Obserwacje Jowisza

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKrzysztof z Bagien | 25 Mar 2018, 19:48

Też sobie dziś w nocy pooglądałem Jowisza. Widok dupy nie urywał, ale jakieś tam szczegóły na powierzchni udało się dostrzec. Cztery księżyce (w tym jeden na przy samej krawędzi tarczy planety) i dwa pasy całkiem wyraźne, a momentami coś tam jeszcze majaczyło. Poczekałem sobie jeszcze na Marsa i Saturna i tu już niestety powiedzieć mogę tylko tyle, że Mars jest czerwony i oświetlony w trzech czwartych, a Saturn ma pierścienie i chyba widziałem też Tytana (ale może mi się wydawało).
Niestety seeing był słaby niemożebnie, akurat tak się składa, że na południe patrzę nad sporym kawałkiem miasta :(
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostKATO | 26 Mar 2018, 05:14

No i mnie się udało!

Dziś o 4:40 spojrzałem przez swojego Nikona na tego czerwonego olbrzyma, dostrzegłem trzy księżyce, widok baaardzo mnie zadowolił. Planetka jest teraz na dobrej wysokości do obserwacji przez lornetkę.

Pokusiłem się też o przesunięcie binokularu na wschód i tam ukazał sie Mars oraz Saturn oczywiście po drodze zatrzymałem chwilę wzrok na Antaresie.

Teraz można jechać do pracy :D .
Nikon EX 10x50 CF
 
Posty: 31
Rejestracja: 09 Lis 2017, 17:52

 

Postkurp | 28 Mar 2018, 16:58

Wstałem o 4.40 ale niebo było zamknięte dla obserwacji. :(
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostPoszukiwacz15 | 01 Kwi 2018, 15:17

We wtorek szykuje się dobra pogoda, ze względu na obecność księżyca skupie się na Jowiszu. Trzeba mieć nadzieję że trafi się lepszy seeing niż ostatnio :)
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

PostPoszukiwacz15 | 04 Kwi 2018, 20:20

I udało się na niego popatrzeć, seeing ulegał gwałtownym zmianom podczas trwania obserwacji. Mimo to chwilami był naprawdę dobry, niemal idealny. WCP rzucała się w oczy, miała pomarańczowo-czerwony kolor. Pierwszy raz widziałem ją tak okazałą. Pasy również wyglądały świetnie, ten na górze był bledszy i szerszy od dolnego. Jego powierzchnia miała lekko nierównomierną kolorystykę. Dolny pas miał bardziej jednolitą budowę, i intensywniejszy czerwonawy kolor. Pod biegunem na górze planety znajdował się zarys trzeciego pasa. Filtr zielony wyraźnie zwiększył kontrast WCP i pasów. Obserwowałem Syntą 12" i okularem HR 7mm. Godzina 3:30.
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

Postlolak89 | 05 Kwi 2018, 07:44

A możesz zrobić następnym razem szkic? Chciałbym zobaczyć co mniej więcej widać w 12" bo z opisu to jest coś mało szczegółu:) Makiem 127 mogę się pochwalić większą ilością (co prawda w czasie opozycji). Pewnie nie piszesz wszystkiego ale np. pociemnienia biegunowe też warto dopisać jak były widoczne, czy było widać biały pas przerwy między pociemnieniami a pasami równikowymi, czy w samych pasach dało się wyzerkać jakieś poszarzenia czy zalążki owali. Czy WCP była choć trochę oddzielona ona pasa (tego mak mi nie pokazał nigdy ale być może większa apertura na to pozwoli?).
W weekend spróbuję skolimować maka 150 i będę czekał na Jowisza, ciekawe co pokaże.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 05 Kwi 2018, 17:02

Cześć.

Jak optycznie dobry Mak to zobaczysz białą obwódkę oddzielającą WCP od pasa jak i pofałdowane białe chmurki w tym pasie za Plamą , ja to widzę świetnie w MN66 152/912mm. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 08 Kwi 2018, 01:22

Cześć. Ja przed paroma minutami wróciłem z Jowiszowej sesji ale tak badziewnych warunków do obserwacji to dawno nie widziałem. Kulka Jowisza wyglądała jak by się znajdowała w garnku z gotującą się wodą. Widziałem na pewno 3 pasy a i czwarty gdzieś tam majaczył ale wszystko pływało i skakało. Szczerze powiem, że po setkach obserwacji to człowiek ma taką wprawę, że z dużą dokładnością jest w stanie z góry określić " obserwacyjną pogodę ". Idąc miałem przeświadczenie, że nie będzie najlepiej i nie było. Super to było podczas ostatnich mrozów, było zimno i trochę wiało ale obrazy pierwsza klasa.
Ostatnio edytowany przez kurp, 08 Kwi 2018, 18:19, edytowano w sumie 1 raz
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 08 Kwi 2018, 01:57

Cześć Krzysztof.

Ja właśnie teraz oglądam , Seeing faktycznie fatalny i wszystko pływa , ale WCP jest na tarczy , czekam na Marsa i Saturna , może coś się poprawi.W akcji MK Intesa 8" i Refraktor Achromat Vixen 100/640mm.

Poprawiło się ale niewiele , tranzyt zaliczony , ale Seeng tak dawał w kość że cień był widoczny tylko chwilami jako maleńka czarna kropka.Oglądaliśmy razem ze Zbyszkiem i przed chwilą zwinąłem sprzęt.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostM.K. | 08 Kwi 2018, 09:51

kurp napisał(a): Kulka Jowisza wyglądała jak by się znajdowała w garnku z gotującą się wodą.

Potwierdzam, dokładnie takie samo wrażenie miałem i to z każdym okularem (8mm, 13, 17) w 90/900 (największe oczywiście przy największym powiększeniu). Kilkakrotnie udało się zauważyć Io i jego cień na tarczy Jowisza. Na koniec przed 5:00 oglądałem Saturna, Marsa i Księżyc w 3 kwadrze, cała trójka blisko siebie, ale ciężko się obserwowało nawet kratery na łysym, tak się wyginał...
Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone
 
Posty: 256
Rejestracja: 11 Wrz 2009, 10:14
Miejscowość: Gród Kraka

 

Postmkowalik | 08 Kwi 2018, 10:04

Ja zerkałem między godz. 3 a 4. Seeing masakra, bo nawet pasów nie było widać, ot taka Wenus z czterema księżycami z tego Jowisza. O WCP i cieniu Io na tarczy można było jedynie pomarzyć. Saturn miał ledwie widoczny pierścień (obrazu nie dało się dobrze wyostrzyć), a Mars to nawet kulki nie przypominał. Taki czerwonawo-pomarańczowy rozmyty blob. Takiego brzydkiego i nieostrego Księżyca to też dawno nie widziałem. Jedynym pocieszeniem było szybkie spojrzenie na Alkora i Miziara. Gwiazki iskrzyły i gotowały się delikatnie, ale pokazały piekny błękitno biały kolor i widok był przedni w 12,5" Newtonie.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostSoczi | 08 Kwi 2018, 10:20

A co sie dziwić marnemu seeingowi - miało wiać miejscami więc to skutki raczej oczywiste. Dlatego nie wybierałem się na obserwacje i nie wybieram w najbliższe dni. Trochę szkoda.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostKrzysztof_P | 08 Kwi 2018, 10:32

Szkoda to racja , pogoda piękna a warunki takie beznadziejne , tak czy inaczej sezon na Planety chyba już w pełni otwarty i musimy wszyscy poczekać na lepsze warunki Seengowe.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 08 Kwi 2018, 10:39

Bardzo szkoda bo miała być taka super pogoda a prognozy seeingowe pokazywały, na 4 bądź 5 w pięciostopniowej skali na meteoblue. W piątek w nocy poprawiłem zwaloną kolimacje maka na tyle, że da się wytrzymać. Oglądałem od 3:30 do 5:00 i szczerze powiedziawszy z opisu miałem takie same widoki jak Krzysztof_P. Cień widoczny ale też czasami znikał by pojawić się na sekundę super ostro i znowu przez 10 minut jako szara plamka. Pasy widoczne wyraźnie jednak kolor gdzieś po drodze się gubił a przy 200x wyglądały jak czarno białe, pociemnienia biegunowe również bardzo delikatne. Jednym słowem cieszę się, że wszyscy tak mieliśmy bo już myślałem, że to mój nowy nabytek jest jakiś słaby:) Na Saturna i Marsa zerknąłem raz. Próbowałem również z żółtym filtrem i wydawało mi się że poprawił widoczność pasów ale pewnie to jednak była chwilowa poprawa seeingowa bo za chwilę znowu to samo. Przykra sprawa.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 08 Kwi 2018, 10:43

To dobrze że Twój nowy nabytek się sprawdził i masz dobry Teleskop , my z kolegą Zbyszkiem ZP53 zastanawialiśmy się czy tylko w Krakowie jest tak beznadziejnie , ale jak przeczytałem wasze wpisy to trochę mi ulżyło , że wszędzie tak beznadziejnie a nie tylko Kraków. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostPoszukiwacz15 | 08 Kwi 2018, 11:29

Obserwowałem dziś Jowisza i seeing był tragiczny. Jednak co jakiś czas zdarzały się chwile lepszej widoczności, podczas których nabazgrałem taki szkic. Z detalu dostrzec można było chwilami zgrubienia w pasach równikowych, WCP, trzeci pas i pociemnienie na górze planety. Pomiędzy trzecim pasem a pociemnieniem znajdowała się wąska i jaśniejsza przerwa. Dolny biegun nie pokazał żadnych wyraźnych szczegółów. Gdzieś powinien znajdować się cień IO ale nie udało mi się go wypatrzeć. W chwilach gorszego seeingu było widać zarys pasów równikowych, pociemnienia na biegunie i WCP jako rozmytą plamę.
Załączniki
Obserwacje Jowisza: ggggggghdddd.jpg
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

PostDominik Woś | 08 Kwi 2018, 13:03

Dzisiaj (ok. 2 w nocy) zerkneliśmy ze znajomym na Jowisza. Pomimo dość małego, jak na obserwacje tej planety powiększenia (ogniskowa 1350mm, Nagler 11mm) obraz był wyjątkowo kiepski przy czym wydawało się jakby optyka teleskopu zaparowała (nie miało to oczywiście miejsca). Jowisz był wyjątkowo "miekki" i do tego bez kontrastu. Zerknąłem na Epsilony Lutni i również widać było, że nie rozdzielają się tak ładnie jak powinny.

Próbowałem też robić zdjęcia DS-owi ale zdecydowałem się wcześniej zamknąć obserwatorium, gdyż nie miało to większego sensu. Zerknąłem na Meteoblue (prognoza seeingu) aby zobaczyć co mogło się stać z seeingiem, który według przewidywań na wczorajszą noc miał być dość dobry jak na polskie warunki. Wygląda na to, że wystąpiła jakaś anomalia z temperaturą, gdyż nawet dość nisko gradient temperatury wynosił ponad 2 st. C na każde 100 metrów atmosfery. :shock:

Obserwacje Jowisza: seeing_08042018bad.jpg


Zrobiłem też animację pokazującą jak wyglądały klatki na zdjęciach w porównaniu do poprzedniej nocy (animacja otwiera się po kliknięciu na poniższą miniaturkę):

Obserwacje Jowisza: seeing_06-08042018poor_ok.gif
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwampum | 08 Kwi 2018, 20:28

A ja na odwrót. Seeig był fatalny ale po 2:00 w nocy się trochę poprawiło, mimo że wisiał taki syfik na niebie.
Ogólnie, to była moja najlepsza nocka obserwacyjna jak do tej pory, dużo DS-ów i na końcu Jowisz.
Co do Jowisza to:
Po raz pierwszy zobaczyłem WCP, postrzępienia na pasach, zawsze 2 pasy + pas dolny (południowy) z pajawiającą się jasną przerwą gdzieś przy końcu tarczy, pociemnienie na samej górze tarczy i pojawiający się okresowo pas górny.
Jestem bardzo zadowolony z mojego refraktora - coraz częściej spełnia moje nadzieje i oczekiwania.
Aż się nie mogę doczekać czy na Marsie uda mi się coś w końcu zauważyć.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 09 Kwi 2018, 10:16

Dzisiaj w nocy też Seeing nie rozpieszczał , ale ładnie wyglądało wyjście Księżyca zza tarczy Planety. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostPoszukiwacz15 | 09 Kwi 2018, 10:41

Czyli przesypiając tą noc nie straciłem za dużo :)
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

PostKrzysztof_P | 09 Kwi 2018, 13:39

Masz rację , lepiej było się wyspać. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 09 Kwi 2018, 13:47

Zawsze można DSy popatrzeć.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 09 Kwi 2018, 15:05

M13 była oglądana , M92 i takie tam inne. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostPoszukiwacz15 | 15 Kwi 2018, 01:12

Popatrzyłem trochę na Jowisza, seeing nie jest idealny ale jest owiele lepszy niż ostatnio. Dostrzec można zgrubienia w pasach równikowych, trzeci pas oraz delikatne pociemnienie na biegunie planety. Momentami pomiędzy trzecim pasem a pasami równikowymi widać delikatne zarysy mniejszych i ulotnych pasów. Synta 12 i HR 7mm
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

PostKrzysztof_P | 15 Kwi 2018, 05:45

12" to tak , jak są dobre chwile to już naprawdę dużo widać na tarczy Planety , ja dzisiaj przyspałem i niestety nie oglądałem. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 62 gości

AstroChat

Wejdź na chat