Lornetka Nikon SE 12x50 samoczynnie opada rozstaw okularów

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostKazimierz Smółka | 14 Cze 2018, 21:32

Witam. Jak w temacie. Proszę o pomoc. Nie wiem dlaczego, jak trzymam tylko jedną ręką to samoczynnie opada rozstaw okularów. Tak jak by na osi było za luźno. Zresztą nawet jak trzymam dwoma rękami to się rozjeżdża. Czy jest tam jakaś śrubka na osi która można dokręcić? Jak tak to z której strony, bo próbowałem zdjąć zaślepkę osi od strony obiektywów ale nie chce zejść.
Awatar użytkownika
 
Posty: 50
Rejestracja: 20 Gru 2007, 19:21
Miejscowość: pszczyna

 

Postfranek | 14 Cze 2018, 21:51

Kazimierz Smółka napisał(a):Witam. Jak w temacie. Proszę o pomoc. Nie wiem dlaczego, jak trzymam tylko jedną ręką to samoczynnie opada rozstaw okularów. Tak jak by na osi było za luźno. Zresztą nawet jak trzymam dwoma rękami to się rozjeżdża. Czy jest tam jakaś śrubka na osi która można dokręcić? Jak tak to z której strony, bo próbowałem zdjąć zaślepkę osi od strony obiektywów ale nie chce zejść.

Próbowałeś odkręcic tą zaślepkę :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostKazimierz Smółka | 15 Cze 2018, 16:03

franek napisał(a):
Kazimierz Smółka napisał(a):Witam. Jak w temacie. Proszę o pomoc. Nie wiem dlaczego, jak trzymam tylko jedną ręką to samoczynnie opada rozstaw okularów. Tak jak by na osi było za luźno. Zresztą nawet jak trzymam dwoma rękami to się rozjeżdża. Czy jest tam jakaś śrubka na osi która można dokręcić? Jak tak to z której strony, bo próbowałem zdjąć zaślepkę osi od strony obiektywów ale nie chce zejść.

Próbowałeś odkręcic tą zaślepkę :?:


Zaślepka z napisem Nikon widoczna na zdjęciu nie daje się zdjąć ani odkręcić. Nie wiem czy jest klejona, wciskana czy zakręcana?
Załączniki
Lornetka Nikon SE 12x50 samoczynnie opada rozstaw okularów: IMG_5711-1.JPG
Awatar użytkownika
 
Posty: 50
Rejestracja: 20 Gru 2007, 19:21
Miejscowość: pszczyna

 

PostNiebieski | 16 Cze 2018, 22:46

Chyba będzie potrzebny dedykowany adapter
https://www.teleskopy.pl/Adapter-statyw ... n-BAB90004)-teleskopy-4337.html

Pozdrawiam

OPTICRON 8X32
PENTAX 20X60
SW MAK 127 2" + BINO
Awatar użytkownika
 
Posty: 49
Rejestracja: 16 Wrz 2017, 23:07
Miejscowość: Kraków

 

PostKazimierz Smółka | 17 Cze 2018, 07:46

niebie_sky napisał(a):Chyba będzie potrzebny dedykowany adapter
https://www.teleskopy.pl/Adapter-statyw ... n-BAB90004)-teleskopy-4337.html

Pozdrawiam


O ile mi wiadomo lornetki Nikon SE 12x50 nie mają dedykowanych adapterów, gdyż nie posiadają wyjścia na statyw. Zastanawiam się czy z tego powodu zaślepka ta nie jest czasem na stałe zaklejona. I czy pod nią w ogóle jest śruba regulacyjna?

Wysyłać do serwisu Nikona nie chcę, bo:
-po pierwsze nie chcę na miesiąc pozbywać się lornetki
- po drugie nie chce taką dobra lornetkę skazywać na wstrząsowe wożenie firmami kurierskimi przez całą Polskę
- po trzecie w Polskim serwisie Nikona w ogóle nie znają się na lornetkach. W najlepszym razie odeślą ją do Japonii a w najgorszym, całkowicie zepsują.

Chyba pomóc może tylko Janusz, największy w Polsce spec od naprawy lornetek i teleskopów.
Janusz, pomocy!
Ostatnio edytowany przez Kazimierz Smółka 17 Cze 2018, 07:54, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 50
Rejestracja: 20 Gru 2007, 19:21
Miejscowość: pszczyna

 

PostKazimierz Smółka | 17 Cze 2018, 07:47

I jeszcze jedno. Nie chodzi o luźny mostek okularowy, tylko o luźny mechanizm rozstawu lornetki na głównej ośce łączącej dwa tubusy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 50
Rejestracja: 20 Gru 2007, 19:21
Miejscowość: pszczyna

 

Postendriu624 | 17 Cze 2018, 11:36

Zapewne przy tej cenie tej lornetki nikt nie próbował zdejmować tej zaślepki, z tego co widać na fotkach, jest ona założona na właściwą nakrętkę regulacyjną , coś w stylu zaślepki na okular.
Zapewne w tym miejscu jest właściwa regulacja oporu rozstawu tubusów, a nakrętka będzie mieć klasyczną blokadę z miniaturowym wkrętem , bo technicznie nie ma innego rozwiązania.
Tak więc ta zaślepka musi być zdejmowalna , i prawdopodobnie będzie ona mocowana na klasycznym zatrzasku z mini rowkiem na obwodzie, wystarczyło by ją tu podważyć aby wyskoczyła z gniazda, to jedna z opcji wg. mnie mocowania tej zaślepki.
Aby to stwierdzić czy tak jest ona mocowana , trzeba dokładnie obejrzeć ten element,
Być może będzie tam kropelka kleju , w celu zabezpieczenia lornetki przed nieautoryzowanymi grzebalskimi , a demontaż tej zaślepki będzie się wiązał z jej uszkodzeniem.
Ostatnio edytowany przez endriu624 17 Cze 2018, 11:52, edytowano w sumie 2 razy
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkurp | 17 Cze 2018, 11:46

Ta z ślepka musi być zdejmowalna. Są odkręcane i w tedy mają karby po obwodzie aby można było dobrze chwycić palcami. Tu wygląda, że jest tak jak pisze Endriu - jest wciskana na zatrzask i może być jeszcze dana kropelka kleju. Podważyć i spróbować zdjąć, może nawet uszkodzić się ten zatrzask ale to i tak potem można przykleić. Regulacja oporu rozstawu mostka jest przeważnie zrobiona tak jak pisze Endriu i może być po obydwu jego stronach. Na pewno potrzeba trochę mechanicznego wyczucia i twardych , dobrze dopasowanych wkrętaków aby nie uszkodzić rowków narzędziowych w śrubach i tulejach mechanizmów lornetki.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJanusz_P. | 18 Cze 2018, 16:51

Akurat w modelu 12x50 SE nigdy nie demontowałem osi, były tylko trudne i kosztowne kolimację z za azotowaniem lornetki ale znając tą serię oś jest na pewno do rozebrania i do regulacji ale trzeba mieć do tego odpowiednie narzędzia aby jej samemu nie pokiereszować i nie uszkodzić ... :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKazimierz Smółka | 20 Cze 2018, 21:13

Problem rozwiązany!
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc a w szczególności dziękuję kolegom kurp i endriu624

Za ich radą popracowałem cierpliwie nad zaślepką, zakładając że oprócz zatrzasków jest przyklejona. Lekko podważając z każdej strony po troszkę psikałem takim środkiem do odklejania folii od szyb samochodowych. I za którymś razem zaślepka powoli zaczęła puszczać aż w końcu całkowicie udało się ją zdjąć bez najmniejszego uszkodzenia.
Pod nią, na tulejce było coś w rodzaju nietypowej nakrętki regulacyjnej z otworem w środku i z dwoma przeciwległymi otworkami po bokach a głęboko w tulejce śrubka blokująca na zwykły śrubokręt krzyżakowy. Dorobiłem kluczyk do nakrętki, odblokowałem śrubokrętem śrubkę i dokręciłem kluczykiem nakrętkę. Zablokowałem i jest super. Nie trzeba było nawet wyciągać mostka okularowego.

Teraz działa idealnie. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich.
Lornetka wymiata w dzień i w nocy.
Obraz żyleta.
Awatar użytkownika
 
Posty: 50
Rejestracja: 20 Gru 2007, 19:21
Miejscowość: pszczyna

 

Postendriu624 | 21 Cze 2018, 09:38

To już wiadomo konkretnie co i jak trzeba zrobić w Nikonie 12x50 SE, aby wyregulować luźne tubusy.
Gratulacje z udanego zabiegu chirurgicznego.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postszary | 21 Cze 2018, 10:24

Kazimierz Smółka napisał(a):
O ile mi wiadomo lornetki Nikon SE 12x50 nie mają dedykowanych adapterów, gdyż nie posiadają wyjścia na statyw.


Podany przez kolegę symbol adaptera (Nikon BAB90004) jest właśnie dedykowany do lornetek Nikona m.in. z serii Superior (SE). Tutaj jest link do oferty Amazona,

https://www.amazon.com.au/Nikon-Adapter ... B00006LS6H

ale bez problemu można go kupić także w polskich sklepach. Mocowanie lornetki odbywa się w nim inaczej niż w większości lornetek innych marek dostępnych na rynku, poprzez użycie zatrzasku, dlatego w lornetkach Nikon SE brak jest wyjścia na statyw.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postforem | 21 Cze 2018, 12:18

Jeżeli komuś nie zależy na firmowym komplecie albo naklejce Nikon na adapterze można z 12x50 SE używać za kilkanaście procent ceny: http://astrokrak.pl/110-zczka-statywowa ... 6x70-.html

Gdybym go jednak nie dostał z lornetką to kupiłbym adapter oryginalny, ale za cenę jak na świecie. I prawdopodobnie tak będzie. Nasi liczą dla klientów dolara po 5,20 zł, a potem dziwią się, że obroty kiepskie :)
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postmrjq | 21 Cze 2018, 14:34

Kazimierz Smółka napisał(a):Problem rozwiązany!
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc a w szczególności dziękuję kolegom kurp i endriu624

Za ich radą popracowałem cierpliwie nad zaślepką, zakładając że oprócz zatrzasków jest przyklejona. Lekko podważając z każdej strony po troszkę psikałem takim środkiem do odklejania folii od szyb samochodowych. I za którymś razem zaślepka powoli zaczęła puszczać aż w końcu całkowicie udało się ją zdjąć bez najmniejszego uszkodzenia.
Pod nią, na tulejce było coś w rodzaju nietypowej nakrętki regulacyjnej z otworem w środku i z dwoma przeciwległymi otworkami po bokach a głęboko w tulejce śrubka blokująca na zwykły śrubokręt krzyżakowy. Dorobiłem kluczyk do nakrętki, odblokowałem śrubokrętem śrubkę i dokręciłem kluczykiem nakrętkę. Zablokowałem i jest super. Nie trzeba było nawet wyciągać mostka okularowego.

Teraz działa idealnie. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich.
Lornetka wymiata w dzień i w nocy.
Obraz żyleta.

A masz, może zdjęcie bez zaślepki ?
Byłoby to dla mnie pomocne, mam podobny "problem". Co prawda w innej lornetce...
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostJanusz_P. | 22 Cze 2018, 10:30

forem napisał(a): Nasi liczą dla klientów dolara po 5,20 zł, a potem dziwią się, że obroty kiepskie :)


Na urządzenia optyczne z poza Unii masz 4,2% cła do tego dochodzi Polski VAT 23% liczony od kosztu towaru z wysyłką i jakieś minimum 10% marży aby import się opłacał, a zapomniałem jeszcze o koszcie odprawy celnej na firmę w granicach 200 zł no i wychodzi Ci wtedy dolar po 5,20 co mnie akurat nie dziwi bo sam czasem importuję z USA i znam te realia,
Przykład: lornetka za 250 USD do tego transport to 25 USD czyli masz już 275 Dolców teraz mnożysz kwotę przez Cło i masz 286,55 teraz przez VAT i masz już 352,46 USD teraz doliczasz do tego odprawę celną jakieś 57 Dolców i masz już 409,5 dolca a że nie działasz charytatywnie to dochodzi 10% marży i masz kwotę 450,5 dolara czyli z 250$ cena urosła do 450 dolców bo takie są realia europejskich, wysokich podatków :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postforem | 22 Cze 2018, 10:59

Co do sprowadzania z USA to tak, zgadzam się, pełna racja. Dokładnie ten adapter np. u sąsiadów w amazon.de kosztuje 27 euro, a cena zawiera VAT. Wynika z tego, że sprzedawcy Nikona liczą klientowi euro po 10-11 zł w zależności gdzie w PL kupujemy ;) Równowartość 118 zł w DE, a 300 zł w PL za ten sam przedmiot to jednak jest różnica. No, ale to kwestia na inny wątek ;)

Gratulacje dla Kazimierza i dołączam się do prośby o zdjęcia, jeżeli istnieją. Temat już zarchiwizowałem, może się przydać za jakiś czas ;)
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

PostKazimierz Smółka | 06 Lip 2018, 17:12

forem napisał(a):Co do sprowadzania z USA to tak, zgadzam się, pełna racja. Dokładnie ten adapter np. u sąsiadów w amazon.de kosztuje 27 euro, a cena zawiera VAT. Wynika z tego, że sprzedawcy Nikona liczą klientowi euro po 10-11 zł w zależności gdzie w PL kupujemy ;) Równowartość 118 zł w DE, a 300 zł w PL za ten sam przedmiot to jednak jest różnica. No, ale to kwestia na inny wątek ;)

Gratulacje dla Kazimierza i dołączam się do prośby o zdjęcia, jeżeli istnieją. Temat już zarchiwizowałem, może się przydać za jakiś czas ;)


Niestety, nie wpadłem na to aby zrobić zdjęcia. Może dlatego że po zdjęciu zaślepki wszystko wydało się banalnie proste.
Myślę że podobnie, albo nawet łatwiej będzie w innych lornetkach.
Awatar użytkownika
 
Posty: 50
Rejestracja: 20 Gru 2007, 19:21
Miejscowość: pszczyna

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat