Skarby południowego nieba - Węgielnica

PostDominik Woś | 10 Sie 2017, 12:19

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że gwiazdozbiór Węgielnicy, znajdujący się pod Skorpionem, jest chyba słabiej znanym gwiazdozbiorem południowego nieba. Brakuje w nim wyjątkowo spektakularnych obiektów, a pyły Drogi Mlecznej nadają mu dość ponury charakter. Nazwa gwiazdozbioru nie ma nic wspólnego z węglem a pochodzi od węgła, czyli kąta prostego (narożnika) budynku (Węgielnica jest jednym z grupy gwiazdozbiorów "mierniczych obok Kompasu i Trójkąta Południowego). W tle widocznych jest również co najmniej kilkanaście ciemnych mgławic jednak E.E. Barnard już nie dotarł tak bardzo na południe aby włączyć je do katalogu ciemnych mgławic Barnarda (Dec dla środka zdjęcia to -49 st.). Kilka z tych ciemnotek oznaczyłem.

Zdjęcie jest mozaiką z dwóch paneli, każdy z czasem naświetlania 8 x 10 minut, Canon 6D mod, szkło 135m @F4, prowadzone na Astrotrac, fotografowane z RPA (Afryka) w czerwcu tego roku.

Skarby południowego nieba - Węgielnica: norma_36proc.jpg


Wersja z opisem głównych gwiazd i DS-ów:

Skarby południowego nieba - Węgielnica: norma_36proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 12 Sie 2017, 10:27, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 10 Sie 2017, 22:20

Bardzo ładnie i mocno.
Co do lupusów to już kiedyś przykuły moją uwagę i chciałyby je zrobić w większej skali.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postmareks | 12 Sie 2017, 08:49

Świetne zdjęcie . Zauważę tylko mały brak w opisie jednego ciemnego obiektu , między Lupusem 4 a SDN 180 znajduje się jeszcze jeden Lupus 7. I mała ciekawostka , w Lupusie 3 świeci na niebiesko maleńka jasna mgławica refleksyjna z dość egzotycznego katalogu Bernesa nr 149.
Synta 12" z drobnymi dodatkami
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 04 Lip 2007, 12:41
Miejscowość: limanowa

PostDominik Woś | 12 Sie 2017, 10:26

mareks napisał(a):Świetne zdjęcie . Zauważę tylko mały brak w opisie jednego ciemnego obiektu , między Lupusem 4 a SDN 180 znajduje się jeszcze jeden Lupus 7. I mała ciekawostka , w Lupusie 3 świeci na niebiesko maleńka jasna mgławica refleksyjna z dość egzotycznego katalogu Bernesa nr 149.


Dzięki Marku za zwrócenie uwagi. Oznaczenia Lupusów robiłem przy wykorzystaniu SkySafari 5 Pro, a tam nie wszystkie mgławice są dobrze lub kompletnie pooznaczane. Czasami mają jakieś oznaczenia z "kosmicznych" katalogów (FeSt, HMSTG). :wink: Dodałem oznaczenie Lupus VII na zdjęciu w pierwszym poście tego wątku.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postmareks | 12 Sie 2017, 19:50

Ja do opisu tego kompleksu korzystałem z strony http://www.eso.org/~fcomeron/lupus_rev.pdf .
Synta 12" z drobnymi dodatkami
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 04 Lip 2007, 12:41
Miejscowość: limanowa

PostKrater | 17 Sie 2017, 12:37

Nie chciałem nic pisać zanim nie zobaczę zdjęcia na dużym monitorze!
No więc wczoraj dopiero zobaczyłem ale brakło czasu na wpis.

Cóż tu gadać, kolejne kapitalne zdjęcie!
(Domek, przyzwyczaiłeś nas już do swojej równej formy i wysokiej jakości materiałów).

A tak już całkiem subiektywnie to pasują mi takie kontrasty.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

AstroChat

Wejdź na chat