M94 z TSAPO130

PostTosiek | 01 Lip 2018, 21:21

Mimo, że mamy już lato to ja powoli obrabiam swój wcześniej zebrany materiał.
Galaktyka spiralna oznaczona w katalogu Messiera jako M 94 a w innym katalogu jako NGC 4736 znajduje się w gwiazdozbiorze Psów Gończych w odległości 16 milionów lat świetlnych. Na niebie widoczna jako obiekt o jasności 8,2 magnitudo i rozmiarach 11,2 x 9,1 minut kątowych. Odkrył ją Pierre Méchain 22 marca 1781 roku. M 94 ma masę około 160 miliardów mas Słońca. Zawiera zarówno pierścień wewnętrzny jak i pierścień zewnętrzny. Pierścienie te wydają się tworzyć w miejscach rezonansowych wewnątrz dysku galaktyki. Pierścień wewnętrzny jest miejscem silnej aktywności formowania się gwiazd i jest czasem określany jako pierścień gwiazdowy.
Badanie z 2009 roku przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astrofizyczny ujawniło, że zewnętrzny pierścień M94 nie jest zamkniętym pierścieniem gwiazdowym, jak to historycznie przypisano w literaturze, ale złożoną strukturą ramion spiralnych, gdy ogląda się je w podczerwieni i UV. Badanie wykazało, że zewnętrzny dysk tej galaktyki jest aktywny. Zawiera około 23% całkowitej masy gwiazdowej galaktyki i wnosi około 10% nowych gwiazd galaktyki.

Materiał zbierany na początku kwietnia refraktorem TSAPO130 i kamerą QHY 163 M. Łączny czas to 9 godz.28 min LRGB. Gain 0 Offset 40
Załączniki
M94 z TSAPO130: M_94.jpg
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

PostBogdan J. | 02 Lip 2018, 20:44

Pięknie wyszła ta galaktyka! Jądro praktycznie ukazuje struktury do samego środka choć pewnie można by się pokusić o paro sekundowe ekspozycje aby ukazać je do końca.
Piękne kolory gwiazd. Na Astropolis jakby minimalnie ciemniejsze tło ukazujące lepszy zasięg drobnicy oraz samego halo galaktyki. Ciekawe czy to lekka różnica w obróbce czy samo załadowanie pliku do galerii coś zmienia?
W dokumentacji od QHY optymalny gain i offset podają dla 163M 120/70 czy te ustawienia 0/40 wyliczyłeś lub przetestowałeś jako lepsze? Robiłeś wcześniej w ogóle na defaultowych ustawieniach?
Hej,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostTosiek | 03 Lip 2018, 20:10

Gain i offset dałem tak jak proponował Łukasz Socha gdyż on testował różne ustawienia i przy długich czasach te akurat są najlepsze. To jest w zasadzie przedostatnie zdjęcie na tym ustawieniu, wkrótce umieszczę ostatnie, natomiast inne mam już na innych ustawieniach. Jeśli chodzi o samo zdjęcie to umieszczałem to samo na wszystkich forach wiec nie wiem skąd ta różnica.
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

Postastrodamian27 | 04 Lip 2018, 08:27

Piękna Galaktyka,aż miło popatrzeć :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1217
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała

PostMaPa | 04 Lip 2018, 10:22

Bardzo ładnie. Odważne mocne kolory na całości kadru.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 108 gości

AstroChat

Wejdź na chat