* Zaloguj się   * Zarejestruj się


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ] 
 Temat postu: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 7:51 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 20, 2015 12:19 pm
Posty: 1642
Szukałem czegokolwiek o tym refraktorze, ale jakoś nieczegio nie mogłem znaleźć - dzisiaj udało mi sie wygrzebać z niemieckiego forum http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPI ... hichpage=4
Testował chyba niezbyt doświadczony astroamator, no ale na bezrybiu i rak ryba ;)
Ponizej tekst przetłumaczony przez google:


Witajcie moi drodzy,
Załączam moje sprawozdanie z obserwacji z długim Fraunhoferem, wczoraj wieczorem:

Poniedziałek, 28 sierpnia 2017 r
Neuss, ogród w pobliżu centrum miasta
Pogoda (wieczorem): lekki cirrus, ciepły
Test urządzenia Bresser Messier 102/1350 na stojaku z rur stalowych z kolumną i Mon2-Goto
Używane okulary: 38 mm SWA (Skywatcher), 25 mm Bresser ED, 13 mm Baader Hyperion, 8 mm TS ED Flatfield
Dostarczone 1 1/4 "zenitowe lustro zostało zastąpione 2-calowym zwierciadłem Zenith.

1. Obserwacja księżyca o zmierzchu
2. Opis pierścieni dyfrakcyjnych gwiazd Wega i Deneb

1. Obserwacja księżyca o zmierzchu

Odkąd kupiłem Fraunhofera w maju tego roku (2017), nie znalazłem żadnej okazji, by obserwować księżyc razem z nim. Na wewnętrznym dziedzińcu naszego domu księżycowa ścieżka jest zbyt niska latem, ukrywa się tam między drzewami, wysokimi krzewami i budynkami. Z tego powodu przetransportowałem Fraunhofera do naszego dzierżawionego dużego ogrodu na przedmieściach. Tutaj jest wystarczająca przestrzeń nieba i możliwa jest obserwacja obecnie bardzo bliskiego horyzontu planet i księżyca. Aby obserwować księżyc, ustawiłem go w miejscu w ogrodzie, które pozwoliło mi obserwować go przez około trzy kwadranse, kiedy się zachodzi. Był w mojej linii wzroku między dwoma drzewami. Księżyc przyjął już złoty kolor. Był już prawie w pierwszym kwartale. Ponieważ nie mogłem się doczekać, początkowo zrezygnowałem z używania śledzenia i śledziłem księżyc za pomocą teleskopu przez chwilę ręcznie. Po pierwszym radowaniu się z "łupu" ponownie pojechałem na Księżyc z GoTo, gdzie porzuciłem czas na dokładne dopasowanie GoTo i wykonałem resztę pozycjonowania, rozluźniając zamek ręką. W końcu teleskop był teraz śledzony z prędkością księżycową, nawet jeśli od czasu do czasu pozycja musiała być korygowana przez wciąż występującą niedokładność. Zanim księżyc zaginął za świerkiem, wystarczyło czasu na obserwację przez trzy poręczne okulary.

Obserwacja z Baader Hyperion 13 mm
Zmierzch nie był daleko i był jeszcze całkiem lekki Księżyc był złoty. W okularze, który teraz powiększył się o około 104x, ukazał się żółto-zielonkawy brzeg na krawędzi księżyca. Kiedy przyciągnąłem lunarną krawędź do środka pola widzenia, róg zniknął jedną trzecią drogi do środka. Teraz czułem, że zdjęcie jest "jasne i dobre". Obraz był ostry. Spadek: ze względu na długą ogniskową ziarna pyłu były widoczne na optykach, prawdopodobnie cząsteczki brudu na okularze. Znacznie zakłóciły one obraz i pozwoliły, by "księżycowe światło" za księżycowym regionem wydawało się nieco wyprane w tych miejscach brudu. Niezależnie od tego, czy ten "zakłócenia obrazu" wciąż będą się wyróżniać wraz z narastającą ciemnością, mogę zbadać tylko z obserwacją księżycową do innego czasu, ponieważ mogłem obserwować Księżyc tym razem tylko w fazie wciąż dość zmierzchu.
Terminator był bardzo bogaty w kontrast. Fajnie było go przejechać. Kratery Purbacha, Regiomontanusa i Walthera miały rzeźbiarski efekt, a góry na Mare Serenitatis były urzekające dzięki grze świateł i cieni, które dosłownie sprowadzały górskie szczyty do "blasku". Krater Bressela był ostry jak brzytwa i nadał Mare Serenitatis szczególną estetykę, niczym punkt urody w obliczu wdzięcznej kobiety. Krater Posidonius na skraju Mare Serenitatis usiadł wspaniale w kolorze z powierzchni klaczy, miał jaśniejszy odcień szarości niż klaczy, a ściana była łatwo rozpoznawalna. Prawie w środku zobaczyłeś mały krater dobry i ostry.

Mówiąc o ostrości: przyjemnie jest móc ustawić wymaganą ostrość z powodu długiej ogniskowej (f / 13.2) z większą odległością niż z teleskopami o krótkiej ogniskowej (f / 5). Aby uzyskać precyzyjne ustawienie, redukcja nie byłaby wymagana, ale z pewnością nadal jest przydatnym luksusem, ponieważ jest bardzo wygodna. Podczas ustawiania ostrości, ale sprawia, że ​​dźwignia jest zauważalna. Teleskop będzie wibrował na Mon2, a ostrość musi być znaleziona w wynikowym "obrazku wiggly". Oznacza to, że ostrość - puść - kontroluj ostrość - jeśli to konieczne, ponownie skup się. Z wyćwiczonym okiem, potrzebowałem tylko dwóch prób. Mogę z tym żyć, kto tego nie chce, powinien z pewnością pomyśleć o zakupie stabilniejszego mocowania niż typ EQ5 tutaj zastosowany.
Nie widziałem żadnych rowków, ale mogłem je przeoczyć, ponieważ nie przygotowałem się specjalnie do nich i nie wiedziałem, gdzie szukać.

Obserwacja za pomocą okularu Flatfield 8 mm ED
Powiększenie wynosiło 168,75x. Pojechałem wzdłuż środka Terminatora. Obserwowałem krater w kraterze Cassini. Obraz był czysty w kolorze. Porównałem niebo z okiem i zobaczyłem, że księżyc jest w lekkiej mgle. W Mare Serenitatis - jak już opisano powyżej - wystawał mały krater i obserwowałem grę światła i cienia pasm górskich graniczących z Mare. Obraz był przyjemnie jasny lub nie oślepiał - przynajmniej nie o zmierzchu.

Obserwacja za pomocą okularu 25 mm Bresser ED:
Księżyc był teraz mniejszy, ale całkowicie. Im jaśniejsze zdjęcie, tym kontrast był silniejszy niż w okularze 8 mm. Kiedy poruszałem głową, obserwując środkowy koniec, minimalnie widoczny był niewielki żółty szew. Ale musiałem go uważnie obserwować. Patrząc na powierzchnię, która w ogóle nie miała znaczenia. Kratery były wspaniałe i szczegółowe, piękne i spokojne zdjęcie, które zobaczyłem (było to z pewnością synonimem śledzenia i okularu). Widzenie było złe (było chwiejne). Nadal można zobaczyć szczegółowy obraz. Piękny krater (imię?) Można było zobaczyć w Mare Tranqillitatis, kratery Eudoxus i Arystoteles wyglądały bardzo ładnie. Kiedy poruszałem głową, na szczycie księżyca pojawiła się niebieska przestrzeń. Użyj fringekiller? Może, ale nie teraz. Wizualnie jestem już zadowolony z refraktora w obserwacji księżycowej. O gołym okiem zobaczyłem, że księżyc jest w lekkiej mgle. Mogę sobie wyobrazić, że jesienią i zimą księżyc jest reprezentowany przez wyższą pozycję na niebie o wiele lepiej niż teraz. Refraktor może przynajmniej konkurować z 6 "newtonem, więc dla kogoś takiego jak ja, który uwielbia teleskopy soczewkowe, ten refraktor byłby lepszy niż moje teleskopy 6" i 8 ".

Obserwacja za pomocą okularu SWA 38 mm
Wyraźnie widać było żółtą i niebieską salę - podczas gdy przypadkowo tylko samolot pasażerski przeleciał obok księżyca, co oczywiście nie ma z tym nic wspólnego :). Dlaczego tak jest? Czy to jakość okularów? Podejrzewam, że jest to głównie ze względu na okular i w mniejszym stopniu na refraktor, ale być może jest to po prostu życzeniowe myślenie o miłośniku refraktorów ...

Kolejna obserwacja za pomocą okularu ED o średnicy 25 mm
Kolor frędzli zniknął. Oczywiście jakość okularów wyraźnie decyduje o tym, jak kolorowe zdjęcie ma kolor! Natura decyduje dziś wieczorem, co można zobaczyć, kiedy. Powoli świerk wszedł do ogrodzenia księżyca. W końcu po pracy pojawiła się gałąź! Księżyc zniknął za świerkiem.

postawa
Statyw z kolumną i EQ5 ze śledzeniem zapewnia relaksującą postawę. Zmiana położenia na okularze przez śledzenie wydaje się - z mojego doświadczenia - mniej zauważalna niż śledzony Newton. Jest również możliwe, aby ten refraktor obracał ogniskiem, Newton musiałbym obrócić cały teleskop. Ogólnie rzecz biorąc, jest to wygodny sposób na obserwowanie księżyca.

transport
Transport jest kłopotliwy, ponieważ rura nie jest już chowa- na przez długość w każdym pojeździe bez złożenia przednich siedzeń. Jako urządzenie podróżne Fraunhofer niestety nie jest odpowiedni.

2. Opis pierścieni dyfrakcyjnych gwiazd Wega i Deneb

Po krótkiej przerwie, aby dać oczom możliwość dostosowania się do nadchodzącej obserwacji gwiazdy z powodu jasnego księżyca, test gwiazdy kontynuowany. Przed testem gwiazda, teraz chciałem dostosować GoTo z 3-Star Alignement. Trzecia gwiazda (Atair) była jednak za drzewem i patrzyła tam ukradkiem. Jakimś sposobem złapałem go za pomocą teleskopu, teraz było trochę lepiej niż wcześniej (zwykle jestem wcześniej na północy, ale ze względu na ograniczenia czasowe, które początkowo zrezygnowałem, a teraz po prostu byłem zbyt wygodny, aby go dogonić). Zbliżając się do teleskopu Wega, który znajdował się w zenicie, doznałem niewielkiego "wypadku przy pracy" :), ponieważ spojrzałem na męską pokrzywę, która wyrosła w pobliżu miejsca obserwacji. No cóż, można dodać jeszcze jedno znaczenie słowa "pasja" w astronomii amatorskiej tutaj ... :).

Obserwacja na okularze ED 25mm:
Zajęło trochę czasu, aby wyśrodkować Wega (zawsze jest to niewłaściwy przycisk kierunkowy na skrzynce kontrolnej, którą bierzesz ...). W sąsiedztwie Wega widać było piękne gwiazdy (Nawiasem mówiąc, obserwuję w warunkach miejskich z niebem zawsze rozjaśnionym w nocy). Wega sama świeciła bardzo jasno, widzenie było raczej złe i można było zobaczyć grę kolorów zielonego, purpurowego i żółtego, jeśli lekko zachwiałaś głową podczas oglądania.

Obserwacja na okularze ED 8 mm
Nie było możliwe wyraźne przedstawienie gwiazdy jako kropki. Występowały kolorowe frędzle, a także pierścienie dyfrakcyjne. Nie mogłem nawet ponownie ustawić pierścieni dyfrakcyjnych.

Intrafocally ...
... wykazywał okrągłe biało-zielonkawe pierścienie dyfrakcyjne, równomiernie rozmieszczone i dobrze oddzielone od siebie. Biało-zielonkawy pierścień zewnętrzny był nieco grubszy i dlatego jaśniejszy, z ciemnofioletowym obszyciem widocznym na zewnątrz, wyglądającym podobnie do korony, choć raczej płaski.

Extrafocally ...
Po odchyleniu pierścienie dyfrakcyjne nie były tak wyraźne, jak intrafokel. Na pierścieniu dyfrakcyjnym znajdowało się więcej pierścieni (zauważyłem to w przypadku Deneb), które leżały nad pierścieniami dyfrakcyjnymi. Nie mogę przypisać tego, co to oznacza. W kierunku centrum można było oddzielić około czterech zielono-białych pierścieni. Potem pierścienie zamazały się, jakby zostały oszukane, obraz był nieco mdły w środku i miał kolor purpurowy, podczas gdy zewnętrzne pierścienie dyfrakcyjne wydawały się biało-zielonkawe. Ostatni pierścień na zewnątrz (w pobliżu Deneb) był wyraźnie odróżniony od innych pierścieni ciemnym cieniem, przypominającym podział Cassiniego w pierścieniu Saturna.

wniosek

Urządzenie z pewnością nie jest czystego koloru, ale obraz wygląda dobrze poprawiony kolor. Oglądanie księżyca, planet i słońca jest zabawne. I z wygodną postawą. Jestem bardzo zadowolony, nawet gdy czasami myślę, że rozpoznaję francuską flagę pod gwiazdą.I jeszcze odpowiedź jednoego z forumowiczów

Witaj Jürgen,
Dziękuję za szczegółowy i interesujący raport.
Brzmi nieźle i miło jest usłyszeć, że obserwowanie księżyca było przyjemnością.
Czy pierścienie były koncentryczne podczas testu gwiazdy? Następnie centrowanie pasuje. Pierścień dyfrakcyjny zawsze można zobaczyć wokół gwiazdy przy dużym powiększeniu, nawet jeśli uderzysz w ostrość. W zależności od widzenia i jakości optyki widać ostrość kilku pierścieni dyfrakcyjnych. Najlepiej, jeśli zobaczysz słaby pierwszy pierścień dyfrakcyjny. Dwuczęściowe obramowanie księżyca i głębokiej gwiazdy jest zwykle spowodowane dyspersją atmosferyczną. Dotyczy to również APO i Newtona.
Dopóki księżyc jest nadal stosunkowo słaby, można również spojrzeć na klasykę M57, M27 i M13.
Servus,

_________________
refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Daiichi Kogaku 40mm , BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO. Kamerka Neximage5.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 8:19 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Paź 20, 2006 6:45 pm
Posty: 2448
Miejscowość: Andrychów
Cieżko coś wywnioskować z tego opisu.Nie wiadomo jakie użytkownik miał wymagania względem tego refraktora oraz doświadczenie w obserwacjach tego typu teleskopami.
Ogólnie wynika z opisu że jednak abberacja jest widoczna,ale nie ma porównań w innymi teleskopami tego typu.Szkoda że dystrybutorzy tego refraktora nie robią rzetelnych testów dla klientów wtedy można by podjąć decyzje co do jego zakupu

_________________
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' modyfikowany, Intes MN 5", Orion SkyScanner 4",TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30,Canon 350 D i trochę dobrych szkiełek


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 8:28 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 20, 2015 12:19 pm
Posty: 1642
Aberracja mogła wynikac z dyspersji atmosferycznej - jak jeden z ichnich forumowiczów zasugerował. Albo po prostu trafił mu sie felerny egzemplarz, bo nie powinno tak być.
Ja bym sie nastawiał na widok jak z dobrze nastawionego, skolimowanego, wyjustowanego i wyczernionego SkyLuxa, czyli z bardzo znikomą aberracja chromatyczną, oczywiscie ze znacznie lepszą rozdzieolczościa i wiekszym osiagalnym powiększeniem. To standard w środkowym zakresie Sidgwick.
Do refraktora dodałbym zwykłe (ale dobrej jakosci) Plossle - bo wydaje mi się, że w tym standardzie one pracują najlepiej.

Pisze,że tuba nie jest mobilna... ja bym tak rygorystycznie nie podchodził ;). Ma rączke, mozna ją trzymac w pionie wynosząc przez drzwi, do duzego samochodu wejdzie w poprzek, a jak nie to wzdłuz pośrodku jak narty. Z moją tubą nie mam najmniejszego problemu w mobilności, gorzej z montażem - bo ciężki. Cos tam jeszcze własnie pisał ów niemiecki forumowicz o montażu, ze chyba zbyt wiotki... to tez kwestia obchodzenia sie z nim. Tak długa tuba wymaga delikatności, najmniejsze trącenie wywołuje spore wstrząsy na takiej długosci.

Potwierdza natomiast wygode w znajdowaniu ostrości, co ja niezwykle chwalę w moim Vixenie (ja do tego dodałbym jeszcze stabilnośc dobrej ostrosci). Pisze, ze mikrofocuser w zasadzie nie jest potrzeny przy takiej długosc - fakt... Szkoda, ze nie pisze nic o wyciagu, czy jest wystarczająco sztywny.

_________________
refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Daiichi Kogaku 40mm , BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO. Kamerka Neximage5.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 9:04 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Sty 21, 2009 8:57 pm
Posty: 4971
Miejscowość: Oświęcim
Wyciąg to HEX , czyli stosowany obecnie w nowszych Bresserach np. petzvalach, a tego jest trochę w rękach naszych użytkowników, więc nie trudno tu o rzetelne opinie.

Do wyciągu HEX dostępny jest mikrofokuser 1/10 , Tyle kasy za taką szajbkę 400 zł :shock:

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... krofokuser

_________________
TAL 100R ; Celestron Omni 150 XLT;
Nikon 10x50 EX ; Celestron 25x100 ; ZOMZ BPC5 8x30;
Nasadka bino Zeiss


Ostatnio edytowany przez endriu624, Pon Lis 20, 2017 9:15 pm, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 9:15 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Paź 20, 2006 6:45 pm
Posty: 2448
Miejscowość: Andrychów
Akurat oprzyrządowanie do dla mnie sprawa drugorzędna,wyciąg zawsze można wymienić.Bardziej interesuje mnie jakość obiektywu oraz obrazy jakie daje.

_________________
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' modyfikowany, Intes MN 5", Orion SkyScanner 4",TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30,Canon 350 D i trochę dobrych szkiełek


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 9:17 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Sty 21, 2009 8:57 pm
Posty: 4971
Miejscowość: Oświęcim
bolid25 napisał(a):
Akurat oprzyrządowanie do dla mnie sprawa drugorzędna,wyciąg zawsze można wymienić.Bardziej interesuje mnie jakość obiektywu oraz obrazy jakie daje.

Ale ponoć to solidny wyciąg 2,5 cala

_________________
TAL 100R ; Celestron Omni 150 XLT;
Nikon 10x50 EX ; Celestron 25x100 ; ZOMZ BPC5 8x30;
Nasadka bino Zeiss


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 9:53 pm 
Offline

Rejestracja: Nie Sie 06, 2006 11:03 am
Posty: 6257
Miejscowość: Kraków
Wyciąg jest dobry jak za Refraktor w tej cenie zakupu , ale to nie Baader Steel Track. :wink:

_________________
MAK INTES MK-RUTTEN DE-LUX 203/2030mm F-10 na HEQ5 Syn Scan , MAK CELESTRON MK-GREGORY 127/1500mm na EQ3-2 , Lorneta Fujinon Japan 10X70 FMT-SX i Masa Szkliwa.

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 9:56 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Paź 20, 2006 6:45 pm
Posty: 2448
Miejscowość: Andrychów
Andrzej zgadzam się, to napewno porządny wyciąg i chwała producentowi za to że montuje go w swoich wyrobach,ale cóż znaczy wypasiony technicznie i mechanicznie refraktor bez dobrej optyki.Ogólnie nie sądze aby bresser wypuścił serie nowych refraktorów z kiepską optyką a szczególnie właśnie tych ciemnych f/13

_________________
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' modyfikowany, Intes MN 5", Orion SkyScanner 4",TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30,Canon 350 D i trochę dobrych szkiełek


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 10:00 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Sty 21, 2009 8:57 pm
Posty: 4971
Miejscowość: Oświęcim
Coś po hiszpańsku, są nawet fotki Jupka i Saturna BM 102/1350

link z Google już przetłumaczony.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 9leR_I3dAj

_________________
TAL 100R ; Celestron Omni 150 XLT;
Nikon 10x50 EX ; Celestron 25x100 ; ZOMZ BPC5 8x30;
Nasadka bino Zeiss


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 10:13 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Paź 20, 2006 6:45 pm
Posty: 2448
Miejscowość: Andrychów
Andrzej ten opis już jest znacznie lepszy,wynika z niego iż refraktor ma znikomy chromatyzm i trzeba go dobrze szukać by go dostrzec.To dla mnie wystarczająca wskazówka aby uznać że teleskop w tej klasie cenowej będzie dobrym zakupem

_________________
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' modyfikowany, Intes MN 5", Orion SkyScanner 4",TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30,Canon 350 D i trochę dobrych szkiełek


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 10:13 pm 
Offline

Rejestracja: Nie Sie 06, 2006 11:03 am
Posty: 6257
Miejscowość: Kraków
Witam.

Ostatni wpis:

Bresser 102/1350 ma niewielki chromatizm, trzeba go szukać, aby go znaleźć,
w optycznym wyrafinowaniu zauważam, że brakuje w nim małego punktu, ale i tak są one moim hobby,
membrana SW Evoestar 150/1200 o średnicy 100 mm oferuje bardziej kontrastowe i zdefiniowane obrazy planet,
Może to ze względu na powłoki optyczne, ale moim zdaniem działa lepiej.

Jak widać z opisu większy Refraktor SW 150/1200 mm przysłonięty do 100 mm jest lepszy przy F12 a powinno być inaczej , gdyż F:13,5 to zdecydowanie mniej.
Za dobrze o tym obiektywie to nie świadczy , choć jest to znany sposób na poprawę obrazu w większych sprzętach kiedy mamy kiepski seeng.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

_________________
MAK INTES MK-RUTTEN DE-LUX 203/2030mm F-10 na HEQ5 Syn Scan , MAK CELESTRON MK-GREGORY 127/1500mm na EQ3-2 , Lorneta Fujinon Japan 10X70 FMT-SX i Masa Szkliwa.

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.


Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P Pon Lis 20, 2017 10:28 pm, edytowano w sumie 2 razy

Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 10:16 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Sty 21, 2009 8:57 pm
Posty: 4971
Miejscowość: Oświęcim
bolid25 napisał(a):
Andrzej ten opis już jest znacznie lepszy,wynika z niego iż refraktor ma znikomy chromatyzm i trzeba go dobrze szukać by go dostrzec.To dla mnie wystarczająca wskazówka aby uznać że teleskop w tej klasie cenowej będzie dobrym zakupem

Zgadza się , ale czy tą samą jakość optyki dostaniemy w Polskich sklepach, bo to w końcu refraktor kupiony w Hiszpanii.

_________________
TAL 100R ; Celestron Omni 150 XLT;
Nikon 10x50 EX ; Celestron 25x100 ; ZOMZ BPC5 8x30;
Nasadka bino Zeiss


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 9:13 am 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 20, 2015 12:19 pm
Posty: 1642
endriu624 napisał(a):
Coś po hiszpańsku, są nawet fotki Jupka i Saturna BM 102/1350

link z Google już przetłumaczony.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 9leR_I3dAj


Piszą, ze jest lepszy od Maka 127/1500 a achromata 90/900 maskruje do zera - myśle, ze w takiej cenie to nie ma co sie zastanawiać nad zakupem, jeśli ktoś chce tani i dobry refraktor (nawet jesli optyka ma trochę jeszcze do życzenia).
TS 102/1100 jest 2x droższy. EDek 100/900 jest 3x droższy. A Bresser 102/1350 we wszystkich aberracjach poza AC powinien byc lepszy od EDka, poza tym większa długość to mozliwość stosowania dłuzszych okularów z małą ilościa szkła i lepszy komfort przy ustawianiu ostrości.

_________________
refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Daiichi Kogaku 40mm , BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO. Kamerka Neximage5.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 9:30 am 
Offline

Rejestracja: Nie Sie 06, 2006 11:03 am
Posty: 6257
Miejscowość: Kraków
Cenowo to na pewno jest atrakcyjny , jeżeli będzie dobry w wizualu jak piszą to faktycznie tani i przyzwoity sprzęt dla większości polskich miłośników nieba.Gdzieś się doczytałem że Edek 100 mm wypada mniej więcej jak Refraktor AC 100 mm F30 , ale już nie pamiętam gdzie to czytałem. :wink:

_________________
MAK INTES MK-RUTTEN DE-LUX 203/2030mm F-10 na HEQ5 Syn Scan , MAK CELESTRON MK-GREGORY 127/1500mm na EQ3-2 , Lorneta Fujinon Japan 10X70 FMT-SX i Masa Szkliwa.

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 2:08 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 20, 2015 12:19 pm
Posty: 1642
Krzysztof_P napisał(a):
Cenowo to na pewno jest atrakcyjny , jeżeli będzie dobry w wizualu jak piszą to faktycznie tani i przyzwoity sprzęt dla większości polskich miłośników nieba.Gdzieś się doczytałem że Edek 100 mm wypada mniej więcej jak Refraktor AC 100 mm F30 , ale już nie pamiętam gdzie to czytałem. :wink:


Ja czytałem, ze 100mm APO F/6 to 100mm achro f/20 - takie były odczucia znanego obserwatora Gordona (tego co to ma 200 teleskopów i 300 okularów - nie żartuję :) , chcoiaż nasz wiarus Krzysztof_P pewnie tez niedługo do tego dobije ;) ) http://www.brayebrookobservatory.org/Br ... atios.html

Matematycznie to mozna porównac oddalenie punktów ogniskowania na osi optycznej teleskopu najdalszej widzialnej barwy w stosunku do zielonej. Tylko nie wiem co dalej jesli jest rózna światłosiła. Myslałem, ze to jest zależność wprostproporcjonalna czyli przesunięcie ogniska w f7,5 mnozymy razy 2 , aby uzyskać porównanie ze swiatłosiłą f15 , ale nie jestem pewien, musiałbym poczytać i przemyśleć ;) Z tropu zwiodła mnie ta tabelka, gdzie oddziaływanie "defocus" jest w kwadracie (a de facto aberracja chromatyczna to rozogniskowane barwy), z drugiej strony to oddziaływanie aberracji chromatycznej liczy sie tak: 1/F^0,5
Załącznik:
file.jpg
file.jpg (14.84 KiB) Obejrzany 3394 razy

_________________
refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Daiichi Kogaku 40mm , BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO. Kamerka Neximage5.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 3:44 pm 
Offline

Rejestracja: Nie Sie 06, 2006 11:03 am
Posty: 6257
Miejscowość: Kraków
Cześć.

F6 w APO to i tak wysoko i chromatyzm raczej nie jest do końca dobrze korygowany , dlatego jak się nie mylę to np. na stronie CFF jest opis iż przy około F6,5 jest już pod tym względem znacznie lepiej , oczywiście wszystko zależy od projektu obiektywu do danego gatunku użytych szkieł , ich wsp.z. , itp. :wink:

_________________
MAK INTES MK-RUTTEN DE-LUX 203/2030mm F-10 na HEQ5 Syn Scan , MAK CELESTRON MK-GREGORY 127/1500mm na EQ3-2 , Lorneta Fujinon Japan 10X70 FMT-SX i Masa Szkliwa.

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Czw Lut 15, 2018 9:51 am 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 20, 2015 12:19 pm
Posty: 1642
Natrafiłem dzisiaj na kolejną opinię o refraktorze Bressera 102/1350, niestety mało pochlebną...
http://www.amateurastronomie.com/klassi ... mmeier.pdf

Okazuje się, że to masówka, gdzie jakość nie jest priorytetem i zapewne dużo zależy od konkretnego egzemplarza. Testowano obok siebie z refraktorem Towa 80/1200... no cóż... 80/1200 na Księżycu rozgniótł go i rozdeptał. Autor pisze, ze w dniu testu, dla Bressera maksymalne powiekszenie wyniosło 135x i potem juz robiło sie mdło w obrazie oraz samopoczuciu testującego :mrgreen:, natomiast w tym samym dniu Towa przy 170x pokazywała wciąż ostre obrazy po samą krawędź pola (ja w swoim Vixenie 80/1200 stosuję często 200x z podobnym skutkiem - obraz wciąż ostry aż do bólu ;) ).

Jak widać jakość ma ogromne znaczenie i w wielu wypadkach większa średnica nie ma szans tego zrekompensować. Podejrzewam, ze np. taki achro TS 102/1100 też mógłby spokojnie wygrać z Bresserm, chociaż - tak jak pisałem - możliwe, że znalazłby sie (przez przypadek ;) ) dobrze skorygowany 102/1350 i wówczas TS nie miałby żadnych szans.

Ciekaw jestem podobnego porównania z Bresserem 90/1200. Cena 90/1200 jest znacznie niższa niz 102/1350, ale wyciąg gorszy i konstrukcja podobna do budżetowych refraktorów 90/900 czy 90/1000...; czyli z nimi pewnie by wygrał...

PS
Jeszcze chciałbym dodać, ze budżetowy Bresser, to nie zawsze badziew (pomimo, że w tych teleskopach "plastik is fantastik"), bo miałem kiedyś achromacika 70/900, który spokojnie wyciągał 180x na Księżycu, obraz był ostry i ładny, a plastikowy wyciąg spisywał się doskonale.
Może gdyby odpowiednio nastawić soczewki w Bresserze 102/1350, to można by było dużo uzyskać, bo podejrzewam, ze to ich montaż w celi, na chybił trafił, jest największym problemem w tym refraktorze.

_________________
refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Daiichi Kogaku 40mm , BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO. Kamerka Neximage5.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Sob Mar 10, 2018 7:32 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Sie 06, 2005 2:50 pm
Posty: 319
Miejscowość: Kraków
Tak sie zastanawiam kto miałby być odbiorcą teleskopu o tak dziwnych parametrach. To co mi przychodzi na myśl:
- osoba szukająca fajnego gadżetu do wypasionego salonu, który by zwracał uwagę każdego zaproszonego gościa,
- majętny posiadacz topowego APO, któremu przypomniały się dawne czasy i zapragnął znów posiadać achro-retro teleskop,
- osoby uczulone na "fluoryt", choć ponoć są już na to dobre środki: https://www.youtube.com/watch?v=pP-ZIbQ49o0
- JSC.

A tak poważnie, przy 90/900 z giełdy za 300 zł, Mak'u 127 z giełdy za 700 zł, czy nowym i referencyjnym w tym zakresie 100 ED za 2700 zł, to ten Bresser AC 102/1350, nie ma prawa się sprzedawać za 1100 zł szczególnie, że na wstępie wymaga o klasę (EQ3-2 -> EQ5) stabilniejszego montażu niż poprzednio wymienione konstrukcje.

_________________
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Sob Mar 10, 2018 7:50 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 20, 2015 12:19 pm
Posty: 1642
Nie ma co ironizowac tylko sobie popatrzeć przez taki teleskop w niebo :) Jakoś w innych krajach - tych znacznie bardziej rozwinietych i majętnych od nas (a także znacznie bardziej doświadczonych w sprzęcie astronomicznym) - potrafią docenic długie achromaty, wystarczy poczytać tamtejsze fora internetowe.

A co do ceny - nie porównuj używanych do nowych... Zamiast używanego 90/900 za trzy stówy, wolałbym używanego 90/1200 za 350 zł .
To samo ze 102/1350 - różnica w cenie achromata 102/1350 w stosunku do 100ED jest po prostu niewspółmiernie duża. A te dodatkowe 45 cm rurki nie robi w mobilności - jak dla mnie - różnicy. Problemem jest tylko jakość wykonania - jak wynika z zalinkowanych recenzji.

_________________
refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Daiichi Kogaku 40mm , BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO. Kamerka Neximage5.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Nie Lis 18, 2018 11:12 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią Mar 20, 2015 12:19 pm
Posty: 1642
Okazało się, że Bressera 102/1350 można dostroić, tak jak kiedyś stroiło się SkuLuxa :mrgreen: (Szczęśliwcy pewnie mogą trafić od razu na porządnie złożony teleskop - no cóz - budżetowe teleskopy tak mają i należy się z tym pogodzić, cena jest za to kilkakrotnie niższa ;)).

Po dostrojeniu (ponoć m.in. soczewka była fabrycznie źle założona :!: :shock: ) wyszedł całkiem dobry refraktor. Tłumaczenie linków pozostawiam zainteresowanym ;)

http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPIC_ID=230397

https://www.cloudynights.com/topic/6151 ... l1350-ota/

_________________
refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Daiichi Kogaku 40mm , BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO. Kamerka Neximage5.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Czw Kwi 04, 2019 7:39 pm 
Offline

Rejestracja: Pon Mar 03, 2008 8:49 pm
Posty: 1835
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]
I temat powstrzymał mnie od kupienia tego refraktora bez sprawdzenia w terenie w słoneczny dzień.Chyba dobry pomysł.?

_________________
Intes Micro Alter MN-76- 180/1080 .Tał 120 ,Słoneczny z połączenia Messiera 152 z Coronado SM 70,Powermate x2,5 ,TV Plossl 8mm - 10,5 mm -13mm.Meade 9,7mm 4000, Ethosy 4,7mm - 13mmm, U Konig- 32mm,


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Test refraktora Bresser 102/1350
PostWysłany: Czw Kwi 04, 2019 8:29 pm 
Offline

Rejestracja: Nie Sie 06, 2006 11:03 am
Posty: 6257
Miejscowość: Kraków
Jestem bardzo zadowolony, nawet gdy czasami myślę, że rozpoznaję francuską flagę pod gwiazdą. :D

Krzychu lepiej zapoluj na takiego VIXENA jak ma JSC jak tak bardzo zależy ci na dobrym długim Achro. :wink:

_________________
MAK INTES MK-RUTTEN DE-LUX 203/2030mm F-10 na HEQ5 Syn Scan , MAK CELESTRON MK-GREGORY 127/1500mm na EQ3-2 , Lorneta Fujinon Japan 10X70 FMT-SX i Masa Szkliwa.

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.


Góra
 Profil E-mail  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ] 


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 25 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group