomiast przy obserwacjach nocnego nieba, choć obraz w sporej średnicy pola jest bardzo ostry (w centrum - wzorowy) i znakomicie oddaje szczegóły (przy tym powiększeniu spisuje się), niestety nie jest taki w całym polu; dość szybko ujawniają się wady optyczne przy oddalaniu od środka pola widzenia.
Przywykłem do obrazów uzyskiwanych tą lornetką, ale jeśli komuś zależy na bardziej skorygowanym obrazie w całym (lub chociaż prawie całym) polu, nie spełni ona takich oczekiwań, zwłaszcza gdy chce się objąć wzrokiem większą część pola jednocześnie. Odwzorowanie bieli i kolorów w warunkach nocnych też traci na znaczeniu. Przy obserwacji b. jasnych obiektów na ciemnym tle nieba (Księżyc, Wenus, Jowisz) ujawniają się odbicia wewnętrzne w lornetce.
Pociechą przy obserwacjach nieba (i nie tylko) lornetką jest to, że ręka obserwującego podąża za środkiem pola widzenia wzroku i to stwarza wrażenie dobrego obrazu całościowego. Skupienie na obiekcie pozwala zapomnieć z czasem o wadach i sądzę, że to jest kluczem do zadowolenia w pasji. Sam stałem się niezmiernie wybredny i wymagający, ale gdy zapominam o tym – wraca pierwotny zachwyt jakiego doznawałem używając poprzednich modeli, wcale z nie najwyższej półki.
Z pewnością są lepsze lornetki do obserwacji nieba nocą. Ta była (bo już od dawna jej nie produkują, wiadomo) bardzo dobra w swojej klasie. I dla mnie nadal jest, bo wcale nie zamierzam się jej pozbyć.

Przedstawiona opinia jest subiektywna i nawet mnie samemu zmienia się z czasem raz w lepszą, raz w gorszą stronę. Ostatecznie to i tak nasz mózg sobie tworzy obraz jaki mu odpowiada, czyż nie? :wink:
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

Postrobert_sz | 11 Sty 2017, 03:08

Minolta Activa 12x50 WP.FP to dobra japońska lornetka. Porządnie wykonana, poziom obrazu mniej więcej jak Nikon EX z tym, że Minolta ma lepsze powłoki.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 98 gości

AstroChat

Wejdź na chat