* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: Budowa montażu o dużej nośności ok 25kg
PostWysłany: Pon Paź 16, 2017 12:47 am 

Czy ktokolwiek z forum miał styczność z przekładniami planetarnymi, i mógłby się podzielić informacjami na ich temat. W necie są informacje są ,,suche", ściśle techniczne. Ja jednak chciałbym zasięgnąć rady co do ich wad i zalet(wiadomo, że mają znikomy luz),jakiejś podpowiedzi, ewentualnie dyskusjie na ten temat, i co najważniejsze informacji na temat ich ceny. Przekładnia taka nie musi przenosić dużych obciążeń ( zamierzam zastosować ślimacznicę fi- 280-290mm, moduł-2- 144 zęby).

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, BCO-18mm-para, BP Asferic-31mm,Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, i trochę sprzętu atm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Paź 18, 2017 7:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Do tej średnicy do precyzyjnego napędu sugeruje najwyżej moduł 1, moduł 2 to raczej do wciągarki do Jeepa :arrow: :wink: :mrgreen:

Fujinon 10x50, MT-800, Santel 180/1800, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Paź 19, 2017 6:11 pm 

Też tak zakładałem. Jednak FIRMA, u której zamierzam wykonać przekładnie ślimakowe upiera się przy 1,5-2 (choć korzystam z ich porad w projekcie, to podejrzewam, że mogą nie mieć dedykowanego freza, jak ich ,,przycisnę" to się pewnie zgodzą, albo zmienię wykonawcę). Natomiast ślimak musi mieć średnicę freza jakim nacinano ślimacznicę. Reasumując, przyjąłem ślimacznice o średnicy 284mm, moduł ,,1", za przekładne pośredniczące zamierzam użyć przekładni planetarnych kątowych (charakteryzują się znikomym luzem), oraz silników krokowych. Łożyska stożkowe (100x50x30-gabaryty), wał fi-50mm drążony (stal-gat.). Korpusy (pręt alu 120z120, dł. 300mm). Jest dylemat co do sprzęgieł, co prawda mam zamiar ,,zerżnąć" z LX-80. Tam zasprzęglenie następuje poprzez dokręcenie ,,nakrętki" na wale i dociśnięcie przez nią ślimacznicy do kołnierza znajdującego się na wale (poluzowanie-rozsprzęglęnie- wał lużno się obraca względem ślimacznicy). Ale może ktoś, coś podpowie w tym temacie? Na razie koszty, które obliczyłem (oprócz tych ,,nieprzewidzianych") oscylują wokół 10kz. W tym mieszczą się obie osie monta, imak szyny dovetail, mocny statyw. Pozostaje ,,elektronika".

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, BCO-18mm-para, BP Asferic-31mm,Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, i trochę sprzętu atm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Paź 22, 2017 5:57 pm 

10kzl + elektronika i pewnie jeszcze jakies nieprzewidywalne wydatki , to przeciez cena eq8 o 2x wiekszej nosnosci ...

PostWysłany: Pon Paź 23, 2017 6:40 pm 

Te 10 000zł, to taki ,,czarny" scenariusz. Obecnie po rozmowach z kilkunastoma fachowcami, z ,,mechaniki" zeszli mi ok. 20 procent. Jeśli budowa dojdzie do skutku, to zamierzam zbudować montaż, na którym bezproblemowo ,,zawiśnie" np; Newton 12". Jednak aby wszystko działało zgodnie z założeniami, to nie można zbytnio oszczędzać, ani na materiałach, ani na jakości wykonania.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Paź 25, 2017 9:37 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Bardzo ważne jest aby i korpus i osie montażu zostały wykonane z tego samego materiału o takim samym współczynniku rozszerzalności liniowej najlepiej duralu który się potem wy-oksyduje dla utwardzenia jego powierzchni i zabezpieczy go przed korozją elektrochemiczną :arrow: :idea:

Fujinon 10x50, MT-800, Santel 180/1800, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Paź 25, 2017 9:30 pm 

No właśnie, ja w pierwszej wersji zamierzałem wykonać korpusy z aluminium (ciężar), a wały dać stalowe, drążone (stal gatunkowa- wytrzymałość). Pewnie bym nie nadążył z regulacją luzów (łożyska stożkowe- inny wspł. rozszerzalności). Obecnie myślę nad wykonaniem tych elementów jednak ze stali. Tylko ślimacznice nadal z brązu, choć to one generują największy koszt. Montaż ma być raczej stacjonarny. Jak widzę w specyfikacji SW EQ-8, tam nie tylko wały są z aluminium, ale i ślimacznice. Pewnie w pogoni za zmniejszeniem wagi, jak i ceny użytych materiałów, oraz ,,spasowaniem" rozszerzalności cieplnej materiałów. Acha, co do tych ,,osi" EQ-8, to jest chyba jakiś błąd, w opisie są ze stali, a w specyfikacji poniżej z alu ?

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lis 04, 2017 7:14 pm 

A teraz co do ,,elektroniki". Na jakiej zasadzie dobierać przełorzenie ,,mechaniczne", aby to póżniej działało od strony elektronicznej? Tj. różne prędkości, śledzenie, korygowanie, przejazd szybki. I co najważniejsze.. guiding. Chodzi mi o to, aby wszystko, można ,,załatwić z poziomu np; laptopa z odpowiednim programem np, CduC lub STELARIUM.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lis 05, 2017 12:05 am 

Miejscowość: znikam
Kilka lat temu czy więcej był temat Leszka J. odnośnie napędów , minimalnych kroków na obrót osi, coś polowa seeingu atmosferycznego na 1 krok napędu, coś 2 600 000 kroków na obrót jak pamiętam planowałem, ale to stare sprawy i wylecieć mogło . Ważne też czy napęd będzie na silniczki prądu stałego - wtedy konieczne enkodery, czy krokowce . Kiedyś przymierzałem się do takiego monta, napęd miał być na autostar 497 , ale po wymianie silniczków , przekładni, dołożeniu końcówki mocy , jak pamiętam można było wprowadzić przekładnie . Michu na astro4u to opisywał . Z drugiej strony w napędach co miałem ciągle coś nie kontaktowało i zrezygnowałem . Może Palbito ma jakiś pomysł ?
Sterowanie napędu musi być z tego co na rynku, można silniczki, przekładnię , enkodery wymienić i końcówkę mocy dołożyć . To ostatnie akurat bym potrzebował dla napędu na silniczkach na prąd stały . Jakbyś chciał jakiś fabryczny zestaw wykorzystać, to najlepiej aby przekładnia ślimakowa co planujesz zrobić, miała wielokrotność przekładni montażu co napęd z niego byś użył . W/g mnie to niezależnie jaki napęd, warto mieć przekładnię wielokrotności tego co na rynku. Chyba łatwiej coś na krokowcach zrobić.
Korciło mnie tez wykorzystanie ślimaków z montażu EQ3 , tych co lunetkę biegunowa miały , duże są , jakby do nich ślimacznicę dorobić to koszty budowy mniejsze

http://zbig.fora.pl/

PostWysłany: Nie Lis 05, 2017 4:22 pm 

Ostatnio też tak kombinuję, aby wykorzystać ,,,gotową" elektronikę np; od SWEQ-8 (pilot, sterownik silników i podobne silniki). O ile wszystko jest do nabycia w miarę przystępnych cenach. Raczej na pewno wykorzystam ,,parametry" przekładni ślimakowych z tego monta (fi=219,5mm ,ilość zębów-435, moduł wyliczy frezer), z wyjątkiem użytych tam materiałów (aluminium). Ślimaki zamierzam napędzać bezpośrednio silnikami krokowymi z jakimś sprzęgłem ,,elastycznym"(drgania), lub z wykorzystaniem małych przekładni planetarnych. Wcześniej myślałem o większych ślimacznicach, jednak odwiodły mnie od tego ich koszt i ciężar całości. Zastanawia mnie też, czy ślimacznic nie wykonać z dwóch metali? Wieniec z brązu, natomiast środek wraz z elementem pod sprzęgło np; z żeliwa? Tak jest w moim LX-80.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 1:54 am 

Miejscowość: warszawa
Spokojnie można wykonać korpus aluminiowy i osie stalowe. Kompensacje różnej rozszerzalności cieplnej załatwiają sprężyny talerzowe, zresztą łożyska lepiej pracują w takim układzie i nigdy nie ulegną uszkodzeniu od nadmiernych obciążeń. No i sprzęgła cierne też. Czy warto wykonać ślimacznice z "wkładką" żeliwną?. Przy jednostkowym wykonaniu koszt materiałowy przełoży się na dodatkową robociznę - chyba nie warto. Poza tym ślimacznice z Al 7075 bardzo dobrze pracują przy obciążeniach występujących w naszych zastosowaniach a materiał jest dużo tańszy. Frezer tylko musi wykazać się większą cierpliwością przy obróbce... :wink:

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 6:11 am 

Miejscowość: Kraków
Cześć Ryszardzie. :D

Jesteś Świetnym Specem od Mechaniki i m.in. zbudowałeś wspaniałe cacko może pomóż jak możesz trochę kolegom uporać się z pewnymi tematami przy budowie. :D Twoje opinie i porady są nieocenione i na pewno będą bardzo pomocne.Przy okazji miło Cię widzieć , dawno Cię tu nie było oficjalnie na Forum.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:

Pozdrawiam Krzysztof P z Krakowa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 6:11 pm 

Miejscowość: warszawa
Cześć Krzysztofie!
Rzeczywiście dawno mnie tu nie było...ostatnie dwa lata jakoś mi zupełnie uciekło z życia przez różne zdarzenia losowe. Dlatego jeszcze nie uruchomiłem astrografu 18" na Twojej Optyce. Ale zapowiada się ekstra! Jak już się z tym uporam, to będzie czas na 24" i obserwatorium w Puszczy Białej. Mam tam całkiem dobre niebo. :)
Pozdrawiam Serdecznie!
Ryszard

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 6:39 pm 

Miejscowość: Kraków
Cześć.

No to się faktycznie zapowiada. :D Życzę Ci Powodzenia i Wspaniałych Wyników.
Przepraszam już nie zaśmiecam wątku.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Pozdrawiam Krzysztof P z Krakowa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 14, 2017 9:11 pm 

Dzięki za podpowiedzi i uwagi, są bardzo mile widziane. Myślę o brązie na ślimacznice ze względu na jego ,,tarcie" (gładkość pracy). Spora ilość łożysk ,,ślizgowych" (jak i większość ślimacznic) jest wykonana z niego. Obecnie zastanawiam się też, czy oba napędy (ślimaki, przekładnie planetarne i silniki krokowe) RA i DEC zgromadzić na jednej ,,puszce". Uprościło by to zasilanie i sterowanie. Czy też, wyprowadzić kable na zewnątrz i sterować osiami osobno?

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Astromarek, wrek, Yahoo [Bot] oraz 17 gości