Breser Messier 130/1000

Postantekboodzik | 30 Cze 2018, 11:38

Witajcie,
chcąc popatrzeć sobie w nocy przez coś pytałem na forum już to o lunety obserwacyjne, już to o maki na statywach foto, a tymczasem okazało się, że pod bokiem jest do nabycia teleskop, cena niewygórowana, a sprzedawca bardzo sympatyczny. Także mam swój pierwszy ever teleskop :)

Teleskop działa - bardzo ładnie widać przez wszystkie okulary (na razie Księżyc, Mars, Saturn, Jowisz, M13 i - chyba, tylko raz sprawdzałem - M57), ale sporo spraw jest dla mnie zagadkowe.

1. Można wymontować tę półkę pomiędzy nogami statywu? Bardzo ciężko przez nią złożyć statyw (i np przeleźć przez drzwi balkonowe). Nie uszkodzę niczego jak będę używać be niej?
2. Sam montaż nigdy nie "sięga" w ustawieniu nachylenia osi RA wg podziałki kątowej na całkowicie 0 stopni (+2), ani na 90 (minimalnie brakuje). Choć statyw jest prosto (sprawdzałem poziomicą), to ta poziomiczka w kompasie pokazuje niewielki przechył. Czy to dopuszczalne tolerancje?
3. Kompas też chyba coś nie za bardzo :) Ten drugi na zdjęciu pokazuje dobrze. Można wymienić taki kompas?
4. Czy można w ten montaż wstawić lunetkę biegunową? Wygląda mi, że montaż ma dekielek i przelot do patrzenia, ale nie wiem, jak zdjąć ten koniec z podziałką. Odkręca się? Lunetka biegunowa to w ogóle fajna sprawa, czy bajer?
5. W którymś położeniu te cięgła mikroruchów przeszkadzają sobie (krzyżują się). Co się wtedy robi? Odkręca jedną?
6. Statyw + montaż (MON-1) to ponoć odpowiednik EQ3-4 (?). Można zamontować napęd w którejś osi od EQ3-2? Czy taki zestaw - napęd to wszystko kompletne, czy potrzeba jeszcze czegoś więcej? Oprócz baterii oczywiście.
7. Wyciąg okularowy działa precyzyjnie i ładnie mi ostrzy obrazy, ale ta wysuwana część jest taka jakaś delikatna, cienkościenna i wahliwa. Śrubka po drugiej stronie niewiele pomaga, bo albo blokuje zupełnie, albo nic nie robi. Najsłabszy element konstrukcji?
8. Jak się używa ten filter ze zdjęcia z okularami? W jaki okular go wkręcić?
9. Dostały mi się dwa barlowy - mam używać jednego lub dwa na raz? Ijakie to będzie powiększenie z dwoma - x2 czy x3? A i tak przez jeden tylko obraz jest wyraźnie gorszy.
10. Lustra pewnie wymagają wyczyszczenia - na zdjęciach to wygląda dużo gorzej, niż w rzeczywistości. LW ma ślad, jakby ktoś palcem dotknął. LG wygląda na zdj jakby miało wżery, ale to tylko zakurzone w środkowej części i jeszcze tak jakby czymś zaciekło od krawędzi, i tam dużo więcej kurzu się zebrało. Ten marker (kółko) na środku ma być na stałe? Jak się zabrać za czyszczenie luster? Nie chciałem zaczynać od rozkręcania, bo nie wiem, czy dam radę poskręcać i poprawnie skolimować.

Uff, post napędzany kofeiną po nocy obserwacyjnej :D Pomożecie?

Breser Messier 130/1000: 01.jpg
Breser Messier 130/1000: 02.jpg
Breser Messier 130/1000: 03.jpg
Breser Messier 130/1000: 04.jpg
Breser Messier 130/1000: 05.jpg
Breser Messier 130/1000: 06.jpg
Breser Messier 130/1000: 07.jpg
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

PostSebastian Ś. | 30 Cze 2018, 16:39

1. Najwyżej będą Ci się nogi statywu rozjezdzać
2. To się ustawia na Twoją szerokość geograficzną, jak będziesz na równiku to będzie problem ;)
3. Coś tam nakleić można, ale używaj tego co masz, nie ma to znaczenia.
4. Jak nie widzisz północy z balkonu to nie ma sensu kupować lunetki. Do tego do obserwacji wystarczy ustawić mocno z grubsza. Z kompasem już będzie "dokładnie".
5. Przełóż sobie na druga stronę.
6. Zazwyczaj napędy nie pasują do innych montaży. Tutaj musi ktoś się wypowiedzieć kto wie.
7. -
8. Filtr wkręcasz w tulejkę okularu.
9. Musisz poczytać o tym jak się oblicza powiększenie i o źrenicy wyjściowej żeby wiedzieć czego do czego używać ;) I dlaczego masz gorszy obraz.
10. Lustro myje się delikatnie wodą z płynem do naczyń (na koniec woda destylowana) samą ręka, oczywiście po wykręceniu z teleskopu. Najlepiej jakby ktoś doświadczony Ci pierwszy raz pomógł. A no i mycie skraca życie :D
Ostatnio edytowany przez Sebastian Ś., 30 Cze 2018, 16:49, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostSoczi | 30 Cze 2018, 16:46

Na rozjechane nogi jakąś estetyczną linkę dać. Mam tak u siebie zamiast półki. Pasma linki idą między mocowania półki.
Jakoś musisz se to tam skonstruować inaczej któraś noga może polecieć zwłaszcza na gładkim podłożu.

Z cięgnami to jest faktycznie upierdliwość konstrukcyjna montaży EQ. Tak samo hamulce. Z dużym sprzętem nieraz trzeba dwóch osób do obsługi.

Jak wyciąg lata to trzeba paskami teflonu lub czegoś podobnego śliskiego podkleić w korpusie żeby szło w osi bez wahliwości i nieco podregulować dociski ośki z zębatką.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postwojtuś | 30 Cze 2018, 19:33

Z powodzeniem używam napędu od EQ 2-3 w jednej osi do montażu MON1. Trzeba trochę pokombinować z jego zamontowaniem ale działa.
Teleskopy: refraktory 90/910
Montaże:MON1 z napędem i AZ3
Lornetki:15x70
Okularki: 25, 10, 9 i 6 i Barlowy 2x i 2,5x
Filtry: kolorowe, UHC i CLS, SemiApo
Kamera SPC880NC do planet
https://www.facebook.com/stma.siedlce/
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 11 Kwi 2015, 20:37
Miejscowość: Łosice

 

PostJanusz_P. | 01 Lip 2018, 11:20

Generalnie dobrze że kupiłeś go bardzo tanio bo montaż i teleskop mają niestandardowe rozwiązania, brak oferowanej na rynku lunetki biegunowej, drogie napędy, plastikowy szukacz i kiwający się na cmokającym smarze wyciąg zębatkowy to jest teleskop z pogranicza teleskopu i zabawki na I komunię w którym większość elementów trzeba by wymienić a to jest zupełnie nieopłacalne bo taniej kupisz używanego Skywatchera 150/750 z montażem EQ-3-2 do którego jest tania lunetka i dostępne napędy, ma metalowy, 2" wyciąg Crayforda oraz szukacz szklany w metalowej oprawie i jest takim minimum przyzwoitości dla dorosłego obserwatora nieba :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postantekboodzik | 02 Lip 2018, 15:33

Hmm, czyli wygląda, że nie warto z nim za dużo kombinować. Będzie więc desygnowany na stanowisko balkonowe :)
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

Postantekboodzik | 04 Lip 2018, 12:02

A co mi tam, najw zepsuje jeden teleskop :)

Breser Messier 130/1000: 20180704_105905.jpg
Breser Messier 130/1000: 20180704_111142.jpg
Breser Messier 130/1000: 20180704_111750.jpg
Breser Messier 130/1000: 20180704_111803.jpg


Lustro jakieś takie jakby lekko przymglone :) Jak mycie nie pomoże, to jakie są opcje? Ten znacznik odlepia się do mycia?

A i chodziło mi też, że ten montaż to fajna sprawa - myślałem, że się nim pobawię, rozbuduję. I te barlowy - dwa były dawane do zestawu? To chyba bezsens. W poprzednim wpisie oczywiście błąd strzeliłem, jak już to dwa barlowy 2x powinny wypadkowo dać 3x (nie 4), tak?
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

PostJSC | 04 Lip 2018, 12:31

^^ Zawszę mówię, ze zaletą tanich teleskopów jest wartość edukacyjna - nie szkoda zepsuc (jak by co) a zdobyta wiedza o konstrukcji sprzętu bezcenna :)

Co do powiększenia Barlowa - to nie takie proste - nawet dla pojedynczej sztuki ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postantekboodzik | 06 Lip 2018, 23:22

Lustro umyte w wodzie destylowanej z odrobiną płynu do naczyń. Efekt przerósł moje oczekiwania, lustro odzyskało kryształową klarowność :)
Znacznik nalepiłem nowy, a całość poskręcałem lekko, tylko mały fragment obrotu od kiedy śrubokręt zaczynał stawiać opór.
So far, so(o) good :)

Breser Messier 130/1000: 20180706_135511.jpg
Breser Messier 130/1000: 20180706_151144.jpg
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

PostSoczi | 07 Lip 2018, 09:44

No zawsze po kupnie używańca trzeba raczej umyć cały sprzęt. A potem dbać jak należy i nie zostawiać na pastwe mikrokurzu gdy jest nie używany. Trzymać w szczelnych workach (po dokładnym przewietrzeniu z wilgoci), inaczej znowu może być tak samo mlecznie brudna optyka.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postantekboodzik | 07 Lip 2018, 17:24

Jakoś to wykolimowałem - to, co widać przez wyciąg bez okularu przypomina to, co podają mądre źródła, że powinno być widać :)

Czy na tył (tam, gdzie lustro) powinna też być zasłonka - pokrywka? Jak telep stoi nieużywany, to nie powinien być tym końcem z lustrem do góry czasem, by kurz nie opadał na lustro? Tak w ogóle takie pokrywki na tuby można gdzieś dostać?

A takie plastikowe, zakręcane tubki na okulary idzie też gdzieś dorwać?
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

PostJSC | 10 Lip 2018, 13:48

antekboodzik napisał(a):Jakoś to wykolimowałem - to, co widać przez wyciąg bez okularu przypomina to, co podają mądre źródła, że powinno być widać :)

Czy na tył (tam, gdzie lustro) powinna też być zasłonka - pokrywka? Jak telep stoi nieużywany, to nie powinien być tym końcem z lustrem do góry czasem, by kurz nie opadał na lustro? Tak w ogóle takie pokrywki na tuby można gdzieś dostać?

A takie plastikowe, zakręcane tubki na okulary idzie też gdzieś dorwać?


"Słoiczki" są np. w Astrokraku
http://www.astrokrak.pl/akcesoria-okula ... ary-2.html
http://www.astrokrak.pl/akcesoria-okula ... y-125.html
Swoją drogą taka "duperela" powinna kosztować znacznie mniej ;)

Logiczne jest chyba ustawianie teleskopu , podczas przechowywania, lustrem do góry (zresztą soczewką tez), jeśli ma być ustawiany w pionie. No chyba , że są jakieś przeciwwskazania w przypadku Newtonów - np odkształcanie sie lustra ( :?: )
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postantekboodzik | 25 Lip 2018, 10:51

Pomóżcie jeszcze raz :) Refraktory Bresser mają na górną część obejm tuby taki uchwyt, pewnie dla wygody manipulacji i przenoszenia. Czy do mojego newtonka dokupię gdzieś taki? Obejmy mają "z góry" po gwintowanym otworku, zapewne 1/4 cala...
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

Postantekboodzik | 03 Sie 2018, 21:51

Modyfikacja wyciągu.

Faktycznie, wyciąg jest zaprojektowany tragicznie (a niby niemiecka marka). Śrubka kontrująca jest dokładnie ponad kółeczkiem zębatym przekładni, przez co wysuwana rurka wyciągu "buja" się góra-dół na tej śrubce gdy ta jest nawet lekko tylko dokręcona. Do tego całość została przesmarowana zupełnie irracjonalną ilością jakiegoś kleistego goowna (fabrycznie? nie wygląda, by ktokolwiek zaglądał do środka), które zawsze mi trafiało przez ręce na okulary i na okulary :shock:

Poprawa okazała się prosta - całość dokładnie wymyłem ze starego smaru, wywaliłem jakieś smętne, potrzaskane plasticzki spod tej śrubki, wyciąłem kawałek aluminium do włożenia w rowek zamiast tych plastików i wywierciłem dodatkowe otworki na dwie śrubki w możliwych skrajnych położeniach tak, by "kasowały" luz rurek. Najfajniej, jakby dało się jeszcze zwiększyć odległość pomiędzy nowymi otworkami, a już najlepiej by było, gdyby były takie dwa elementy, pod kątem np 60 stopni.

Na koniec przesmarowałem niewielką ilością lekkiego oleju maszynowego samą przekładnię, a nową blaszkę i plastikową obudowę wewnątrz odrobiną stearyny ze świeczki. Teraz wyciąg nie ma w ogóle luzu góra-dół :D i tylko trochę na boki - gwiazda w polu widzenia przesuwa się minimalnie, przed modyfikacją spieprzała w dowolnym kierunku więcej jak pół pola widzenia.

Breser Messier 130/1000: 01.jpg


Breser Messier 130/1000: 02.jpg
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 51 gości

AstroChat

Wejdź na chat