Galaktyka Coddingtona

Posttayson.82 | 20 Maj 2018, 22:02

IC 2574 (również PGC 30819 lub UGC 5666) – magellaniczna galaktyka spiralna z poprzeczką (SBm), znajdująca się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy w odległości około 13 milionów lat świetlnych. Została odkryta 17 kwietnia 1898 roku przez Edwina Coddingtona[2]. Galaktyka ta należy do Grupy galaktyk M81. (wikipedia)

Nastała pora na prezentacje koloru, ale na poczatek kilka slow o przygotowaniach.
W prawym, skraju brzegu fajnej fotki kolegi @gryf188 zauważyłem ciekawy obiekt. Krótkie śledztwo ujawniło, ze to IC2574. Pozniej stwierdzialem, ze calkiem sympatycznie wpasuje sie w moja sklale i FOV.
.....a wiec do roboty! 2 pelne noce na RODOS i gotowe :) W sumie to troche marudzac, przydałoby sie palic suby po 2x dluzej, ale zostaje jak jest.
Przyznam, ze wodór dodał wiele uroku do finalnego wygladu galaktyki.
Cały materiał (bez kalibracji) oraz obróbka zajmuje na dysku 268 plików, 20 folderów, 7.52 GB !!!


QHY9m + TSAPO100Q + NEQ6
30x10min bin1 L
15x2min bin2 RGB
10x10min bin2 Ha

W tle mamy odrobine żółtawej poświaty IFNow
Galaktyka Coddingtona: 10-NGC2574-small.jpg

Galaktyka Coddingtona: 10-NGC2574-small-opis.jpg

Galaktyka Coddingtona: 05-L.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostKATO | 21 Maj 2018, 05:49

Brak słów...
CUDO!
Nikon EX 10x50 CF
 
Posty: 31
Rejestracja: 09 Lis 2017, 17:52

 

Postdark | 21 Maj 2018, 09:31

Ładnie się zaprezentowała na zdjęciach. To trudny do obserwacji obiekt tym bardziej warto się jej przypatrzeć i potem wypatrywać kształtów.
Gratuluje fotki.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostDominik Woś | 21 Maj 2018, 10:07

Brawo za wzięcie na cel ambitnego obiektu. :D IFN też w tle trochę widać ale musisz poprawić levelsy aby go bardziej skontrastować (zauważ, że tło masz jednak zbyt rozjaśnione). Troszeczkę brakuje mi na zdjęciu mocniejszego koloru ale nie zebrałeś chyba wystarczająco materiału aby ten kolor podciągnąć. :? Najbardziej martwić mogą gwiazdy, galaktyka wygląda na dość "ostrą" a gwiazdy jakby nie pasują ze względu na swoją "miękkość". Poza tym zerkając na kanał B można mieć wrażenie, że fotografujesz jakimś Semi-APO, :wink: gdyż niebieskie profile gwiazd są dość znacznie powiększone i raczej nie da się tego do końca wytłumaczyć rozpraszaniem światła w widmie niebieskim przez IFN-a (za słabo wyciągnięte tło). :shock: Być może remedium byłoby delikatne użycie akcji w PS - "Reduce small blue/violet halos", ale tego przecież z APO raczej się nie praktykuje (ja praktykowałem z Pentaxem SDUF II ale on jest F4). Mniej więcej różnica dla Twojego zdjęcia będzie taka jak na poniższej animacji:

Galaktyka Coddingtona: 10-NGC2574-small_.gif


Mam nadzieję, że H-alpha nie robiłeś na RODOS? Inaczej miałbyś w plecy 100 minut trochę ciemniejszego nieba niż pod Warszawą, a H-alpha można robić nawet z miasta. :wink: Nie wiem też czy zdajesz sobie sprawę, że robienie z binningiem 2x2 z KAF8300 nic raczej nie daje, pogarsza współczynnik S/N, a do tego nie jesteś w stanie użyć już klatek RGB do zestackowania razem z Luminancją aby dodatkowo poprawić S/N (zredukować szum tła). No to tyle wymądrzania się z mojej strony. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 26 Maj 2018, 11:27

W końcu znalazłem chwilę aby odpisać.
Dzięki wszystkim za miłe słowa


Dominik najbardziej mnie zaciekawilo, to co napisałeś o łączeniu rgb z l.
Czy algorytmy stackowania nie zglupieja gdy poda się im L oraz R, G, B? Przecież zdjęcia diametralnie się różnią w poszczególnych pasnach.

Ha można wylapac gdy na L już za widno, ale jeszcze wystarczająco ciemno na NB. Okienko to 1.5-2h po zachodzie (30min) i tak samo przed wschodem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 26 Maj 2018, 12:25

tayson.82 napisał(a):W końcu znalazłem chwilę aby odpisać.
Dzięki wszystkim za miłe słowa


Dominik najbardziej mnie zaciekawilo, to co napisałeś o łączeniu rgb z l.
Czy algorytmy stackowania nie zglupieja gdy poda się im L oraz R, G, B? Przecież zdjęcia diametralnie się różnią w poszczególnych pasnach.

Ha można wylapac gdy na L już za widno, ale jeszcze wystarczająco ciemno na NB. Okienko to 1.5-2h po zachodzie (30min) i tak samo przed wschodem.


Chodziło Ci o syntetyczną luminancję? Tutaj masz informację:

https://books.google.pl/books?id=-UdBDwAAQBAJ&pg=PT539&lpg=PT539&dq=rgb+luminance+stacki+g&source=bl&ots=X88m7BbsgJ&sig=ugQvXfpskOTBgK4Yh-Q6IIHfJn4&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwi9yt3vjKPbAhVC1ywKHS6eDX0Q6AEwBHoECAEQAQ#v=onepage&q&f=false

W szczególności ostatni akapit z poniższego zrzutu z ekranu:

Galaktyka Coddingtona: image.jpeg


"Nie każdy wykonuje ekspozycje za pomocą koła filtrowego, więc może nie mieć dostępu do danych luminancji per se. Jeśli użyjesz kolorowej kamery, konwencjonalnego aparatu cyfrowego lub dołączysz do rosnącej liczby astrofotografów, którzy używają zdjęć R, G i B zrobionych w bin 1x1 (zamiast zwykłego L 1x1 z 2x2 biningiem dla RGB), odpowiedź brzmi: utwórz syntetyczny obraz luminancji z informacji RGB. Pod warunkiem, że obrazy są zarejestrowane, jest to prosta średnia z trzech osobnych stacków (jeśli poziom szumu jest mniej więcej taki sam) lub uśredniony proporcjonalnie w stosunku sygnału do szumu, co daje najczystszy sygnał. PixelMath w PI może zastosować formułę (R + G + B) / 3 lub standardowe narzędzia stackowania, które integrują klatki inną metodą, na przykład używając najprostszej funkcji średniej lub można użyć narzędzia Image Integration".

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 26 Maj 2018, 12:51

Więc możnaby mając R, G i B w bin1 załączyć stacki np przez (L+R+G+B)/4 i w wyniku wyjdzie lepszy stack do dalszej obróbki jako finale L?
Edit.
Ostatnio edytowany przez tayson.82, 26 Maj 2018, 13:57, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 26 Maj 2018, 13:21

tayson.82 napisał(a):Więc możnaby mając R, G i B w bin1 załączyć stacki np przez (L+R+G+B)/3 i w wyniku wyjdzie lepszy stack do dalszej obróbki jako finale L?


Raczej nie ma potrzeby dzielić przez 3 luminancji. Raczej L + (R+G+B)/3. :wink: Najlepiej jednak aby pozolić PixInsight dobrać wagi dla poszczególnych ekspozycji dla stacka w oparciu o szum tła (RGB i tak będzie pewnie trochę bardziej przyszumione).
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 26 Maj 2018, 13:57

Domek napisał(a):
tayson.82 napisał(a):Najlepiej jednak aby pozolić PixInsight dobrać wagi dla poszczególnych ekspozycji dla stacka w oparciu o szum tła (RGB i tak będzie pewnie trochę bardziej przyszumione).

Czyli?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 26 Maj 2018, 14:31

tayson.82 napisał(a):
Domek napisał(a):
tayson.82 napisał(a):Najlepiej jednak aby pozolić PixInsight dobrać wagi dla poszczególnych ekspozycji dla stacka w oparciu o szum tła (RGB i tak będzie pewnie trochę bardziej przyszumione).

Czyli?


Czyli musisz pokombinować. :wink: Gdybym opisał bardziej "łopatologicznie" mógłbyś mieć pretensje :wink: o niepowaźne traktowanie, przecież astrofotografią zajmujesz się chyba nie od wczoraj. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 94 gości

AstroChat

Wejdź na chat