Zakup teleskopu dla 6latka

PostLuc4s | 26 Lis 2017, 23:22

Witam,
mam prośbę jako że nie znam się kompletnie na takim sprzęcie chciałbym się dowiedzieć jaki zakupić teleskop dla dziecka. Chłopak ma straszna w wbite w kosmos planety itd, chciałby pod choinke teleskop i nie mogę odciągnąć go od tego pomysł wiec niech tak będzie. Przeszukałem troche forum wątki są stare linki nie działają.
Fundusz 200-300zł (wiem nie wielki ale nie stać mnie na więcej teraz).
W internecie sporo tego ale nie wiem co warte jest jakiejkolwiek uwagi.
Da rade cos za to zakupić?

Dziękuje i pozdrawiam
 
Posty: 2
Rejestracja: 26 Lis 2017, 23:14

 

PostSebastian Ś. | 10 Gru 2017, 18:46

W tej cenie niestety ciężko dostać coś co nie jest "zabawkowym teleskopem". Polecałbym bardziej budżetową lornetkę 10x50 http://www.astrokrak.pl/lornetki-delta- ... 10x50.html lub nawet coś mniejszego (łatwiej utrzymać w rękach) jak 8x40 http://www.astrokrak.pl/lornetki-delta- ... -8x40.html. Zobaczysz czy astrobakcyl załapie i nazbierasz na jakiś teleskop, a chłopak w międzyczasie podrośnie. Lornetka jest lekka i prosta w obsłudze.

Teleskop w tej cenie, który wg mnie byłby najlepszy to refraktor 70/700 http://www.astrokrak.pl/lunety-astronom ... 07az2.html. Niestety rozmiary są dość duże, tuba ma 70 cm. Plus jest taki, że powiększenia dużo większe niż w lornetce. Przy Księżycu, jeżeli widzi się go pierwszy raz, efekt wow murowany :)

Pamiętaj żeby zawsze nadzorować obserwacje. Szczególnie, nigdy nie kierować ani lornetki ani teleskopu w stronę Słońca!
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostGumiś | 10 Gru 2017, 19:50

Też stoję przed podobnym dylematem z tym że mój zapaleniec ma 8 lat i teleskop już mamy, bardzo lubi obserwować, czytać i oglądać wszystko co związane z kosmosem, z tego co zauważyłem mimo wszystko jak dzieciak ma coś "swojego" to go bardziej cieszy i ja pod choinkę pomyślałem od razu o lornetce 10x50 (myślę że jak autor tematu się nie interesuje obserwacjami to dziecko raczej się zrazi teleskopem bez pomocy ).

Moje pytanie ta czy ta: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_66&products_id=233&lunety=Lornetka%20Spinor%20Optics%2010x50%20BaK4
http://www.astrokrak.pl/lornetki-delta-optical/3250-lornetka-delta-optical-discovery-10x50.html
Gumiś
 

Postsnakersen | 10 Gru 2017, 20:08

Kup młodemu refraktor 70/700 i się nie zastanawiaj. Jeśli go kręci temat planet i kosmosu, to jedynie taki sprzęt-zabawka będzie fajny dla sześciolatka. Masz statyw do tego teleskopu w zestawie, czyli komfort obserwacji wzrasta diametralnie i sobie chłopak zobaczy pasy na Jowiszu, Pierścienie Saturna czy Księżyc.
Wiem sam po sobie, kiedyś też miałem taki sprzęt mając siedem lat, i od niego rozpoczęła się we mnie pasja do astronomii. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 209
Rejestracja: 22 Cze 2009, 13:41
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 10 Gru 2017, 21:46

snakersen napisał(a):Kup młodemu refraktor 70/700 i się nie zastanawiaj. Jeśli go kręci temat planet i kosmosu, to jedynie taki sprzęt-zabawka będzie fajny dla sześciolatka.


To fakt, teleskop pod tym względem (który jest chyba najważniejszy) będzie lepszy. Lornetka może być trochę "za trudna" w kwestii efektów obserwacyjnych.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostLuc4s | 10 Gru 2017, 22:54

Dziaki za odpowiedzi.
Wiem że za te pieniądze to nie wiele można otrzymać ale chłopak ma nakręcone na tym punkcie niedługo tu gdzie mieszkam w Lidlu ma byc ten 70-700 może to bym kupił. Rozumiem że lornetka może lepsza ale to nie to samo.
 
Posty: 2
Rejestracja: 26 Lis 2017, 23:14

 

PostSebastian Ś. | 10 Gru 2017, 23:21

Wolałbym jednak kupić w sklepie astro. Większa pewność co do gwarancji/wsparcia.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postzloty_2000 | 11 Gru 2017, 14:36

Luc4s napisał(a):Dziaki za odpowiedzi.
Wiem że za te pieniądze to nie wiele można otrzymać ale chłopak ma nakręcone na tym punkcie niedługo tu gdzie mieszkam w Lidlu ma byc ten 70-700 może to bym kupił. Rozumiem że lornetka może lepsza ale to nie to samo.


Wszyscy rzucili się do "podpowiadajek" co i jak. A czy Ty sam sobie zadałeś pytanie, jak Twój Syn będzie oglądał?

Czy przemyślałeś na początek to, kiedy 6-latek będzie patrzył w gwiazdy czy Księżyc? Z całym szacunkiem ale raczej nie będzie on siedział do godziny 22-23 by zacząć obserwacje. I od razu zaznaczę, że kontrargument, iż zimą jest łatwiej upada, bo raczej mało który dzieciak będzie stał o 20 czy 21 na mrozie by coś oglądać (znam z doświadczenia).

Druga sprawa - kto będzie mu ustawiał teleskop? Zdajesz sobie sprawę, że to głównie Ty będziesz inicjatorem obserwacji? Chłopak sam, może trafi w Księżyc ale wyłuskanie Jowisza czy Saturna raczej będzie dla niego niewykonalne. Tak więc musisz założyć, że to nie on ale Wy razem będziecie prowadzić obserwacje. Pominąłem tu już problem samego ustawienia teleskopu, który jaki by nie był na sześcioletniego brzdąca jest za ciężki i za trudny do ustawienia.

I na koniec, czy jesteś pewien, że po takich "schodach" nie zmieni mu się wizja i chęć patrzenia w niebo?

A piszę to mając co nie co doświadczenia z synem w podobnym wieku. Też jest strasznie nakręcony na kosmos, teleskop itp. Jednak widzę, że nawet postawienie dla niego teleskopu by sobie popatrzył kończy się dwoma zerknięciami i tekstem: "Już widziałem". Dużo bardziej woli patrzeć na ekran laptopa jak ustawiam do zdjęć ostrość czy kadr, choć to również mija po paru chwilach.

Jeśli już Twój Syn tak ma nakręcone pod względem obserwacji, to jak sugerowali przedmówcy - kup lornetkę i to nie do 10x50 ale coś lżejszego (jak wspominali coś o powiększeniu 7x góra 8x tak by była jak najlżejsza) i poręczniejszego by dzieciak mógł to utrzymać bez pomocy choć przez kilka chwil, bo jak mu się ręce zmęczą i obraz zacznie drżeć, to też się znudzi.

Moim zdaniem, jeśli teraz pójdziesz w teleskop (jakikolwiek by nie był) to dość szybko stanie się on kolejnym meblem w domu i raczej zniechęci dziecko do obserwacji niż rozpali w nim astro zainteresowania.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostJSC | 11 Gru 2017, 15:29

Potwierdzam, ze 6 latek nie da rady sam obsłużyć teloeskopu, nawet w Księżyc nie wyceluje. Natomiast tata jak najbardziej może pokazywać małemu w co wycelował :) (no może jednak nie wszystko ;) )
Z doświadczenia wiem, ze Księzyc robi największe wrażenie na takich dzieciach, planety juz mocno mniej, bo są za małe (a o gwiazdach to juz nie ma o czym mówic - to tylko małe kropki). A jeśli mowa o Ksiezycu, to spokojnie mozna go podglądać nawet w dzień :)
Polecałbym jednak efraktor 70/700 zamiast lornetki, bo w lornetce nie uzyska odpowiedniego powiększenia dla uzyskania efektu "wow!"
Teleskop da powiekszenie 100x, lornetka 10x (uprzedzając fakty - najlepiej ogladać Księzyc jak nie jest w pełni, bo wówczas cienie pieknie wydobywają detale).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat