wymaina R&P na Crayforda

Postwampum | 12 Sie 2017, 16:04

Cześć.
Biję się z myślami czy wymieniać oryginalny wyciąg R&P w moim 6-cio calowym refraktorze na taki z microfocuserem.
Ogólnie nie mam zastrzeżeń do pracy wyciągu, ale czytałem że z czasem ujawnią sie wszystkie niedoróbki i słaba jakość tego wyciągu.
Ma ktoś doświadczenie jak dobiera się taki wyciąg do tuby?, chyba długość i średnica są ważne żeby nie przyciąć sobie toru optycznego wiązki światła padającej na kątówkę. Czy tam są standardowe długości? żeby się nie okazało że np. połowa okularów nie chce ostrzyć?.
Jak podejść do tematu wymiany wyciągu?, i ewentulanie jakie polecacie (racze te z tańszych).
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJSC | 12 Sie 2017, 17:07

Zacząłbym od narysowania sobie w przekroju całego teleskopu. Jak sobie rozrysujesz wszystkie promienie światła to będziesz juz wiedział wszystko. Jest pewien problem z ustaleniem ogniskowej co do milimetra* , ale centymetr w tą czy w tamtą nie gra roli przy 120cm ogniskowej.

Czyli rysujesz sobie mniej wiecej cos takiego (jak chcesz dokładniej to możesz narysowac dwie soczewki, bo masz dublet Fraunhofera, biegu promieni w okularze oczywiscie nie musisz rysować, wystarczy, ze promienie doprowadzisz do diafragmy okularu):
Image
"field stop" na powyzszym rysunku - to diafragma okularu, znajdująca sie w ognisku teleskopu. Ognisko znajduje sie zwykle dokładnie na końcu rurki wyciągu, no chyba, że okular ma diafragmę nie na końcu tulejki (od strony oka) a w innym miejscu. Zwróć uwagę, że jak narysujesz katówkę, to rurka wyciągu przesunie się (i to sporo- o długość toru optycznego kątówki) do wnętrza teleskopu (ognisko będzie wówczas na końcu kątówki). Njalepiej zmierz sobie jak maksymalnie wysuwa i wsuwa ci się wyciąg, stosując rózne katówki, okulary itd...

*Ogniskową ponoć mierzy sie umownie od centrum pierwszej soczewki, co optycznie nie jest właściwe, bo powinno się brać pod uwagę cały zespół soczewek, ale chyba taka jest właśnie umowna konwencja (?)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwampum | 12 Sie 2017, 22:15

Kurde.
Myślałem że to będzie prostsze, liczyłem na to że toś napisze że wyciąg SW czy GSO dedykowany do refraktorów pasuje bez problemu i już, na przykład takie:
http://www.astrokrak.pl/670-crayford-2q-z-mikrofokuserem-101-m-crf086-.html
http://www.astrokrak.pl/wyciagi-okularowe/897-wyciag-crayford-z-mikrofokuserem-do-refraktorow.html

Jest jeszcze opcja poprawienia aktualnego wyciągu i zakupu napędu do wyciągu.
http://www.astrokrak.pl/-montaze-paralaktyczne/1063-naped-do-wyciagu-sky-watcher.html
Aczkolwiek nie wiem na ile taki napęd jest bardziej precyzyjny od standardowego i czy jest porównywalny z microfocuserem.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postzbyszek | 12 Sie 2017, 23:12

Mam 2 wyciągi z przekładnią 1:10 i mocno drażnią mnie. Są różnych firm, ale klony i identycznie w użytkowaniu . Ustawię sobie ostrość stroną z 1:10 i jak dłoń odsunę ostrość rozjezdża się. Prawdopodobna przyczyna są nie metalowe krążki w przekładni planetarnej . Wyciągi drogie z stalowym ślizgiem i taka kicha . Ustawiam pokrętłem 1:1 i ok.
Masz fabryczny wyciąg, włóż do telepa okulary co posiadasz, jak używasz to też sprawdź z Barlowem i pomierz ile max wyciąg wysuwasz by ostry obraz z 300-500 m był Dodaj kilka mm, to w zasadzie wskazuje ile wysunięty musi być by z nieskończoności ostrzył. W/g mnie refraktory mają za długie wyciągi i na tulei często winietują . W refraktorze 127/700 używam 2" wyciąg do RC, po dorobieniu przejściówki, wysuw 5 cm, ale z barlowem dlugoognikowe okulary z 1 cm nie do końca włożyć muszę
Ważna jest wysokość korpusu wyciągu co z tuby wystaje i wysokość wysunięcia tulei wyciągu . Każdy wyciąg o takiej wysokości będzie ostrzył
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postendriu624 | 13 Sie 2017, 08:57

Równolegle miałem ED80 oraz 120/600 z wyciągiem GSO 1/10 , wyciąg GSO jest ładniej wykonany , co do precyzji ostrzenia , to jednak wyciąg w SW ED był bardziej precyzyjniejszy , działał po prostu płynniej w porównaniu do GSO . Powodem tych różnic jest inna średnica osi napędowej tulei, gdzie w SW ta oś ma mniejszą średnicę o ok. 2x od GSO, co przekłada się na mniejszy posuw tulei w SW. Poza tym przerażają mnie te aluminiowe śrubki zaciskowe w GSO , bo tu nietrudno aby je urwać.
Do refraktora 150/1200 poszukał bym wyciągu 3 cale i skrócił tubus pod nasadke bino ,z uwzględnieniem nasadki lustrzanej 2 cale. Wyciąg 3 cale z krótką tuleją z przedłużkami kompensującymi skrócenie tubusu.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwampum | 13 Sie 2017, 10:10

Dzięki za podpowiedzi, jednakże....
Nie czuję się na siłach tak mocno ingerować w budowę teleskopu.
Bardziej mi zależy na maksymalnym ograniczeniu drgań podczas dużych powiększeń planetarnych (notabene aktualnie nie są one jakieś duże, ale są).
Drugim powodem są informacje, że aktualny wyciąg Rack&Pinion jest jednak słabej budowy i z czasem wytrą się te teflonowe podkładki a zęby na listwie będą miały coraz większe luzy.
Widzę 3 drogi:
- zakup nowego wyciągu typu Crayford z mikroruchami 1:10. Myślałem że to prosta operacja, widzę jednak że wymaga to pomiarów, wiedzy i umiejętności manulanych - muszę się z tym tematem przespać.
- usztywnienie aktualnego wyciągu i dokupienie napędu z sterowaniem z pilota - najmniej inwazyjny sposób, i tutaj bardzo mocno się nad tym zastanawiam.
- sposób połowiczny - dokupienie przekładni Lacerty (po wcześniejszym usztywnieniu wyciągu), lub zakup lepszego R&P z późniejszym upgreadem do mikroruchów lub napęd elektryczny. W Astrokraku Janusza jest jakiś wyciąg
http://www.astrokrak.pl/101-wycig-przesuwny-2q-do-refraktora-.html
Informacja produktu jest wręcz szczatkowa, zakładam jednak, tak na logikę - że ten wyciąg jest dużo lepiej wykonany od zestawowego SW. Nikt raczej nie dawałby swojego produktu o podobnej jakości = samoskazanie na brak zamówień i spierdzieloną opinię.

Ogólnie wiem że refraktor, którego mam od 1,5 miesiąca będzie ze mną na dłuższy czas (być może na zawsze) i powolie probuje go tak polepszyć aby użytkowanie było jak najbardziej komfortowe i wycisnąć z jego optyki jak najwięcej. Mam zamówione napędy do EQ5 - tak na początek, pewnie później będę chciał HEQ5 z Goto, nastepnie wyciąg, wymiana okularów, filtrów, szukacz kątowy, jakaś kamerka planetarna itd itp. Ogólnie działania rozłożone na dłuższy okres czasu.
Teraz na tapecie wyciąg....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJanusz_P. | 13 Sie 2017, 12:33

Niepotrzebnie komplikujecie sprawę, wymiana wyciągu w refraktorze to prosta sprawa w nazwie wyciągu GSO jest podana średnica otworu w tubusie to ten fragment oznaczenia:

Crayford 2" z mikrofokuserem 10:1 M-CRF086 gdzie 86 oznacza średnicę otworu tubusa, na rynku dostępne są średnice 86, 96 i 112 mm wiec napewno coś dobierzesz :arrow: :idea:

http://astrokrak.pl/235-wyciagi-gso
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat