Modyfikacja newtona 150/750 do obserwacji wizualnych

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postmarek70 | 04 Mar 2018, 23:31

Witam, na reszcie jakiś konkretny temat na MA, w tym przypadku to rura min. fi 200 LW-27, wyciąg, takiego się nie dostanie, okular prawie na tubie, taka to zabawa w ATM, ale w/g mnie warto
 
Posty: 64
Rejestracja: 12 Lut 2017, 21:51

 

PostYank | 05 Mar 2018, 18:48

mkowalik napisał(a):Nie masz racji z baflami. Porównywałem na żywo SW150/750 bez bafli i taki sam z 4 baflami. Lata temu była tu na forum akcja baflowania tych teleskopów. Wynik porównań pokazał sporą różnicę w janości tła nieba między tymi teleskopami i moim zdaniem WARTO dołożyć chociaż te 4 bafle. Droższe Newtony mają kilkukrotnie więcej bafli. Jak tuba wyrówna temperaturę z otoczeniem to żadne turbulencje nie powstają.


W kwestii bafli nic nie jest takie oczywiste - czytałem wątek na Cloudy Nights opisujący w jaki sposób budują za oceanem kilkunastocalowe planetarne wymiatacze. Otóż oni wcale nie używają bafli - wręcz przeciwnie, twierdzą że bafle wprowadzają dodatkowe turbulencje w otwartej tubie dużego newtona. Konstrukcja wygląda tak że dają około 1calową przerwę pomiędzy lustrem głównym a ścianami tuby. Z tyłu za lustrem głównym montują zespół wentylatorów które pompują powietrze na tył lustra i dalej wzdłuż ścian tuby. Przepływ powietrza musi być na tyle silny żeby było to wyczuwalne na wylocie tuby nad lustrem wtórnym, te wentylatory nawiewające powietrze na tył lustra muszą pracować cały czas żeby w tubie uzyskać przepływ laminarny dlatego są montowane na stabilnej drewnianej płycie żeby wyeliminować wibracje. Do tego dochodzi łukowy pająk trójramienny i małe lustro wtórne - całość wygląda tak jak na zdjęciu poniżej (zespół wentylatorów jest tu zdemontowany żeby pokazać jak duży jest odstęp od lustra głównego do krawędzi tuby):
Modyfikacja newtona 150/750 do obserwacji wizualnych: Planetary Newton.jpg

a tu widok od tyłu już z zamontowanym zespołem wiatraków na drewnianej płycie:
Modyfikacja newtona 150/750 do obserwacji wizualnych: Planetary newton rear side.jpg

Według Davida Mounsey'a tak zbudowany 12,5 calowy newton daje nadal dobre i stabilne obrazy do powiększenia 600x i bije jakością obrazu 8 calowy refraktor APO. Facet pisze że robili testy jaki wpływ ma praca wentylatorów na stabilność obrazów. David patrzył w okular obserwując Saturna w dużym powiększeniu podczas gdy jego kolega na przemian włączał i wyłączał wentylatory na kilkanaście sekund. Według nich po wyłączeniu wentylatorów obraz już po kilku sekundach się kaszanił, falował a po włączeniu wentylatorów po 5 sekundach się stabilizował pozwalając obserwować Saturna w dużym powiększeniu.

Dodatkowo weźcie pod uwagę że większość tub naszych newtonów jest zbudowana z blachy która bardzo szybko się wychładza (nie izoluje). Przy spadającej temperaturze w trakcie nocnej sesji co bardzo często się zdarza w naszych warunkach powietrze na zewnątrz jest zimniejsze niż wewnątrz tuby. W tych warunkach ściany tuby są zimniejsze niż powietrze wewnątrz tuby i powodują mieszanie się tego cieplejszego powietrza z zimniejszym co daje nam ciągłe turbulencje i falujący obraz w dużych newtonach. Żeby wyeliminować to zjawisko koledzy zza oceanu używają własnie wentylatorów które muszą pracować cały czas żeby uzyskać stabilny obraz...
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostKrzysztof_P | 05 Mar 2018, 19:13

Zatem warto Budować. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 05 Mar 2018, 19:22

Koledzy w kwestii ramion pająka - wydaje mi się że łukowate to trochę oszukiwanie samego siebie. Schodząc z 4 na 3 ramiona zyskujemy małą dodatkową powierzchnie zbiorczą (znikomą ale zawsze to na+) ale przede wszystkim zyskujemy na kontraście bo:
cyt. Janusz_P:
„Siła i intensywność zjawiska dyfrakcji zależy od stosunku sumarycznej długości wszelkich krawędzi w torze optycznym [...] do całkowitej powierzchni czynnej optyki”.
Jakby nie mierzyć długość prostych ramion jest krótsza niż łukowatych tym bardziej że pamiętać trzeba że jedno ramie to dwie krawędzie.
No chyba że komuś zależy tylko na tym aby nie było widać szpilek dyfrakcyjnych...
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostYank | 05 Mar 2018, 19:56

Krzysztof_P napisał(a):Zatem warto Budować. :wink:


Jestem na etapie planowania założeń konstrukcyjnych Krzysztof :wink: Kiedyś pewnie się skuszę żeby sobie taki sprzęcik zbudować :)
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostYank | 05 Mar 2018, 20:02

kk napisał(a):Koledzy w kwestii ramion pająka - wydaje mi się że łukowate to trochę oszukiwanie samego siebie. Schodząc z 4 na 3 ramiona zyskujemy małą dodatkową powierzchnie zbiorczą (znikomą ale zawsze to na+) ale przede wszystkim zyskujemy na kontraście bo:
cyt. Janusz_P:
„Siła i intensywność zjawiska dyfrakcji zależy od stosunku sumarycznej długości wszelkich krawędzi w torze optycznym [...] do całkowitej powierzchni czynnej optyki”.
Jakby nie mierzyć długość prostych ramion jest krótsza niż łukowatych tym bardziej że pamiętać trzeba że jedno ramie to dwie krawędzie.
No chyba że komuś zależy tylko na tym aby nie było widać szpilek dyfrakcyjnych...


W kwestii ramion pająka - trójramienne łukowate rozpraszają energię - tak że nie widzisz spajków. Ta dyfrakcja nadal tam jest tyle że rozproszona a nie skupiona w spajkach.
Tutaj jest fajna stronka która pokazuje wpływ obstrukcji oraz różnych kształtów ramion pająka na obrazy planet i gwiazd. Jak widać krytyczna jest wielkość obstrukcji - im większa tym obraz planet bardziej traci na jakości:
http://www.beugungsbild.de/diffraction/diffraction.html
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostKrzysztof_P | 05 Mar 2018, 20:14

O obstrukcji centralnej i jej wpływie na jakość obrazów Planet piszę od lat i wszystko się potwierdza znakomicie , dodatkowo brak jakiegokolwiek mocowania od LW też robi swoją dobrą pracę w tej konstrukcji i wszystko w temacie , najlepszym przykładem są dla mnie obrazy z moich Maków jakie uzyskuję na Planetach w porównaniu z innymi konstrukcjami Teleskopów. To wbrew pozorom bardzo ważny parametr i nie powinno się go lekceważyć planując budowę czy zakup planetarnego instrumentu.:wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostYank | 05 Mar 2018, 20:42

marek70 napisał(a):Witam, na reszcie jakiś konkretny temat na MA, w tym przypadku to rura min. fi 200 LW-27, wyciąg, takiego się nie dostanie, okular prawie na tubie, taka to zabawa w ATM, ale w/g mnie warto


Z obliczeń wychodzi że najmniejsze sensowne lustro wtórne do newtona 150/750 to lustro o średnicy 35mm.
Ale stosując takie lustro wtórne musiałbym cofnąć lustro główne o kolejne 5cm i zamontować wyciąg niskoprofilowy bo standardowy wyciąg nie obsłuży tego lustra.
Ze standardowym wyciągiem Crayforda najmniejsze sensowne lustro wtórne to lustro o średnicy 44mm (i takie mam obecnie zamontowane w tym newtonie).
Modyfikacja newtona 150/750 do obserwacji wizualnych: Diagonal off axis newton 150.jpg
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostYank | 05 Mar 2018, 20:48

Krzysztof_P napisał(a):O obstrukcji centralnej i jej wpływie na jakość obrazów Planet piszę od lat i wszystko się potwierdza znakomicie , dodatkowo brak jakiegokolwiek mocowania od LW też robi swoją dobrą pracę w tej konstrukcji i wszystko w temacie , najlepszym przykładem są dla mnie obrazy z moich Maków jakie uzyskuję na Planetach w porównaniu z innymi konstrukcjami Teleskopów. To wbrew pozorom bardzo ważny parametr i nie powinno się go lekceważyć planując budowę czy zakup planetarnego instrumentu.:wink:


Zgadzam się w 100% Krzysztof. Wielkość obstrukcji ma bardzo duży wpływ na jakość obrazu, śledzę równoległe wątki tu na AM gdzie o tym dyskutujemy od dłuższego czasu :)
Dla mnie jest oczywiste że mając dwa zestawy z taką sama jakością luster zestaw oparty na lustrach z mniejszą obstrukcją da lepsze obrazy Planet, Księżyca, gromad kulistych i gwiazd podwójnych niż ten z większą obstrukcją.
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostKrzysztof_P | 05 Mar 2018, 22:54

Pomimo tego że posiadam aktualnie dobre Maki i tak mnie kusi budowa Newtona z F około 8 , może w sezonie jak będę miał więcej wolnego czasu coś nad tym tematem pomyślę.Mam jeszcze jeden inny projekt , który byłby trochę mniej wygodny w obsłudze , ale jeszcze lepszy od Newtona z małym LW do Planet. Jak zrealizuję to wtedy napiszę i opiszę.Jako nastoletni chłopak zbudowałem dość dużo Teleskopów Newtona od 100 mm-215 mm z optyką którą wykonywałem samodzielnie , ręcznie z lustrami sferycznymi i temat nie jest mi obcy , nawet było parę LW. W wieku 14-15 lat wykonałem przez dwa miesiące LG: 215/2150 mm sferyczne i zawiozłem do pokazania w Krakowskim Oddziale PTMA , ówczesnemu Panu Prezesowi Jacek Burda , ale była wtedy furora na poniedziałkowym spotkaniu PTMA , taki młody i z takim potężnym jak na owe czasy wtedy lustrem , to było na te czasy coś nie do pomyślenia.Tak to kiedyś było około 30 lat temu jak nie było jeszcze chińskich Teleskopów a Pan Uniwersał z Żywca w podobnych latach był wykonawcą na rynek krajowy. Wtedy też panowało takie ogólne przekonanie i takie były trendy że: " Każdy Prawdziwy Miłośnik Astronomii Powinien od Podstaw Włącznie z Wykonaniem Ręcznie Optyki Zbudować Teleskop". A radości z oglądania własnoręcznie zbudowanym Teleskopem Newtona było moim zdaniem więcej niż dzisiaj z posiadania większego Refraktora APO.
Dlatego warto budować i modyfikować posiadane już przez nas sprzęty. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 06 Mar 2018, 14:25

Tylko trzeba to dobrze zaplanować aby otwory w kolejnych bafflach nie było naprzeciw siebie tylko przesunięte w fazie o 50% :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 06 Mar 2018, 14:43

Janusz_P. napisał(a):Tylko trzeba to dobrze zaplanować aby otwory w kolejnych bafflach nie było naprzeciw siebie tylko przesunięte w fazie o 50% :arrow: :idea:


Tego akurat osobiście nie wiedziałem , Dzięki Januszu za info. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostYank | 06 Mar 2018, 22:51

Mam jeszcze materiał na dodatkowy bafel, muszę go tylko dociąć do odpowiedniej średnicy. Zamontuję 15cm nad tym pierwszym przy lustrze głównym - zobaczymy jak to wpłynie na kontrast, przetestuję i dam znać czy poprawia obraz :)
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostKrzysztof_P | 06 Mar 2018, 23:05

Generalnie zaleca się na pewno co najmniej jedną przesłonę przed samym LG jak i aby po obwodzie LG opasał je pierścień dociskowy na LG a nie pojedyncze trzy łapki , wpływa to korzystnie na obraz dyfrakcyjny. Nie ma wtedy potrzeby czernienia fazki na LG , gdyż pierścień zachodzi odpowiednio na małą część brzegową lustra.Fazkę natomiast warto wyczernić na LW , najlepiej całość LW , oczywiście z wyłączeniem napylonej powierzchni lustra. :D Tubus można w Newtonie wyflokować i skutecznie wytłumić wszelkie odbicia , opcji ATM jest bardzo wiele i pola do działania jest co nie miara. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostYank | 22 Kwi 2018, 23:07

Witam,

Ciąg dalszy modyfikacji popularnego newtona 150/750. Dzisiaj zmodyfikowałem pająk trzymający lustro wtórne gdyż 4 jasne spajki na jasnych gwiazdach i Planetach mocno mi przeszkadzały w obserwacjach. Zamiast pająka 4 ramiennego zamontowałem pająk 3 ramienny.
Poniżej zdjęcie wymontowanego 4 ramiennego pająka, wystarczy odkręcić 2 śrubki trzymające każde z ramion i możemy bardzo prosto przerobić ten pająk na 3 ramienny.
Modyfikacja newtona 150/750 do obserwacji wizualnych: 20180422_183402.jpg

Odkręcamy 3 ramiona - jedno trafia do szuflady a dwa pozostałe obracamy i przykręcamy ponownie. Teraz wystarczy tylko lekko dogiąć te dwa obrócone ramiona ustawiając kąt 120 stopni. Ramiona wykonane są z blachy o grubości 0,7mm więc dogięcie ich pod odpowiednim kątem nie sprawia żadnego problemu :) Poniżej zdjęcie przerobionego pająka:
Modyfikacja newtona 150/750 do obserwacji wizualnych: 20180422_184607.jpg

Cała operacja modyfikacji pająka wraz z zamontowaniem nowego, wywierceniem 2 otworów w tubie i kolimacją zajęła mi niecałe 2 godziny. Efekt rewelacyjny - nawet na jasnych gwiazdach są widoczne tylko bardzo delikatne 6 ramienne spajki które w ogóle nie przeszkadzają w obserwacjach. Gwiazdy podwójne znacznie łatwiej rozdzielić, poprawił się również obraz Jowisza :) Jestem bardzo zadowolony z efektu, dodam jeszcze że montaż pająka 3 ramiennego nie wpłynął negatywnie na sztywność na wyjściu tuby - skręcony pająk 3 ramienny bardzo dobrze trzyma kolimację, kropka lasera nie odchyla się nawet o milimetr przy różnych położeniach tuby, jest idealnie. Polecam każdemu wizualowcowi taką modyfikację :)
Ostatnio edytowany przez Yank, 24 Kwi 2018, 16:53, edytowano w sumie 1 raz
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostKrzysztof_P | 23 Kwi 2018, 08:00

Cześć.

Tak jest w istocie , pająk z trzema ramionami sprawdza się dużo lepiej i warto.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostYank | 23 Kwi 2018, 18:33

Wstawiam jeszcze dwie fotki dla zainteresowanych - pająk trójramienny już zamontowany po modyfikacji:
Modyfikacja newtona 150/750 do obserwacji wizualnych: 20180423_182136.jpg

Modyfikacja newtona 150/750 do obserwacji wizualnych: 20180423_182242.jpg
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostYank | 24 Maj 2018, 12:34

W ostatnią sobotę trafił się bardzo dobry seeing więc postanowiłem przetestować po tych wszystkich modyfikacjach mojego Newtona 150/750 na Jowiszu. Tuba była testowana z kilkoma dobrymi okularami planetarnymi - przetestowałem TV Plossla 11mm z barlowem Celestron Ultima, BGO 6mm, Pentaxy XO 5mm i 2,58mm, Star Splittera 4,4mm od Harrego Sieberta i najnowszy nabytek kolegi - Vixena HR 2mm. Tuba po modyfikacjach zdała egzamin - widoczne mnóstwo szczegółów na Jowiszu, GRS miała wyraźny ceglasto-brązowy kolor :-) Najlepszy i z największą ilością detali obraz Jowisza pokazał Star Splitter 4,4mm (powiększenie 170x), Pentax XO 2,58mm również dawał radę ale z uwagi na bardzo duże powiększenie (290x) obraz Jowisza nie był już tak szczegółowy (drobne detale zaczynały się rozmywać). Zachęcony dobrym seeingiem załadowalem do wyciągu Vixena HR 2mm co dało crazy power dla tej tuby - 375x :!: :D Okular wyostrzył - było widać pasy (oczywiście rozmyte przy tak extremalnym powiększeniu) ale największą frajdą była obserwacja tarcz księżyców Jowisza które w tym powiększeniu były już wyraźne i różniły się wielkością :)
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

Postanatol1 | 15 Wrz 2018, 15:02

Odkopię nieco temat. Yank, dodałeś tą jedną baflę nad lustrem? Jeśli tak to czy miało to jakiś wpływ na jakość obrazu?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postchondryt | 15 Wrz 2018, 15:28

Yank napisał(a):W ostatnią sobotę trafił się bardzo dobry seeing więc postanowiłem przetestować po tych wszystkich modyfikacjach mojego Newtona 150/750 na Jowiszu. Tuba była testowana z kilkoma dobrymi okularami planetarnymi - przetestowałem TV Plossla 11mm z barlowem Celestron Ultima, BGO 6mm, Pentaxy XO 5mm i 2,58mm, Star Splittera 4,4mm od Harrego Sieberta i najnowszy nabytek kolegi - Vixena HR 2mm. Tuba po modyfikacjach zdała egzamin - widoczne mnóstwo szczegółów na Jowiszu, GRS miała wyraźny ceglasto-brązowy kolor :-) Najlepszy i z największą ilością detali obraz Jowisza pokazał Star Splitter 4,4mm (powiększenie 170x), Pentax XO 2,58mm również dawał radę ale z uwagi na bardzo duże powiększenie (290x) obraz Jowisza nie był już tak szczegółowy (drobne detale zaczynały się rozmywać). Zachęcony dobrym seeingiem załadowalem do wyciągu Vixena HR 2mm co dało crazy power dla tej tuby - 375x :!: :D Okular wyostrzył - było widać pasy (oczywiście rozmyte przy tak extremalnym powiększeniu) ale największą frajdą była obserwacja tarcz księżyców Jowisza które w tym powiększeniu były już wyraźne i różniły się wielkością :)



Witam.
Powiększenia rzędu 375 X z apertury 150 to w mojej ocenie spora przesada nie wnosząca nic do obserwacji detalu tak na planetach jak i na Księżycu a jeśli ktoś tak twierdzi to na pewno nie jest to prawdą. Z mojego doświadczenia choć jest to moje subiektywne zdanie, wynika że taka optymalna zrenica wyjściowa to 0,7-0,8 mm, każdy patrzy i widzi inaczej jednak bez przesady.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKarol | 15 Wrz 2018, 15:36

chondryt napisał(a):każdy patrzy i widzi inaczej


I tak właśnie jest. Zakres tolerancji małe źrenicy wyjściowej z reguły mieście się miedzy 1 mm a 0,4 mm. Choć są tacy co obserwują przy 0,11 mm :o
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postchondryt | 15 Wrz 2018, 16:18

Karol napisał(a):
chondryt napisał(a):każdy patrzy i widzi inaczej


I tak właśnie jest. Zakres tolerancji małe źrenicy wyjściowej z reguły mieście się miedzy 1 mm a 0,4 mm. Choć są tacy co obserwują przy 0,11 mm :o


Tak, tylko że już przy aperturze 150 mm mamy powiększenie ponad 300 X co w naszych
warunkach jest lekką przesadą i nie wniesie więcej detalu w obrazie.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostYank | 16 Wrz 2018, 11:51

Witam,

modyfikacje które do tej pory wprowadziłem w tej tubie dały na tyle dobre efekty że zaprzestałem dalszych modernizacji - dodatkowych bafli już nie montowałem...
Wyczernienie tuby naprzeciwko wyciągu poprawiło kontrast, przeróbka pająka czteroramiennego na trójramienny poprawiła znacznie jakość obrazu na jasnych obiektach - spajki już nie przeszkadzają w obserwacjach planet i gwiazd podwójnych :) Co ciekawe tuba z pająkiem trójramiennym znacznie lepiej rozbija mi gwiazdy podwójne - przy czteroramiennym przy tych samych warunkach seeingowych miałem gorsze wyniki.
Co do maksymalnych powiększeń - wszystko zależy od seeingu. Jeśli trafisz na bardzo dobry to obserwacje ze źrenicą 0,4mm są jak najbardziej możliwe i nie jest to nic nadzwyczajnego Chondryt :) Dla tuby 150/750 to właśnie 375x...
Z reguły jednak przy obserwacji planet tą tubą trzymam się powiększeń 150 - 180x - wtedy obrazy są najlepsze z widoczną największą ilością detalu...
Dodam tylko że planety (Jowisza, Marsa) obserwuję często własnoręcznie zbudowanymi okularami Dollonda (dublet achromatyczny) które dają w tych samych warunkach lepsze obrazy niż markowe okulary znanych firm... Każdy idzie swoją drogą Chondryt - ja nic nikomu nie narzucam ale uważam że warto trochę poeksperymentować a nie trzymać się utartych schematów... Wyniki tych eksperymentów mogą pozytywnie zaskoczyć a na pewno dają dodatkowe doświadczenie którego nie zdobędziesz studiując samą teorię...
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 41 gości

AstroChat

Wejdź na chat