Pentax XL10,5 vs ES11 vs LVW13

Postdark | 11 Maj 2017, 23:13

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie będzie to recenzja profesjonalisty ponieważ tak pisać i testować nie potrafię :wink: Zamiarem moim jest przybliżyć nieco możliwości tych okularów jako polecanych do F5. (F5 to światłosiła odpowiedzialna za degradację obrazu w okularach)
O ile podczas fotografowania nieba im mniejsza jej wartość tym bardziej zadowolony operator teleskopu o tyle dla obserwującego niebo astronoma konieczne są okulary z wysokiej pułki.
Kilka słów o wartościach technicznych.
ES11 Okular wyprodukowany w Chinach. Ogniskowa 11mm, pole widzenia 82 stopnie, ER15.
Solidny i ogumowany, najlżejszy z tej trójki.
Pentax XL10,5 Okular Made in Japan. Ogniskowa 10,5 mm, pole 65 stopni, ER20mm.
Duży i ciężkawy. Solidnie zbudowany z muszlą oczną wykręcaną.
LVW13 To też okular z Japońskich wysp. Ogniskowa 13mm, pole 65 stopni, ER20mm
Również jak u poprzedników do budowy użyto dobrych materiałów.
Obserwowałem niestety tylko Jowisza więc o jego obrazach i jego księżycach będę pisał.
Obserwacje zacząłem kiedy tylko planeta pojawiła sie na niebie. Teleskop Newton 14" F5 wychłodzony.
Pierwszy do wyciągu powędrował Pentax. Obraz czysty i klarowny lekko żółty z szaro-brązowymi czterema pasami. Górny cienki pas widoczny choć często znikał winowajcą pewnie jest seeng. Bardzo maleńka aberracja chromatyczna niemalże nie widoczna. (W ED100 i 120 widziałem większą) W centrum i na obrzeżach ostrość bardzo dobra. Okular nie degraduje planety przy brzegu. Fajne ciepłe kolory. Brak odblasków. Wygodny (bardzo) dla obserwatora ze względu na ER20mm. Po przysłonięciu teleskopu do F7,5 Widac niewielkie zmiany na plus.
ES11. Pierwsze spostrzeżenie to , że tarcza Jowisza mniejsza niż w Pentaxie :roll:
Ogniskowe bardzo podobne a jednak w Pentaxie jakby Jowisz większy.
Okular ES11 wprowadza nieco więcej aberracji. Lekko mydlany obraz nie tak ostry jak w poprzedniku. Uciekający poza pole obraz na brzegu jest nieco rozciągany. Kolorki jednak bardzo naturalne. Zaletą jest szerokie pole które jest dostępne po wywinięciu muszli ocznej i dostawieniu oka do soczewki. Po zamontowaniu przysłony jakość obrazu wspaniala nawet lepsza niż w Pentaxie. Jako jedyny pokazał odblask. Taki ciekawy obraz jak mgławiczka.
LVW13. Najdłuższy z testowanych. Ciekawostka!!! Najostrzejszy. Bije Pentaxa na głowę.
Tylko na brzegu ustępuje obrazem Pentaxowi. Bardzo klarowny jasny obraz z nieco szarymi pasami. Widoczne wszystkie szczegóły planety. Księżyce najbardziej punktowe. Najmniejsza aberracja lekko rosnąca na samym brzegu. Bardzo komfortowy. Brak odblasków. W F7,5 zmiany niewielkie bo tak naprawdę z czego?
Podsumowując Es traci nieco do swoich braci ostrością i kontrastem za to oferuje największe pole i najmniejszą wagę. Pentax to wspaniała Japońska robota pod każdym względem choć LVW wyraźnie plusuje ostrością. Do sprzętów F5 można polecić wszystkie trzy okulary.
Jeśli czas pozwoli porównam te okulary na obiektach DS.
Ostatnio edytowany przez dark, 12 Maj 2017, 19:14, edytowano w sumie 1 raz
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKrzysztof_P | 12 Maj 2017, 11:11

Cześć.

Przyjemnie się czyta takie porównanka. :D
Wczoraj też oglądałem Jowisza ale przechodził Front i Seeng był kiepski , dlatego Twój opis potwierdza to iż z Pentaxa miałeś mniej ostry obraz niż z LVW a to dlatego iż jest spora różnica w ogniskowych 13 mm i 10,5 mm co przekłada się na różne powiększenia a przy kiepskim Seengu oczywistą sprawą jest że LVW 13 mm da ostrzejszy obraz niż Pentaxl XL 10,5 mm.
W dobrych warunkach pomimo większego pow. z okularem Pentax XL 10,5 mm , Pentax XL 10,5 mm rozłoży LVW pod względem również ostrości , wiem gdyż mam całą serię Pentaxów XW i miałem wszystkie LVW które ze względu na miększy obraz zostały wyprzedane.
Takie porównania jakości obrazu i ostrości można robić ale okularami o ogniskowych takich samych lub o niewielkiej różnicy , moim zdaniem max 1 mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostPrzemysław93 | 12 Maj 2017, 13:07

dark napisał(a):ES11. Pierwsze spostrzeżenie to , że tarcza Jowisza mniejsza niż w Pentaxie :roll:
Ogniskowe bardzo podobne a jednak w Pentaxie jakby Jowisz większy.


Może większe pole ES sprawiło wrażenie mniejszego Jowisza bo to jednak >15 stopni na plus na ES-a. A i różnica ogniskowych jest spora żeby jednoznacznie wyciągać wnioski ws. LVW. W sumie równie dobrze mógłbyś porównać XL 10,5 z LVW 8 mm i wtedy ostrość i kontrast w warunkach średniego seeingu będzie na plus dla Pentaxa. Nie zmienia to jednak faktu, że LVW to świetny okular a ta ogniskowa (13mm) jest bardzo uniwersalna do słabszych DS-ów - osobiście najczęściej ląduje u mnie w wyciągu. 8)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postkurp | 12 Maj 2017, 13:10

Potwierdzam słowa Krzysztofa. Obserwując nieraz Jowisza przez ES-a 11 mm obraz planety jest wyraźny a po założeniu ES-a 8,8 mm od razu rzuca się w oczy gorszy seeing i planeta zaczyna pływać na obrzeżach a nieraz i zafaluje cały obraz Jowisza. Różnica 2 mm jednak daje znać o sobie.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 12 Maj 2017, 15:31

Witam.

Wszystkie wymienione okulary są podobnie dobre , ale porównywanie ich z tak dużą różnicą ogniskowych nie może być traktowane dosłownie o ich jakości , jedynie o wrażeniach z oglądania przy tym powiększeniu i tym Seengu.
To Fakt iż ES ma większe pole własne i wrażenie mniejszej planety może wystąpić i nas zmylić ze względu właśnie na pole widzenia w mniejszych polach planety wydają się większe np. w Orto -40*.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 12 Maj 2017, 19:04

Panowie. Podstawą porównania są Pentax i ES. Ich ogniskowe są bardzo podobne. LVW to wisienka na torcie :wink: Wiem, że ogniskowa różna, ale źrenica wyjściwa nie różni się aż tak bardzo. 2,1 kontra 2,5.
Wielkośc Jowisza może być tylko wrażeniem wywołanym różnicą pola.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKrzysztof_P | 13 Maj 2017, 02:23

Cześć.

Porównanie Pentaxa XL 10,5 mm z ES 11 mm to owszem jak najbardziej , ale różnica żrenicy 2,1 a 2,5 przy kiepskim seengu to wbrew pozorom bardzo dużo , policz sobie różnicę powiększeń , czasem nawet 20-30X więcej zaważa o znacznym pogorszeniu obrazu.
Moim zdaniem różnica w długości ogniskowej porównywanych do siebie okularów nie powinna być większa niż 1mm to i tak już czasem sporo przy sprzęcie o długiej ogniskowej.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 14 Maj 2017, 10:06

Wczoraj pomimo paradujących chmur i niezbyt dobrej widoczności postanowiłem sprawdzić okulary Pentax i ES.
Obiekty na jakie wycelowałem teleskop to NGC 4565, Trio Lwa oraz M13. Pierwszy zawsze w wyciągu lądował ES11 potem dla porównania Pentax 10,5. Oba okulary dają podobne powiększenie ale różną wielkość pola. W ES11 pole jest na tyle duże, że galaktyki M66 i M65 mieszczą się z zapasem jednak aby je zobaczyć musiałem wywinąć muszlę i dostawić oko bardzo blisko. W Pentaxie obie leżą tuż przy krawędziach ale odległość źrenicy jest na tyle duża, że dostrzeżenie ich nie nastręcza trudności. W przypadku NGC 3628 Pentax pokazał ją nieco wyraźniej co może świadczyć o lepszej transmisji. Sprawdziłem to trzykrotnie zamieniając okulary w wyciągu.
NGC 4565 zdaje się potwierdzać to co zaobserwowałem w Triplecie Lwa. Nie oznacza to, że obraz z ES jest zły. Wręcz przeciwnie jest ładny i kontrastowy choć nie tak jak w Pentaxie. M13 rozbita przez oba okulary doskonale od środka po brzegi. Gwiazdki nieco ładniejsze i bardziej kolorowe w Pentaxie ale zarówno w jednym jak i drugim okularze punktowe po brzegi. W obu okularach gwiazdki te wyglądają jak woreczek brylantów rozsypany na czarnym stole. Przed Pentaxem jeszcze jedna próba którą przeszedł już ES11. Odnajdywanie galaktyk 15mg pod ciemnym, ale nie czarnym niebem. ES na tym polu pokazał pazury i kilka w Wielkiej Niedźwiedzicy odnalazł. Wydaje mi się, że nie będzie problemu po tym jak Pentax popisał się na wczorajszych galaktykach. Czas pokarze.
Spoglądałem też przez LVW. Wnioski jednak opiszę innym razem kiedy uda się porównać go z innym okularem o podobnej ogniskowej.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2017, 11:18

Cześć.

Dobry Opis i Porównanie , skoro Pentax już pokazał lepiej jak piszesz jedną z galaktyk to też przebije ESa pod Ciemnym Niebem. :D Zarówno jeden jak i drugi okular jest wart zakupu , osobiście wolę Pentaxy i je mam w komplecie od 3,5 mm do 10 mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 14 Maj 2017, 12:05

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Dobry Opis i Porównanie , skoro Pentax już pokazał lepiej jak piszesz jedną z galaktyk to też przebije ESa pod Ciemnym Niebem. :D Zarówno jeden jak i drugi okular jest wart zakupu , osobiście wolę Pentaxy i je mam w komplecie od 3,5 mm do 10 mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Dzięki.
To co najbardziej zadowala mnie w Pentaxie (w LVW też) to komfort którego nie mogę przecenić. Kiedyś wydawało mi się, że pole ma największe znaczenie :lol: przy obserwacjach DS ale dziś widzę, że jeden dobry i komfortowy okular jest wart wiele więcej.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2017, 13:38

Cześć.

Dlatego osobiście uważam iż Pentaxy to najlepsze szkiełka , gdyż łączą w sobie wiele Bardzo Dobrych Parametrów Jednocześnie , ponadto TV Delosy też lubię , ale obrazy z Pentaxów podobają mi się bardziej i je wolę od TV Delosów.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 26 Maj 2017, 18:36

Witam. Tak na marginesie to powiem, że czytałem, iż podobno najlepsze okulary to TV Naglery i generalnie TV to do wszystkiego - nawet starsze wersje, potem czytałem, że dobre Ortho rozwala wszystko - zwłaszcza planety, teraz czytam, ze Pentax generalnie kładzie wszystko na łopatki. A Ja - zdrowy rozsądek polecam, bo okular mało znanej firmy, nabyty za 60 złotych polskich nie chciał obrazem ustąpić Naglerowi. Co prawda w sprzęcie F10 i okular miał mniejsze pole bo 65*, ale zawsze.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 26 Maj 2017, 19:21

Witam.

Żle interpretujesz mój wpis , Najlepsze to znaczy łączą w sobie najlepsze cechy , pokaż mi Orto 5 mm z ER-20 mm jak Pentax XW , itp.
Orto dają ostrzejsze obrazy Planet niż Pentaxy XW i nie ma zmiłuj się , ale jeżeli chcemy mieć wszystkiego po trochę Bardzo Dobrze to Pentax XW jest tutaj moim zdaniem najlepszym okularem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat