Dobson SW 14 albo 16 goto a może coś innego

PostKrzysztof_P | 12 Sty 2018, 17:12

Cześć Januszu. :D

Jasność może dadzą podobną , ale nie jakość , na samej mniejszej obstrukcji jest już ponad 12% mniej przysłonięcia LG niż w Newtonie , CO=tylko 20% a nie ponad 30% jak w Newtonie a prawie 40% jak w SCT , gdzie jest średnio 36-37%.
Obrazy jakie generują te dwie odmienne konstrukcje to Przepaść.
Wiem co i jak pokazuje MN Intesa 180/1080 mm F6 , naprawdę trzeba postawić obok siebie np. Syntę czy GSO 8" i takiego MN 180/1080 F6 a Gwarantuję Ewidentną różnicę w obrazie na korzyść MN na każdym obiekcie nieba , porównaj Refraktor APO 160 mm do GSO 8" a zobaczysz jak wyglądają Emki w APO a jak w GSO. :D
Kolory Gwiazd i detalu Planet to również Przepaść , obrazy Dyfrakcyjne i ciasne układy gwiazd Przepaść.
Nie chce mi się już pisać , to całkiem inna Klasa sprzętu i Newton o tej samej aperturze ma się nijak do MN.

CENA W APM DE SAMA MÓWI ZA SIEBIE. :D

Mialem juz ne komentowac ale mne prowokujete. :lol:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 12 Sty 2018, 18:08

Do obserwacji obiektów rozciągłych DS i słabych liczy się średnica, co mi po zabawce 150 czy 180 mm z super-hiper optyką 1/16L skoro nie uwidacznia mi ładnie wielu słabych obiektów które pięknie są widoczne w 40 cm Newtonie czy 35 centymetrowym SCT :arrow: :idea:
Druga podstawowa kwestia, zdolność rozdzielcza zależy od średnicy a nie typu teleskopu i przy dobrym seeingu zwykłym SCT 14" rozdzielę parki gwiazdek o którym w teleskopie 180mm możesz co najwyżej pomarzyć i zobaczę w ciemno ponad 3x tyle gwiazd w M13 bo mam 3,78x większą powierzchnię zbierającą lustra co daje przewagę około 1,5 wielkości gwiazdowej w zasięgu :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 12 Sty 2018, 18:31

Cześć Januszu. :D

Oczywiście że tak będzie , im większe lustro tym jaśniejsze emki i więcej gwiazdek w kulkach , to nie podlega dyskusji , jest tylko kwestia co kto jak lubi oglądać i w jakim wydaniu. MN 12"-16" zjadł by Newtona na śniadanie o tej samej aperturze 12"-16" jak i wszelakie SCT z 16" włącznie , jedynie Refraktor APO o podobnej Aperturze jest w stanie pobić tą konstrukcję i zapewne to by zrobił , ale też nie jakiś badziewny chińczyk tylko konkretny Refraktor na dobrym szkle i z wysokim Strehl Ratio za cenę około 4X-5X wyższą niż ten MN który już kosztuje Krocie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 12 Sty 2018, 18:34

Krzysiu :shock: zejdź na ziemię :wink: taki MN 16" to równowartość garsoniery a jak doliczyć do niego dobry montaż paralaktyczny to fiu fiu już cena mieszkania się robi powoli :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 12 Sty 2018, 18:39

Wiem Januszku i nawet mi taki nie chodzi po głowie , jak kiedyś uda mi się posiadać MN INTESA 10" to już będę w niebo wzięty. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 12 Sty 2018, 19:34

Mi się toto marzy:
http://www.excelsis.com/1.0/entry/intes ... 12-84.html
z bardzo prawdopodobnym pierwszym zdaniem pierwszej recenzji:
Probably finest 8" Lunar and Planetary Instrument on the market.

i to w dobie, gdy SCki czy okulary Celestrona były sygnowane made in Japan albo made in USA :cry:
Ech, te czasy, gdy MN 8" kosztował niecałe 4000 USD, teraz 6500 euro jako sensowne minimum...
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 12 Sty 2018, 19:39

Cześć Wiesiu.

Zatem powiem Ci że właśnie ten model MN 86 mam przyobiecany na wiosnę od kolegi z optyką 1/8L. Jeżeli uda mi się go kupić to może kiedyś się spotkamy na wspólnym oglądanku pod ciemnym niebem. Tak czy inaczej Zapraszam na Kudłacze w lecie , powinienem wtedy posiadać ten sprzęt o ile nic nie ulegnie jakiejś nieoczekiwanej zmianie.Mam zamiar go posadzić na montażu Dobsona z napędem do oglądania Planet i nie tylko.
Odnośnie ceny 6500 Euro to jest dobry samochód , ale i dobre Planety i Księżyc , co kto woli. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 12 Sty 2018, 20:00

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Wiesiu.

Zatem powiem Ci że właśnie ten model MN 86 mam przyobiecany na wiosnę od kolegi z optyką 1/8L. Jeżeli uda mi się go kupić to może kiedyś się spotkamy na wspólnym oglądanku pod ciemnym niebem. Tak czy inaczej Zapraszam na Kudłacze w lecie , powinienem wtedy posiadać ten sprzęt o ile nic nie ulegnie jakiejś nieoczekiwanej zmianie.Mam zamiar go posadzić na montażu Dobsona z napędem do oglądania Planet i nie tylko.
Odnośnie ceny 6500 Euro to jest dobry samochód , ale i dobre Planety i Księżyc , co kto woli. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:

Dziękuję, skorzystam :) Przynajmniej mam taką wielką nadzieję. 8" MN to potęga, a auta mam już trzy ;) :D
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKarol | 12 Sty 2018, 21:50

Wydaje mi się, że ciągle mylimy pojęcie jakości i zasięgu - stąd te nieporozumienia.
Ja nastawiam się na zasięg - MN 10" pokaże słabsze galaktyki niż Newton 16" (choć w cenie MN można mieć spokojnie 30") ?
O jakoś nie pytam bo o tym dużo już napisano.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postwiechu | 12 Sty 2018, 23:05

Karol napisał(a):Wydaje mi się, że ciągle mylimy pojęcie jakości i zasięgu - stąd te nieporozumienia.

No to po raz n-ty przywołam moje doświadczenia. Przez 3 noce w Walkowicach stały obok siebie Taurus 16" i SC 11" Celestrona, stara seria, made in USA. Były 4 osoby i mnóstwo czasu na dokładne porównanie mocy obu teleskopów. Oba teleskopy były dobrze skolimowane, było pół wiadra okularów, dzięki czemu można było jechać na z grubsza takich samych źrenicach, przejrzystość powietrza idealna, seeing b. dobry, zasięg w zenicie ca 7 mag, niebo jesienne (jakoś przełom września i października), noce bez Moona. Różnica apertur spora - 5 cali to naprawdę dużo. Newton był ś.p. Heńka Kowalewskiego, idealnie utrzymany, SCek - Ryszarda z Elbląga, który tu kiedyś pisał, pewno i teraz tu zagląda, teleskop świeżo kupiony z naprawdę fachowych rąk.

Taurus pobił bezapelacyjnie SCka na galaktykach i mgławicach, czyli obiektach rozciągłych, słabych i nie punktowych.
SC pobił Taurusa na rozdzielaniu podwójnych, rozbijaniu gromad kulistych, ładniej pokazywał kolory gwiazd, obrazy gromad kulistych fenomenalne jakościowo: przestrzenność, kolory itd.
Podobnie SC był lepszy przy słabych, niemal punktowo świecących mgławicach planetarnych.
Remis był przy obiektach rozciągłych, ale mocno świecących- bo relatywnie bliskich, jak centra M81 i M82, M57, M27.

Myślę, że tak naprawdę wszystko zależy od tego, co chcemy obserwować. Jak gromady czy planetarki - nie wybierajmy Newtonów. Jak galaktyki i mgławice - bierzmy Newtona.
Ale jest też druga strona medalu - to Newtony sensownych wielkości są w przeciętnym zasięgu cenowym. Dlatego większość kupi Newtona i będzie w nim lukać wszystko. Problem w tym, żeby nie udowadniać na siłę, bez sprawdzenia, że tenże Newton będzie najlepszy do wszystkiego, bo tak i już. Na początek - TAK, najlepszy. Ale później warto choć marzyć o odpowiednim sprzęcie do tych planet, gromad i planetarek. I na pewno warto marzyć o czymś sporo większym niż refraktorek 100 czy i 120, nawet jak ma przed cyferkami te "magiczne" ED czy APO ;)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKarol | 12 Sty 2018, 23:54

Wystarczyło napisać "Nie" 8)
Nie interesuje mnie (wyolbrzymiona) jakość. Dobrej jakości Newton mi wystarczy. Pisałem - stawiam na zasięg. Może to trochę wbrem modzie na forum ale ważne, że mi pasuje. Zresztą, nie wiem, może jestem trochę dziwny ale naprawdę nie widzę jak Wy to określacie "powalającej" różnicy między średnim np. okularem a takim z wysokiej półki.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostTomasz Obserwator | 13 Sty 2018, 11:03

W okularach i tym jak sie widzi dany obiekt jest róznica przykład:
- kiepskiej jakości okular - gwiazdy ciapy
- dobrej jakości okulary ładne punktowe gwiazdki
I tez jest jedna zsada którą ktos napisał kiedys ,, Nawet najlepszy jakosciowo teleskop z idealnie skorygowana optyką może dać koszmarne obrazy, gdy załozymy nieodpowiedni lub słabej jakości okular". I trzymałem sie tej wypowiedzi. Osoba która to napisała ma racje.
 
Posty: 154
Rejestracja: 25 Lut 2016, 19:15

 

PostJanusz_P. | 13 Sty 2018, 12:39

Jak wiesz różnej jasności teleskopy mają różne wymagania co do okularów, im jaśniejszy teleskop tym lepiej skorygowanego okularu wymaga i tak do SCT 14 F/11 czy w MCT F/15 idealnie pracują nawet wielkie, 3 soczewkowe okulary RKE czy Plossle o ogniskowych 40-50 mm a użycie takiego okularu w jasnym na F/4 Newtonie spowoduje katastrofę obrazową, :shock: będzie aberracja, sferyczna,, chromatyczna, koma i monstrualny wręcz astygmatyzm spowodowany błędami korekcji samego okularu, dlatego do jasnych Newtonów musimy dobierać okulary oi pełnej korekcji własnej astygmatyzmu jak:

Ethos

Nagler

Delos

Explore Scientific

LVW Vixena

A kilka tej klasy okularów powiedzmy 3-4 sztuki pokrywające użyteczny zakres powiększeń ze źrenicami wyjściowymi od 0,8 do 6mm zwykle podwaja zakres zakupu dużego Newtona ale jeśli ktoś nie planuje ich zakupu to niech sobie wybije z głowy dużego i jasnego Newtona bo nie będzie zadowolony z jego obrazu w połączeniu z tanimi okularami i celuje w spore SCT które zdzierży każde tanie szkło okularowe :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postdark | 13 Sty 2018, 13:24

SCT 14" plus montaż który go udźwignie to wydatek kilkunastu tysięcy za używkę. Okulary max 500zł
Dobry T13" to 3000zł plus 1800zł za trzy dobre używane ESy czy LVW.
Różnica w cenie jest ogromna a obrazy w obiektach DS takie same.
MN to doskonałe tekeskopy ale nie do DS gdzie potrzeba powierzchni zbierającej. Ładnie przedstawiają Księżyc czy planety ale DS to nie ta bajka.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostJanusz_P. | 13 Sty 2018, 14:13

Tak, używany SCT jest przy porównywalnej średnicy jakieś 3x droższy od używanego Newtona klasy Taurus ale jest krótki, poręczny i bardziej uniwersalny bo może pracować do planet, gwiazd podwójnych i Księżyca z F/11, z korektorem 0,63x do mgławic i galaktyk z wypadkowym F/6,93 oraz do astrofotografii szeroko polowej z F/1,9 z korektorem Hyperstar co czyni z niego w moim pojęciu sprzęt nader uniwersalny i nadający się do zabrania na wakacje czy też zlot pod ciemne niebo jak i do pracy stacjonarnej w przydomowym obserwatorium i traktuję go jako sprzęt docelowy z montażem, okularami, korektorami, grzałkami i autofocusem w budżecie do 20 tys zł :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwiechu | 13 Sty 2018, 14:34

dark napisał(a):Różnica w cenie jest ogromna a obrazy w obiektach DS takie same.

Do bólu będę korygować takie ogólniki, bo to przez nie powstają bezsensowne urban legendy. Dark, czytaj mój post powyżej. Już SC 11" pobił Newtona 16" na gromadach otwartych i kulistych, na gwiazdach podwójnych oraz części mgławic planetarnych. Zremisował na bardzo jasnych galaktykach i innej części mgławic planetarnych. I, proszę ciebie, to są obiekty DS. Dlatego sorry, ale cytowane twoje zdanie jest całkowicie nieprawdziwe.

Proszę nie obrażaj się, ale nie da się wszystkiego co zwie się DS pakować do jednego worka i na tej podstawie wywodzić tez o najlepszości Newtonów, tylko dlatego bo tanie! Przy SC 14 i N 14 takie same będą słabe galaktyki, mgławice, zwłaszcza obiekty rozciągłe o niskiej jasności powierzchniowej. Przy reszcie SC rozwali Newtona.
Pisze to gość, który kocha swoje Newtony :)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postdark | 13 Sty 2018, 16:00

Wiechu. Ostatnio testowałem obok siebie sct10 (osławiona stara wersja) i sw14. Może sct pokazał piękne gwiazdy ale nic wiele nie wniósł. Szczególnie właśnie w M1 czy w Kocim Oku. Oko widoczne z lekką otoczką podczas gdy w w sct10 poprostu centralna część i nic poza tym. Gromady kuliste nie zaprzeczam wyglądają lepiej ale ilość gwiazd w porównaniu do 14" była znikoma.
16" Heńka trafił kiedyś do Okroja to wiem co potrafił. Nie wciskaj nam kitu że sct 11" zdeklasował tego Taurusa bo w to nie uwierzę.
Trzy miechy temu miałem dwa teleskopy 13 i 14" i nawet jeden cal daje wielką różnicę.
To tak jak wierzyć w często powtarzany mit że pod jasnym niebem duży nie pokarze nic więcej niż mały. Kto prowadzi obserwacje a nie tylko bawi się w zmiany sprzętu dobrze takie rzeczy wie.
Ładniej nie znaczy lepiej. :wink:
Kurcze, a może Ja nie potrafię prowadzić prawidłowo obserwacji. :roll:
Ostatnio edytowany przez dark, 13 Sty 2018, 17:42, edytowano w sumie 1 raz
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postwiechu | 13 Sty 2018, 16:11

Dark, 3 noce stały koło siebie, 4 osoby żonglowały obiektami i okularami. Nie wiem, po co miałbym pisać bzdury, jeśli na domiar sam polecam zawsze tą osławioną Syntę 8" na początek. Może wpływ na to miało tak czarne niebo, może jakość SCka (przypominam - Celestron made in USA), ale tak właśnie było.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postdark | 13 Sty 2018, 16:25

Wiechu. Też polecam zawsze Syntę czy GSO 8-10". Wiem co widziałem i jaką zauważyłem różnicę. Dla mnie w szczegółach jest ogromna. Co do jakości zgadzam się na plus dla sct.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKarol | 13 Sty 2018, 17:25

Tomasz Obserwator napisał(a):W okularach i tym jak sie widzi dany obiekt jest róznica przykład:
- kiepskiej jakości okular - gwiazdy ciapy
- dobrej jakości okulary ładne punktowe gwiazdki
I tez jest jedna zsada którą ktos napisał kiedys ,, Nawet najlepszy jakosciowo teleskop z idealnie skorygowana optyką może dać koszmarne obrazy, gdy załozymy nieodpowiedni lub słabej jakości okular". I trzymałem sie tej wypowiedzi. Osoba która to napisała ma racje.


Proszę czytać wypowiedzi ze zrozumieniem.

Janusz_P. napisał(a):ale jeśli ktoś nie planuje ich zakupu to niech sobie wybije z głowy dużego i jasnego Newtona bo nie będzie zadowolony z jego obrazu w połączeniu z tanimi okularami


To tak z góry już narzucone ?

Nadal mylimy pojęcie zasięgu i jakości.

wiechu napisał(a):
dark napisał(a):Już SC 11" pobił Newtona 16" na gromadach (...) kulistych


Ale chodzi o rozbicie czy o jakość ? Gdzie widać więcej gwiazd ? Gdzie lepiej były rozbite ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostTomasz Obserwator | 13 Sty 2018, 17:40

Karol napisał(a):
Tomasz Obserwator napisał(a):W okularach i tym jak sie widzi dany obiekt jest róznica przykład:
- kiepskiej jakości okular - gwiazdy ciapy
- dobrej jakości okulary ładne punktowe gwiazdki
I tez jest jedna zsada którą ktos napisał kiedys ,, Nawet najlepszy jakosciowo teleskop z idealnie skorygowana optyką może dać koszmarne obrazy, gdy załozymy nieodpowiedni lub słabej jakości okular". I trzymałem sie tej wypowiedzi. Osoba która to napisała ma racje.


Proszę czytać wypowiedzi ze zrozumieniem.

Janusz_P. napisał(a):ale jeśli ktoś nie planuje ich zakupu to niech sobie wybije z głowy dużego i jasnego Newtona bo nie będzie zadowolony z jego obrazu w połączeniu z tanimi okularami


To tak z góry już narzucone ?

Nadal mylimy pojęcie zasięgu i jakości.

wiechu napisał(a):
dark napisał(a):Już SC 11" pobił Newtona 16" na gromadach (...) kulistych


Ale chodzi o rozbicie czy o jakość ? Gdzie widać więcej gwiazd ? Gdzie lepiej były rozbite ?


Czytaj ze zrozumieniem. Miałem cos jeszcze na[pisac ale sie powstrzymam szkoda nerwów astro to nie wszystko :D
 
Posty: 154
Rejestracja: 25 Lut 2016, 19:15

 

PostKrzysztof_P | 13 Sty 2018, 17:46

Witajcie. :D

Widzę że Walka w Temacie Trwa , osobiście myślę że najlepiej to było by się spotkać np. na Kudłaczach w lecie ze sprzętami i wtedy byśmy sobie pooglądali wspólnie jak i wymienili swoje wrażenia i opinie na temat danego sprzętu.
Rozmowa jednak nam tu niewiele da i moim zdaniem trzeba naocznie wspólnie pooglądać i wtedy dojść razem do sensownych wniosków popartych praktyką i porównaniem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 13 Sty 2018, 17:46

Karol napisał(a):
wiechu napisał(a):
dark napisał(a):Już SC 11" pobił Newtona 16" na gromadach (...) kulistych


Ale chodzi o rozbicie czy o jakość ? Gdzie widać więcej gwiazd ? Gdzie lepiej były rozbite ?

Chodzi o to, że przy wielkich i jasnych gromadach jak M13, M92 itd. SC pokazywał więcej gwiazd w samym centrum - na zasadzie, że w N w tych miejscach te czubeczki igiełeczek (część, nie wszystkie!) zlewały się w mgiełkę. Natomiast przy takich jak M71 po prostu wyraźnie lepiej rozbijał całą gromadę, która była zbiorowiskiem malusich gwiazdeczek, a nie (częściowo) mgiełką.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostMaxx | 13 Sty 2018, 17:48

Karolu ja już naprawdę się staram się powstrzymać by napisać to co myślę ...
zatem napisze Ci tak:

Masz ED80 mm i masz ATM 80 mm, postaw sobie oba te instrumenty optyczne o tej samej aperaturze pod niebem i porównaj swoim znakomitym wzrokiem obrazy na paru obiektach.
Może to Ci pomoże zrozumieć jak jakość optyki wpływa na to co , jak i ile widzimy - wliczając w to także zasięg o którym piszesz.

A skoro jesteś zadowolony z Newtona 8 cali jakiego posiadasz to po prostu obserwuj i tyle.

Pozdrawiam Cię serdecznie / Maxx ;)
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKarol | 13 Sty 2018, 18:00

Maxx napisał(a):Karolu ja już naprawdę się staram się powstrzymać by napisać to co myślę ...


To się powstrzymaj - to chyba proste ? Proszę nie zaczynaj znów bo raptem tydzień temu Pan Janusz musiał czyścić inny temat z Twoich "uwag".
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat