Szukam chętnych na wypad do Stężnicy albo do Roztok Górnych.

Kudłacze, Lubomir, Bieszczady

Postrobi | 22 Sie 2017, 11:00

Witam. Mam improwizowany i szalony pomysł wyjazdu w Bieszczady do Stężnicy k. Baligrodu (świetne warunki obserwacyjne, które sprawdziłem w tym roku na zlocie astro). Termin od piątku 25.08.2017 r. do powiedzmy poniedziałku 28.08.2017 r. Póki DM wysoko a Łysy nisko i krótko.... Jakby znalazł się jeszcze jakiś szalony człowiek/ludzie z Dolnego Śląska, to połączmy siły, czekam na kontakt.

Ew. Roztoki Górne. ;-)
http://www.cichadolina.info/

To mój majowy zapisek z obserwacji w Stężnicy (w załączeniu foto z miejscówki jakiś kilometr za ośrodkiem Natura-Park http://naturapark.eu/)

"Droga Mleczna na nowo. Nigdy wcześniej nie widziałem jej w takiej jakości. Obłoki gwiazdowe po prostu gorzały. Świetnie sprawdziła się lornetka z telekonwerterów Nikona. Szczególnie zapamiętałem panoramę Obłoku Gwiezdnego Tarczy czyli tak naprawdę "przecinki" w obłokach pyłowych kompleksu ciemnych mgławic Wielkiej Szczeliny, która przesłania nam obraz dalej położonych rejonów Drogi Mlecznej w ramieniu Strzelca. Dramatyczny obraz bogatej w szczegóły krawędzi Wielkiej Szczeliny wyglądał jak nadciągąjąca burzowa chmura. Moim zdumionym oczom ukazał się obraz przestrzennych planów, który podziwiałem przez lornetki kolegów: Fujinon 10x50 i Nikon 18x70. Dopiero będąc TAM uświadomiłem sobie, że TUTAJ widzę jak przez brudną szybę akwarium..."

tel. kontaktowy: 881 68 10 20

edit: przesuwam realizację swojego pomysłu wyprawy w Bieszczady na wrześniowy nów. Teraz jadę w Izery do Parku Ciemnego Nieba :D
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostDominik Woś | 28 Sie 2017, 00:58

Właśnie wróciłem z Roztok Górnych. :wink: Dla kilku osób międzyforumowy, czyli usetów, Astropolis, Forumastronomicznego, czy też Astromaniaka, letni, mini zlot nieco się przedłużył. :lol: Roztoki ich pochłonęły/wciągnęły (ale może to właśnie specyficzny czar Bieszczad). :wink: Niektóre imprezy astronomiczne/integracyjne robiły wrażenie lekko wymkniętych spod kontroli. :lol:

Atmosfera wspaniała, domowe jedzenie Pana Stanisława i Emila genialne, szczególnie, że nie było problemu z daniami wegeteriańskimi, do których "zmusiły" mnie moje kobiety. :wink: Pomimo gigantycznych porcji śniadaniowo-obiadowo-kolacyjnych, podgórskie powietrze i sporo ruchu po tych naszych Bieszczadzkich pagórkach, podobno zadziałały na mnie odchudzająco (żona stwierdziła, że wyszczuplałem). :wink: Nie wspomnę już gigantycznych porcji obiadowych, które przetestowaliśmy w jednej z knajpek w Cisnej, szczególnie smażonego na maśle pstrąga z dodatkami. :D Z kufelkiem Leżajska nie były zdecydowanie dietetyczne. :wink:

Pogoda raczej dopisała, szczególnie dla wizualowców, chociaż nie widziałem dotychczas sytuacji, gdzie pod bezchmurnym niebem padała mżawka, a ostatniej nocy pomimo 100% "clear" nagle pojawiła się ulewa. :shock: Klimat chyba nawet w Bieszczadach nam zwariował, szczególnie, że pomimo dość wilgotnego lata na moim Mazowszu, w Roztokach potoki są prawie bez wody i nie ma grzybów ze względu na suszę (szukaliśmy tych grzybków jednak :wink: dość wnikliwie). :roll:

O dodatkowych atrakcjach, jak przejazd kolejką Bieszczadzką do Balnicy, połączonym z degustacją lokalnych smakowitych ciast z jagodami, lokalnych ogórków kiszonych, czarnych jagód bez dodatków oraz chleba z domowym smalcem, czy też najlepszego :wink: czeskiego piwa będzie długo miło długo wspominać. :D Rejs "Białą Flotą" po jeziorze Solińskim też miał swój klimat bieszczadzki. :) Doświadczenia i obserwacje bezcenne. :D

Zrobiliśmy też kilka pokazów nieba dla "zielonych" z użyciem zielonego lasera do pokazania letnich i jesiennych gwiazdozbiorów i ich najciekawszych skarbów (M31 i Chichotki robiły największe wrażenie, gołym okiem, lornetką i w teleskopach). Reakcje osób, które wcześniej nie miały możliwości, a także być może powodów aby spojrzeć na super jakości nocne niebo, zachowamy na lata. :D Mam nadzieję, a nawet pewność, że spotkamy się z tymi osobami w kolejnych latach, w sierpniu w tym samym miejscu. :D Jeśli pogoda pozwoli, to planujemy kolejny mini zlot w Roztokach Górnych w okolicach 20 września 2017 roku.

Jedyne ryzyko to, że Roztoki (Bieszczady) mogą wciągnąć (wessać) i nie popatrzycie już łaskawym okiem na Wasze niebo i inne atrakcje we własnej okolicy. :wink: Ciemne niebo jednak ...

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 28 Sie 2017, 21:17

No to super ze zlot się udał pogodowo, jaka jasność nieba była w tym czasie w Roztokach z miernika SQM ?
Na Lubomirze mieliśmy maksymalnie 21,3 a na Kudłaczach 21 mag/s² :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 28 Sie 2017, 23:13

Janusz_P. napisał(a):No to super ze zlot się udał pogodowo, jaka jasność nieba była w tym czasie w Roztokach z miernika SQM ?
Na Lubomirze mieliśmy maksymalnie 21,3 a na Kudłaczach 21 mag/s² :arrow: 8)


Nie widziałem aby którykolwiek z mini zlotowiczów mierzył jasność nieba z użyciem miernika SQM, zresztą nie było chyba osób zainteresowanych takimi pomiarami. :wink: Roztoki Górne to chyba najlepsze nocne niebo w Polsce, porównywalne z Afryką. :D Twoje zdjęcie rybim okiem, zrobione Januszu z Lubomiru, widziałem na forum i pozostawię je bez komentarza. :wink:

Z ciekawości zapytam, jaki jest wpływ Drogi Mlecznej w zenicie, widocznej całą noc, na pomiary jasności nieba miernikiem SQM? Trzeba pomiary robić daleko od zenitu?

Kudłacze niestety mają się nijak do Roztok i nie potrzeba miernika SQM, żeby to zauważyć. :roll:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postrobi | 30 Sie 2017, 17:00

Chetnie bym się przyłączył do podziwiania tego afrykańskiego nieba w Bieszczadach. Czy w ostatnim mini zlocie uczestniczył ktoś z Dolnego Slaska? Nie mam samochodu a dojazd tam nie jest łatwy :) Dominik napisał: [/quote]Jeśli pogoda pozwoli, to planujemy kolejny mini zlot w Roztokach Górnych w okolicach 20 września
Pozdrawiam,
Dominik[/quote]
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostAertes | 31 Sie 2017, 12:55

Miejscówka bardzo fajna, ale trzeba przygotować sie do walki z wilgocią. Odrośniki, a najlepiej grzałki to podstawa. Chętnie się wybiorę we wrześniu, ale warunki atmosferyczne muszą być bardzo dobre. Z Wrocławia to jednak kawał drogi, więc na niepewną pogodę wybrałbym bliższą miejscówke. Pogodzie źle wróży fakt, że już załatwiłem sobie wolne na czas nowiu ;)
GSO 12", Synta 8", Achromat SW 4"/AZ3.
ES30/82*, ES9/100*, LVW 22, Ethos13
Powermate 2,5x, Lumicon UHC 2"
 
Posty: 128
Rejestracja: 16 Mar 2015, 11:03
Miejscowość: Wrocław

 

Postrobi | 31 Sie 2017, 12:59

Chyba, że jakaś Chorwacja chociaż z bliższych miejscówek z w miarę pewną pogodą?

Co do Bieszczad, to wilgoć nam niestraszna, byleby pogoda dopisała...

Aertes napisał(a):Miejscówka bardzo fajna, ale trzeba przygotować sie do walki z wilgocią. Odrośniki, a najlepiej grzałki to podstawa. Chętnie się wybiorę we wrześniu, ale warunki atmosferyczne muszą być bardzo dobre. Z Wrocławia to jednak kawał drogi, więc na niepewną pogodę wybrałbym bliższą miejscówke. Pogodzie źle wróży fakt, że już załatwiłem sobie wolne na czas nowiu ;)
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostMax | 02 Wrz 2017, 16:49

robi napisał(a):
edit: przesuwam realizację swojego pomysłu wyprawy w Bieszczady na wrześniowy nów. Teraz jadę w Izery do Parku Ciemnego Nieba :D


zerknij do bieszczadzkiego wątku głównego:
viewtopic.php?p=426123#p426123
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

Postrobi | 02 Wrz 2017, 19:01

Dzięki, najciemniej jest pod... latarnią :D
Max napisał(a):
robi napisał(a):
edit: przesuwam realizację swojego pomysłu wyprawy w Bieszczady na wrześniowy nów. Teraz jadę w Izery do Parku Ciemnego Nieba :D


zerknij do bieszczadzkiego wątku głównego:
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.ph ... 23#p426123
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat