Build do obserwatorium

PostRakieta | 18 Mar 2018, 17:48

Witajcie właśnie założyłem tutaj profil więc witam wszystkich serdecznie.
Planuję budowę na swojej posesji astro budki obserwatorium typu roll off
cały projekt wykonałem w sketchup i jestem na etapie gromadzeniu materiału na nie.
ale zastanawiam się jaki sprzęt będzie najlepszy do fotometrii i fotografii dsów na razie mam mont exos2 przy jego 14kg udźwigu myślę nad tubą w granicach 6kg poniżej załączam dwie przykładowe tubu co do kamery nie jestem pewien rozmiaru piksela ale do 150mm powinna być dobra
na początku myślałem o tej tubie https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... %20g%20HEX
ale znalazłem takie cacko https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... +OTA+M+CRF
do tego taka kamera https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... DS%2053083
i wiadomo koło filtrowe nie wiem czy zwo będzie można sterować bezpośrednio z kompa ale jak tak to może kupie zamiast robić samemu filtry RGB np te https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... 5%208h00pc
Do tego wszystkiego jeszcze myślę kupić syn scan GOTO ale bez pilota ponieważ i tak 100% czasu sprzęt podłączony był by do komputera.
Co o tym myślicie jakieś rady, mogę też wrzucić plan obserwatorium.
Pozdrawiam
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 Mar 2018, 17:35

 

PostJanusz_P. | 20 Mar 2018, 17:12

Witamy na forum, bardzo ambitne masz plany ale jak już bydujesz obserwatorium to postaw w nim minimum montaż klasy EQ-6 :
http://astrokrak.pl/383-monta-paralakty ... scan-.html
bo na tym Bresserze to bedzie zabawa i ciągle pasmo udręk a nie pomiary i astrofotografia :arrow: :roll: :D
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRakieta | 20 Mar 2018, 21:39

Z przyjemnością bym postawił najlepiej NEQ6 ale cena na razie jest dla mnie zabójcza chyba że znalazła by się sama głowica za mniejsze pieniądze to na przykład zamiast goto sprzedał bym jeszcze EXOSa i trochę dołożył, ale 5-6k jeszcze długo nie będę miał na to choć osprzęt jest tyle wart a i tak dopiero pod koniec roku powinienem na niego mieć ale jako iż jest to projekt długofalowy może się dorobię a EXOS2 posiadam sprawdza się świetnie i dlatego na początku go użyję nie wykluczam że oddam go komuś z rodziny aby miała od razu przyzwoity sprzęt a tuba może bardzo lekka na EQ6 ale zawszę można odsprzedać i kupić coś o lepszych parametrach.
Obserwatorium wybuduję w wakacje a po tym sprezentuję jego serce może logiczniej było by na zimę kupić EQ6 a na kolejne lato osprzęt, co odwlecze to nie uciecze nie wykluczam żadnej drogi ale każdy z nas chciał by takie rzeczy szybko a ja chcę aby moje badania miały wartość naukową zamierzam długofalowo obserwować zmienność najbliższych słońcu gwiazd może się to przyda ludzkości na początku ekspansji w kosmos.
To już trzeci projekt poprzednie nie wypaliły głównie przez finanse i hardware.
Mam kilka pytań odnośnie montażu i wysokości piera
czy po podłączeniu no eq6 modułu bt nic więcej nie jest potrzebne do sterowania nim i czy wszystkie akcesoria można przez niego podłączyć bo nie to konieczny był by aktywny hub usb
czy EQ5 i EQ6 mają ten sam stożek do mocowania na trójnogu czy będę musiał zamawiać kolejny łącznik
oraz jaką wy stosujecie wysokość piera moja budka bd miała 2m wysokości to myślałem tak 1,4m i 70mm na łącznik
PS: jeszcze dodam iż 99% czasu obserwatorium musiało by być samodzielne i bez obsługowe aby sterować nim z Holandii
Zdrówka
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 Mar 2018, 17:35

 

Postzbyszek | 20 Mar 2018, 23:31

Ktoś na forum sprzedawał część udziału w dostępie do teleskopu co za granicą i w dużo lepszych warunkach . Może to nadal aktualne ? Wykupić tylko udział i opłaty eksploatacyjne, przynajmniej tak domyślam się
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostRakieta | 21 Mar 2018, 00:11

dobre rozwiązanie swego czasu był taki projekt gdzie za darmo można było rezerwować czasy na teleskopach ale nie pamiętam nazwy, ale astroszopkę i tak się postawi :D
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 Mar 2018, 17:35

 

PostJanusz_P. | 21 Mar 2018, 08:50

Co własne obserwatorium to własne choć w tym roku pogoda nie rozpieszczała to frajdy z takim obserwatorium jest co niemiara :arrow:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrater | 21 Mar 2018, 10:51

Rakieta napisał(a):Planuję budowę na swojej posesji astro budki obserwatorium typu roll off
cały projekt wykonałem w sketchup i jestem na etapie gromadzeniu materiału na nie.

Rakieta, też myślę nad jakąś astro-budką dlatego podziel się swoim projektem. Będę miał "coś" do przemyśleń a może tylko do powtórzenia konstrukcji tak na lenia. :wink:
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostRakieta | 21 Mar 2018, 23:50

Stwierdziłem że obecnie najlepszym dla mnie rozwiązaniem jest zbudowanie sterowania montem na rasberry pi tylko bym potrzebował oryginalne silniki krokowe i skupie się na systemach bezpieczeństwa później kupię tubę z osprzętem a następnie pomyślę o eq6 może wersja r stanieje choć ceny tutaj rzadko spadają, krater możesz wysłać mi e maila na pw ponieważ tutaj nie można dodać plików skp.
a co sądzicie o tej tubie, przypomni mi ktoś jak określało się rozmiar piksela pamiętam że do f5 szły piksele 6um
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 Mar 2018, 17:35

 

PostRakieta | 24 Mar 2018, 19:04

Zrobiłem zrzuty ekranu, może pomoże widać na nich napęd łańcuchowy ale bez żadnych przeróbek zamontuję napęd od bramy garażowej.
Załączniki
Build do obserwatorium: 6.PNG
Build do obserwatorium: 5.PNG
Build do obserwatorium: 4.PNG
Build do obserwatorium: 3.PNG
Build do obserwatorium: 2.PNG
Build do obserwatorium: Przechwytywanie.PNG
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 Mar 2018, 17:35

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat