NOWY 120 ED w Wersji EQUINOX z DE.

PostFranz | 31 Lip 2017, 13:05

Nie ma żadnej degradacji obrazu od lusterka wtórnego?
Ja zawsze widzę obraz w jakimś stopniu zdegradowany od obstrukcji jeśli patrzę idealnie w osi tak aby cień lusterka wszedł w pole widzenia na środku. Trzeba się postarać przy dużych powiększenia aby trafić z tym na siatkówkę oka. W małych powiększenia od razu to widać.
Equinox 120 tego nie ma.
Trudno też porównywać 120 do 180 mm
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 31 Lip 2017, 13:13

Witam.

Jest LW więc jest obstrukcja i degradacja , ale apertura 180 mm z warstwami 96% i Bardzo Dokładna Wypadkową Całego Układu a nie pojedynczego lustra daje taki efekt iż Detalu jest dużo więcej na Jowiszu i Saturnie a obrazy są kontrastowe i Wspaniałe jak z większego APO , żaden Mak SW 180 mm a miałem ich kilka nie pokazywał mi tak pięknie planet , jakość optyki , każdego elementu z osobna i tym samym wypadkowa dokładność optyki całego układu decyduje o jakości obrazów.
Tak czy inaczej dlatego ceny tych Maków są parokrotnie wyższe od Chińskiej masówki bez Certyfikatu.Wystarczy aby jedna powierzchnia optyczna była spaprana i mamy po zawodach.Warstwy też są na Menisku o niebo lepsze od warstw na Meniskach Maków SW , podejrzewam też że szkło użyte na Menisk ma zachowane lepiej wszelkie normy , itp.
Fakt jest faktem że obrazy są Wyśmienite a to jest dla mnie najważniejsze.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 31 Lip 2017, 14:54

Ja mówię o maknewtonie ES 152/730. Nie jest to półka Intesa ale obrazy są ogólnie rzecz biorąc bardzo dobre. Jest jednak miejsce w obrazie gdzie obstrukcja degraduje obraz. Przykładowo gwiazdki z okrągłych robią się roziskrzone. Z pewnością jest to obraz powstający dokładnie na osi optycznej. W Equinoxie 120 nie obserwuję tego zjawiska. Nie obserwuję bo go tam nie ma.
Dlatego jestem ciekawy jak to jest w makach z górnej półki. Zjawisko musi występować bo inaczej oczekiwalibyśmy zmian praw optyki. Lusterko jednak nie jest znowu takie małe w Twoim maku
i efekt musi być wyraźnie widoczny. Jeśli tak jest to porównywanie tej optyki do APO z górnej półki musi być mocno przesadzone ponieważ w takich refraktorach tego po prostu nie ma.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 31 Lip 2017, 15:15

Witam.

Poczytaj zachodnie fora co właściciele piszą o Makach Intesa to sam się przekonasz , te Maki są stawiane na równi z Refraktorami APO o 1" mniejszymi i nic nie przesadzam , Zapraszam do nas do Krakowa do obserwatorium aby naocznie przekonać się jakie obrazy daje taki Mak. :D
Ponadto to konstrukcja Rutten-Maksutov gdzie wszelkie aberacje są najlepiej skorygowane.Oczywiście im mniejsza obstrukcja tym lepiej ale przede wszystkim dokładność optyki , ponadto żadnego wyrażnie widocznego roziskrzenia gwiazd nie stwierdziłem ani jakichś tam defektów.Wymieniony przez Ciebie Mak Es jak i Mak Newton SW 190mm czy też SW 180 mm F15 to ubodzy krewni do Maka którego posiadam.Owszem gwiazdy nie są tak punktowe jak w Refraktorze ale brakuje im naprawdę niewiele do obrazu z Refraktora. Tło nieba jest też czarne i bije tło SCT na starcie.Jeszcze lepszy pod tym względem jest Mak-Newton Intesa MN 76 180/1040 którego też posiadamy w obserwatorium i ma on już naprawdę maleńką obstrukcję centralną od LW wynoszącą zaledwie 20% , w ślepym teście obrazy gwiazd jakie generuje są praktycznie nie do odróżnienia od Refraktora APO.Kontrast obrazu jest jeszcze lepszy niż w moim Maku i tło nieba jest tak czarne jak w większym APO.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 31 Lip 2017, 15:50

Rozumiem, że im wyższa półka, z której pochodzi mak tym bliżej mu do prawdziwego APO.
Mam na myśli tryplety fluorytowe a nie edki, które wysypały jak grzyby po deszczu.
Jednym słowem zbliżamy się do jakiegoś wzorca i jest lepiej lub gorzej ale to jeszcze nie jest to tylko prawie że....:mrgreen:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postwiechu | 31 Lip 2017, 15:52

Z tego co miałem do czynienia z MC Intesa - lukałem przez 2 sztuki, w tym identyczny jaki ma Krzysztof P. plus z moim MN Intesa 5" - tu mam porównanie tylko z MN SW 190, wychodzi, że Intes to rzeczywiście kompletnie inna półka. Nie widziałem nigdy żadnej degradacji obrazu na osi optycznej. Chyba serio nie da się porównać tych konstrukcji, ani odnosić wad jednych do drugich.
Szczerze: większość ludzi nie ma pojęcia jak bardzo jakość optyki i odpowiednia konstrukcja teleskopu (tuby) wpływają na obrazy. Już kilka razy pisałem na forum choćby o moim stareńkim Newtonie Celestrona 127/760, ale jeszcze made in Japan - lepiej rozbija kulki i wyciąga więcej z mgławic niż współczesne Newtony SW o CAL WIĘKSZE (150/750 i 150/1200 - z tymi były bezpośrednie porównania). A Intes jest jeszcze inną klasą - gdy się spojrzy na choćby Słońce, Jowisza przez współczesnego Newtona, czy achro i następnie przez takiego MC - MN Intesa, to mogą wypaść z wrażenia oczęta :)
Ale trzeba koniecznie najpierw pobawić się takim teleskopem choć chwilkę, bo choćby się zapisało sto stron zachwytów i porównań, to nie da 30% efektu.

Dlatego Franz - przejedź się kiedyś w dobrą noc do Krzysztofa i wtedy pisz, że jest "prawie" ;)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 31 Lip 2017, 16:36

Witam.

Domyślam się że chodzi o plackowate gwiazdy które to występują w SCT gdzie mamy bardzo Dużą obstrukcję centralną około 40% , to fakt że obrazy dyfrakcyjne SCT wypadają blado przy moim Maku , mamy SCT 8" bardzo dobrego optycznie i ma się kiepsko do wspomnianego Maka. Ponadto im dokładniejsza optyka tym więcej światła procentowo jest skupione w centrum obrazu dyfrakcyjnego gwiazdy co też przekłada się na punktowanie gwiazd , mniej rozproszonego światła na prążki dyfrakcyjne skutkuje zdecydowanie lepiej wyglądającymi gwiazdami i niewiele odstępującymi od obrazów z Refraktora.Maka Newtona MN56 Intesa też miałem swego czasu i dawał piękne punktowe obrazy gwiazd , na jego temat mogą napisać Grzegorz i Krzysztof Bolidy którym sprzedałem Tego Równie Świetnego Maka Newtona Intesa 127/762 mm.Kontrast obrazu i czarne tło nieba w Makach na Optyce Intes Micro jest naprawdę Wspaniały.


Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 31 Lip 2017, 16:48

Tak naprawdę wiele zależy od seeingu im większy teleskop tym gorszy dla niego seeing i bardziej plackowate gwiazdy wyglądające jak rozmyte kulki, dlatego teleskopy z dobra optyką tak do 125 - 150 mm średnicy nawet przy przeciętnym seeingu dają ostre gwiazdy :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostFranz | 31 Lip 2017, 16:54

wiechu napisał(a):Z tego co miałem do czynienia z MC Intesa - lukałem przez 2 sztuki, w tym identyczny jaki ma Krzysztof P. plus z moim MN Intesa 5" - tu mam porównanie tylko z MN SW 190, wychodzi, że Intes to rzeczywiście kompletnie inna półka. Nie widziałem nigdy żadnej degradacji obrazu na osi optycznej. Chyba serio nie da się porównać tych konstrukcji, ani odnosić wad jednych do drugich.
Szczerze: większość ludzi nie ma pojęcia jak bardzo jakość optyki i odpowiednia konstrukcja teleskopu (tuby) wpływają na obrazy. Już kilka razy pisałem na forum choćby o moim stareńkim Newtonie Celestrona 127/760, ale jeszcze made in Japan - lepiej rozbija kulki i wyciąga więcej z mgławic niż współczesne Newtony SW o CAL WIĘKSZE (150/750 i 150/1200 - z tymi były bezpośrednie porównania). A Intes jest jeszcze inną klasą - gdy się spojrzy na choćby Słońce, Jowisza przez współczesnego Newtona, czy achro i następnie przez takiego MC - MN Intesa, to mogą wypaść z wrażenia oczęta :)
Ale trzeba koniecznie najpierw pobawić się takim teleskopem choć chwilkę, bo choćby się zapisało sto stron zachwytów i porównań, to nie da 30% efekt



Dlatego Franz - przejedź się kiedyś w dobrą noc do Krzysztofa i wtedy pisz, że jest "prawie" ;)


A w maknewtonie SW 190 widziałeś degradację obrazu na osi optycznej?
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 31 Lip 2017, 17:03

Witam.

MN SW 190 mm ma stosunkowo duże LW i tym samym obstrukcję centralną im jest ona mniejsza tym obrazy gwiazd są lepsze i bliżej im do Refraktorowych.To bardzo istotny parametr wpływający znacznie na jakość gwiazd i kontrast obrazu o czym zapomniałem dopisać wcześniej.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 31 Lip 2017, 23:23, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 31 Lip 2017, 17:10

Janusz_P. napisał(a):Tak naprawdę wiele zależy od seeingu im większy teleskop tym gorszy dla niego seeing i bardziej plackowate gwiazdy wyglądające jak rozmyte kulki, dlatego teleskopy z dobra optyką tak do 125 - 150 mm średnicy nawet przy przeciętnym seeingu dają ostre gwiazdy :arrow: :idea: 8)


Nie idzie mi o seeing ale roziskrzenie gwiazd w centrum, które zaraz znika po minimalnej zmianie miejsca patrzenia. Jest to pewne, że przyczyną jest obstrukcja. W nocy nie widać cienia lusterka wtórnego ale w dzień wyraźnie widać jak obstrukcja przeszkadza, tym bardziej im mniejsze jest powiększenie. W obserwacjach gwiazd musi się to przekładać na jakieś wady.
Wierzę, że drogie maki mają wspaniałe obrazy ale nie o to mi chodzi.
Chodzi mi o dokładne zbadanie obrazów generowanych w cieniu lusterka wtórnego, czyli na osi jak rozumiem. Może się mylę?
Ja w sprzętach obstrukcyjnych zawsze widzę te niedomagania ale nie miałem jeszcze maka z najwyższej półki. Nie widzę tego w ED 80, ED 100 i ED 120.
Wyciągam stąd być może błędny wniosek, że wszystkie maki tak mają, niezgodny z rzeczywistością, że Intes tak nie ma i obstrukcja centralna nic mu nie przeszkadza.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 31 Lip 2017, 17:17

Krzysztof_P napisał(a):Witam.

MN SW 190 mm ma stosunkowo duże LW i tym samym obstrukcję centralną im jest ona mniejsza tym obrazy gwiazd są lepsze i bliżej im do Refraktorowych.To bardzo istotny parametr wpływający znacznie na jakość gwiazd.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Rozumiem :D
Im mniejsze jest lusterko wtórne tym bardziej obraz jest zbliżony do refraktorowego i gdyby to było możliwe, całkiem znikło, osiągnęlibyśmy obraz identyczny z bardzo dobrym refraktorem APO.
Teraz wszystko jest jasne!
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postwiechu | 31 Lip 2017, 18:55

Franz napisał(a):A w maknewtonie SW 190 widziałeś degradację obrazu na osi optycznej?

Ze względu na sporą różnicę apertury (127 vs 190 mm) i wielką różnicę obstrukcji (Intes ma LW wręcz minimalistyczne, a SW wielgachne) trudno jest jakoś jasno wyrazić widziane różnice, takie porównania powinno się jednak robić na zbliżonych średnicach. Tym niemniej MN Intesa na pewno o wiele lepiej punktuje gwiazdy w dowolnym miejscu pola, lepiej pokazuje ich kolory, daje zauważalnie lepsze obrazy planet i idealnie czarne tło. Obrazy z MN 5" zdecydowanie bardziej były podobne do tych z Taka 102 (ale z nim były tylko porównania w dzień) niż z MN SW 190. W głębszą porównywanologię się nie bawiłem, zresztą nie jestem purystą - np. z lornetek mam (i używam!) Skymastery 15x70 i 25x100, czy też używam okularów które zdaniem wielu z forum "wprowadzają niedopuszczalne aberracje w co najmniej 50% nader mikrego pola" :D

Generalnie jedyną naprawdę zauważalną różnicą w dość rozbudowanych porównaniach mojego MN z TAKiem był brak w tym pierwszym jakiejkolwiek aberracji chromatycznej, która z pewną grupą okularów bardzo rzucała się w oczy w TAKu. Tzn. nie była tam marginalna - była bardzo wyraźna - najwyraźniej rzucała się w oczy przy obserwacji liści drzewa, z których część była jasno oświetlona przez Słońce, a część schowana w cieniu. Dotyczyło to RKE Soligora i Edmunda oraz Erfli, a wyglądało aż tak, jakby te okulary wręcz zabarwiały obraz. W MN to wrażenie nagle znikało.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postbolid25 | 31 Lip 2017, 19:07

W nocy z soboty na niedzielę obserwowaliśmy przez Newtona 20" z lustrem o dokładności 1/19 lambda kilka popularnych kulek przy powiększeniu 350x gdzie obraz powalał na kolana,kulki rozbite na czynniki pierwsze przy czym gwiazdki ostre jak szpileczki,niesamowity efekt dawała również M27 gdzie z za jej zasłony przebijały słabiutkue gwiazdki :shock: Jednak dobra optyka pokazuje pazur przy dużych powiększeniach
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postwiechu | 31 Lip 2017, 20:39

Dlatego też dość mocno mnie bawią dążenia, żeby do seryjnej chińskiej optyki dowalać hiper wypaśne okulary czy wyciągi - i uważać, że TERAAA to jest spszeńcior ;)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postbolid25 | 31 Lip 2017, 20:59

wiechu napisał(a):Dlatego też dość mocno mnie bawią dążenia, żeby do seryjnej chińskiej optyki dowalać hiper wypaśne okulary czy wyciągi - i uważać, że TERAAA to jest spszeńcior ;)

Chętnie bym porównał jakiegoś seryjnego Newtona 20" z moim,ale to pewnie długo nie dojdzie do skutku.Pamiętam jednak gdy porównywaliśmy Newtona 12" z lustrem wykonanym ręcznie o dużej dokładności z SW flex 12" rozsuwanym i odziwo różnic w obrazie się nie dopatrzyłem
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostFranz | 31 Lip 2017, 21:44

bolid25 napisał(a):W nocy z soboty na niedzielę obserwowaliśmy przez Newtona 20" z lustrem o dokładności 1/19 lambda kilka popularnych kulek przy powiększeniu 350x gdzie obraz powalał na kolana,kulki rozbite na czynniki pierwsze przy czym gwiazdki ostre jak szpileczki,niesamowity efekt dawała również M27 gdzie z za jej zasłony przebijały słabiutkue gwiazdki :shock: Jednak dobra optyka pokazuje pazur przy dużych powiększeniach


Da się zrobić takie lustro i nie stracić tej dokładności podczas naparowania?
A jak dokładne masz lusterko wtórne?
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 31 Lip 2017, 22:05

My się chyba nie rozumiemy..
Staram się dowiedzieć o wielkość konkretnej wady optycznej w katadioptrykach z górnej półki, do których zaliczają się maki Intesa a nie o jakieś ogólne wrażenia czy porównania, że obraz jest jak w APO o jeden cal mniejszym.
Mnie też podoba się obraz w moim maknewtonie 152/730 a pod pewnymi względami nawet bardziej niż w Equinoxie 120. Equinox 120 to jednak nie jest prawdziwe APO a tylko lepszy achromat o mniejszej aberacji chromatycznej.
Nie obserwuję w nim jednak efektu, który opisuję powyżej, a który wiążę z obstrukcją centralną.
Na razie dowiedziałem się, że prawdopodobnie im mniejsze lusterko wtórne tym lepiej ale chciałbym wiedzieć czy zjawisko to jest widoczne w maku Intesa czy nie albo czy jest tak znikome, że można je pominąć tak jak można pominąć szczątkową aberację chromatyczną w markowym tryplecie fluorytowym.
Testów robionych z erflami można nie brać pod uwagę. Raczej potrzebne są lepsze okulary.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postbolid25 | 31 Lip 2017, 22:05

Franz napisał(a):
bolid25 napisał(a):W nocy z soboty na niedzielę obserwowaliśmy przez Newtona 20" z lustrem o dokładności 1/19 lambda kilka popularnych kulek przy powiększeniu 350x gdzie obraz powalał na kolana,kulki rozbite na czynniki pierwsze przy czym gwiazdki ostre jak szpileczki,niesamowity efekt dawała również M27 gdzie z za jej zasłony przebijały słabiutkue gwiazdki :shock: Jednak dobra optyka pokazuje pazur przy dużych powiększeniach


Da się zrobić takie lustro i nie stracić tej dokładności podczas naparowania?
A jak dokładne masz lusterko wtórne?

Lusterko wtórne też minimum 1/12 lambda,to jest naprawdę optyka klasa,ręczna dopieszczona robota przez najlepszego polskiego fachowca wykonującego optykę min do taurusów,pablitusów i columbusów
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostFranz | 31 Lip 2017, 22:11

wiechu napisał(a):Dlatego też dość mocno mnie bawią dążenia, żeby do seryjnej chińskiej optyki dowalać hiper wypaśne okulary czy wyciągi - i uważać, że TERAAA to jest spszeńcior ;)


Okulary raczej różnią się między sobą w zależności od ceny.
Bardziej konkretne odpowiedzi są wskazane.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 31 Lip 2017, 22:15

bolid25 napisał(a):
Franz napisał(a):
bolid25 napisał(a):W nocy z soboty na niedzielę obserwowaliśmy przez Newtona 20" z lustrem o dokładności 1/19 lambda kilka popularnych kulek przy powiększeniu 350x gdzie obraz powalał na kolana,kulki rozbite na czynniki pierwsze przy czym gwiazdki ostre jak szpileczki,niesamowity efekt dawała również M27 gdzie z za jej zasłony przebijały słabiutkue gwiazdki :shock: Jednak dobra optyka pokazuje pazur przy dużych powiększeniach


Da się zrobić takie lustro i nie stracić tej dokładności podczas naparowania?
A jak dokładne masz lusterko wtórne?

Lusterko wtórne też minimum 1/12 lambda,to jest naprawdę optyka klasa,ręczna dopieszczona robota przez najlepszego polskiego fachowca wykonującego optykę min do taurusów,pablitusów i columbusów


A w sumie to na jakim poziomie jest cała tuba co do dokładności?
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postbolid25 | 31 Lip 2017, 22:38

To nie jest tuba,to kratownicowy Newton Columbus
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 01 Sie 2017, 06:03

Witam.

Wspomnianego przez Ciebie defektu iskrzenia gwiazd jak do tej pory nie zauważyłem , zarówno przy większych jak i mniejszych powiększeniach a doszukiwać się go na siłę nie planuję gdyż nie mam takiej potrzeby skoro nic mi nie przeszkadza w obrazie.
Obstrukcja od LW w moim Maku wynosi około 32% więc mieści się w normie planetarnych teleskopów gdzie zakłada się aby nie przekraczała 33% co już wyrażnie obniża kontrast obrazu i go degraduje na tyle że teleskop kiepsko wypada w dużych powiększeniach. Kryterium zakłada że 1/4L wypadkowa całego układu czy to w Refraktorze czy Teleskopie jest wystarczającą dokładnością i teoretycznie między np. 1/6L a 1/4L wypadkową wszystkich elementów układu a nie jednego lustra czy też innego elementu zespołu nie powinno być widać różnicy w obrazie. Natomiast w Makach czy to refraktorach dochodzi nam dodatkowo złączka kątowa lustrzana czy też pryzmatyczna która też posiada swoją dokładność i trzeba ją dodać do dokładności wypadkowej Refraktora czy też teleskopu , zatem 1/6L bez złączki to minimum gdyż jak dodamy błędy użytej kątówki to powiedzmy wypadnie nam te 1/4L i możemy być spokojni że z obrazem optycznie jest powiedzmy OK. Maki Intesa budowane są w trzech kategoriach dokładności czy tam przedziałach , 1/4-1/5L , 1/6L lub lepiej i w wersji De Lux 1/7-1/8L , ceny też wynikają z tego parametru i są znacznie zróżnicowane, wszystkie te podane dokładności to wypadkowe błędów z każdego elementu optycznego teleskopu , więc trzeba sobie uzmysłowić jak dokładnie muszą być wykonane poszczególne powierzchnie aby otrzymać tak wysoką dokładność sumaryczną wszystkich błędów elementów optyki. Dlatego Maki Intesa i wszelkie inne np. TEC z Certyfikatami Jakości są tak Drogie i ich ceny są parokrotnie wyższe od chińskiej masówki gdzie mamy loterię i możemy się tylko domyślać po konfrontacji z Certyfikowanym instrumentem.Mój Mak ma 1/6,8L i to już jest naprawdę Bardzo Wysoko jak dodam kątówkę to niech spadnie mi nawet do 1/5L a i tak jestem do przodu w stosunku co do Kryterium 1/4L i Obrazy są naprawdę Bajka jak tylko warunki pogodowe są dobre.Planety , Księżyc jak i wszelkie inne obiekty nieba są naprawdę Rewelacyjne i Wspaniałe , generalnie to najlepszy instrument jaki do tej pory posiadałem. Mam też Syntę Flex 12" F5 modyfikowana Optycznie z LW ORION UK Hillux 97% 1/12L i obrazy Planet jakie mi daje też są Bardzo Dobre , ale nie tak dobre jak w tym Maku. Oczywiście zakres powiększeń Synty jest większy , ale powiedzmy Saturn czy Jowisz w pow 200X pokazuje tyle samo detalu co ta Synta 12" a obraz jest zdecydowanie lepszy w Maku. Przy 300X w Maku już robi się na Saturnie ciemnawo choć nadal doskonale ostro i tu Synta zaczyna wychodzić na prowadzenie ze względu na aperturę 305 mm , szczegół jest nadal dobry i odpowiednio jasny co jest wynikiem wypadkowej żrenicy wyjściowej zależnej od średnicy i danego powiększenia w danym instrumencie.Gwiazdy natomiast w Maku są Piękne i Kolorowe jak i tło nieba zdecydowanie lepsze i ciemniejsze przy tych samych żrenicach. Generalnie Planety mam Ekstra do 300X a Księżyc jest Doskonały nawet przy 2D 360X z Pentaxem XW 5 mm , warunkiem koniecznym są Bardzo Dobre warunki pogodowe i stabilność atmosfery.Czytałem ostatnio parę zachodnich Recenzji i porównań Maków na Optyce Intesa Certyfikowanej z Newtonami , SCT-kami , Refraktorami ED i APO i większość opisów potwierdza znakomitą jakość obrazów z tych Maków na optyce Intesa i generalnie zakłada się i stwierdza w praktyce że Maki na tej optyce dają tak dobre obrazy jak o jeden cal mniejsze APO. M.Ludes z APM DE wypuścił w zeszłym roku serię takich Maków 180 mm na które były składane zamówienia z terminem oczekiwania , było ich 10 sztuk a cena wynosiła 3500 EURO za takiego Maka , tych teleskopów nie produkuje się seryjnie i są aktualnie wykonywane na indywidualne zamówienia. Są tacy których stać na taki wydatek i chcąc mieć wspaniały mobilny sprzęt jakości o jeden cal mniejszego APO płacą właśnie za tą jakość.Jest aktualnie na jednej z giełd podobny do mojego Mak z 180 z Certyfikatem na optyce Intesa i cena wynosi 9500 zł za używkę w doskonałym tak jak mój Mak stanie.Są to Bardzo Drogie Instrumenty , ale jak już zakupimy to wiemy za co zapłaciliśmy.
Prawda jest też taka że dopóki się samemu nie zobaczy na własne oczy to ma się wątpliwości i niedowierzanie dlatego nie dziwią mnie niektóre komentarze.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 01 Sie 2017, 10:09

Franz napisał(a):...Nie idzie mi o seeing ale roziskrzenie gwiazd w centrum, które zaraz znika po minimalnej zmianie miejsca patrzenia. Jest to pewne, że przyczyną jest obstrukcja. W nocy nie widać cienia lusterka wtórnego ale w dzień wyraźnie widać jak obstrukcja przeszkadza, tym bardziej im mniejsze jest powiększenie. W obserwacjach gwiazd musi się to przekładać na jakieś wady.
Wierzę, że drogie Maki mają wspaniałe obrazy ale nie o to mi chodzi.
Chodzi mi o dokładne zbadanie obrazów generowanych w cieniu lusterka wtórnego, czyli na osi jak rozumiem. Może się mylę?
Ja w sprzętach obstrukcyjnych zawsze widzę te niedomagania ale nie miałem jeszcze maka z najwyższej półki. Nie widzę tego w ED 80, ED 100 i ED 120.
Wyciągam stąd być może błędny wniosek, że wszystkie maki tak mają, niezgodny z rzeczywistością, że Intes tak nie ma i obstrukcja centralna nic mu nie przeszkadza.

Jeśli w centrum pola następuje roziskrzenie gwiazd to masz raczej schorzenie oka w centralnej plamce i jak popatrzysz niecentralnie to iskrzenie znika jak rozumiem :arrow: :?:
Z definicji każdy teleskop daje najlepszy obraz na osi z najmniejszą ilością aberracji ale prawie każdy ma swoją krzywiznę pola i być może jak wyostrzysz w strefie 2/3 od osi optycznej to środek robi się lekko nieostry i wadzisz tam wtedy iskrzenie ...
Gdyby obstrukcja centralna była przyczyną iskrzenia to o wiele większe było by ono na brzegu pola tam gdzie obraz lusterka wtórnego jest rzutowany niecentralnie na lustro główne czyli zdecydowanie nie tędy droga i takie rozumowanie jest z definicji błędne :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postjoachim56 | 01 Sie 2017, 11:40

Pomylka.Prosze o usuniecie postu
Ostatnio edytowany przez joachim56, 26 Wrz 2017, 21:57, edytowano w sumie 1 raz
MAK127SW,MTO11CA.,APO Megrez80/555
IOPTRON Mini Tower Pro,AZ Go To,ATMGłowicy SLT+trójnóg z EQ3,statyw Goliat drewniany,
Canon6DMod,550DMod,350D.PhilipsSPC900.SVBony305,
Solarmax60+BF10
Obiektywy:YasicaJapan75-230f1:4,5,Sigma35mm1:1,4
Awatar użytkownika
 
Posty: 207
Rejestracja: 19 Mar 2011, 16:59
Miejscowość: K-Kozle

 

Użytkownicy przeglądający to forum: wfifiak oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat