Obserwacje Jowisza

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKarol | 15 Kwi 2018, 08:35

U mnie seeing ocenił bym na 3/10. W SW 14" jak na dłoni WCP, ED80 ładny obrazek ale i w nim obraz był jeszcze "naruszony" mgłą. Do Newtona muszę skombinować krzesło a do ED solidny montaż i wtedy pewnie będę mógł popatrzeć.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postmkowalik | 15 Kwi 2018, 11:31

Dzisiaj też zerknąłem na Jowisza. Warunki były bardzo słabe, ale lepsze niż ostatnio. Tarcza planety falowała i pływała. Minimalną ostrość łapała co jakiś czas. WCP i dwa pasy były słabo widoczne. O dostrzeżeniu większej ilości szczegółów moża było pomarzyć. Księżyce Jowisza też uległy warunkom atmosferycznym i ich "punktowe tarcze" gotowały się razem ze swoim opiekunem Jowiszem. Zawiedziony rezultatem darowałem sobie spojrzenie na niżej położengo Marsa i Saturna.

Obserwacje prowadziłem 8" Newtonem.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 15 Kwi 2018, 20:47

Przy tych obecnych warunkach to w większych lustrach "Bach" , wiem co bywa w 8" a co dopiero w większych.Nawet w Refraktorze 4" są często problemy , taki widać teraz czas. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmcmaker | 18 Kwi 2018, 08:14

Pół godziny po północy wycelowalem pierwszy raz wychlodzony 130/900 na Jowisza i zacząłem podziwiać tarczę planety moimi kiepskimi okularami ;)
Najlepszy widok dawał RKE 12 mm i mimo słabego seeingu w chwilach kiedy atmosfera była stabilniejsza Jowisz pokazał pazur. Oprócz dwóch oczywistych pasów pojawial się trzeci, a dwa główne sprawiały wrażenie postrzępionych z dokładnie zarysowanymi dwoma ciemnymi zawirowaniami.

Mam zamiar wykorzystać piątkowe obserwacje na Jowisza kiedy będzie już górował, różnica powinna byc na plus w porównaniu do obserwacji balkonowych przy 21 stopniach wysokości planety :)
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

PostKrzysztof_P | 18 Kwi 2018, 08:40

Plama też wczoraj ładnie była widoczna jako pomarańczowe jajko :D pomimo takich sobie warunków. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 18 Kwi 2018, 09:13

Warunki były okropne ale jedna sekunda w przeciągu 3 godzin obserwacji od 22:00 do 1:00 zaważyła nad tym, że nie żałuję zmiany maka 127 na 150 (na początku żałowałem bo widok Łysego taki sam a i planety nie pokazały za dużo). Oglądałem Jowisza i kilka kulek M5, M53 i M3. Jowisz do północy był tak słaby, że przy 60x falował okropnie pokazując tylko dwa pasy i WCP. Kulki próbowałem atakować jednoocznie i z bino. Co najfajniejsze najlepszy widok kulek miałem w BCO 18:) Pomimo sporo mniejszej źrenicy i większej krotności niż w LET 28 mogłem ciekawiej przestudiować strukturę kulek. W bino jest potencjał na kulkach ale to muszę się zaopatrzyć a 32 mm plossle a najlepiej w Newtona 8 cali:)
Jednak nie o tym chciałem napisać. Jowisz wczoraj pływał okropnie, czasami nawet z ledwością widziałem dwa pasy. Dopiero od 24:00 do 1:00 zaczęło się nieco poprawiać, WCP zaczęła odcinać się od pasa i tak jak pisał Krzysztof_P, jest biała przerwa między plamą a pasami, pierwszy raz to zobaczyłem własnie wczoraj. Myślę, że to dzięki sporej krotności z jaką obserwowałem, około 200x w bino. W maku 127 nigdy tego nie widziałem ale też nie oglądałem WCP powyżej krotności 120x którą uważam za seeingo-odporną. Dwa pasy w chwilach dobrej stabilności atmosfery doskonale widoczne ze zgrubieniami chmur gdzie kolor przechodzi w ciemnobrudny. Pociemnienie biegunowe przecięte dwoma (tak mi się wydawało, że dwoma ale nie jestem pewny) białymi pasami. Drugi biegun również łapie kolor.
Były to chwilami ciekawe widoki i czułem potencjał w stosunku do mniejszego maka. Oglądałem w większości w Plosslach Omni 12.5 mm, ciekawe i wystarczające na tą chwilę okulary dla mnie dające sporą krotność i nie siejące odblaskami od Jowisza jak BCO (niestety ale to prawda).
Delektowałem się widokiem i wtedy stało się. Przez jedną jedyną krótką, może niepełną sekundę powietrze stanęło w miejscu... Tak jak moje serducho. Jowisz stał się tak ostry i oczywisty że miałem wrażenie jakbym nigdy go nie oglądał. To było jak zdjęcie, zdążyłem przez tą sekundę jedynie spojrzeć na pociemnienie biegunowe, które pokazało się cholernie ciemne, ciemne jak nigdy dotąd z białymi owalami, pasem i nawet z nieregularnościami w kolorystyce poszczególnych obszarów tak jakby zawirowania w atmosferze. Nie mogłem się opanować, aż mnie ścisnęło w sercu dlaczego nie ma u nas dobrych warunków do obserwacji, stabilnej atmosfery. Ten obraz był jak migawka, już sam nie wiem czy to widziałem naprawdę czy naoglądałem się zdjęć Jowisza i mi się przysnęło przy okularze. To był tak cholernie bogaty w detale widok.
Na co nam sprzęty za grube tysiące skoro atmosfera niszczy wszystko? Chyba dla takich krótkich sekund, które potrafią zmienić przeciętne obserwacje w nadzwyczajne doświadczenie.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 18 Kwi 2018, 09:43

Cześć.

Ja właśnie dla tych ulotnych chwil potrafię ślęczeć wpatrzony w okular na Planety godzinami , takich chwil w nocy może zdarzyć się wiele i nigdy nie wiadomo kiedy. :D
Dobrze że jesteś zadowolony ze sprzętu , wcale nie potrzeba od razu 12" , wystarczy dobry Seeing , którego u nas "jak kot napłakał". Dobre 6" potrafi pokazać już naprawdę na Planetach wiele , tylko kiepski Seeing zaciera wszelaki drobny i subtelny detal.
Powodzonka w oglądaniu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSoczi | 19 Kwi 2018, 01:54

Byłem dziś. Zobaczyłem. Faktycznie Jowisz w 10calach newtonowskich ukazywał przy 140x tajemnicze szczegóły jak nigdy, mimo swojej niewielkiej wysokości. Potem seeing się znowu spieprzył. Nie wybierałem się specjalnie na planetke, to tylko jednego Plossla zabrałem do walizki. Byłem DS-owo z szerokokątowcami i to tymi długimi. Wieczorny Księżyc też niczego sobie - ładny i stabilny w małych powerach.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postlolak89 | 20 Kwi 2018, 08:02

Znowu oglądałem i znowu miałem sekundę lepszego seeingu:) Jowisz dziś od godziny 2:00 uspokoił się dość fajnie i można było dostrzec jasną przerwę między WCP a pasem atmosfery, nie była to przerwa na całej długości, na środku nie mogłem ich rozdzielić ale to pewnie przez turbulencje. Generalnie widok duużo stabilniejszy niż ostatnio, wiele razy widziałem i teraz jestem tego pewien, małe 2 bądź 3 (zależy jak liczyć) pasy między głównym a pociemnieniem biegunowym. Jest główny pas, potem cienki biały, potem ciemny również cienki a nawet cieńszy od białego i znowu biały, zaraz za nim pociemnienie biegunowe w którym znowu był biały pas ale ten widoczny był na granicy percepcji chwilami i jego nie potwierdzę na 100%. Pojawiła się również sekunda dobrej widoczności i główny pas, ten na którym nie ma WCP zaczął pokazywać wyraźne zawirowanie ale szczerze powiedziawszy zanim porządnie skupiłem wzrok żeby porozdzielać szczegóły już zniknęły:)

M5 w bino i BCO 18 mm pokazuje pojedyncze gwiazdki:) Można nie wierzyć ale oprócz jasnego jądra reszta jest rozbita, ciemna i trzeba się mocno skupić ale normalnie w okularze są rozsypane gwiazdki, jestem pod wrażeniem. Nie mogę się doczekać kiedy wsadzę bino do dużego lustra u któregoś kolegi i skieruje na jakąś kulkę.

Naoglądałem się AstroLife i stwierdziłem, że spróbuję znaleźć coś z galaktyk Panny.
Znalazłem galaktykę wiatraczek, nie mam długich okularów dlatego nie oczekiwałem wiele no i wiele nie zobaczyłem, ot, szara kulka. Potem chciałem znaleźć coś jaśniejszego od niej i wcelowałem się w galaktykę M49 i o dziwo pokazała mi się w szukaczu 9x50 SW:) w okularze nic ciekawego nie zobaczyłem oprócz kulki z jaśniejszym środkiem.

Oby wreszcie trafić na porządne na Jowisza, nie mogę się doczekać.
lolak89
 

PostWARXZZZ | 20 Kwi 2018, 09:38

Wczoraj ok. godz. 23:30. zacząłem obserwację Jowisza. Seeing kiepski. Większość wcześniej oglądanych DSów pozbawiona większości szczegółów, obserwowane raczej jako świetlne plamy, a nie obiekty o określonej strukturze.
Ale do rzeczy: Na Jowiszu obserwowałem 2 brunatne/pomarańczowe pasy. Rzadko wyraźne. Pozostałe szczegóły Jowisza momentami lekko zarysowane, ale przez większość czasu zlane w jedną barwę. Dodatkowo widoczne były 4 księżyce Jowisza: 3 ustawione prawie w jednej linii (w górę i na prawo w stosunku do Jowisza), jeden bardzo blisko Jowisza (dół-lewo) chyba Ganimedes wnioskując po tym, że w niedługi czasie miał schować się za tarczę Jowisza (Astronomiczny Kalendarzyk Niesystematyczny).
Planetę obserwowałem przez większość czasu przy pomocy okularu TMB 6mm Planetary II i sprawdził się dużo lepiej niż ES 10mm 70*. W ES 10 mm tak jakbym nie mógł złapać ostrości na planecie. Czy jest za to odpowiedziałna konstrukcja okularu, czy może trafiłem w tym momencie na zły seeing ? Dam mu jeszcze jedną szansę w przyszłości. Do obserwacji używałem także filtru polaryzacyjnego Orion, aby zlikwidować łunę bijącą od Jowisza, która przeszkadzała w obserwacji. Poza tym Jowisz wydawał sięz zbyt jasny.
Ogólnie obserwacja na plus, bo pierwszy raz obserwowałem jakąkolwiek planetę przez teleskop :).
GSO 12"
ES 28, 14
Nikon Aculon 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Kwi 2018, 17:11
Miejscowość: Czyżew (okolice)/Warszawa

 

PostKrzysztof_P | 20 Kwi 2018, 14:07

Cześć.

Wczoraj w Krakowie około godz. 1.45-2.00 było super Seeingowo , oglądałem Jowisza swoim Refraktorem Vixena 100mm i obraz powalał ilością i jakością widocznego detalu , Plama pięknie defiladowała jak i było widać detalu co nie miara.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 21 Kwi 2018, 08:27

Cześć. Dzisiaj w nocy i Ja zabrałem się za obserwacje Jowisza. Nie trwało to długo bo od godziny 1.30 do 2.00 ale widoki były zajefajne. Doskonale widoczna okrągła piłka gazowego olbrzyma z mnóstwem szczegółów na jego tarczy. Widoczne wielokrotne pasy chmur z zawirowaniami w ich obrębie. Momentami obraz był bardzo ostry i wyraźny. Używałem lantanów Vixena 5/6/7 mm. Powiększenia rzędu 180 razy były zastosowalne w dniu wczorajszym. Dodam jeszcze, że najlepszy seeing i warunki obserwacyjne były w nocy z 19/20 kwietnia. Co prawda był wiatr i targało teleskopem ale przejrzystość powietrza była doskonała. Wczoraj także po wieczornej obserwacji Księżyca gdzie można było z doskonałym skutkiem używać okularu 5 mm wiedziałem, że muszę zapolować na Jowisza no i się opłaciło. Gdyby był tylko trochę wyżej. :arrow: :mrgreen:
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 21 Kwi 2018, 08:39

Cześć Krzysztof.

W Krakowie też było ekstra , masa detalu o jakim wspominasz , oglądałem Jupka w Refraktorze Vixen 100S.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostPoszukiwacz15 | 21 Kwi 2018, 08:42

A ja niestety nie popatrzyłem na Jowisza poprzedniej nocy, i teraz tego żałuję. Mam nadzieję że jutro atmosfera będzie równie spokojna :mrgreen:
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

Postokroj | 21 Kwi 2018, 10:28

U mnie warunki tragedia od3 do5 ej nie ostrzył nawet w 60x.Cały czs chłodziłem wentylatorkiem i kicha.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postbolid25 | 21 Kwi 2018, 13:00

Dokładnie wczoraj do 23:30 seeing był jeszcze znośny ale bez żadnych rewelacji na 114mm Newtona ,którym obserwowałem.Niestety później było tylko gorzej,czułem jak zmienia się lekki wietrzyk raz z z ciepłego w chłodniejszy co oczywiście nie wróży nic dobrego dla obserwatora planet.
Ostatnio edytowany przez bolid25 21 Kwi 2018, 14:40, edytowano w sumie 2 razy
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 21 Kwi 2018, 13:20

W Krakowie wczoraj przez dłuższą chwilę były tak znakomite warunki , które nie trafiają się tak często , rozmawiałem z paroma kolegami i też udało im się trafić na tą "dłuższą chwilę" , przy takich warunkach to i 100mm potrafi niesamowicie zaskoczyć i zarazem zadziwić. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 21 Kwi 2018, 13:21

Mieszkam już w tej chłodniejszej, bliżej Ruskich położonej części Polski i zauważyłem, że u mnie są jeszcze dobre warunki obserwacyjne. Z doświadczenia powiem, że najlepiej jest wtedy gdy jest niezbyt ciepło, padał deszcz i po opadach zrywa się słaby wiatr, który przegania te chmury i otwierają się wolne okna pomiędzy obłokami. Przejrzystość powietrza jest wtedy doskonała a obrazy uzyskiwane obojętnie jakim sprzętem zapierają dech w piersiach.
Ostatnio edytowany przez kurp, 21 Kwi 2018, 13:47, edytowano w sumie 1 raz
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postwyvar | 21 Kwi 2018, 13:25

Ja również wyszedłem o godzinie 03:50 zerknąć na Marsa i Saturna a przy okazji Jowisza. No i tak jak wczoraj dane mi było zobaczyć pełną detalu i ostrą ostatnią z wymienionych planet tak dzisiaj był to tylko rozmyty placek którego nie dało się wyostrzyć. Reszta też. 04:05 byłem już w łóżku :?
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

PostSoczi | 21 Kwi 2018, 14:30

****
Ostatnio edytowany przez Soczi, 03 Gru 2019, 20:12, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postkurp | 22 Kwi 2018, 07:33

Cześć. W dniu dzisiejszym dzisiejszym około godziny 02.00 wyciągnąłem teleskop i zerknąłem na Jowisza. Szczerze powiem, że nie bardzo chciało mi się wstawać ale warunki były tak dobre, że jednak opuściłem moją zaufaną kołderkę. Widok był niesamowicie ostry, kontrastowy i wyraźny. Nie będę się tu rozpisywał nad detalem ale pomimo niskiego położenia nad horyzontem widok był bardzo dobry. Najlepiej obserwowało mi się okularami 6 i 7 mm. Szkoda , że Jowisz nie jest wyżej. Wschodził też Saturn ale był za nisko dałem sobie spokój.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJohnyBravo | 22 Kwi 2018, 09:17

ja tez probowalem dzisiaj o 4:30 celowac w Jowisza swoim 70/700 potworem z okularem 10mm.... pasy bylo raz na jakis czas widac, ale ogolnie caly czas lekki wiatr i sie bez przerwy rozmywalo wszystko ;)
Spinor Optics 70/700 (prawdziwy potwor)
 
Posty: 8
Rejestracja: 17 Kwi 2018, 21:30

 

PostPoszukiwacz15 | 22 Kwi 2018, 12:12

U mnie seeing o godzinie 2:00 był dość przeciętny, poprawił się znacznie o godzinie 3:00. Zdarzały się kilku sekundowe okresy stabilnej atmosfery, pozwalające na przyjrzenie się detalom. Idąc od dołu, okolice dolnego bieguna nie pokazały żadnych wyraźnych detali. Najwyżej tuż przy krawędzi co jakiś czas rysował się nieco ciemniejszy kolor.
Dolny pas równikowy posiadał dość wyraźne zgrubienia i zwężenia. Chwilami miał nieregularną jasność powierzchni, ciemniejsze obszary przypominały nieco ślady wirów ale nie mam pojęcia czy to były one.
Górny pas równikowy był nieco szerszy i bardziej blady. Miał jednolitą budowę. W okolicach WCP pas był nieco "poszarpany". Sama WCP była nieco owalna i pomarańczowa. Przez chwile oddzielała ją od pasa wąska jaśniejsza wstęga.
Tuż nad pasem równikowym znajdował się bardzo wąski pasek, pomiędzy nimi wąski biały obszar. Pociemnienie na górnym biegunie było wyraźne ale nie pokazało detali.
Tak wyglądał Jowisz w chwilach najlepszego seeingu, przez większość czasu było jednak widać tylko oba pasy, rozmytą WCP i pociemnienie biegunowe. Synta 12" i HR 7mm.
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

Postmcmaker | 23 Kwi 2018, 00:54

Właśnie wróciłem z balkonu :mrgreen: Chwilami miałem opad szczeny, mnóstwo detalu, WCP jak na dłoni i obraz ostry jak brzytwa przy powiększeniu ponad 1,5D!
Budzik na 4:30 i zobaczymy co pokaże Saturn i Mars :)
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

Postwyvar | 23 Kwi 2018, 06:58

mcmaker napisał(a):Właśnie wróciłem z balkonu :mrgreen: Chwilami miałem opad szczeny, mnóstwo detalu, WCP jak na dłoni i obraz ostry jak brzytwa przy powiększeniu ponad 1,5D!
Budzik na 4:30 i zobaczymy co pokaże Saturn i Mars :)

Co region to inne warunki jednak. Byłem w podobnych godzinach co Ty żeby popatrzeć na tranzyt WCP. Dokładnie od 23:20 do 23:55. Niebo ładne, czyste; niestety seeing nie był na tyle łaskawy co u Ciebie i momentami "plama" była wręcz nierozpoznawalna ponieważ wszystko strasznie pływało. W chwili gdy tranzyt był już w połowie bywały chwile, że mogłem dopatrzeć się subtelnych detali jak pas na biegunie, delikatne pogrubienie i poszarpanie w pasach równikowych, ciemniejszy kolor pomiędzy pasami i na biegunie a WCP była bardziej oczywista.
Szkoda bo potencjał był ogromny. Miałem wstać jeszcze o 02:00 i zerknąć ale do pracy na 06:00 więc niestety dałem sobie spokój. :?

Miejsce obserwacji - Solec Kujawski
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 84 gości

AstroChat

Wejdź na chat