Triplet Lwa - pierwsze podejście

PostZbig | 19 Maj 2018, 14:38

Jako prawie zupełny nowicjusz w obszarze 'deep sky long-exposure astrophotography' za cel swoich pierwszych wprawek wziąłem fotogeniczny, wiosenny "Triplet Lwa" tak ładnie prezentujący się w ultraszerokich okularach dużych Newtonów.
Odległość 35-40mln lat świetlnych robi duże wrażenie :shock: .
https://pl.wikipedia.org/wiki/Triplet_Lwa
Patrząc na tak dalekie obiekty, a jednak wśród galaktyk które oglądamy przez nasze amatorskie teleskopy, zupełnie bliskie, zawsze miałem uczucie owej pięknej transcendencji która jest tak ważnym elementem naszego hobby.
Technikalia opisane poniżej pozwoliły zrobić to zdjęcie w 1 godzinę i obrobić 2 tygodnie później, przez kolejne pół godziny, czyli bez przesadnego wysiłku i czasochłonności. Pozwala to mieć nadzieję, że nie tylko nie zniechęcę się do astrofotografii ale i z czasem może nawet coś ulepszę, szczególnie w obróbce zdjęć do której mam umiarkowany zapał :roll: .
Myślę, że atrofotografia jako uzupełnienie obserwacji wizualnych spełnia to wymaganie. W czasach dostepu do fotek z Hubble'a i innych wspaniałych źródeł Internetowych warto, moim zdaniem, skupić się na próbach odtwarzania nastroju obserwacji wizualnych. Coś jak fotki z wycieczek krajoznawczych, imprez rodzinnych itp. Powinny pomóc nam przypominać sobie obserwacje z pieknych nocy spędzanych pod gwiazdami.
Dane techniczne zdjęcia:
APO TS Photo Line 90mm, f=600mm + Riccardi flattener/reducer 0.75x,
efektywna ogniskowa powyższego zestawu: 450mm
Canon EOS 60Da (APS-C), ISO 800
i-optron CEM25-EC
10x 4min (bez guiding'u :D ).
obróbka:
Nebulosity 4 (MAC), Streching metodą DDP (Digital Development Processing)
http://www.asahi-net.or.jp/~rt6k-okn/its98/ddp1.htm
To bardzo przyjazny system dla początkujących astromaniaków. I nie zabiera dużo czasu.

Poniżej cała klatka - niezbyt dokładnie trafiona systemem GOTO montażu CEM25-EC i nie sprawdzona na czas (ach ten pośpiech gdy wkrótce zaczynają się białe noce oops :( ) - ale kiedyś na pewno będzie lepiej.
Image

A tu odpowiedni crop
Image
Patrząc na wspaniałe zdjęcia na tym forum widzę, że wiele jeszcze można w tej fotce ulepszyć. Ale wszystko to ciągle przede mną.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

Postfizyk5 | 19 Maj 2018, 16:45

Fajna fota. Jak na początki i 40min materialu to jest bardzo dobrze.
Montaż świetnie ci prowadzi.
Tylko czemu nie masz koloru?
Napiszesz jak ostrość ustawiasz, bo chyba jest trochę nieostre.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostZbig | 19 Maj 2018, 19:32

fizyk5 napisał(a):Fajna fota. Jak na początki i 40min materialu to jest bardzo dobrze.
Montaż świetnie ci prowadzi.
Tylko czemu nie masz koloru?
Napiszesz jak ostrość ustawiasz, bo chyba jest trochę nieostre.

Tu ostrość była ustawiana zp. maski Bahtinova. Ale mogłem czegoś nie dopilnować bo ostrość była ustawiana po drugiej strone nieba przy okazji ustawiania GOTO na 1 gwiazdę. Kto wie czy nie lepiej ustawiać sposobem "na znikające" słabe gwiazdki bezpośrednio w miejscu fotografowania. Sprzęt się też jeszcze termicznie w pełni nie dostosował, robiło się dość szybko coraz zimniej itp. A przy tym czasu na te fotki było mało (ok. 2 godziny astronomicznej nocy). Myślę, że kolor pojawi się przy wiekszej liczbie ekspozycji. Ale nie zdziwłbym sie jesli coś w programie Nebulosity 4 nie dopilnowałem w ustawieniach. Fotka szybka tj. 1 klatka z ciemnym prądem + 10x lights. "Flats" czy "bias'es" nie było wogóle.
Po prostu było to bardziej testowanie nowego montażu prosto z pudełka. CEM25-EC (jak wiemy) ma optyczne enkodery w rektascenzji co powinno znacząco pomóc (pod warunkiem, że dobrze ustawi się go do Polarnej). Dla zestawu APO TS Photoline 90mm z reduktorem 0.75, czyli 450mm ogniskowej jeden pixel EOSa 60Da ma rozmiar na niebie 1.56". Firma i-optron podaje dla tego montażu PE na poziomie 0.3" rms, co jak łatwo sprawidzić (z testów w Internecie) oznaczać może około 0.75" max PE w ciągu 10min. Oczywiście to wszystko teoria bo w praktyce takich osiągów nie da się osiągnąć z bardzo różnych wględów. Ale jeśli uda się utrzymywać błąd poniżej 1" przez 4 min to i tak będzie duże osiągnięcie. Zobaczymy.
Na razie wspaniałym wrażeniem z CEM25-EC jest jego wyjatkowa lekkość przy formalnym udźwigu 12.5 kg (nie licząc przeciwwagi). Aż przyjemnie coś takiego nosić i ustawiać.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

Użytkownicy przeglądający to forum: endrju24 oraz 58 gości

AstroChat

Wejdź na chat