Filtr polaryzacyjny OVL

PostVroobel | 15 Maj 2018, 00:18

Witam,

Po zakupie Vixen'a SLV 6mm Jowisz i Wenus są zdecydowanie za jasne. Księżyca nie miałem jeszcze okazji obejrzeć, ale już się boję...

Czy ktoś ma i używa, ew. wie, co za jakość ukrywa się pod postacią filtra polaryzacyjnego OVL?

http://www.opticalvision.co.uk/astronom ... and_2.html

Mam do wyboru to coś, albo Antares'a. Janusz_P ma dobre zdanie o Antares'ie, ale jeszcze lepsze o Orion'ie, natomiast nigdzie nie znalazłem nic ciekawego na temat OVL. Albo Omegon, czy też Bresser...

Znalazłem Oriona, ale czy to na pewno ten sam Orion?

https://www.amazon.co.uk/Orion-5560-1-2 ... B0069VY9CO

Jest tańszy od wspomnianego OVL i Antares'a, a jednak taki dobry?

Będę wdzięczny za wszelkie dodatkowe informacje.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 24 Maj 2018, 08:02

No, Koledzy, nikt nie pomoże podjąć decyzji? Czy wskazany powyżej filtr polaryzacyjny Orion jest naprawdę dobry, czy tylko średni, bo cena jest średnia...

A dla porównania, może Antares:

https://www.rothervalleyoptics.co.uk/an ... r-125.html ?

Bo np. taki Baader to już kosztuje europejsko...

https://www.rothervalleyoptics.co.uk/ba ... ilter.html
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 07 Cze 2018, 20:52

Qrcze, no weźcie coś podpowiedzcie, no...

Jestem skłonny kupić filtr polaryzacyjny Oriona sugerowany opinią Janusza, Widzę, że Baader jest 2x droższy, ale ma też powłoki, których nie mogę się doszukać w opisach na Amazon i patrząc na zdjecia filtra Oriona. Ale grzebię w postach sprzed lat i wygrzebalem opinie doświadczonych ludzi, że w filtrze polaryzacyjnym żadne powłoki nie są potrzebne, bo nie ma odblasków.

Czy kiedykolwiek Orion sprzedawał pojedyncze filtry? Chciałbym uzyskać opisywany komfort stosując 1x1.25" + 1x2" (czy większa odległość między filtrami nie będzie wymagała powłok?), ale nie potrafię znaleźć u Oriona nic, co Baader opisuje jako "single polarising filter". Niestety, taki niestandardowy komplet Baadera kosztuje tyle samo, co pełny zestaw 2", a za to (100£) mogę kupić 2x1.25" + 2x2" Oriona.

Zatem, czy warto dopłacać do powłok Baader, czy lepiej to sobie odpuścić i mieć 2 pełne komplety Oriona? W sumie połówki mógłbym odsprzedać...

Niechże się ktoś wypowie...
Ostatnio edytowany przez Vroobel, 07 Cze 2018, 22:26, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVIT1956 | 07 Cze 2018, 21:21

Ja korzystam z filtru Oriona (tego dwuelementowego) i dobrze mi służy.
Ale by się nie powtarzać, polecam link do tematu z filtrem https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=36429; tam jest sporo dyskusji i informacji z praktyki.

W razie niejasności - pytać lub kopać w archiwalnych postach.

Powodzenia. :)
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostVroobel | 07 Cze 2018, 22:14

Dziękuję za odpowiedź i link, choć już się z tym wątkiem zapoznałem wcześniej. Niestety, nie pomaga on w dokonaniu wyboru, nie nawiązuje też do powłok. Jedyne, co istotne, to to, że jesteś zadowolony z filtra Orion. Zapewne też bym był, gdybym go kupił. Tak jak wszyscy, którzy coś kupią, a potem maja okazję popatrzeć przez coś lepszego (pamiętam wątek o filtrach OIII, w tym o Lumiconie, ale nie pamiętam autora - Baader nie jest uznawany za najlepszy). Rozumiem też, że kupiłeś sobie dwa zestawy Oriona, 1.25" i 2", tak? A używasz tylko połówkę małą + połówkę dużą, czy zdarza się też, że dwie małe i dwie duże? No bo może chciałbyś się pozbyć jednego takiego niesymetrycznego zestawu?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVIT1956 | 07 Cze 2018, 23:04

Masz rację w tym, że jest się zadowolonym dopóki nie trafi się na coś lepszego.
Czasem popadam w pętlę kupowania coraz lepszych opcji, po czym wracam (często już tylko myślami) do wersji pierwotnej - kiedy to byłem najszczęśliwszy nie znając wersji kolejnych, niby lepszych, ale mając świadomość że mogą być jeszcze lepsze, tracę z czasem zadowolenie z sedna astromaniactwa, tj. przyjemności z obserwacji, bez względu na to jaki by nie był sprzęt.
Nie ułatwiłem Ci zatem wyboru.

I tak jak się domyśliłeś, mam 2 zestawy Oriona; 1.25" i 2", i używam je w różnych konfiguracjach, zależnie od używanego okularu. Stąd też się z nimi raczej nie rozstanę.
Będę jednak śledził Twoje poszukiwania i jestem ciekaw jaki filtr w końcu wybierzesz; może i ja sam się czegoś jeszcze nauczę. :wink:
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostVroobel | 08 Cze 2018, 00:45

Coraz bardziej się skłaniam ku Orionowi, a dokładnie - za Twoim przykładem - chyba kupię dwa kompletne zestawy i zatrzymam je w całości. Mam okular 2" 25mm i choć daje mi on powiększenie raptem 51x, to może zechcę popatrzeć na Łysego z użyciem filtra, więc jest to już argument za 3-ma z 4-ch elementów. Nie mam refraktora (jeszcze nie...), nie używam kątówki, ale kiedy do tego dojrzeję, zapewne przydadzą się informacje ze wskazanego wątku.

Z tym kupowaniem lepszych i droższych akcesoriów to musiałem sobie ustanowić wytyczne: czekam na coś lepszego, bo wiem, że nie będę żałował, albo wybieram jakiś złoty środek. Np. ten mój ostatni nabytek, Vixen SLV 6mm - kupiłem go, bo mam astygmatyzm, a ER=20mm daje naprawdę duży komfort. Jest to już ciut wyższa półka, ale nie będę kupował lepszych i droższych okularów 6mm, bo dla mnie ten Vixen jest już naprawdę dobry. Mogłem wszak kupić TMB Planetary II, co rozważałem, ale ER=12mm to jednak mało, jak dla mnie. Oczywiście muszę popatrzeć sobie przez filtr, bo Jowisz i Wenus były zbyt jasne (testowałem go na Double Double, gwiazdki momentami rozdzielałem, ale trudności wynikały zapewne bardziej z powodu mojej wady wzroku).

Tak na marginesie, byłoby szkoda zarysować 2" filtr polaryzacyjny Baader z drogimi powłokami, jeśli się okaże, że mam zbyt płytką redukcję 2"/1.25". Ale wpadł mi do głowy pomysł i już go przetestowałem "na sucho": mam 2" Barlow Revelation/GSO ED, z którego wykręciłem celę, a w jej miejsce wkręciłem inny filtr 2", jaki mam. Uzyskałem w ten sposób baaardzo głęboką redukcję gwarantującą niemożność zarysowania 2" filtra, ale nie mam pewności, czy zestaw będzie ostrzył prawidłowo. Kołnierz Barlow'a jest jednak wysoki. Jego oryginalna redukcja z kompletu jest bardzo płytka i bankowo nie mogę jej użyć solo, natomiast redukcja, jaką dostałem z teleskopem, jest ciut głębsza, ale nie dałbym sobie za nią obciąć ręki.

Znalazłem - jak sądziłem - istotny artykuł na Cloudy Nights, ale się rozczarowałem, podobnie zdaje się, jak autor wątku: https://www.cloudynights.com/topic/4854 ... ng-filter/ .

Jestem już zmęczony tym grzebaniem, bo więcej tam reklam, niż konkretów, dlatego proszę o opinie fachowców. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVIT1956 | 08 Cze 2018, 22:06

Myślę że dobrze zrobisz kupując te 2 zestawy, bo aby dobrać odpowiednie zmniejszenie jasności obrazu potrzebny jest zawsze jeden statyczny element polaryzacyjny, a dopiero regulując drugim możesz sobie dobierać przygaszenie na bieżąco; wszak jasność zmienia się nie tylko zależnie od obiektu, ale i też w trakcie obserwacji. Zwłaszcza że zanim oko się dostosuje do zmienionej jasności obrazu, nieraz trzeba korygować przyciemnienie tym drugim mobilnym elementem polaryzacyjnym na okularze kilkakrotnie; niby źrenica oka zawsze stara się skompensować nadmiar światła, jednak przy dłuższej obserwacji nie męczy się z filtrem tak bardzo jak bez.
Może i piszę tu rzeczy oczywiste, ale nieraz dziwiło mnie jak można używać tylko jednej części filtru polaryzacyjnego, a na dodatek - przecież nie zawsze oba elementy na które wkręca się obie części filtru są jednakowej "calowości".
Zestaw 2x2 ma więc jak najbardziej uzasadnienie.

Dodam, że sam mam spory astygmatyzm, ale należy pamiętać że jest to wada rogówki, a nie soczewki oka, więc ujawnia się i przeszkadza w znaczącym stopniu tylko przy większych źrenicach wyjściowych sprzętu, głównie w lornetkach, natomiast przy źrenicach typowych dla obserwacji teleskopem - tylko przy dużych polach, czyli małych powiększeniach.
Sam, mimo wady, z łatwością rozdzielam gwiazdy podwójne oddalone nawet o 2 sek. kątowe przy użyciu swego ED-ka, np. Zeta w Wodniku (nawet 1.6 sek. !). Mam wtedy powiększenie ponad 200x i źrenicę wyjściową (przy 3,7mm Ethosie) poniżej 0.4mm, więc astygmatyzm w ogóle się wtedy nie ujawnia. Jeden problem mniej przy dużych powiększeniach. :)

Skłoń się ku Orionowi. :wink:
Ostatnio edytowany przez VIT1956, 14 Cze 2018, 23:53, edytowano w sumie 1 raz
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostVroobel | 08 Cze 2018, 22:27

Hehe, skłaniam się, skłaniam! :) A mnie mówiono, że astygmatyzm dzieli się na "nierówną soczewkę" i "nierówne dno oka", ale sam nie wiem, co też ja sam tam mam... :)

Oczywiście wiem, że bajer polega na tym, że w układzie 2"+1.25" ustawiam przyciemnianie kręcąc okularem, ale nie wpadłem na to, że można sobie "dociemnić" w miarę, jak oko się akomoduje, lub jak obiekt wschodzi na niebie wyżej. Tak więc, nie są to dla mnie oczywistości, zatem dzięki!

Mój okular 6mm daje źrenice 1.2mm, co nie jest tak mało, jak widzę. Jak już wprowadzę całą zmodyfikowaną Tabelę Wimmera do bazy, to poszukam układu Zeta w Wodniku na moim zaśmieconym światłem niebie. A narazie to muszę znaleźć błąd, który powoduje, że co kilka kroków system wymusza krok 2x dłuższy. Potem będę się bawił we wprowadzanie danych. Sprawdzę też wtedy, jak to jest z tym moim astygmatyzmem. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVIT1956 | 08 Cze 2018, 23:55

O.K. 8)

Zeta... a w zasadzie - Dzeta :mrgreen:
Załączniki
Filtr polaryzacyjny OVL: '.(na granicy zd. rozdz.).jpg
Filtr polaryzacyjny OVL: alfabet grecki.jpg
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostVroobel | 09 Cze 2018, 22:33

Zeta, czy Dzeta... Wikipedia podaje "Zeta" i choć wiem, że Wikipedia nie jest najlepszym źródłem wiedzy, to może nie jest to takie kluczowe. Ważne, żeby teleskop+okular rozdzielały tą Dzetę! :D

OK, skoro nie ma głosów przeciw, dwa głosy są za Orionem (Janusz_P i Vit) i żadnych innych opcji, Orion 2x1.25" i 2x2" szykują się do drogi. A ja muszę zacząć szykować się do rozmowy z koleżanką małżonką...

Dzięki za wsparcie. :)

P.S.
Dziwne, ten 2" filtr jest niedostępny w lokalnej sieci Amazon - idzie z USA. A poza tym, na eBay też w ogóle tych filtrów nie widziałem. Który Orion je robi, ten amerykański?

Już wiem: Optronic Technologies, Inc. (Orion Telescopes & Binoculars) z Kalifornii.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJanusz_P. | 10 Cze 2018, 10:07

Ten amerykański Orion tylko to musi być filtr made in USA a nie tani made in Korea z Optolonga bo te mają gwint filtrowy o złym, niestandardowym, za drobnym skoku który niszczy gwinty filtrowe w naszych drogich okularach 2" i sypie na nie opiłki przy siłowym wkręcaniu filtra a robione są one często na nieszlifowanej szybie kliszowej co skutkuje bardzo niską jakością obrazów i znacznym zaniżeniem zdolności rozdzielczej teleskopu jak przy obserwacjach przez szybę okienną :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostVroobel | 10 Cze 2018, 10:16

Hm... No to mam nadzieję, że nie zrobiłem błędu. Pytałem kilka postów wyżej, czy wskazany Orion to ten właściwy i nie uzyskałem odpowiedzi. To może chociaż teraz zerknij proszę na te linki:

https://www.amazon.co.uk/Orion-5562-Var ... B0000XMUA0

https://www.amazon.co.uk/Orion-5560-1-2 ... B0069VY9CO

Oba te filtry z wysyłką i opłatą celną Amazona kosztowały prawie 100£. One mają numery, odpowiednio 5562 dla 2" i 5560 dla 1.25".
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJanusz_P. | 10 Cze 2018, 10:22

Na filtrach nie widzę napisów made in Korea albo oferent je sprytnie ukrył z drugiej strony :? ale na Amazonie zawsze masz prawdo do zwrotu bez podawania przyczyny z którego zawsze możesz skorzystać jakby przysłał koreański szajs zamiast dobrych filtrów z USA... :roll: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostVroobel | 10 Cze 2018, 10:39

Zawsze - na terenie danego kraju, ale było napisane, że w przypadku zakupu zza granicy mogą wystąpić pewne wykluczenia i trudnosci. Po prostu poczekam, może nie potrzebnie się martwię. Poczytam później. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 14 Cze 2018, 08:36

Hej.
Wczoraj dotarł filtr Orion 1.25". Nigdzie nie znalazłem nic, co wskazywałoby, że jest koreański, a na ulotce jest wręcz napisane, że z Kalifornii. Zapomniałem tylko wkręcić go dla testu do Vixena, żeby sprawdzić jakość gwintu. Zrobię to dziś.

Czekam teraz na filtr 2", ale mam już teraz pytanie, bo spodziewam się, że filtr 2" konstrukcyjnie podobny jest do swojego mniejszego brata. W optyce pierwszy polaryzator w osi optycznej nazywany jest po prostu polaryzatorem, drugi zaś - analizatorem. W zestawie do astro to ruchoma, obrotowa czesć jest polaryzatorem, nieruchoma zaś - analizatorem. Czy fizycznie oba te elementy różnią się od siebie? Używając tej nomenklatury, czy mogę - po otrzymaniu zestawu 2" - posłużyć się większym analizatorem (wkreconym do redukcji 2"->1.25") i mniejszym analizatorem (wkręconym do okularu 1.25") do uzyskania prawidłowego efektu? Oba obrotowe elementy pozostałyby w pudełkach. Uniknąłbym przypadkowych zmian płaszczyzn polaryzacji.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJanusz_P. | 14 Cze 2018, 16:39

Jeśli oba to filtry liniowe to ich kolejność w systemie poza rozmiarem i przelotem oczywiście nie mają znaczenia :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostVIT1956 | 15 Cze 2018, 00:19

Vroobel,
Na stronie którą podałeś https://www.amazon.co.uk/Orion-5560-1-25-Inch-Variable-Polarizing/dp/B0069VY9CO, w Customer reviews, , jest b. dobry przykład męczenia się z ustawieniem przepustowości filtra; wypowiedź jbedwar1 - You have to take the lens out, adjust it, then put it back in. And you have to keep doing that until you find the desired setting.(!!),
a poniżej pouczenie Hellen Tavora - You don't even have to remove it of the eyepiece to ajust, just turn the eyepiece, until you find the right level for you.

To potwierdza jeszcze raz że sposób korzystania z filtra polaryzacyjnego nie jest tak oczywisty i też pewnie wielu astromaniakom zdarza się zniechęcać do używania go zanim zorientują się jak filtr można wygodnie skonfigurować.
:)
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostVroobel | 15 Cze 2018, 00:59

Jeśli rozumieć obie wypowiedzi dosłownie, to ani jeden, ani drugi użytkownik nie robi tego prawidłowo. To, co ja zamierzam uzyskać - a co i Ty osiągnąłeś - to prawdziwa regulacja wyłącznie za pomocą obracania okularu w wyciągu. Opisał to kolejny zadowolony użytkownik: "Can put one half on the Barlow and the other on your lens and rotate the two for variable. Other wise u have to pull out lense, adjust and replace." - choć, jak mniemam, używa on Barlow'a 1.25". Ja natomiast własnie sprawdziłem - standardowa redukcja dostarczona z teleskopem powinna pozwolić na bezpieczne użytkowanie filtrów w dwóch rozmiarach. W razie czego, mogę nasunąć na beczkę okularu 1 lub 2 oringi, co podniesie nieco okular wraz z filtrem 1.25" ponad filtr 2". No i muszę przyznać, że filtr wkręca się bezbłędnie w gwint okularu.

Na marginesie dodam, że filtry UV/IR Cut i O-III Baader'a doskonale się wkręcają w okular 2" ES 25mm, ale już nie tak doskonale w celę Barlow'a Revelation/GSO ED x2. Co nie świadczy źle o gwincie filtru, lecz raczej o gwincie Barlow'a... :(
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVIT1956 | 15 Cze 2018, 20:48

Absolutnie się z Tobą zgadzam; masz rację że dopiero K Rainville wspomniał o dwu połówkach filtra. Przyjąłem domyślnie że Tavora pominęła dla skrótu obecność drugiej części elementu i wspomniała tylko o okularze, ale - jak słusznie nie dałeś się zbyć tym uproszczeniem - trzeba było tego Rainville by to jasno określić. Ważna jest tu, jak mówisz, niestety ta precyzja wypowiedzi.
No i chyba ten gwint Barlowa nie jest taki revelation. W moim też nie chodził tak mięciuśko, ale z czasem chyba się już wyrobił :? .

[a ja dodam na marginesie że ostatnio praktykuję pomijanie przecinka przed że ] :mrgreen:
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostVroobel | 16 Cze 2018, 17:07

Vroobel napisał(a):Ja natomiast własnie sprawdziłem - standardowa redukcja dostarczona z teleskopem powinna pozwolić na bezpieczne użytkowanie filtrów w dwóch rozmiarach. W razie czego, mogę nasunąć na beczkę okularu 1 lub 2 oringi, co podniesie nieco okular wraz z filtrem 1.25" ponad filtr 2".


Sam siebie cytuję... Sięgam coraz głębiej do starych wątków i właśnie wpadł mi w oczy post Pablita z 2007 roku:

viewtopic.php?f=1&t=2173

Nie uniknął on, jak widać, zarysowania filtra 2" krawędzią beczki okularu. Sprawdziłem - u mnie mały filtr nie sięga szkła dużego, ale podchodzę do tego "z pewną niepewności" ...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVIT1956 | 16 Cze 2018, 22:15

Prawda jest taka że powinno się zawsze przed połączeniem pierwszy raz jednego elementu układu optycznego z drugim pomierzyć dobrze odległości ich części najbardziej wysuniętych (dystalnych). Zaniechanie tej fatygi może nas drogo kosztować. Lenistwo czy bagatelizowanie owego zagrożenia nie popłaca.
Już sam pomiar powinien wykluczyć stosowanie do takich pomiarów ostrych narzędzi (typu suwmiarka itp.).

Pablito miał pecha. :(
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostVroobel | 22 Cze 2018, 01:53

Pora na wrażenia.

Nie było filtrów - było lato. Filtry przyjechały - chmury. Standard. No, ale dziś się wypogodzilo. Na pierwszy ogień poszedł Łysy, bo nad moim podwórkiem o 22.00 jest jeszcze całkiem jasno. Teleskop chodził się gdzieś od 20.00. Dalej Wenus, widoczna nieco bardziej niż w połowie, Jowisz, Double Double. A teraz czekam na Saturna, bo widzę go narazie tylko w szukaczu z powodu dachu sąsiadów. Jak to miło mieć dobrze skolimowany teleskop... :)

Dopiero teraz mogę ocenić okular (Vixen SLV 6mm) i filtry Oriona. Zgodnie z planem, użyłem dwóch rozmiarów filtrów, nic nie haczy, nic nie ociera, dystanse są przyzwoite i bezpieczne. Obraz przyciemnia się w całym polu równomiernie (sprawdzone na jasnym jeszcze niebie i na płaskiej części powierzchni Księżyca). Nie ma dziś pełni, to nie jestem w stanie ocenić, jak zachowa się filtr, bo bez niego Księżyc jest wtedy płaski, pozbawiony tego efektu 3D, jaki powodują cienie na jego powierzchni. Piękne i ostre detale kraterów, szkoda, że nie mam jeszcze oprogramowanego podążania za Łysym - tak szybko ucieka i trzeba go gonić mikrokrokami silników. Jowisz w powiekszeniu 211x wygląda ładnie, ale jest nisko i atmosfera dała popalić. Niby bezchmurne niebo, ale seeing - momentami tragedia! Wenus w pewnym momencie tak drgała, że wyglądała, jakbym na nią patrzył przez gorące źródła. Do tego aberracja spowodowana małą wysokością.

Saturn. No, jeśli pierwszym większym sukcesem w obserwacji Jowisza jest dostrzeżenie WCP, to w przypadku Saturna musi nim być widoczna Przerwa Cassiniego. Dostrzegłem ją, ale mam apetyt na więcej i - pomimo tego, że rano do pracy - czekam, aż Saturn wychyli się zza domu sąsiada i będzie tym samym wyżej. Barlow już czeka. Nie ma co sprawdzać filtrów na Saturnie, bo nie jest on tak jasny, jak Jowisz. Jest teraz godzina 0.50 i już zaczynam ziewać, ale dam radę.

Edit.
Przy okazji, jakie obiekty przelatują regularnie, co kilka minut z południa na północ przez gwiazdozbiór Lutni?

Edit 2.
No i nie nacieszylem się za bardzo widokiem Saturna tej nocy. Zdrzemnąłem się godzinkę, bo nie miało sensu czekać bezczynnie. Wychodzę i patrzę - jest! Patrzę "z bliska" - a gdzież on zgubił pierścienie? Zamiast Saturna dostałem Marsa. Zaladowalem więc ponownie filtry, obraz się nieco poprawił, ale rownież i Mars był zbyt nisko nad horyzontem i obraz był zdegradowany atmosferą.

Zapomniałem o tym, że Saturn leży w zasadzie w płaszczyźnie ekliptyki, więc nie wyłonił się ponad dachem sąsiadów, tylko poruszał się za nim prawie równolegle do jego szczytu. O godzinie 3 rano odpuściłem. Ale mogłem chociaż zobaczyć po raz pierwszy Marsa. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 64 gości

AstroChat

Wejdź na chat