Anglojęzyczne publikacje astro (ebooki z Amazon)

Postpmochocki | 30 Cze 2017, 13:06

Jako, że dział literatura jakoś ostatnio nie może pochwalić się licznymi wpisami postanowiłem założyć nowy wątek i przedstawić kilka publikacji, które sam przeczytałem. Mam nadzieję, że to kogoś zainteresuje, a może zainspiruje do uzupełniania tego wątku lub założenia nowego opisującego ciekawe książki, które warto przeczytać lub których warto unikać.

Dlaczego publikacje anglojęzyczne?
  • Bo jest ich najwięcej.
  • Bo pomimo, że mamy kilku dobrych polskich autorów książek astronomicznych chciałoby się poczytać więcej. Niestety zauważyłem, że tłumaczenia zarówno z języka angielskiego jak i niemieckiego nie dość, że mają czasami błędy, to ponadto sama jakość tłumaczenia jest często po prostu średnia i książkę czyta się gorzej niż w oryginale.

Dlaczego ebooki?
  • Cena - fajną książkę można dostać za $6 a po przecenie nawet za $2. Są tez droższe publikacje, ale ten watek ma właśnie pomóc w wymianie informacji czy warto je kupować.
  • Czas - po jednym kliknięciu możesz za 5 minut od razu czytać.
  • Słownik i Wikipedia - jedno kliknięcie i trudne słowo jest przetłumaczone lub/i sprawdzone w Wikipedii.
  • Miejsce - Lubię papier, ale wolne miejsce w mieszkaniu wolę przeznaczyć na teleskop i akcesoria. W piwnicy są już 3 kartony książek, do których chcę wrócić kiedyś ...
Ostatnio edytowany przez pmochocki 01 Lip 2017, 08:43, edytowano w sumie 3 razy
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

Postpmochocki | 30 Cze 2017, 15:34

Tytuł: The Easy Guide to the Night Sky: Discovering the Constellations with Your Eyes and Binoculars
Autor: Bartlett, Richard J
Cena: $6.14 na Amazon w dniu 30.06.2017
Dla kogo:
  • Dla astronomicznych nowicjuszy, który chcieliby rozpocząć swoją przygodę z astronomią.
  • Dla osób, które nie mają pomysłu co można oglądać w nocy na niebie przez lornetkę.
  • Dla osób, które mają problemy ze znalezieniem obiektów przy użyciu lornetki.

Książka pisana przystępnym językiem w dość swobodnym stylu.
Autor nie skupia się na wyborze lornetki jak to często jest w innych książkach, a raczej umiejętnie zachęca czytelnika do obserwacji.
"[...] because I always believe that something is better than nothing."
Po krótkim wstępie autor opowiada o gwiazdach zmiennych i podwójnych oraz omawia pokrótce rodzaje obiektów głębokiego nieba: gromady, mgławice, galaktyki. Przy okazji potrafi w umiejętny sposób wpleść w historię o Charlesie Messier'rze. I to jest znamienne dla tego autora, co też widać w innych jego książkach. Nie podaje on tylko suchych faktów rodem z Wikipedii, ale przedstawiając kolejne obiekty wplata w treść różne informacje i ciekawostki, które sprawiają, że tą książkę się po prostu fajnie czyta.
Następnie jest krótki rozdział - "Drogowskazy do gwiazd", który pomaga nowicjuszom zorientować się na niebie.
Potem są tabele z mapami nieba które pokazują co o danej godzinie, w danym miesiącu można zobaczyć na niebie. Klikając na wybraną mapę nieba dostajemy listę gwiazdozbiorów z linkami. Reszta książki, czyli około 80% to omówienie obiektów w poszczególnych gwiazdozbiorach. Linki w tej książce sprawdzają się doskonale i w formie papierowej podejrzewam, że narzekałbym na konieczność wertowania aby od tabelki przejść do mapy nieba, a z stamtąd do konkretnego gwiazdozbioru. W formie elektronicznej jest to jednak bardzo intuicyjne.
Klikając na link do danego gwiazdozbioru dostajemy jego opis z różnymi ciekawymi informacjami o obiektach, które znajdziemy w danym gwiazdozbiorze, rożne ciekawostki o samych obiektach jak i fajne odniesienia do mitologi greckiej.
Jednak najważniejsze jest to, że do każdego opisanego obiektu jest też informacja jak go znaleźć i rysunek jak będzie wyglądał przez lornetkę. Takie rysunki można wydrukować w trakcie przygotowań do obserwacji - mi one bardzo pomagały w terenie.

Mam bardzo sentymentalny stosunek do tej książki i mogę być trochę nie obiektywny w jej opisie. Była to moja pierwsza książka o astronomii. To ona skłoniła mnie do zakupu lornetki i do częstszego patrzenia w niebo. Jak dla mnie to jedne z lepiej wydanych $6 w moim życiu.

Życzę miłej lektury.
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

Postpmochocki | 02 Lip 2017, 22:15

Tytuł: Easy Things to See With a Small Telescope: A Beginner's Guide to Over 60 Easy-to-Find Night Sky Sights
Autor: Bartlett, Richard J
Cena: $6.14 na Amazon w dniu 01.07.2017
Dla kogo:
  • Dla astronomicznych nowicjuszy, który chcieliby rozpocząć swoją przygodę z astronomią.
  • Dla osób planujących zakup pierwszego teleskopu.
  • Dla posiadaczy pierwszego teleskopu szukających inspiracji co ciekawego oglądać lub mających problemy z lokalizacją obiektów.

Pierwszy bardzo krótki rozdział to podstawowe informacje o rodzajach teleskopów. Najbardziej przydatny dla osób planujących zakup pierwszego teleskopu. Jednocześnie ten rozdział jest dla mnie inspirująco-motywujący. Posiadam swojego MAKa 127 od kwartału i już nachodzą mnie myśli a może MAK 150, nie lepiej MAK 180, a może lepiej od razu SCT C11 - przecież jakoś zmieszczę go na swoim balkonie. Jak się czyta, jak autor opisuje swojego 70mm Celestron TravelScope czy Oriona SkyQuest XT 4.5" to człowiek napiera jednak pokory. Może jednak najpierw trzeba nauczyć się podstaw na tym swoim MAKu 127, nabrać trochę doświadczenia, nauczyć się patrzeć przez teleskop i do dopiero wtedy myśleć o zmianie...
Drugi rozdział to zbiór "Tips ‘n Tricks": bezcenne wskazówki dla nowicjuszy takie jak używanie czerwonego światła, informację jak się liczy powiększenie, opis metody zerkania (Averted Vision), obrotowa mapa nieba, prowadzenie dziennika i wiele innych. Wszystko opisane bardzo przystępnie i bez szczegółów technicznych. Warto nadmienić, że autor nie opisuje rodzajów montaży czy rodzajów okularów. Mam wrażenie, że jest to raczej pasjonat, którego nie interesują aż tak bardzo techniczne aspekty astronomii.
Trzeci, ultra krótki rozdział "Drogowskazy do gwiazd", który pomaga nowicjuszom zorientować się na niebie.
Potem są tabele z mapami nieba, które pokazują co o danej godzinie, w danym miesiącu można zobaczyć na niebie. Dla każdej tabeli jest podana lista obiektów z linkami do nich i informacją w jakim gwiazdozbiorze dany obiekt się znajduje.
Zanim autor przejdzie do opisu poszczególnych obiektów omawia co można zobaczyć na nocnym niebie przez mały teleskop, definiując mały jako teleskop od 3 do 5 cali. Mówi o planetach układu słonecznego, gwiazdach podwójnych, gromadach, mgławicach i galaktykach. W tym momencie warto może zaznaczyć, że nie jest to książka dla obserwatorów planet czy księżyca. Ponieważ oprócz małej wzmiance w tym rozdziale żaden z 60 tytułowych obiektów nie jest w naszym układzie słonecznym.
Następnie jest opis obiektów do których linki, jak pisałem są zamieszczone w tabelach z mapami nieba.
Dla każdego obiektu mamy:
  • Mapkę poglądową
  • Tabelkę z:
    • Oficjalnym oznaczeniem obiektu, np: Messier 31
    • Gwiazdozbiór w którym obiekt występuje
    • Współrzędne RA/DEC
    • Rodzaj obiektu, np: Spiral Galaxy
    • Ocena lokalizacji/poziom trudności znalezienia (w gwiazdkach od 1 do 3)
    • Ocena atrakcyjności obiektu (w gwiazdkach od 1 do 3)
    • Informacja o jakiej porze roku obiekt jest najlepiej widoczny
  • Widok z szukacza
  • Widok z teleskopu przy określonym powiększeniu
  • Opis obiektu zawierający różne informacje: od w jakim powiększeniu autorowi najlepiej się ten obiekt oglądało, do co autor myśli jak patrzy sobie na inny galaktykę ... Opisy te nie są bardzo formalne, to raczej jakby bardziej doświadczony kolega komentował nasze wspólne obserwacje.
Może jako ciekawostkę dodam, że autor do wygenerowania map poglądowych i widoków z szukacza używał porogramu Mobile Observatory, a dla widoków z teleskopu programu SkyTools 3.

Jeśli miałbym wskazać jakąś tanią, fajną książkę, która sprawi, że pierwsze obserwacje nas nie zniechęcą, tylko zmotywują i zainspirują, to jest to właśnie ta książka. Możliwość zrobienia zrzutu ekranu, wydrukowania i zabrania w teren mapy nieba, mapki poglądowej i widoku z szukacza jest dla mnie bezcenne. Prosta ocena poziomu trudności znalezienia obiektu ułatwia planowanie obserwacji. Zawsze warto mieć kilka prostych obiektów zaplanowanych, aby poprawić sobie humor jak trudniejsze obiekty nam nie wychodzą.

Życzę miłej lektury.
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

Postpmochocki | 12 Lip 2017, 11:23

Tytuł: Turn Left at Orion (4th Edition, Kindle Edition)
Autorzy: Consolmagno, Guy; Davis, Dan M.
Cena: $21.16 na Amazon w dniu 03.07.2017
Dla kogo: Dla początkujących i średnio zaawansowanych obserwatorów.

Ta książka to klasyk - może nawet pozycja obowiązkowa w biblioteczce ... , ale doczytaj do końca przed zakupem.
Pierwsze wydanie książki było w 1989 roku. Czwarte opisywane tutaj to wydanie z 2011 roku. To co jest znamienne dla tego wydania to, że nie jest ono tylko lekko odświeżone. Autorzy widząc zmiany w dostępie do teleskopów i wzrost popularności Newtonów na montażu Dobsona postanowili odnaleźć i obejrzeć jeszcze raz wszystkie obiekty z poprzedniego wydania w 10-calowym Newtonie firmy Orion. W ostatnim rozdziale "Behind the Eyepiece" opisują jak powstawała ta książka. Tam też czytamy, że to co miało zająć im kilka miesięcy okazało się pracą na dwa lata.
Dla wszystkich obiektów mamy mapę poglądową nieba, widok z szukacza, widok z małego teleskopu (2.4" - 4") i widok z dużego teleskopu (8" - 10"). Mapa poglądowa jest z programu "Starry Night" (oczywiście użyta za zgoda autorów programu), ale inne widoki były robione ręcznie. Autorzy nie byli zadowoleni z widoków generowanych przez programy komputerowe ponieważ one używają informacji o pozornej wielkości gwiazdowej do wyświetlania obiektów. Taki sposób nie uwzględnia wrażliwości oka na rożne długości fal. W związku z tym dla każdego widoku były robione ręczne szkice wstępne, które potem były nakładane na mapy wygenerowane komputerowo, aby sprawdzić dokładne położenie obiektu i gwiazd towarzyszących, następnie na komputerze robione były docelowe widoki. Tą dbałość autorów o szczegóły widać na każdym etapie książki. Aby w pełni cieszyć się szkicami trzeba jednak wyświetlać książkę na dużym ekranie komputera. Widoki z książki można też znaleźć na stronie: http://www.cambridge.org/features/turnleft/ - zachęcam do zajrzenia.

Po krótkim wstępie autorzy najpierw opisują jak używać tej książki. Tłumaczą co znajdziemy przy każdej mapce poglądowej. Czyli:
  • Gwiazdozbiór w którym obiekt występuje
  • Nazwa, rodzaj i oficjalne oznaczenie obiektu, np: The Beehive, an open cluster, M44
  • Ocena atrakcyjności obiektu (w skali od 1 do 4) oddzielnie dla widoku przez lornetkę, mały i duży teleskop
  • Informacja o jakiej porze roku obiekt jest najlepiej widoczny
  • Informacja z jakim powiększeniem obiekty najlepiej oglądać
  • Informacja o warunkach zalecanych do obserwacji, np: "Any Sky" lub "Dark Sky", itd.

Następnie jest bardzo krótki rozdział o używaniu teleskopu - od wskazówek jak znaleźć dobre miejsce obserwacyjne, po konieczność chłodzenia teleskopu, jego kolimacji, sposobach wali z parowaniem optyki, itd.
Kolejny rozdział to podstawowe informacje techniczne o teleskopach i akcesoriach: rodzaje teleskopów, rodzaje montaży, podstawowe pojęcia takie jak ogniskowa, powiększenie, pole widzenia itd,
Informacje podawane do tej pory przez autorów są istotne, ale raczej przydatne dla początkujących obserwatorów. Ponadto są one łatwo do znalezienia w różnych publikacjach i forach interference. Weście zaczyna się moment gdzie robi się naprawdę ciekawie. Kolejny rodział to księżyc. Autorzy bardzo fajnie przechodzą od ogólnych pojęć do bardziej zaawansowanych obserwacji księżyca. Jest dokładna rozpiska obiektów na księżycu do obserwacji na kolejne noce od nowiu do pełni. Muszę przyznać, że byłem zaskoczony ilością rzeczy które autorzy proponują odnaleźć - mamy tu tak małe kratery jak Cauchy o średnicy 12km czy nawet Krater Armstrong o średnicy 4.5km.
Kolejny rozdział poświęcony jest obserwacji planet. W porównaniu do rozdziału o księżycu jest on raczej ubogi i zadowoli raczej tylko nowicjuszy.
Następne rozdziały są podzielone na obiekty widoczne w każdej z pór roku: styczeń - marzec, kwiecień - czerwiec, lipiec - wrzesień, październik - grudzień. Potem jest rozdział o obiektach widocznych przez cały rok na północnej półkuli i nowy rozdział w tym wydaniu o obiektach widocznych z południowej półkuli.
Dla każdego obiektu oprócz mapek które opisałem wcześniej mamy:
  • Where to look - Opis słowny jak znaleźć obiekt na niebie gołym okiem - bardzo przydatny.
  • In the finderscope - Opis jakiego widoku możemy się spodziewać w szukaczu i dalsze przydatne wskazówki jak ten obiekt znaleźć szukaczem.
  • In a small telescope - Opis widoku z małego teleskopu.
  • In a Dobsonian telescope - Opis widoku z dużego teleskopu.
  • Dużo ciekawostek i informacji o samym obiekcie

Osobiście bardzo lubię porównywać opis z dużego i małego teleskopu - zastanawiam się wtedy jak to będzie wyglądało w moim MAKu 127.
Coś co mi bardzo podoba się w tej książce to, że dla każdej opisanej gwiazdy podwójnej jest tabelka z jakością i kolorem dla każdego składnika, ponadto jest informacja jak odległości składników od siebie.

Jak dla mnie książka jest warta swojej ceny, ale należy wspomnieć o łyżce dziegciu w tej beczce miodu:

Polecam i życzę miłej lektury.
Ostatnio edytowany przez pmochocki, 12 Lip 2017, 13:00, edytowano w sumie 1 raz
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

PostKrater | 12 Lip 2017, 11:55

pmochocki !

Fajna idea z tym awizowaniem i recenzjami :) .
Dzięki !
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postpmochocki | 14 Lip 2017, 23:24

Dzięki. Cieszę się, że to ktoś jednak czyta, bo powoli miałem wątpliwości.
Może pora na przedstawienie moich mniej udanych zakupów książkowych.

Tytuł: Night Sky: A Field Guide to the Constellations
Autor: Poppele, Jonathan
Cena: $7.07 na Amazon w dniu 13.07.2017
Dla kogo: Właściwie nie wiem ...

Książkę kupiłem z myślą o nauce nieba.
Autor zaczyna książkę od wstępu jak używać tą książkę. Opisuje uproszczoną mapkę, która będzie dostępna dla każdej konstelacji pokazującej jej położenie względem kierunków świata i wielkiego wozu o różnych porach roku. Ponadto do każdego obiektu jest wykres położenia względem kierunków świata i nad horyzontem w zależności od miesiąca. W sumie ta mapka i ten wykres to bardzo fajny pomysł, ale w praktyce raczej się nie sprawdza ...
Następnie Autor mówi o obserwowaniu gwiazd ogólnie i wspomina Ptolemeusza. Wskazane przez Ptolemeusza gwiazdozbiory nazywa antycznymi. Autor mówi też o ostatecznym podziale sfery niebieskiej na 88 gwiazdozbiorów i wymienia gwiazdozbiory zodiaku. Tłumaczy bardzo krótko ruch gwiazd na niebie. Potem jest małe FAQu gdzie poruszane są tematy ciekawe od: "Dlaczego gwiazdy mrugają?" po bezsensowne "Czy mogę nadać nazwę gwieździe?".
W kolejnym rozdziale autor opisuje co można zobaczyć na niebie: księżyc, plenty, obiekty głębokiego nieba, komety itd. - wszystko w telegraficznym skrócie.
Następnie mamy opis konstelacji podzielony według pór roku. Dla każdego gwiazdozbioru mamy:
  • Łaińska nazwa
  • Uproszczoną mapkę położenia
  • Angielska nazwa
  • Wielkość konstelacji
  • Krótka, kilku zdaniowa notatka o najważniejszych informacjach o danej konstelacji
  • Wykres przedstawiający wysokość położenia nad horyzontem
  • Tablica podsumowująca najważniejsze informacje o gwiazdach:
    • Nazwa gwiazdy
    • Odległość w latach świetlnych
    • Jasność
    • Pochodzenie nazwy
  • Krótka notatka do każdej z gwiazd
  • Informacje historyczno-mitologiczne dotyczące gwiazdozbioru
Na koniec ostatnim rozdziale autor encyklopedycznie opisuje każdy z obiektów układu słonecznego i w kilku zdaniach mówi o cyklu życia gwiazd, supernowach i galaktykach.

Cała książka ma charakter encyklopedyczny i jest bardzo nudna.
W sumie ta książka mi się bardzo przydała - uświadomiła mi, że pomimo fajnego pomysłu, starannego zebrania informacji i przemyślanej struktury można zrobić bardzo słabą książkę.
Kolejną rzeczą którą się nauczyłem dzięki tej książce to fakt, że mimo że jakieś książki mogą nam pomóc w poznaniu nieba, najważniejsze jest, żeby jak najczęściej w nocy patrzeć w niebo i dobrze się bawić szukając nawet najprostszych gwiazd, nie mówiąc już o obiektach głębokiego nieba.

Ta książka ma jeszcze jedną poważną zaletę. W pochmurne noce jak nie mogę zasnąć czytam sobie jeden rozdział, co mnie natychmiast przekonuje, że jednak jestem tak zmęczony, że zasnę bez problemu.

NIE polecam!
Ostatnio edytowany przez pmochocki, 17 Lip 2017, 21:51, edytowano w sumie 1 raz
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

Postmidimariusz | 16 Lip 2017, 09:51

Ja tak często miałem z niektórymi filmami z astronomii. Zwykle są nudne z monotonna muzyką. Oglądam a tu nagle głową mi opada i jest koniec odcinka. Widzę, że niektóre książki też działają nasennie. Muszę podpowiedzieć, koledze który ma problem z zaśnięciem.
Choćby z tego względu warto ją kupić ☺
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postpmochocki | 04 Sie 2017, 13:55

Tytuł: Binocular Highlights: 99 Celestial Sights for Binocular Users
Autor: Seronik, Gary
Cena: $12.29 na Amazon w dniu 17.07.2017
Dla kogo:
  • Dla astronomicznych nowicjuszy, który chcieliby rozpocząć swoją przygodę z astronomią.
  • Dla osób, które nie mają pomysłu co można oglądać w nocy na niebie przez lornetkę.
  • Dla osób, które mają problemy ze znalezieniem obiektów przy użyciu lornetki.
  • Dla osób szukających informacji jaką lornetkę powinni kupić do obserwacji astronomicznych.

Tym razem kolejny klasyk i może obowiązkowa pozycja w biblioteczce.
Autor zaczyna od informacji dlaczego warto oglądać niebo przez lornetkę. Opisuje troszkę budowę lornetki i jakie są ich rodzaje. Daje konkretne wskazówki na co trzeba zwrócić uwagę kupując lornetkę i jak ją używać. Następnie mamy cztery rozdziały - po jednym dla każdej pory roku. Obiekty do obserwacji pogrupowane są według konstelacji - ten sposób prezentacji obiektów sprawia, że często obserwacje przeprowadzam też według tej kolejności.
Do każdego obiektu jest mała mapka poglądowa i opis zawiera wskazówki jak znaleźć dany obiekt. Same opisy są krótkie, zwięzłe i zawierają tylko podstawowe informacje o danym obiekcie. Nie ma żadnych anegdot czy odwołań do mitologii. Są za to różne wskazówki praktyczne pomocne podczas obserwacji jak i informacje co możemy się spodziewać dostrzec. Ta zwięzłość i prostota są chyba największą zaletą tej książki. Należy może jeszcze tylko dodać, że ta książka nie ma żadnego problemu ze składem elektronicznym i bardzo dobrze wyświetla się zarówno na czytniku, komputerze jak i telefonie.

Szczerze polecam tą pozycję - szczególnie dla osób, które mają lornetkę i szukają pomysłu co można przez nią pooglądać nocą. Autor dość często podaje które obiekty dobrze się prezentują też w mniejszych lornetkach, więc pewnie każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

Postdexter77 | 09 Sty 2018, 23:26

Dziś zupełnie przypadkiem natknąłem się na wersje elektroniczną Binocular Highlights: 99 Celestial Sights for Binocular Users, książka faktycznie dobra, również polecam :) Widzę, że na Amazon cena bez zmian :)
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat