Ciężkie początki :-)

PostMaciejBBB | 31 Maj 2018, 13:10

Witajcie,

Na wstępie powiem, że forum czytam już od dawna i dopiero teraz zdecydowałem się na rejestrację :-)
Mój sprzęt to Dobson GSO 8" (Kity + GSO SV 15mm + TMB 6mm + trochę filtrów w tym UHC)

Zdjęcia robię poprzez Barlowa GSO 2x aparatem Canon EOS 100d. Chciałem na początku zabawić się w projekcję okularową, ale niestety nie jest możliwe uzyskanie ostrości (pewnie trzeba było by podnieść lustro). Szukam cały czas sposobu na poprawienie jakości zdjęć, ale nie mam za bardzo pomysłu jak to uzyskać.

Canonem wykonuję film, konwertuję na AVI, później Registax...
Czy takie wyniki po obróbce to: Po prostu mój brak umiejętności ustawienia poprawnej ostrości? Zbyt mały Barlow, np 5x był by lepszy...? Temat seeingu (ogólnie jeździmy do w miarę fajnego miejsca za Warszawą - ok 30km) i aktualnego położenia planety? Czy po prostu tak wyglądają zdjęcia z tego GSO :-) ?

Kolejne pytanie które zadam przy okazji - Jak to jest z widocznością przerwy Cassiniego w pierścieniach Saturna? Czy po prostu to także położenie planety + seeing, czy być może np. kolimacja teleskopu?

Poniżej zdjęcia zrobione w tym tygodniu...

Saturn 1.bmp
(5.93 MiB) Jeszcze nie pobierano


Jowisz 1.bmp
(2.64 MiB) Jeszcze nie pobierano
 
Posty: 9
Rejestracja: 31 Maj 2018, 12:50

 

PostJanusz_P. | 01 Cze 2018, 19:24

Projekcja okularowa to droga przez mękę i w dodatku donikąd bo daje kiepski i nieostry obraz :wink: skoro masz Barlowa co ostrzy w ognisku z body Canona to w ten sposób zrobisz zdecydowanie ostrzejsze fotografie planet :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSebastian Ś. | 01 Cze 2018, 19:47

MaciejBBB napisał(a):Kolejne pytanie które zadam przy okazji - Jak to jest z widocznością przerwy Cassiniego w pierścieniach Saturna? Czy po prostu to także położenie planety + seeing, czy być może np. kolimacja teleskopu?


Wszystko musi być OK :D Kolimacja, wychłodzenie i ostrość. Jak podpinasz ten aparat do Barlowa? Jak ustawiasz ostrość? Na Jowiszu widać jakieś brudy na matrycy :/
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postdawid1508 | 01 Cze 2018, 20:11

Chyba coś nie tak podczas stakowania bo trochę za dużo tych planet w jednym kadrze
Sky-Watcher 8", Sky-Watcher 12" Go-To, filtr polaryzacyjny orion, S500 40mm, BST UWA 22mm,
TS Flat Field 12mm, Sky-Watcher 6mm, barlow X2, orion ultrablock

Canon EOS 350d mod
Awatar użytkownika
 
Posty: 125
Rejestracja: 10 Kwi 2015, 16:31
Miejscowość: kostrza

 

PostMaciejBBB | 05 Cze 2018, 15:00

Sebastian Ś. napisał(a):
MaciejBBB napisał(a):Kolejne pytanie które zadam przy okazji - Jak to jest z widocznością przerwy Cassiniego w pierścieniach Saturna? Czy po prostu to także położenie planety + seeing, czy być może np. kolimacja teleskopu?


Wszystko musi być OK :D Kolimacja, wychłodzenie i ostrość. Jak podpinasz ten aparat do Barlowa? Jak ustawiasz ostrość? Na Jowiszu widać jakieś brudy na matrycy :/



Co do kolimacji, to według wszystkich internetowych "metod" wygląda na to, że jest ok. Chciałbym jeszcze to sprawdzić na jakimś kolimatorze laserowym może :-)

To jest Barlow od razu z gwintem T2, później przejściówka do EOSa, no i aparat.

Co do ostrości - tu się właśnie pojawia problem. Z tym Barlowem 2x Jowisz jest bardzo mały w klatce aparatu, bardzo trudno jest złapać na tak małym obiekcie jakąś sensowną ostrość, nie mówiąc już o tym, że ostrzenie poprzez wizjer aparatu takiego maleństwa to niezła misja i bardziej strzelanie niż świadome ustawienie :D Próbowałem najpierw zrobić kilka zdjęć przy różnych ustawieniach ostrości, ale ciężko było uzyskać coś ponad to zdjęcie z załącznika:

Ciężkie początki :-): Jowisz zdjęcie.JPG


Szukam w czym tkwi tak naprawdę problem, bo widziałem, że na 8" da się lepiej :-)
Co do wychłodzenia - te zdjęcia były robione ok 2h po wystawieniu go na zewnątrz + GSO ma jeszcze wiatrak za zwierciadłem, więc to chyba powinno być wszystko ok.
 
Posty: 9
Rejestracja: 31 Maj 2018, 12:50

 

PostMaciejBBB | 05 Cze 2018, 15:11

dawid1508 napisał(a):Chyba coś nie tak podczas stakowania bo trochę za dużo tych planet w jednym kadrze


Właśnie nie do końca wiem czemu to tak się podziało, to nie brud matrycy tylko Registax coś takiego mi robi...? Na Saturnie tego nie ma :/
 
Posty: 9
Rejestracja: 31 Maj 2018, 12:50

 

PostSebastian Ś. | 05 Cze 2018, 15:13

Możesz sobie na LiveView trochę przybliżyć ale tak jak pisałem, najlepiej maska Bahtinova. Na oko to jak sam widzisz nie jest dokładna metoda :D Masz też w SharpCap różnych asystentów fokusowania https://www.sharpcap.co.uk/sharpcap/fea ... assistance.

Do stackowania też musisz wybrać tylko dobre klatki. Ja wolę korzystać z AS!2 bardziej intuicyjny dla mnie. Do tego dochodzi obróbka. Nawet jak już masz dobry stack to tam będzie niewiele widać, musisz wyciągnąć detale.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat