* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
 Temat postu: RODO
PostWysłany: Pią Maj 11, 2018 10:21 am 
Awatar użytkownika

Nie widziałem gdzie wrzucić ten temat więc wrzucam tutaj choć z astronomią nie ma to za bardzo nic wspólnego.
Na innych forach już jest panika. Tutaj na razie cisza, chyba że jest już taki temat to z góry przepraszam i proszę o usunięcie.
https://astropolis.pl/topic/63003-rodo- ... 85-zmiany/
https://www.forumastronomiczne.pl/index ... nych-rodo/

Filtry: Polaryzacyjny BST 2" _ Orion UB 2"

Profil E-mail  

Temat postu: Re: RODO
PostWysłany: Pią Maj 11, 2018 10:32 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Tam

https://www.mpit.gov.pl/strony/aktualno ... o-dla-msp/

mamy link

https://www.mpit.gov.pl/media/50521/Prz ... O_2018.pdf

do istotnego (i rekomendowanego w audycjach medialnych) PDF-u - jak widać na portalu bardzo zasadniczym bo gov.pl

Generalnie zasady RODO są opisane ogólnie a w jaki sposób zrealizuje je firma zależy od niej. Ma tylko w razie kontroli wykazać że dba o nie.

Praktyką jest wyświetlenie obszernego tekstu oraz check-boxa albo przycisku [zgoda] na "to i owo" i udowodnienie potem (np że zapisano datę i czas zgody).

Moim zdaniem samo IP nie jest daną osobową w przedmiocie tych nowych regulacji.

Pozdrawiam

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 11, 2018 10:41 am 

Miejscowość: Internet
Wcale się nie dziwię, że na Astropolis nastąpiła panika podobnie jak na FA. Wreszcie trzeba będzie jasno i wyraźnie napisać (poinformować użytkowników) o ich prawach do ochrony informacji o nich. :wink: Kiedyś już zwracałem uwagę, że chociażby polityka prywatności na FA to pusty link, a brak transparentności komu i do jakich celów dane użytkowników, udostępnia właściciel Astropolis to jest pewien problem. Konkursy, powiązania marketingowe z innymi podmiotami biznesowymi wreszcie powinny zostać prześwietlone a polityka prywatności uporządkowana.

Myślę, nie jestem oczywiście Januszem_P, że Astromaniak ma dużo mniejszy problem z dostosowaniem się do RODO. :D Najgorzej może być posprzątać bałagan wśród bazy forumowiczów i zabezpieczyć forum przed wykorzystywaniem danych osobowych przez niepowołane osoby (dla przykładu zarejestrowany na maniaku użytkownik ma dostęp do wielu informacji o innych użytkownikach, jeśli Ci udostępnili te dane na swoich profilach).

Efektem ubocznym może być urealnienie bazy forumowiczów, zobaczymy ilu te nasze fora mają użytkowników a ile "martwych dusz" wyleci z bazy. Skończy się chwalenie się liczbami po 10k i więcej. :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 11, 2018 11:04 am 
Awatar użytkownika

ekolog napisał(a):
Moim zdaniem samo IP nie jest daną osobową w przedmiocie tych nowych regulacji.

Cytat z sąsiedniego forum:

" Poczytaj. "Pojęcie „danych osobowych” zostaje z kolei poszerzone o adresy IP oraz zbierane przez przeglądarkę internetową pliki cookies („ciasteczka”). ". IP może jak najbardziej służyć do określenia konkretnej osoby, prowiderzy i administratorzy mają takie możliwości techniczne (w większości przypadków) - szczególnie przy zestawieniu ich z innymi danymi. Takimi intencjami kierował się tu zapewne ustawodawca.

"Ponieważ definicja powyższa wprowadza pojęcie możliwości pośredniej identyfikacji, to biorąc pod uwagę obecne możliwości przetwarzania dużych zbiorów danych (big data) należy przyjąć, iż w zasadzie każda informacja, która choćby tylko potencjalnie może prowadzić do identyfikacji konkretnej osoby, będzie daną osobową. Ucina to dyskusje, czy sam numer telefonu, MAC adres lub IP stanowi daną osobową. W świetle RODO – tak. W tym też kierunku zmierzają najnowsze interpretacje organów stojących na straży ochrony danych osobowych i orzecznictwo ETS. W tym kontekście problematyczne jest stosowanie popularnej metody „anonimizacji” danych – polegającej na usunięciu ze zbioru danych niektórych informacji identyfikujących konkretną osobę. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, iż na podstawie pozostałych informacji można pośrednio zidentyfikować też taką „anonimową” osobę. Stąd też w RODO pojawia się nowe w polskim porządku prawnym pojęcie „pseudonimizacji” – czyli „przetworzenie danych osobowych w taki sposób, by nie można ich było już przypisać konkretnej osobie, której dane dotyczą, bez użycia dodatkowych informacji, pod warunkiem że takie dodatkowe informacje są przechowywane osobno i są objęte środkami technicznymi i organizacyjnymi uniemożliwiającymi ich przypisanie zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej;” W praktyce stosowania RODO, pseudonimizacja będzie narzędziem często wykorzystywanym."

https://datamakesales.pl/rodo-czyli-rew ... osobowych/

I taką mamy właśnie sytuację na forum. Daj mi jakiś nr IP a powiem Ci dokładnie, kto to jest - tylko na bazie adresów IP w bazie AP. Każdy post, każda interakcja zawiera także IP (+ sporo innych danych). Wszystkie te interakcje gromadzone są dookoła profilu (mam całą historię twoich IP od początku istnienia). Tak działa ten system i nie ma nawet opcji żeby to zmienić. Inaczej mówiąc - IP na AP podlega pod RODO. "

Filtry: Polaryzacyjny BST 2" _ Orion UB 2"

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 11, 2018 11:23 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
E tam ... :)
Moim zdaniem z jednego IP może korzystać wielu ludzi. Pozamiatane :)
Ponadto ochrona polega raczej na niemożności dotarcia do konkretnej osoby atakującym/analizującym portal z zewnątrz normalnymi, niekosztownymi metodami, czyli bez gigantycznej pracy super-specjalisty klasy dobrego hakera.

Pozdrawiam
EDIT:
Ja na przykład mimo, że jestem mgr inż. nie potrafię mając gołe IP namierzyć człowieka!
A bywa, że sąsiad przez scianę korzysta przez Wi-Fi z modemu bez wiedzy właściciela (no przynajmniej parę lat temu bywało to możliwe)

Ostatnio edytowany przez ekolog Pią Maj 11, 2018 12:01 pm, edytowano w sumie 3 razy

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 11, 2018 11:29 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wielkopolska
ekolog napisał(a):
E tam ... :)
Moim zdaniem z jednego IP może korzystać wielu ludzi. Pozamiatane :)

To zależy jakie masz IP, a ten kto gromadzi dane niekoniecznie może wiedzieć, czy masz zmiennie, czy też stałe.
Poza tym zmienność ogranicza się czasami do jakiegoś obszaru i również można dojść kto w danym momencie z niego korzysta.

Ponadto wszyscy na każdym forum podają maila, a jeśli taki mail posiada w swojej nazwie imię i nazwisko to są to już dane osobowe. I wówczas jest już ich przetwarzanie :D
Podobnie z każdym formularzem kontaktowym, zapisem do newslettera. Nie zapominajmy, że również faktury w wersji papierowej, to także przetwarzanie danych.

Panika w branży IT jest, ale podobnie było z komunikatami o Cookies. Kto ich nie posiadał miał płacić kary :D A niektóre strony do dziś nie posiadają odpowiedniej informacji.
Ponadto RODO dotyczy przede wszystkim przetwarzania danych w odpowiedniej ilości w skali miesiąca, czy też roku. Nie jest napisane ile to DUŻO.

Poczekamy, zobaczymy :) Za miesiąc będzie już po sprawie i panice :wink:

Ostatnio edytowany przez dexter77, Pią Maj 11, 2018 11:35 am, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: Pią Maj 11, 2018 11:33 am 

wojt0000 napisał(a):
Na innych forach już jest panika.

A od kiedy wiadomo o wprowadzeniu RODO? Obudzili się lub ktoś ich obudził w przeddzień to teraz "panikują" - coś jak typowy objaw pokolenia "omg moje dane!". Panikują tym bardziej, że mają zerową wiedzę nt samego RODO, i starają się sami coś nagle "rozkminiać" doczytując szczegóły w ustawie lub o zgrozo po komentarzach na necie.

Mam dla nich jedną radę. Sami niczego raczej nie rozkminicie i musicie poradzić się specjalisty, który RODO ma w jednym paluszku (ale prawda jest taka, że na niektóre pytania nawet oni nie znają odpowiedzi). Sprawa jest bowiem dość skomplikowana, a wzdrożenie procedur często b. nie jasne, nie jednoznaczne, pełne pułapek, luk, wyjątków, a niekiedy i sprzeczne. Musiałem z 2 m-ce temu uczestniczyć w przeszkoleniu odnośnie wejścia RODO (branża IT) i morał jest taki , że nie ma powodów do obaw (niekiedy absurdalnych), które widzę są wypisywane na AP. Spokojnie, AP to nie jedyne forum w tym kraju, a z biegiem czasu pewne procedury i ich odpowiednie (racjonalne) interpretacje zostaną wypracowane dla takich tworów jak fora internetowe.

PostWysłany: Pią Maj 11, 2018 1:06 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Cześć.Trochę samodyscypliny i odpowiedzialności z naszej strony a będzie po sprawie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 11, 2018 2:20 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Dajcie se spokój. W praktyce nic się nie zmieni, ewentualnie teksty przy czekboksach będą dłuższe i nikt ich nie będzie czytał (nie, żeby teraz ludzie takie rzeczy czytali :lol:).
Zresztą GIODO (czy jak tam się to teraz będzie nazywać) i tak nie ma sił i środków, żeby to sprawdzać. Taka zabawna historyjka z życia: do niedawna był obowiązek zgłaszania zbiorów danych osobowych do tegoż GIODO, więc i ja taki zbiór zgłosiłem. W czerwcu 2014. No i do dziś nie dostałem żadnej odpowiedzi :D Więc teraz już chyba nie dostanę.

PostWysłany: Pią Maj 18, 2018 10:31 am 

Temat RODO nadal żywy na innym forum, gdzie emocje wzrosły po próbie właściciela zamknięcia forum (spotkała się ta próba z niezłym wnerwieniem forumowiczów). Zresztą próba była nieudolna, gdyż wystarczyło wyczyścić ciasteczko (cookie) i ograniczenia 5 odsłon nie było. :wink: Ale, niektórym chyba żyłka w mózgu pękła gdyż sugerują jakobym miał zostać konfidentem. :wink: Ach Pather, nie te standardy u mnie co u Ciebie. :lol:

Załącznik:

https://astropolis.pl/topic/63086-co-to-za-nowum-bo-nie-by%C5%82o-wcze%C5%9Bniej-takiego-komunikatu/?do=findComment&comment=720545

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 18, 2018 5:46 pm 

Domek napisał(a):
gdzie emocje wzrosły po próbie właściciela zamknięcia forum (spotkała się ta próba z niezłym wnerwieniem forumowiczów).

Przecież właściciel (jak dobrze kojarzę wciąż jest nim Adam) takiej próby wcale nie uskuteczniał. Test to test nie ma co z tego robić jakichś dziwnych insynuacji. Współczuje mu, bo chłop mimo że ma łeb na karku, to jednak za bardzo przejął się rolą RODO. Tak jak pisałem, AP to nie jedyne forum i jeśli nie może znaleźć eksperta od RODO to przynajmniej mógłby sprawdzić jak rozwiązują sprawę z RODO inne duże/bardzo duże fora (a tam jakoś "dziwnie" nikt nie panikuje). Niestety zamknął się chyba tylko w światku astro i sam coś gorączkowo rozkminia.
Powinien brać przykład z Janusza - olew totalny na wszystko z forum.

PostWysłany: Pią Maj 18, 2018 7:07 pm 

•Fish3r• napisał(a):
Domek napisał(a):
gdzie emocje wzrosły po próbie właściciela zamknięcia forum (spotkała się ta próba z niezłym wnerwieniem forumowiczów).

Przecież właściciel (jak dobrze kojarzę wciąż jest nim Adam) takiej próby wcale nie uskuteczniał. Test to test nie ma co z tego robić jakichś dziwnych insynuacji.

Dziwnych insynuacji piszesz :wink: Co w takim razie właściciel Adam tam właściwie testował? :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 18, 2018 7:33 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
Wrażliwe dane to nr. Pesel z datą urodzenia , oraz adres zamieszkania , a tych danych się nie podaje przy zakładaniu konta na forum., jedynie Nick z adresem e-mail.
Gorzej jest z allegro i pocztą e-mail , bo tam trzeba podać więcej info o danych osobowych, na szczęście nie wymagają nr. pesel i nr. dowodu osobistego.
Wniosek z tego jest taki, że allegro i poczta e-mail będzie musiała teraz lepiej chronić dane osobowe.
Banki natomiast nie będą mogły udostępniać danych osobowych w celach marketingowych itp. Np. konsultant z banku nie będzie mógł zadzwonić do nas z atrakcyjną ofertą pożyczkową , gdyż już nie będzie miał dostępu do naszych danych itp.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 18, 2018 8:02 pm 

endriu624 napisał(a):
Wrażliwe dane to nr. Pesel z datą urodzenia , oraz adres zamieszkania , a tych danych się nie podaje przy zakładaniu konta na forum., jedynie Nick z adresem e-mail.

Ale za to przechowuje takie dane na serwerze (np. takie dane są na PW).

Domek napisał(a):
•Fish3r• napisał(a):
Domek napisał(a):

Przecież właściciel (jak dobrze kojarzę wciąż jest nim Adam) takiej próby wcale nie uskuteczniał. Test to test nie ma co z tego robić jakichś dziwnych insynuacji.

Dziwnych insynuacji piszesz :wink: Co w takim razie właściciel Adam tam właściwie testował? :lol:

Na forum Astropolis masz napisane co.

Nie rozumiem co Was, Nas interesuje jakieś inne forum.

PostWysłany: Pią Maj 18, 2018 8:07 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
Karol napisał(a):
endriu624 napisał(a):

Ale za to przechowuje takie dane na serwerze (np. takie dane są na PW).

Domek napisał(a):
•Fish3r• napisał(a):
Domek napisał(a):

Czyli tego wniosek, że dane do przelewu i dane do wysyłki lepiej podawać na e-mail niż na pw , przy zakupach na naszej giełdzie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 18, 2018 8:11 pm 

E-maile też obowiązuje RODO.
Moim zdaniem nie ma co panikować.

PostWysłany: Pią Maj 18, 2018 8:48 pm 

Karol napisał(a):

Ale co mam napisane? Może krótko streścisz intencje piszącego Karolu, gdyż chyba ich do końca nie zrozumiałem, a dla Ciebie są jak widzę zupełnie jasne. :wink: Poza tym co jest napisane a co w rzeczywistości piszący miał na myśli, to mogą być dwie różne rzeczy. Piszący chce aby czytający myślał to, co on napisał. 8)

Karol napisał(a):

Mnie interesują ciekawe zjawiska socjologiczne. :wink: Co do innych forumowiczów to nie będę się wypowiadał. :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 18, 2018 8:56 pm 

Domek napisał(a):
Ale co mam napisane? Może krótko streścisz intencje piszącego Karolu, gdyż chyba ich do końca nie zrozumiałem, a dla Ciebie są jak widzę zupełnie jasne. :wink: Poza tym co jest napisane a co w rzeczywistości piszący miał na myśli, to mogą być dwie różne rzeczy. Piszący chce aby czytający myślał to, co on napisał. 8)

Jakbyś kiedyś był administratorem forum czy jakiejkolwiek strony to nie dziwiłbyś się tak bardzo, że takie "atrakcje" mogą zaistnieć - przewidziane (w tym przypadku lepiej zrobić w porze nocnej) lub nie przewidziane. Po drugie, myster Adam czy ktokolwiek musiałby być skończonym idiotą, by wyłączyć takie forum z obiegu dla niezalogowanych - jest to zupełnie jasne. Po trzecie sam rzeczony, napisał jasno w podanym linku że taki obrót spraw jest fantastyką. Niepotrzebnie tu Domek coś tworzysz - byty ponad konieczność - a jak wiadomo to nigdy nie jest dobry pomysł - mogą przyśnić ci się koszmary za karę.

PostWysłany: Pon Maj 21, 2018 5:10 pm 

•Fish3r• napisał(a):
Domek napisał(a):

Jakbyś kiedyś był administratorem forum czy jakiejkolwiek strony to nie dziwiłbyś się tak bardzo, że takie "atrakcje" mogą zaistnieć - przewidziane (w tym przypadku lepiej zrobić w porze nocnej) lub nie przewidziane. Po drugie, myster Adam czy ktokolwiek musiałby być skończonym idiotą, by wyłączyć takie forum z obiegu dla niezalogowanych - jest to zupełnie jasne. Po trzecie sam rzeczony, napisał jasno w podanym linku że taki obrót spraw jest fantastyką. Niepotrzebnie tu Domek coś tworzysz - byty ponad konieczność - a jak wiadomo to nigdy nie jest dobry pomysł - mogą przyśnić ci się koszmary za karę.

Fish, to może mi wytłumaczysz jak można zanonimizować 100% anonimowe dane :?: :lol: Zerknij na poniższe zrzuty:

Załącznik:

Załącznik:

To są właśnie typowe manipulacje, RODO, testy zamykania forum, ankiety, są na AP zwykłą przykrywką napędzającą statystyki forum, którymi chwali się właściciel (głownie przed reklamodawcami :wink: ). To się właśnie nazywa czytanie między wierszami. A tematów astronomicznych coraz mniej :( ale reklamodawcy tego w statystykach nie zobaczą. 8)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 21, 2018 5:55 pm 

Domek, ale co cie tu boli w przytoczonych screenach. Anonimowa bo nie jest na platformie tego forum (z tego czytam), ale na zewnątrz - czyli nie sposób będzie spasować nicki do oceny i prawdopodobnie także IPów. Normalnie z dostępem do bazy przy ankietach na forum chyba dałoby radę to uzyskać (mozna by to sprawdzic w module ankiety i jak zapisuje to baza na surowo w np mysql).
W drugim być może sie sam zakręcił i zresztą kogo to obchodzi lub czy nabijają statystyki. Niech nabija sobie, tyle pracy i wysiłku włożone w forum w pełni usprawiedliwia wdł mnie tego typu działania. AP jest wdł mnie najlepszym forum astro w PL pod różnymi względami więc niech robią tak, by byli jeszcze lepsi i taki cel mi by przyświecał gdybym był ich userem. Nie wiem co cie tak naprawdę boli, po co drążyć ICH temat.

PostWysłany: Pon Maj 21, 2018 6:02 pm 

•Fish3r• napisał(a):
Domek, ale co cie tu boli w przytoczonych screenach. Nie wiem co cie tak naprawdę boli, po co drążyć ICH temat.

Błąd w zrozumieniu, :wink: nic nie boli tylko zwyczajnie śmieszy. :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 21, 2018 7:12 pm 

•Fish3r• napisał(a):
wojt0000 napisał(a):
Na innych forach już jest panika.

Mam dla nich jedną radę. Sami niczego raczej nie rozkminicie i musicie poradzić się specjalisty, który RODO ma w jednym paluszku (ale prawda jest taka, że na niektóre pytania nawet oni nie znają odpowiedzi).

Fakt! Nie ma to jak się szkolić u ściemniaczy. Niby coś wiedzą, a dokładnie to są w takiej samej czarnej doopie jak wszyscy. :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 21, 2018 7:58 pm 

Domek napisał(a):
•Fish3r• napisał(a):
Domek napisał(a):

Fish, to może mi wytłumaczysz jak można zanonimizować 100% anonimowe dane :?: :lol: Zerknij na poniższe zrzuty:

To są właśnie typowe manipulacje, RODO, testy zamykania forum, ankiety, są na AP zwykłą przykrywką napędzającą statystyki forum, którymi chwali się właściciel (głownie przed reklamodawcami :wink: ). To się właśnie nazywa czytanie między wierszami. A tematów astronomicznych coraz mniej :( ale reklamodawcy tego w statystykach nie zobaczą. 8)

Przypadkiem fora Ci się nie pomyliły ? Tu jest Astromaniak.

PostWysłany: Pon Maj 21, 2018 8:27 pm 

Karol napisał(a):
Przypadkiem fora Ci się nie pomyliły ? Tu jest Astromaniak.

Co ty taki nerwowy Karolu. :wink: Tu jest dział WOLNE tematy astronomiczne i nie zauważyłem, żeby nie było w nim miejsca na luźne komentarze co się dzieje na innych forach, w szczególności jak jest coś zabawnego. :wink:

Może kiedyś coś sensownego napiszesz zamiast wchodzić ewentualnie w buty moderatora. :roll: A może dasz mi bana? :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 25, 2018 3:38 pm 

A co z RODO tutaj na forum? Gdzie wchodze to wszedzie jest zaznaczanie zgode a tutaj jeszcze nie było a z tego co wiem od dzis obowiązuje.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: midimariusz oraz 20 gości