Platforma paralaktyczna pod Syntę 8”

PostArtas | 20 Cze 2018, 20:59

Cześć,

mam może naiwne pytanie, ale dużo czytałem o platformach paralaktycznych pod dobsony i bardzo mnie zainteresowały :) Z powodu braku czasu nie mogę sobie pozwolić na chwile obecną na samodzielną budowę a z chęcią zobaczyłbym, co takie cudo potrafi. Czy znalazłaby się dobra dusza, która takową platformę posiada i ewentualnie pożyczyłaby do testów za darmo lub odpłatnie lub znajduje się w okolicy Orzesza to chętnie bym podjechał pooglądać. Możliwy odkup po testach, jeśli takowa osoba chciałaby sprzedać swoją platformę :)

Pozdrawiam
 
Posty: 7
Rejestracja: 12 Cze 2016, 18:35
Miejscowość: Orzesze

PostTimon | 21 Cze 2018, 07:54

Mam takową własnej produkcji i używam, niestety mieszkamy dokładnie po przeciwnej stronie kraju więc raczej nie wpadniesz poobserwować :wink: .Wysyłka też raczej nie wchodzi w rachubę bo to spory klamot.Powiem Ci jednak że jeśli chodzi o obserwacje wizualne planet to komfort wzrasta bardzo.Moim skromnym zdaniem mając do wyboru lepszy okular planetarny i prowadzenie na platformie (prawidłowo wykonanej!) bez wahania wybrałbym to drugie.Nawet ustawiając ją bardzo zgrubnie na polarną (a ja tak zwykle czynię) obiekt masz kilkanaście minut w polu widzenia.Obiekty DS także przyjemniej się obserwuje, zwłaszcza jeśli masz ciągoty do szkicowania.Foto nie wiem,nie próbowałem.Mam nadzieję że nieco pomogłem.
Aaaa...jeszcze minusy, trzeba to wynieść na dwór.Waga zbliżona do montażu dobsona.Ale to tyczy się większości montaży umożliwiających prowadzenie.
Pozdrawiam.
ATM200/1200,ATM270/1500;Swan33;Rosyjski14x;PL9;LV7,TV11,neodymek i UHC-sik,
 
Posty: 208
Rejestracja: 17 Lis 2007, 08:53
Miejscowość: Lubań Śl.

PostArtas | 21 Cze 2018, 11:28

To trzeba będzie chyba podjąć się budowy takiej platformy, masz może jakieś sprawdzone plany takiej platformy albo pochwalisz się zdjęciami swojej. Konstrukcji napędu jest, co najmniej kilka. Która lepsza, z rolkami czy śrubą wygiętą? Da radę całość wykonać ręcznie, czy trzeba coś robić na cnc np. te rolki? Podejrzewam, że lekkie to to nie jest, ale z tym akurat nie mam problemu (mieszkam w domku) i to tylko wyniesienie za dom. Platforma głównie do obserwacji wizualnych, chociaż czytałem, że ludzie robią też jakieś astrofoto na tym. Szkicować niestety nie umiem :(
 
Posty: 7
Rejestracja: 12 Cze 2016, 18:35
Miejscowość: Orzesze

PostTimon | 21 Cze 2018, 14:10

Ja korzystałem ze strony Leszka J.Tam było wszystko: wymiary, rysunki, arkusze kalkulacyjne.Porównane były także napęd śrubowy i rolkowy.Ja akurat zdecydowałem się na napęd śrubowy, sterowanie i silniczek kupiłem u Leszka, slimak wytoczył znajomy tokarz, reszta to samodzielna praca.Niestety nie mogę odnaleźć działającego linku bezpośredniego do strony.
ATM200/1200,ATM270/1500;Swan33;Rosyjski14x;PL9;LV7,TV11,neodymek i UHC-sik,
 
Posty: 208
Rejestracja: 17 Lis 2007, 08:53
Miejscowość: Lubań Śl.

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 79 gości

AstroChat

Wejdź na chat