TMB Super Mono 6mm i Orto 6mm Japan Antares.

PostKrzysztof_P | 13 Maj 2018, 18:27

Witajcie.

Postaram się porównać jak najszybciej i napisać choć parę stwierdzeń i wniosków jak wypadają obydwa w porównaniu na Jowiszu. Antares Orto to w praktyce to samo co BGO , więc jestem bardzo ciekaw wyników.A tak się prezentują wizualnie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
TMB Super Mono 6mm i Orto 6mm Japan Antares.: IMG_0069.JPG
TMB Super Mono 6mm i Orto 6mm Japan Antares.: IMG_0068.JPG
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2018, 00:57

Witajcie.

Udało mi się przed chwilą porównać wymienione okulary na Planecie Jowisz w Refraktorze Vixen 100S F-640mm , Pow. około 104X.
TMB Super Mono to niewątpliwie bardzo dobre okulary planetarne , wspaniały kontrast , ostrość i nawet ładniejszy kolorek detalu Planety w porównaniu do Orto Antaresa Japan. Cieniutki pas który był bledszy w orciaku w TMB był widoczny od razu na wprost , tak samo białe chmury i owale widoczne i poprzyklejane do pasów , są widoczne na pierwszy rzut oka , Orto też pokazuje ładnie , ale jednak TMB Super Mono to TMB. Porównałem od razu Orto UO 4mm z moim TV De-Lite 4mm i w praktyce taka sama różnica przy 160X powiększenia. Orto UO pokazuje ostrzej i z mocniejszym zabarwieniem-kontrastem drobny detal a w TV De Lite jest on trochę bledszy.
Generalnie wszystkie wymienione okulary świetnie sprawdzają się na Jowiszu , ale TMB jest zdecydowanym liderem i nawet ER wydaje mi się korzystniejszy niż w Orto 6mm i w TMB oglądało mi się z lepszym jak mi się może wydawać komfortem. Jedynie co rzuca się na że tak powiem niekorzyść w TMB , to widocznie mniejsze pole widzenia niż w Orto , ale to w końcu okular do Planet i takie pole wystarcza nam w zupełności do oglądania Jowisza czy innych Planet ostrego do samej diafragmy 30* pola widzenia TMB w porównaniu do około 40* pola widzenia rasowego Orto Antaresa Japan.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 14 Maj 2018, 10:27, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 14 Maj 2018, 08:14

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

Udało mi się przed chwilą porównać wymienione okulary na Planecie Jowisz w Refraktorze Vixen 100S F-640mm , Pow. około 104X.
TMB Super Mono to niewątpliwie bardzo dobre okulary planetarne , wspaniały kontrast , ostrość i nawet ładniejszy kolorek detalu Planety w porównaniu do Orto Antaresa Japan. Cieniutki pas który był bledszy w orciaku w TMB był widoczny od razu na wprost , tak samo białe chmury i owale widoczne i poprzyklejane do pasów , są widoczne na pierwszy rzut oka , Orto też pokazuje ładnie , ale jednak TMB Super Mono to TMB. Porównałem od razu Orto UO 4mm z moim TV De-Lite 4mm i w praktyce taka sama różnica przy 160X powiększenia. Orto UO pokazuje ostrzej i z mocniejszym zabarwieniem-kontrastem drobny detal a w TV De Lite jest on trochę bledszy.
Generalnie wszystkie wymienione okulary świetnie sprawdzają się na Jowiszu , ale TMB jest zdecydowanym liderem i nawet ER wydaje mi się korzystniejszy niż w Orto 6mm i wTMB oglądało mi się z lepszym jak mi się może wydawać komfortem. Jedynie co rzuca się na że tak powiem niekorzyść w TMB , to widocznie mniejsze pole widzenia niż w Orto , ale to w końcu okular do Planet i takie pole wystarcza nam w zupełności do oglądania Jowisza czy innych Planet ostrego do samej diafragmy 30* pola widzenia TMB w porównaniu do około 40* pola widzenia rasowego Orto Antaresa Japan.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Jaki jest sens testować wybitnie planetarne okulary z wybitnie nie planetarnym achromatem? Myślę, że śp. Thomas Back nie byłby zadowolony z takiej "profanacji" jego projektu TMB Monocentric. :roll: Zacytuję jedną z opinii:

"No experienced planetary observer would use a Monocentric on a fast telescope without a long focal length Barlow, or a Telecentric amplifier, to increase it to at least f/10, and preferably f/15."

"Żaden doświadczony obserwator planet nie użyłby Monocentrica z szybkim teleskopem bez długogniskowego Barlowa lub zwiększającego ogniskową Telecentrica, aby zwiększyć go do co najmniej f/10, a najlepiej f/15."
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2018, 10:12

Cześć.

Ach te Twoje wpisy , już naprawdę zaczynają mnie cieszyć. :D Ano jest sens jak Refraktor jest Bardzo Dobry i jest to porównanie a nie Recenzja jak napisałem. Pan Thomas Back to Światowa Postać , ale powinien brać pod uwagę że 90% miłośników nieba nie stać na prawdziwe APO i zadowolą się Bardzo Dobrymi Achromatami co na pewno brał pod uwagę w przeciwieństwie do Ciebie , również takimi jak np. TAL 125R itp. :D Okular jest Świetnym szkłem bez dwóch zdań i sens jest zawsze takich porównań , gdyż nawet w jak to piszesz " w Nie wybitnie planetarnym Refraktorze" różnice na korzyść generowanego obrazu są widoczne na pierwszy rzut oka. :D Ten nie wybitnie planetarny Refraktor jak pisałem w jego opisie wypada lepiej na Jowiszu od Maka 127mm i to m.in. sprawia że jest też sens takiego porównania.
Kwestia tylko ceny , czy warto płacić za ten okular około 4X-5X tyle co za dobre Orto , ale to już indywidualna sprawa każdego użytkownika i miłośnika nocnego nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 14 Maj 2018, 11:23

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Ach te Twoje wpisy , już naprawdę zaczynają mnie cieszyć. :D Ano jest sens jak Refraktor jest Bardzo Dobry i jest to porównanie a nie Recenzja jak napisałem. Pan Thomas Back to Światowa Postać , ale powinien brać pod uwagę że 90% miłośników nieba nie stać na prawdziwe APO i zadowolą się Bardzo Dobrymi Achromatami , również takimi jak np. TAL 125R itp. :D Okular jest Świetnym szkłem bez dwóch zdań i sens jest zawsze takich porównań , gdyż nawet w jak to piszesz " w Nie wybitnie planetarnym Refraktorze" różnice na korzyść generowanego obrazu są widoczne na pierwszy rzut oka. :D Ten nie wybitnie planetarny Refraktor jak pisałem w jego opisie wypada lepiej na Jowiszu od Maka 127mm i to m.in. sprawia że jest też sens takiego porównania.
Kwestia tylko ceny , czy warto płacić za ten okular około 4X-5X tyle co za dobre Orto , ale to już indywidualna sprawa każdego użytkownika i miłośnika nocnego nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Po pierwsze Pan Tomas Back nie żyje :( i nic już nie weźmie pod uwagę ale zdążył jeszcze wziąć pod uwagę to co poniżej. :wink:

http://www.burgessoptical.com/words-from-the-designer-thomas-back.html

Tłumaczenie z Google Translate (z modyfikacjami):

"Od: "tmboptical" <TMBoptical @ ...>
Data: pon. 4 lipca 2005 r. 2:34
Temat: Nowe okulary serii BO / TMB Planetary

Po zaprojektowaniu i bardzo udanym uruchomieniu produkcji moich okularów TMB Super Monocentric, sprzedano ~ 3500 zanim Markus Ludes zdecydował się na anulowanie produktu, z powodu naturalnego spowolnienia jakiegokolwiek nowego produktu, który osiągnął masę krytyczną, tj. Specjalistyczny okular Najwyższa jakość, ma kształt krzywej dzwonowej, ponieważ pierwsi kupcy kupią ją niewidoczną, ponieważ jest to produkt, którego bardzo chcieli. Potem przychodzą dobre recenzje, a Ty dostajesz maksymalną sprzedaż, a potem sprzedaż powoli, kiedy wszystkie osoby, które szukały tego typu okularów, kupiły swoje. Następnie poziom sprzedaży jest niższy, ponieważ nowi ludzie się o tym dowiadują, a poprzedni właściciele zamawiają więcej, aby wypełnić ich ogniskową. Normalnie nadal będzie to wystarczające, aby utrzymać produkt w produkcji, ale Super Mono jest bardzo drogim okularem i ma małe pole widzenia (30 stopni), więc nie sprzedajemy już zbyt dużych ilości. Jedynym sposobem, w jaki moglibyśmy nadal je sprzedawać, byłoby podniesienie ceny zbyt wysoko, a sprzedaż, którą teraz mamy, spadłaby niemal do zera. Tak więc Markus musiał podjąć decyzję o zaprzestaniu produkcji. Ale był to bardzo dobry produkt i nie tylko sprzedaliśmy o wiele więcej, niż myślałem, że TMB Super Monocentric, ale okazał się jeszcze lepszy w wykonaniu, niż w moich snach.

Dwoma problemami z super monosami były odsunięcie oka i mały AFOV, chociaż większość właścicieli i ja uważamy, że to nie są problemy - ale jednak - jeśli można dostarczyć na rynek okular o jakości planetarnej, o bardzo wysokim kontraście, pole 58 stopni i 20 mm reliefu oka, z tylko 6 elementami, przy użyciu super super ("czarnego") wielowarstwowego, z super ostrymi obrazami, i jest ostre na skraju pola, dobrze, że masz okular, który prawie nie można mieć problemów. I to są nowe okulary, które zaprojektowałem.

Pracując z Billem Burgessem (Burgess Optical), Bill był w stanie wykonać trzy prototypy (4 mm, 6 mm i 9 mm), które przeszły moje testy w każdym parametrze okularu. Jest to pierwszy szeroki kątowy okular o dużym odsunięciu źrenicy, który charakteryzuje się ostrością, kontrastem i brakiem rozproszenia, jakie mają najlepsze ortony, ale bez efektu ograniczonego odsunięcia oka, korekcji do samej krawędzi i bez ograniczonego odsunięcia żrenicy oka (nawet do ogniskowej okularu 3 mm), które mają planetarne orthos.

Przetestowałem 4mm na Jowiszu i przetestowałem na gwiazdach w porównaniu do TMB Super Monos, Zeiss Abbe orthos i TeleVue Radians. Radian był wyraźnie gorszy, podczas gdy Zeiss i TMB były lepsze, ale tylko o bardzo niewielką ilość w rozproszeniu - naprawdę niesamowite. W dziale ostrości, okulary Planetarne BO / TMB były tak dobre, jak wszystkie okulary, z których korzystałem, równe Monos i Zeiss Abbes. Jupiter, nawet w nie idealnym seeingu, pokazał bardzo drobny detal w moim refraktorze TMB 152 mm f / 7.9 apo, że inne wysokiej jakości okulary miały słabiej pokazywały detale, jeśli w ogóle.

Mają regulowaną muszlę oczną, podobnie jak okulary Pentax XL, i mają wystarczającą odsunięcie okaz dla osób potrzebujących okularów, a dla wszystkich innych można precyzyjnie dostroić odległość do oko, tak aby ogranicznik pola był doskonale widoczny. Myślę, że zdjęcie da ci wyobrażenie o ich wielkości; są kompaktowe i przyjazne dla użytkowników nasadek dwuocznych. Soczewka oczna jest bardzo duża, a sferyczna aberracja źrenicy wyjściowej jest pod kontrolą. Żadnych złych pociemnień, jak pokazuje wiele innych okularów.

Teraz część, która mnie bardzo cieszy. Kosztują tylko 99,00 $. Produkowane ogniskowe nie są jeszcze ustalone, ale planujemy 2,5 mm, 4 mm, 6 mm, 7,5 mm, 9 mm, 12 mm i 17 mm lub 18 mm, w zależności od tego, czy nasz dostawca optyczny może zmieścić soczewki oczne w tulei 1,25". [ updated fl's 07-06-05. ed.] Jeśli uważasz, że chciałbyś zobaczyć więcej ogniskowych, daj nam znać.

Thomas Back"

Czyli sam projektant zdał sobie sprawę, że rynek na okulary o polu widzenia 30 st i niewielkim odsunięciu źrenicy jest bardzo ograniczony i postanowił zaprojektować coś dla tych 90% ludzi o których wspomniałeś. :lol: Czyli TMB Planetary. :D
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2018, 11:36

Cześć.

TMB Planetary to w porównaniu do innych okularów planetarnych jak bym to ujął nisko budżetowa "kaszanka" miałem ich całą serię z USA , to że Pan Thomas Back nie żyje :( to też już wiem od dłuższego czasu , więc w sumie nic nowego się od Ciebie nie dowiaduję , natomiast miałem pierwszy raz styczność z TMB Super Mono i zawiedziony na pewno nie jestem. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 14 Maj 2018, 12:22

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

TMB Planetary to w porównaniu do innych okularów planetarnych jak bym to ujął nisko budżetowa "kaszanka" miałem ich całą serię z USA , to że Pan Thomas Back nie żyje :( to też już wiem od dłuższego czasu , więc w sumie nic nowego się od Ciebie nie dowiaduję , natomiast miałem pierwszy raz styczność z TMB Super Mono i zawiedziony na pewno nie jestem. :wink:


Ach te Twoje wpisy , już naprawdę zaczynają mnie cieszyć. :D ... Pan Thomas Back to Światowa Postać , ale wziął pod uwagę że 90% miłośników nieba nie stać na prawdziwe bardzo drogie i o ograniczonej użyteczności TMB Monocentryki i zadowolą się, jak to napisałeś, niskobudżetową "kaszanką" TMB Planetary co na pewno brał pod uwagę przy projektowaniu okularu planetarnego. :D Okular TMB Planetary jest zapewne Świetnym szkłem w stosunku do ceny, bez dwóch zdań i sens jest zawsze takich porównań. :lol:

Ile kosztował ten okular TMB Monocentric?
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2018, 13:45

Cześć.

TMB Planetary jako nisko budżetowy okular dla większości miłośników Astronomii to i dobry okular ale jego czas świetności przy obecnym wyborze szkiełek nawet lepszych a w podobnych cenach już minął , natomiast w stosunku do Orto czy RKE Edmunda to też widocznie słabsze szkiełko , cena nie gra tu roli ile zapłaciłem , tak czy inaczej na pewno kupię parę sztuk TMB Super Mono , gdyż są warte zakupu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 14 Maj 2018, 14:27

Krzysztof_P napisał(a):... cena nie gra tu roli ile zapłaciłem , tak czy inaczej na pewno kupię parę sztuk TMB Super Mono , gdyż są warte zakupu. :wink:


A kto bogatemu zabroni. 8) :lol:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2018, 15:29

No nie wiem czy tak bogatemu , myślę że Mecenasi mają więcej bilonu. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 14 Maj 2018, 15:41

Chwilka, okular jest do bani, bo drogi? Komuś się chyba coś...

Na dodatek mamy tu pierwsze znane mi (czytam sobie tylko Maniaka) informacje z autopsji po polsku o okularze, który we wszelkich rankingach zawsze był na topie okularów planetarnych. Dodawanie tu kretyńskich uwag jest chyba dalece nie na miejscu. Uwagi Krzysztofa o TMB Planetary i, pożal się Panie, o ich wszelakich klonach, pokrywają się z moimi. Domek, zacznij doradzać wszystkim nowym Newtony SW 114/500. Tanie są!
Ciekawe tylko dlaczego równolegle rozpisujesz się o lornetce Canona. Nie lepiej kupić plasticzanną z Allegro za 3 dychy? Ma coś, czego nie ma ten twój Canon. Kompasik :D
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostDominik Woś | 14 Maj 2018, 16:13

wiechu napisał(a):Chwilka, okular jest do bani, bo drogi? Komuś się chyba coś...

Na dodatek mamy tu pierwsze znane mi (czytam sobie tylko Maniaka) informacje z autopsji po polsku o okularze, który we wszelkich rankingach zawsze był na topie okularów planetarnych. Dodawanie tu kretyńskich uwag jest chyba dalece nie na miejscu. Uwagi Krzysztofa o TMB Planetary i, pożal się Panie, o ich wszelakich klonach, pokrywają się z moimi.


Wiechu, najwyraźniej czytasz niezbyt uważnie. :wink:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=1090&p=10718&hilit=Monocentric#p10718
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwiechu | 14 Maj 2018, 17:24

Domek napisał(a):Wiechu, najwyraźniej czytasz niezbyt uważnie. :wink:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=1090&p=10718&hilit=Monocentric#p10718

Nie no, to nie jest link do oceny okularka z przyłożenia oczka do soczewy :) W dodatku jedna z opinii pisana przez kogoś, kto z wizualem nie ma wiele wspólnego ;) :D

Oceny na zasadzie "kiepski okular bo drogi" czy "kiepski bo ma za małe pole" tysz mnie mniej interesują niż bezpośrednie wrażenia z obserwacji. Do tego z obserwacji kogoś, kto jednak miewa kontakt z różnorodnymi szkiełkami. Choć, przyznaję bez bicia, sam jakoś niedawno pisałem, że bałbym się tego pola i chyba moje własne okularki nie wyjadą poniżej 40 stopni. Ale nigdy nie mów nigdy, do planet w sumie więcej niż 30 generalnie nie potrzeba, jeśli mont dobrze prowadzi.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postokroj | 14 Maj 2018, 19:09

Domek mam wrażenie że jesteś tu na tym forum po to by się tylko spierać. Wyluzuj i ceń pracę Krzysztofa. P który dzieli się z nami swym doświadczeniem i radością z astro.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostDominik Woś | 14 Maj 2018, 19:10

wiechu napisał(a):
Domek napisał(a):Wiechu, najwyraźniej czytasz niezbyt uważnie. :wink:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=1090&p=10718&hilit=Monocentric#p10718

Nie no, to nie jest link do oceny okularka z przyłożenia oczka do soczewy :) W dodatku jedna z opinii pisana przez kogoś, kto z wizualem nie ma wiele wspólnego ;) :D

Oceny na zasadzie "kiepski okular bo drogi" czy "kiepski bo ma za małe pole" tysz mnie mniej interesują niż bezpośrednie wrażenia z obserwacji. Do tego z obserwacji kogoś, kto jednak miewa kontakt z różnorodnymi szkiełkami. Choć, przyznaję bez bicia, sam jakoś niedawno pisałem, że bałbym się tego pola i chyba moje własne okularki nie wyjadą poniżej 40 stopni. Ale nigdy nie mów nigdy, do planet w sumie więcej niż 30 generalnie nie potrzeba, jeśli mont dobrze prowadzi.


Zadam może kilka pytań pomocniczych, które pośrednio padły jeśli przeczyta się treść tego wątku powyżej. :wink:

1) czy achromat Vixena 100mm, F6,4 jest teleskopem planetarnym? :roll:
2) czy TMB Super mono jest okularem wybitnie planetarnym? :roll:
3) Czy drogie, wysokiej jakości, okulary powinno się testować z teleskopami posiadającymi jak najmniej wad własnych, w tym aberracji chromatycznej, aby maksymalnie skupić się na ewentualnych wadach/zaletach samego okularu? :roll:
4) Czy wartość rynkowa TMB Super mono przekracza wartość rynkową achromatu Vixena 100mm F6,4, a propos uwag co do sensu inwestycji w bardzo drogie okulary do budżetowego teleskopu? :roll:
5) Czy okulary/teleskopy planetarne należy testować i wyciągać na podstawie takich testów wnioski, z powiększeniem tylko 100x? :roll:

Czytając te "recenzje" :wink: Krzysztofa_P odnoszę za każdym razem wrażenie, że do pisania, czy też w tym przypadku porównania okularów, przystępuje on z gotową tezą do zakomunikowania. Krótko mówiąc, każdy nowo nabyty (zazwyczaj używany) sprzęt jest genialnej jakości, nie ma wad a jedynie same zalety (inaczej przecież nie mabyłby, nie kupowałby takiego sprzętu), a opisy tego co widać na tarczy Jowisza, są zawsze takie same (wyraźne pasy, białe owale, itp.), tak jakby nie występowało zjawisko seeingu, a co nawet więcej, niezależnie od powiększenia (wydaje mi się, że przy powiększeniu 100x trochę jednak trudno delektować się szczegółami planetarnymi, sam do planet stosuję co najmniej 150x a zdarzało mi się obserwować nawet z powiększeniem 500x). :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostAA | 14 Maj 2018, 20:46

okroj napisał(a):Domek mam wrażenie że jesteś tu na tym forum po to by się tylko spierać. Wyluzuj i ceń pracę Krzysztofa. P który dzieli się z nami swym doświadczeniem i radością z astro.

Tylko że Krzysztof dzieli się z nami recenzjami sprzętu który zaraz wyląduje na giełdzie więc jak cenić takową recenzję.
Jest to recenzja czy wstępna reklama?
 
Posty: 76
Rejestracja: 14 Sty 2011, 10:29

 

Postchondryt | 14 Maj 2018, 20:57

Witam.
Powiedziałem sobie kiedyś że nie będę zabierał głosu w opisach Krzysztofa P. jednak wszystko ma swoje granice. Rozumiem że masz teraz lepszy refraktor niż Chińska masówka jednak bez przesady, Jeszcze nigdy nie spotkałem się z negatywnymi opiniami sprzętu który kupiłeś zawsze trafiają Ci się te najlepsze egzemplarze które z resztą i tak potem sprzedajesz mimo że były to te wyjątkowe. Czyli krótko mówiąc, coś tu nie gra.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKarol | 14 Maj 2018, 21:13

chondryt napisał(a):Witam.
Powiedziałem sobie kiedyś że nie będę zabierał głosu w opisach Krzysztofa P. jednak wszystko ma swoje granice. Rozumiem że masz teraz lepszy refraktor niż Chińska masówka jednak bez przesady, Jeszcze nigdy nie spotkałem się z negatywnymi opiniami sprzętu który kupiłeś zawsze trafiają Ci się te najlepsze egzemplarze które z resztą i tak potem sprzedajesz mimo że były to te wyjątkowe. Czyli krótko mówiąc, coś tu nie gra.

Pozdro... .
AA napisał(a):
okroj napisał(a):Domek mam wrażenie że jesteś tu na tym forum po to by się tylko spierać. Wyluzuj i ceń pracę Krzysztofa. P który dzieli się z nami swym doświadczeniem i radością z astro.

Tylko że Krzysztof dzieli się z nami recenzjami sprzętu który zaraz wyląduje na giełdzie więc jak cenić takową recenzję.
Jest to recenzja czy wstępna reklama?


Cicho sza :twisted:
Każdy ma swój rozum i ocenia sam. Ja widzę to co Wy ale jak widać jest przyzwolenie na to.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2018, 22:19

Witajcie.

Jako jeden z pierwszych w kraju pisałem np. o okularach ES 82* zaraz jak się pojawiły w sklepach i posiadałem ich całą serię więc nie piszcie farmazonów ze opisuję to co zaraz idzie pod młotek , gdyż miałem i nie tylko je przez długi czas. Widzę ze strasznie to przeżywacie i chyba nie macie większych zmartwień. :D
Owszem szastam sprzętem jak mi pasuje i zmieniam go bardzo często , co wcale nie świadczy o tym iż moje opisy to reklama przed sprzedażowa.Jak coś jest dobre to piszę a jak nie to nawet nie wspominam gdyż nie warto nawet opisywać.
Tak samo pisaliście o moim Maku Intesa MN66 152/912mm F6 , którego kupił i jest zadowolony z niego bardzo nowy właściciel. Po niedługim czasie zakupiłem Maka Intesa 8" i po co miałem trzymać dwa Maki w tym mniejszego 6" , jak kogoś stać i ma ochotę to niech trzyma i ich pięć , dla mnie stał się wtedy już zbędny i dlatego mnie opuścił a jakość jaką sobą reprezentował była znakomita i przewyższająca masę sprzętu o podobnej czy takiej samej aperturze. Z tego co robię na pewno nie będę się tłumaczył ciekawskim nie mającym chyba nic lepszego do roboty.
Nie przykładam takiej wagi do sprzętu może jak wy i dla mnie zmiana na coś nowego to to co mnie zawsze kręci i pociąga.
Posiadałem kilkadziesiąt różnych instrumentów , niektórych sprzedaży żałuję a niektórych nie.
To moja prywatna sprawa co robię czyli czy kupuję i zaraz sprzedaję czy też trzymam dłużej , przeważnie max. około rok i po wybawieniu się puszczam w dalszy obieg.
Nie macie większych zmartwień niż moje roszady? To wasza sprawa. Tak czy inaczej jak do tej pory żaden z instrumentów nie jest jeszcze nadal docelowym i cały czas szukam.

Odnośnie wpisu Pana Domka to przypominam się powtórnie , to nie jest Recenzja okularu TMB Super Mono 6mm tylko szybkie porównanie z Orto Antaresa 6mm co pisze w pierwszym wątku , więc Proszę nie mylić pojęć i nie interpretować po swojemu tego co napisałem , to krótkie porównanie które dla mnie jest wystarczające na pierwszy rzut oka i świadczy już na tyle o jakości tego szkiełka że wiem iż jest warte zakupu.Moje opisy nie są typowymi Recenzjami tylko poszerzonymi moimi osobistymi wrażeniami z oglądania , jak do tej pory wydają mi się i też wielu użytkownikom wystarczające a kto szuka rzetelnych i konkretnych Recenzji to może nie u mnie tylko niech sam więcej pisze. Jeżeli komuś te opisy nie pasują to po prostu polecam nie czytać i po sprawie , zamiast robić jak dobrze to ujął Wiechu Kretyńskie Wpisy. A w ogóle to pewne wpisy latają mi nie powiem gdzie i mam ważniejsze sprawy na głowie niż przejmowanie się takimi stwierdzeniami. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 14 Maj 2018, 23:00, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 14 Maj 2018, 22:56

Sam przyznam , że kiedyś często zmieniałem sprzęt, odkryłem przyczynę tego zjawiska , to choroba astromaniakalna mająca bezpośredni związek z tym forum Astromaniak , niestety to choroba trudno-uleczalna i z biegiem czasu narastająca jak alkoholizm.
Efektem tej choroby jest niekontrolowane czyszczenie portfela.
Ja już praktycznie jestem w końcowym stadium leczenia , bo doszedłem do wniosku, że nie istnieje docelowy teleskop.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwiechu | 14 Maj 2018, 22:59

Domek napisał(a):Zadam może kilka pytań pomocniczych, które pośrednio padły jeśli przeczyta się treść tego wątku powyżej. :wink:

1) czy achromat Vixena 100mm, F6,4 jest teleskopem planetarnym? :roll:
2) czy TMB Super mono jest okularem wybitnie planetarnym? :roll:
3) Czy drogie, wysokiej jakości, okulary powinno się testować z teleskopami posiadającymi jak najmniej wad własnych, w tym aberracji chromatycznej, aby maksymalnie skupić się na ewentualnych wadach/zaletach samego okularu? :roll:
4) Czy wartość rynkowa TMB Super mono przekracza wartość rynkową achromatu Vixena 100mm F6,4, a propos uwag co do sensu inwestycji w bardzo drogie okulary do budżetowego teleskopu? :roll:
5) Czy okulary/teleskopy planetarne należy testować i wyciągać na podstawie takich testów wnioski, z powiększeniem tylko 100x? :roll:

Czytając te "recenzje" :wink: Krzysztofa_P odnoszę za każdym razem wrażenie, że do pisania, czy też w tym przypadku porównania okularów, przystępuje on z gotową tezą do zakomunikowania. Krótko mówiąc, każdy nowo nabyty (zazwyczaj używany) sprzęt jest genialnej jakości, nie ma wad a jedynie same zalety (inaczej przecież nie mabyłby, nie kupowałby takiego sprzętu), a opisy tego co widać na tarczy Jowisza, są zawsze takie same (wyraźne pasy, białe owale, itp.), tak jakby nie występowało zjawisko seeingu, a co nawet więcej, niezależnie od powiększenia (wydaje mi się, że przy powiększeniu 100x trochę jednak trudno delektować się szczegółami planetarnymi, sam do planet stosuję co najmniej 150x a zdarzało mi się obserwować nawet z powiększeniem 500x). :wink:

Postaram się odpowiedzieć:
1) Sporo racji przyznaję Krzysztofowi co do tego, że krótki achromat lepiej (wyraźniej) pokaże wady okularów niż np. APO f/10 i na podstawie obrazów z takiego achro łatwiej ocenić szereg cech optycznych okularka. Trzeba tylko umieć rozróżnić, które wady są wprowadzane przez obiektyw, a które przez okular. Przy jakimś tam poziomie doświadczenia da się uniknąć poważniejszych błędów.

2) Tak. A już na pewno jednym z najwybitniejszych na świecie okularów planetarnych (takie odwrócenie pytania) - potwierdzają to wszelkie znane mi poważne testy (Cloudy etc.).

3) Jeśli ma to być poważna recenzja, to raczej tak. Tyle, że kilka zdań z autopsji to nie jest poważna recenzja i nie wiem, czy o to w ogóle tu chodziło, a nie o luźne uwagi. A nawet kilka rzuconych myśli o tym okularku to i tak absolutna rzadkość w tym kraju.

4) Nie wiem, czy chodzi tu o wskazówki co do doboru budżetowego sprzętu. Domek - tego typu uwagi kieruj do każdego, kto ma Syntę 8-10" na Dobsie i kupuje do niej 100-stopniowce, Naglery, Pentaxy XW itd. A takich osób znajdziesz chyba trochę, sam znam ich kilkanaście. Osobiście. Więcej - znam gościa, który do SW 80/400 (innego nie ma) kupił Nikona 7-21 plus Naglera 3-6 i jest zadowolony. To dopiero pomylenie, co?

5) Co ma powiększenie do dawanych przez teleskop i okular obrazów? Odkryję Amerykę, jeśli napiszę, że okular stałoogniskowy daje stałe powiększenie? Kupił 6tki, to opisuje obrazy z 6tek. Jasne, czekam na wrażenia z tych 6tek w Maku, ale zdaję sobie sprawę, że można trochę poczekać na warunki.


Dalej: nie dziwi mnie, że achro Vixena daje w miarę poprawne obrazy, lepsze niż dowolne achro Bressera, SW, Optisana itd. Nie dziwi mnie, że obrazy z okularka ocenianego jako zwycięzca testów okularów planetarnych wydają się lepsze niż z orto Antaresa. Nie widzę w tym przesadnej reklamy, tylko coś, czego oczekiwałbym, chyba że i teleskop, i okulary okazałyby się jakieś felerne, w sensie - konkretne egzemplarze. W inne uwagi nie wchodzę, nie mój cyrk, nie moje małpy. Doczekałem się w końcu choć paru słów o Mono w PL - i TO mnie rajcuje.



Dla Krzysztofa: jeśli latem chciałbyś pokusić się o jakiś szerszy test, mogę pożyczyć dla porównania moje: Sieberta 5,4 i UO volcano 6 mm. Mam też BGO 6, ale to bez sensu, chyba tylko dla potwierdzenia, że BGO i Antares to te same szkła z innym logo.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2018, 23:10

Cześć Wiechu.

Przerabiałem te Orciaki w całych seriach , UO HD , BGO , Antaresa a teraz mam taką mieszankę trochę UO , trochę BGO i też Antaresy , nie ma między nimi jakichś specjalnych wybitnych różnic ale wiem na pewno że są to dobre okulary planetarne w przystępnych pieniądzach. Tego TMB Super Mono 6mm akurat kupiłem koledze w USA i z tej racji miałem okazję go sprawdzić w praktyce co też uczyniłem jak otrzymałem paczkę , wysłałem go dzisiaj do kolegi a sam zapewne kupię ogniskową 9mm lub 10mm do mojego Maka na Optyce Intesa 8" , F10. Spotkamy się na Kudłaczach to może już będę posiadał a powoli potem w miarę możliwości dokupię jeszcze ze dwie inne ogniskowe. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 14 Maj 2018, 23:18

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Wiechu.

Przerabiałem te Orciaki w całych seriach , UO HD , BGO , Antaresa a teraz mam taką mieszankę trochę UO , trochę BGO i też Antaresy , nie ma między nimi jakichś specjalnych wybitnych różnic ale wiem na pewno że są to dobre okulary planetarne w przystępnych pieniądzach. Tego TMB Super Mono 6mm akurat kupiłem koledze w USA i z tej racji miałem okazję go sprawdzić w praktyce co też uczyniłem jak otrzymałem paczkę , wysłałem go dzisiaj do kolegi a sam zapewne kupię ogniskową 9mm lub 10mm do mojego Maka na Optyce Intesa 8" , F10. Spotkamy się na Kudłaczach to może już będę posiadał a powoli potem w miarę możliwości dokupię jeszcze ze dwie inne ogniskowe. :wink:

TRZYMAM za słowo :) Dla mnie najciekawsze byłoby porównanie Sieberta z Mono, bo mam nieodparte wrażenie, że obrazy z Siebertów są max kapeńkę gorsze od obrazów z Mono, Zeissów itd. - za dużo mniejsze pieniądze. W każdym razie w porównaniu z UO (5 i 6 mm) i BGO (6 mm) Siebert 5.4 jest lepszy, w sposób jasny i bezdyskusyjny.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2018, 23:32

Skoro tak piszesz to wierzę na słowo i rozważę też Sieberta o odpowiedniej ogniskowej , na razie zapoluję na TMB SM 9mm a lepiej gdyż częściej będzie używany ze względu na warunki 10mm.Wiechu właśnie oglądam Jowisza i WCP ucieka z tarczy a my tu gadu , gadu.W Krakowie nawet dobre warunki i można się cieszyć ładnym widokiem Jowisza. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 15 Maj 2018, 00:33

Krzysztof_P napisał(a): Owszem szastam sprzętem jak mi pasuje i zmieniam go bardzo często , co wcale nie świadczy o tym iż moje opisy to reklama przed sprzedażowa.Jak coś jest dobre to piszę a jak nie to nawet nie wspominam gdyż nie warto nawet opisywać.


Dziękuję za wyjaśnienie, w takim razie rzeczywiście to nie są recenzje, gdyż takowe zawierają zalety danego sprzętu ale nie pomijają jego wad aby nie wprowadzać w błąd potencjalnych czytelników. Dla ciebie nie ma sensu pisać o tym co złe, słabe, czyli jednak reklama bardziej niż rzetelna informacja. :wink:

Krzysztof_P napisał(a):Moje opisy nie są typowymi Recenzjami tylko poszerzonymi moimi osobistymi wrażeniami z oglądania , jak do tej pory wydają mi się i też wielu użytkownikom wystarczające a kto szuka rzetelnych i konkretnych Recenzji to może nie u mnie tylko niech sam więcej pisze. Jeżeli komuś te opisy nie pasują to po prostu polecam nie czytać i po sprawie , zamiast robić jak dobrze to ujął Wiechu Kretyńskie Wpisy.


Wreszcie to sobie wyjaśniliśmy. Poproś może admina aby poprzenosił te twoje opisy reklamowe do działu Sprzęt Astronomiczny lub Wolne Tematy Astronomiczne, gdyż raczej nie powinny "zanieczyszczać" działu Recenzje Użytkowników, skoro jak sam przyznałeś nie są rzetelne i konkretne. :lol:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat