Obserwacje Jowisza

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postlolak89 | 07 Cze 2018, 08:18

U mnie też było biednie, jakoś to chłodne powietrze znad północy nie sprzyja seeingowi. Teleskop stał od 20:00 na balkonie i w sumie podchodziłem kilka razy do obserwacji ale trzęsło Jowiszem, niby obraz ostry i pełen cieniutkich pasów ale co chwila mżyło albo tarcza "latała" na boki, smutny widok, nie wytrzymałem do zaćmienia bo i tak czułem, że byłoby marne w tych warunkach. Co do księżyców to widać je po tarczach ale nie w powerze 30'kilka :) wprowadza to w błąd. Nawet przy 140x-200x proszę sobie przypomnieć jaki malutki jest cień na tarczy Jowisza, toż to maleńka kropeczka a co dopiero przy takiej krotności gdzie sam Jowisz jest ledwie główką szpilki :)
lolak89
 

Postkurp | 07 Cze 2018, 08:42

Cześć. Też wczoraj patrzyłem na Jowisza około 21.45-22.30. Jako ciekawostkę powiem, że w ED-ku z okularem Maxvision 28/68 2" Jowisz nie jest wcale łebkiem od szpilki. Doskonale widoczne główne pasy chmur na planecie oraz pociemnienia biegunowe, zwłaszcza południowe ( słabo ale jednak). Przez ten czas dobrze widoczny bąbelek Europy, który łączył się tarczą Jowisza ( oczywiście w chwilach dobrego seeingu).
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postlolak89 | 07 Cze 2018, 09:07

Oj no nie bierz na poważnie łebka od szpilki :) Ale chyba wiesz doskonale o co mi chodzi, toż to nawet poniżej zdolności rozdzielczej teleskopu, więc nawet jakbyś był na orbicie to tych tarcz nie miałeś szansy zobaczyć. Dobrze mówię :?: Czy coś mi się "pokićkało".
lolak89
 

PostOrzech | 07 Cze 2018, 09:09

Krzysztof_P napisał(a):Przy pow. od 150X wzwyż spokojnie można dostrzec różnice w wielkości tarcz poszczególnych Księżyców , warunkiem są dobre warunki Seeingowe i sprzęt to Refraktor lub Mak , Newton spajkami psuje obrazy tarczek a w tych maszynkach są pięknie widoczne już przy mniejszych powiększeniach , dlatego Newton wymaga użycia większych powiększeń aby dostrzec widoczne tarcze poszczególnych Księżyców.W moim Vixenku 100S przy 160X pięknie widać je tak ostro zarysowane że różnice w wielkości są dostrzegalne od razu a tarczki to ostro zarysowane koła różnej wielkości a nie kropki.W Maku Intesa 8" też je widzę ładnie , ale tu potrzeba lepszych warunków Seeingowych ze względu na większą Aperturę :wink:


Krzysztofie, gwarantuje Ci, że w Newtonie z wygiętym pająkiem od LW bez kłopotu widać wielkość księżyców Jowisza. Warunkiem dobra kolimacja i seeing 8)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostKrzysztof_P | 07 Cze 2018, 09:30

Orzech napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Przy pow. od 150X wzwyż spokojnie można dostrzec różnice w wielkości tarcz poszczególnych Księżyców , warunkiem są dobre warunki Seeingowe i sprzęt to Refraktor lub Mak , Newton spajkami psuje obrazy tarczek a w tych maszynkach są pięknie widoczne już przy mniejszych powiększeniach , dlatego Newton wymaga użycia większych powiększeń aby dostrzec widoczne tarcze poszczególnych Księżyców.W moim Vixenku 100S przy 160X pięknie widać je tak ostro zarysowane że różnice w wielkości są dostrzegalne od razu a tarczki to ostro zarysowane koła różnej wielkości a nie kropki.W Maku Intesa 8" też je widzę ładnie , ale tu potrzeba lepszych warunków Seeingowych ze względu na większą Aperturę :wink:


Krzysztofie, gwarantuje Ci, że w Newtonie z wygiętym pająkiem od LW bez kłopotu widać wielkość księżyców Jowisza. Warunkiem dobra kolimacja i seeing 8)


Cześć.

Zgodzę się z Tobą i pisałem o tym wyżej , "brak spajków w Refraktorze i Maku czy SCT" , jak Newton ma łukowate mocowanie LW to obrazy gwiazd jak i tym samym Księżyców Planet są lepsze i tym samym nie popsute przez spajki ładnie pokażą nam okrągłe tarczki Księżyców o różnych rozmiarach co doskonale widać. A na drodze stają nam wtedy praktycznie tylko warunki Seeingowe. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostYank | 07 Cze 2018, 19:23

Krzysztof_P napisał(a):
Orzech napisał(a):Krzysztofie, gwarantuje Ci, że w Newtonie z wygiętym pająkiem od LW bez kłopotu widać wielkość księżyców Jowisza. Warunkiem dobra kolimacja i seeing 8)


Cześć.
Zgodzę się z Tobą i pisałem o tym wyżej , "brak spajków w Refraktorze i Maku czy SCT" , jak Newton ma łukowate mocowanie LW to obrazy gwiazd jak i tym samym Księżyców Planet są lepsze i tym samym nie popsute przez spajki ładnie pokażą nam okrągłe tarczki Księżyców o różnych rozmiarach co doskonale widać. A na drodze stają nam wtedy praktycznie tylko warunki Seeingowe. :D
Pozdrawiam Krzysiek. :wink:


Cześć, dodam tylko że nie musi być to wcale łukowaty pająk - ja w moim newtonie 150/750 z pająkiem trójramiennym tez doskonale widzę tarczki Księżyców Jowisza w dużym powiększeniu :) Z pająkiem trójramiennym spajki mi nie przeszkadzają w obserwacji planet natomiast przy pająku czteroramiennym spajki były bardzo dokuczliwe i psuły całą radochę z obserwacji. Wczoraj trafiłem na bardzo dobry seeing w Poznaniu - Jowisza oglądałem jeszcze przy jasnym niebie - testowałem okulary własnej roboty (dublety achromatyczne). Widoczne mnóstwo szczegółów, zawirowania w pasach, detale w pasach biegunowych, wszystko w pięknych pastelowych kolorach :) U mnie te dublety (okular Dollonda) pracują z barlowem od 4x do 6x i dają lepsze obrazy niż dedykowane okulary planetarne znanych na rynku marek... Zachęcam do eksperymentów - wyniki mogą was mocno zaskoczyć :)
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostKrzysztof_P | 07 Cze 2018, 19:30

Sześć słabszych spajków przy pająku trój ramiennym to też dobre rozwiązanie i lepsze niż cztery ramiona.
Dzisiaj na tacę idzie WCP. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostOrzech | 07 Cze 2018, 21:53

Ano właśnie, "tylko warunki seeingowe". Przy moim braku czasu, może ze 3 razy w tym roku godnie widziałem Jowisza :(
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostAndrzej.Ch63 | 07 Cze 2018, 22:10

Akurat teraz u mnie , bardzo ładnie przy powiększeniu 250x widać na Jowiszu Czerwoną Plamę .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostYank | 07 Cze 2018, 23:15

Andrzej.Ch63 napisał(a):Akurat teraz u mnie , bardzo ładnie przy powiększeniu 250x widać na Jowiszu Czerwoną Plamę .

U mnie też było pięknie widać GRS, miała wyraźny ceglasto czerwony kolor. Jowisza zacząłem oglądać już o 20:30 kiedy było jasno - pięknie wtedy prezentują się pasy - również wyraźnie widoczne te słabsze okołobiegunowe... jak się ściemnia seeing u mnie się pogarsza...
Najlepsze obrazy dały znowu dublety z barlowem :) Mieli rację na CloudyNights że warto iść w konstrukcję Dollonda w obserwacjach planetarnych...
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

Postekolog | 07 Cze 2018, 23:26

Zważywszy na sporą ilość tych błyskawic można zakładać, że obserwator - amator - może kiedyś je dostrzec.
Zwłaszcza jakimś lepszym teleskopem. Podpowiadam zatem wypatrywanie.
Pozdrawiam
Załączniki
Obserwacje Jowisza: blyskawice.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostKrzysztof_P | 07 Cze 2018, 23:34

W Krakowie Seeingowo było chwilami rewelacyjnie , masa detalu i pięknie widoczna WCP otoczona białą obwódką , masa chmur w równikowej strefie , dolne pociemnienie podzielone jasnym pasem i nawet szara strefa oddzielona od całości bliżej równika dzieliła się cieniutkim białym paskiem , ciemne owale , pięknie widoczne odcienie pociemnień i zróżnicowanie kolorystyczne wszystkich stref i pasów , obrazy chwilami powalały przy około 220X , oglądałem nawet przy podchodzących do 300X , ale przy około 220X obraz był najbardziej stabilny i widoczny detal był na wprost częściej widoczny w dłuższych chwilach i oczywisty.Detalu chwilami pojawiało się tyle i tak ostro że szok nie do ogarnięcia , musiałem studiować pojedyncze strefy i pasy aby ogarnąć jakoś to wszystko. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postekolog | 07 Cze 2018, 23:50

Dzięki Krzysztofie.
Tak zachęcający opis że odpaliłem moje maleństwo i stwierdziłem (nad Wrocławiem) ...
prześmieszny/uroczy układ księżyców. "Szabla Wołodyjowskiego" ? :D
Obraz odwrócony bo w Newtonie 130/650 Dobsonik:

http://www.astrokrak.pl/dobsony/1626-te ... n-130.html

Pozdrawiam
p.s.
Szkic na bazie darmowego (polecam gorąco) programu STELLARIUM ale widzę podobnie tylko mniejsze to wszystko i pasy nie tak wyraźnie.
Załączniki
Obserwacje Jowisza: tak.jpg
tak.jpg (2.48 KiB) Obejrzany 12063 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostKrzysztof_P | 08 Cze 2018, 00:03

ekolog napisał(a):Dzięki Krzysztofie.
Tak zachęcający opis że odpaliłem moje maleństwo i stwierdziłem (nad Wrocławiem) ...
prześmieszny/uroczy układ księżyców. "Szabla Wołodyjowskiego" ? :D
Obraz odwrócony bo w Newtonie 130/650 Dobsonik:

http://www.astrokrak.pl/dobsony/1626-te ... n-130.html

Pozdrawiam
p.s.
Szkic na bazie darmowego (polecam gorąco) programu STELLARIUM ale widzę podobnie tylko mniejsze to wszystko i pasy nie tak wyraźnie.


Cześć.

Tak było w istocie , takie ułożenie satelitów Jowisza , ale z tymi błyskawicami na biegunie Jowisza to faktycznie można interpretować jak jakieś światła jak widziane są z przestrzeni kosmicznej przez jakichś tam ludków z innej Oazy życia. :D
Jako ciekawostka na pewno dobre , ten gigant ma jeszcze wiele tajemnic do odkrycia a w szczególności chyba jego satelity.
Ale aby dostrzec z Ziemi te wyładowania to nie sądzę , musiało by wystąpić potężne wyładowanie w skali globalnej Jowisza aby można je było dostrzec na tle pociemnienia biegunowego przez jakąś tam chwilę z Ziemi. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostYank | 08 Cze 2018, 00:23

Hej Ekolog, musisz sobie newtona skolimować bo coś plackowate Ci te Księżyce Jowisza wyszły :wink:

A Jowisza u mnie lepiej widać niż na tej twojej fotce - większy i jaśniejszy i widoczne więcej szczegółów w moim sprzęcie :)
Widziałem dokładnie to co opisywał Krzysztof - masa szczegółów, WCP otoczona białą obwódką i też widziałem zarysy tego białego paska na szarej strefie w okolicy równika.
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostKrzysztof_P | 08 Cze 2018, 00:48

ekolog napisał(a):Dzięki Krzysztofie.
Tak zachęcający opis że odpaliłem moje maleństwo i stwierdziłem (nad Wrocławiem) ...
prześmieszny/uroczy układ księżyców. "Szabla Wołodyjowskiego" ? :D
Obraz odwrócony bo w Newtonie 130/650 Dobsonik:

http://www.astrokrak.pl/dobsony/1626-te ... n-130.html

Pozdrawiam
p.s.
Szkic na bazie darmowego (polecam gorąco) programu STELLARIUM ale widzę podobnie tylko mniejsze to wszystko i pasy nie tak wyraźnie.


Może byś tak się uposażył w większego Dobsonika np.8" GSO czy Synty , wtedy zobaczył byś znacznie więcej tak na Planetach jak i na Dsach .Polecam to koniecznie zrobić , satysfakcja gwarantowana , Szable z nieba w Dłoń. :D To znak na niebie właśnie dla Ciebie na wymianę sprzętu na większy. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 15 Cze 2018, 06:06

Wczorajszego wieczora seeng był całkiem znośny. Choć atmosfera troszkę falowała to Jowisz co chwila powalał ostrością. WCP wyraźnie widoczna w pomarańczowej szacie.
Pasy doskonale oddzielone od powierzchi planety. Postrzępione z wyraźnymi tworami w kształcie owali.
Kilka wąskich pasów na przemiam ciemnych i jasnych.
To tak z GSO 12".
Zawiodłem się natomiast na osławionym MAKu 127. W porównaniu do dwunastki zachowywał się jak zabawka.
Ciemno szaro ponuro. Daje o sobie wyraźnie brak rozdzielczości.
Dopuki tych dwuch teleskopów nie postawi się obok siebie to trudno o prawdziwą ocenę. A tak wszystkie wady Maka jak na dłoni. Zobaczę jeszcze na Saturnie i Marsie. Ale spodziewam się jeszcze większej przepaści.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postlolak89 | 15 Cze 2018, 07:51

Chyba jedna wada w porównaniu do GSO, rozmiary lustra:) Wczoraj u mnie było biednie z seeingiem, wszystko pływało do 23:00, później wstałem o 2:00 na Saturna i Marsa, niestety nie było lepiej, na Saturnie z ledwością majaczył Cassini w chwilach jak nie pływał pierścień. Mars pokazał dużą pomarańczową kulkę i pomimo szalejącej burzy piaskowej ten ciemny kontynent nadal jest widoczny tylko słabiej.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 15 Cze 2018, 08:36

dark napisał(a):Wczorajszego wieczora seeng był całkiem znośny. Choć atmosfera troszkę falowała to Jowisz co chwila powalał ostrością. WCP wyraźnie widoczna w pomarańczowej szacie.
Pasy doskonale oddzielone od powierzchi planety. Postrzępione z wyraźnymi tworami w kształcie owali.
Kilka wąskich pasów na przemiam ciemnych i jasnych.
To tak z GSO 12".
Zawiodłem się natomiast na osławionym MAKu 127. W porównaniu do dwunastki zachowywał się jak zabawka.
Ciemno szaro ponuro. Daje o sobie wyraźnie brak rozdzielczości.
Dopuki tych dwuch teleskopów nie postawi się obok siebie to trudno o prawdziwą ocenę. A tak wszystkie wady Maka jak na dłoni. Zobaczę jeszcze na Saturnie i Marsie. Ale spodziewam się jeszcze większej przepaści.


Maczek 127mm to maleństwo na balkon w bloku , więc w porównaniu do 12" Apertury na pewno wypad blado , to normalna sprawa i trochę dziwi mnie Twoje zaskoczenie i zawiedzenie. Dopiero Apertury Maków 150mm i więcej już ładnie pokazują detale Planet , oczywiście przy dobrych warunkach Seengowych. Mak 127mm doskonale sprawdza się jako balkonowy sprzęt i w takiej roli ze swoimi możliwościami należy go rozpatrywać. W porównaniu do Apertury 12" wiadomo że wypadnie blado , ale to nie to porównanie , przy tak znacznie różniących się Aperturach. Natomiast przy słabszych warunkach Seeingowych możesz zobaczyć więcej w takim Maczku przy mniejszym powiększeniu kiedy w 12" wszystko będzie tak pływało że w praktyce nie będzie nic widać. Mak 127mm w swojej kategorii Apertury to dobry teleskop i nie można mu wiele zarzucić , to tak jakby porównywać Pola widzenia w TV Naglerze N31 z Polem widzenia w Ploslu TV 32mm :D , cudów nie będzie i chyba raczej wynik od razu znany bez porównania w praktyce.:wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 15 Cze 2018, 12:24

Chodzi mi o jakość obrazu. W F12 spodziewałem się krawędzi Jupka odciętych jak żyletką. Takie to opinie zdaje się słyszałem i czytałem. No cóż zobaczymy jeszcze. Nie ma co od razu skreślać maleństwa. Ztesztą nie mój.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postdark | 15 Cze 2018, 12:27

lolak89 napisał(a):Chyba jedna wada w porównaniu do GSO, rozmiary lustra:) Wczoraj u mnie było biednie z seeingiem, wszystko pływało do 23:00, później wstałem o 2:00 na Saturna i Marsa, niestety nie było lepiej, na Saturnie z ledwością majaczył Cassini w chwilach jak nie pływał pierścień. Mars pokazał dużą pomarańczową kulkę i pomimo szalejącej burzy piaskowej ten ciemny kontynent nadal jest widoczny tylko słabiej.

Jak pogoda pozwoli to poczekam dzisiaj do poranka i luknę na Saturna. Może tutaj Maczek się wykarze.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postkaczor_ks | 15 Cze 2018, 13:58

Pamiętam 2 lata temu jak miałem maka 127 Bressera, że kiedy bym nie patrzył na Saturna to przerwę Cassiniego widziałem zawsze. W małym powerze ale zawsze. I to nawet nie czekając na jakieś wystudzenie tubki. Wystawiałem i od razu widziałem. Nie wiem czy obserwacje prowadzone wówczas z balkonu mają coś dorzeczy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postlolak89 | 15 Cze 2018, 17:53

kaczor_ks napisał(a):Pamiętam 2 lata temu jak miałem maka 127 Bressera, że kiedy bym nie patrzył na Saturna to przerwę Cassiniego widziałem zawsze. W małym powerze ale zawsze. I to nawet nie czekając na jakieś wystudzenie tubki. Wystawiałem i od razu widziałem. Nie wiem czy obserwacje prowadzone wówczas z balkonu mają coś dorzeczy.


Mam takie same wspomnienia (albo wrażenia) tylko, że z tamtego roku. W tym roku jest gorzej z warunkami, planeta ślizga się nad horyzontem co też nie pomaga, jednakowoż miałem już warunki takie że przy 200x Cassini pięknie widoczny i planeta o idealnej jasności i wyraźna. Pamiętam w 127 MCT przy 200x już było ciemno nawet na tej dość jasnej planecie.
lolak89
 

Postdark | 15 Cze 2018, 18:16

Wydaje mi się, że w moim przypadku to obecność dobrego GSO troszkę go zdeklasowała. Możliwe że przy kiepskim seengu zachowa się tak samo za to dwunastka polegnie.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postrosomak19 | 15 Cze 2018, 21:18

Dzisiaj nawet całkiem znośnie widać Jowisza. Hmm Czasami patrząc przez okular , widzę jakby taką ciemną kropeczkę , coś na wzór cienia rzucanego przez któryś z księżyców. Bardzo ładnie prezentuję się z powiększeniu x186, jest w miarę stabilny.
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 79 gości

AstroChat

Wejdź na chat