APO ED JAPAN BORG VI 125/800mm F-6,4.

PostKrzysztof_P | 10 Lip 2018, 18:53

Witam.

Zakupiłem takowy Refraktor i czekam na przesyłkę , APO ED BORG VI JAPAN 125/800mm , F-6,4.
Producentem obiektywu jest PENTAX Japan.
Niebawem opiszę nowy sprzęt made in Japan , który ma dobre opinie w Świecie.
Brałem pod uwagę chińskie Tryplety serii Photoline , ale ostatecznie wolałem japoński dublet.
Dublet to szybciutkie chłodzenie jak czytałem z opisu właścicieli a zarazem ładne obrazy Planet.Edki SW też nie potrzebowały dużo czasu i nie mogłem na nie narzekać posiadając 120ED w różnych wersjach.Przygnębiające było trochę to iż nie pracuje cała apertura , co potrafi sprawić niesmak.
Tryplety bardziej myślę pod astrofoto a przyzwoity dublet wystarcza pod wizual.
Przed podjęciem decyzji o zakupie poczytałem w sieci i myślę że nowy sprzęt mnie nie zawiedzie.
Zakupiłem go do oglądania obiektów w szerokim polu widzenia przy sporej już aperturze Refraktora APO ED 125mm , Nagler N31 da mi z tym sprzętem prawie 3,2* pola przy około 26X z gwiazdkami jak szpileczki do diafragmy a z Pentaxem XW 40 mm , 20X i 3,5* pola.Tak że będzie to co chcę uzyskać z dobrą jakością obrazu.Planety z Księżycem też myślę będą ładne przy Aperturze Refraktora 125mm.
To dobry dublet made in Japan jak wynika z opisów , lekki i w miarę mobilny , Refraktor APO ED o dobrej korekcji i tym samym obrazach.
Czekam na przesyłkę i niebawem fotki oraz opis sprzętu. Refraktor jest składany-rozkręcany na trzy części i ostrzy z Bino bez Barlowa w oryginale bez żadnych przeróbek.
Refraktor będzie u mnie pracował w dublecie z MK 8" INTESA na jednym montażu Ioptrona PRO AZ GO-TO , po jednej stronie MK Intesa 8" a z drugiej strony Refraktor BORG.Refraktor jest lekki około 5,5-6 kg z akcesoriami a sam około 4kg , więc spokojnie montaż go pociągnie , który z jednej strony gdzie wieszam MK 8" Intesa ma udżwig 15 kg a z drugiej strony 8kg.Obejmy już posiadam regulowane i obydwa instrumenty będą pokazywać równocześnie ten sam wyszukany obiekt na niebie.
Wklejam link z małej Recenzji z CN:
https://www.cloudynights.com/articles/c ... actor-r874
A tak wygląda w wizualu:
https://www.google.com/search?q=Borg+AP ... Qcee6uF94M:


Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 18 Kwi 2019, 17:52, edytowano w sumie 10 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postfranek | 10 Lip 2018, 21:16

Miałem kilka sztuk SW ED 120 PRO i BD,oraz Equinoxy 120 i wszystkie miały pełną aperturę. :wink: :D
Może ktoś celowo zmniejszał aperturę,żeby poprawic AC.
Oczywiscie przy obserwacji mono,bo przy nasadce bino bez barlowa,wyciąg obetnie aperturę.
Jeżeli ktoś ma ED 120 może sobie zmierzyc.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostKrzysztof_P | 10 Lip 2018, 22:35

Cześć Franku.

Różnie to z tym bywa , jednak średnice tub w 120 ED są małe i powinny być większe , winieta raczej nieunikniona.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 12 Lip 2018, 11:58, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postfranek | 11 Lip 2018, 17:57

Szkło ED -jakie :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostKrzysztof_P | 11 Lip 2018, 18:07

Zobaczymy jakie w praktyce i na pewno nie FPL51 , gdyż przy F-6,4 to była by porażka w praktyce a opisy mówią same dobre spostrzeżenia , użyte szkło Hoya mówi mało , recenzje z opisami więcej.Firma BORG i producent Hutech nie podaje jaki gatunek zastosowała , więc bez praktyki trudno ocenić. Ale FPL 53 jak wynika z praktycznych opisów.Wersja ED APO 125mm to był koszt 3000$ a 125mm SD 4000$ w USA .Wersja SD-FL TRYPLET FPL53 F-6, ED-FPL53 Dublet F-6,4 , opisy mówią że obydwa Refraktory równie dobre optycznie i wersja SD-FL TRYPLET FPL53 F-6 w praktyce ponoć wcale nie specjalnie lepsza optycznie od ED F-6,4 FPL53 , mniejsza światłosiła w wersji ED APO , F-6,4 wpływa na korekcję AC tak samo dobrze jak w wersji SD-FL TRYPLET FPL53 przy F-6.Jak jest w praktyce to zobaczę. Patent ze szkłem firmy Vixen JAPAN , gdzie Refraktory ED APO na FPL53 są bardzo dobre , przeczytałem o tych wszystkich Refraktorach ED APO sporo recenzji i wypadają w praktyce dobrze.Wykonanie i tym samym dokładność optyki JAPAN jest imponująca , mam doświadczenie po zakupie Refraktora AC 100/640mm F-6,4 i wiem co takowy potrafi w praktyce a to z opisu Refraktor AC a nie ED APO.
Mój Refraktor Vixen 100/640mm AC jak się domyślamy z Januszem , miał tak dobrą korekcję AC ze względu na użyte szkło FK61-starszy odpowiednik FPL51 a nie jak standardowy Achromat.Przy FPL53 jest jeszcze lepiej przy F-6,4 na FPL 53 i myślę że będę zadowolony z tego Refraktora w praktyce.
Dostałem na maila fotkę z Testu Ronchi i wynik jest bardzo dobry.Ponadto sprzedający napisał w mailu:

"Cześć Christopher, o której planecie Borg mówisz? W przeciwnym razie obrazy na Jowiszu są kontrastujące i piękne. Patrzę z bino. Refraktor będzie się kolimował tak łatwo, jak teleskop. Wokół przedniej soczewki znajdują się cztery śruby. Sprawdzę przed wysłaniem i dokręcę śruby (ale nie za dużo, inaczej zniekształca obraz). Miałem refraktor ronchi około 3 miesiące temu. Załączam zdjęcie. Linie są idealnie równoległe i pozbawione chromatyki".



Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
APO ED JAPAN BORG VI 125/800mm F-6,4.: Ronchi Test BORG 125 ED..jpg
Ronchi Test BORG 125 ED..jpg (758 Bajty) Obejrzany 18553 razy
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 05 Sie 2018, 03:11, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 17 Lip 2018, 18:38

Witam.

Refraktor w domu , dziś dotarł z Francji cały i zdrowy. Fajna maszynka skręcana z trzech części , odrośnik ściągany wewnątrz posiada oryginalne dobre wyczernienie i przetoczenie jak gwint więc nie trzeba nic wyklejać flockiem. Obiektyw czysty , wyciąg Helikalny BORGA 2" z wysuwaną tuleją z możliwością użyci Bino bez Barlowa pracuje gładko jak po masełku. Refraktor jest lekki i mobilny jak przy tej Aperturze 125mm , tuba przy celi jest szersza aby nie było winiety , jest rączka do noszenia , obejmy i dovetail.Przedni dekiel na obiektyw posiada gwint i jest wkręcany w odrośnik. Ładny wyrób Japan , solidny z porządnym wykonaniem.Odrośnik posiada dziurkę wentylacyjną która po zakręceniu dekla umożliwia np. odparowanie obiektywu.Obiektyw posiada kolimację na czterech śrubach imbusowych , to bardzo dobre i proste w użyciu rozwiązanie.Jest Red-Dot ze zmianą koloru wyświetlanego krzyża w różnych czterech opcjach , czerwony lub zielony z regulacją intensywności wyświetlania.Tuba w środku jest oryginalnie wyklejona materiałem coś w stylu Flock , który skutecznie zapobiega wszelkim refleksom i odbiciom.Ponadto są dwa bafle i przetoczenie wewnątrz wyciągu z dobrym wyczernieniem.To też doczytałem w Recenzji tego Refraktora i tak jest w istocie.
Czekam na pogodę i pierwsze światło w Krakowie pada deszcz.
Proszę Fotki , Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
APO ED JAPAN BORG VI 125/800mm F-6,4.: IMG_0068.JPG
APO ED JAPAN BORG VI 125/800mm F-6,4.: IMG_0067.JPG
APO ED JAPAN BORG VI 125/800mm F-6,4.: IMG_0065.JPG
APO ED JAPAN BORG VI 125/800mm F-6,4.: IMG_0067.JPG
APO ED JAPAN BORG VI 125/800mm F-6,4.: IMG_0066.JPG
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postarek_ol | 18 Lip 2018, 08:38

Cześć Krzysiu!
po raz kolejny zaskakujesz prezentując lunetę
z innej bajki :)

Gratuluję i życzę pozytywnych wrażeń na USach!
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

PostKrzysztof_P | 18 Lip 2018, 09:32

Cześć Arku.

Dziękuje.
Jak to ja , muszę doświadczyć na własnej skórze , oczywiście nie całkiem w ciemno , lecz po przeczytaniu sporej ilości opisów i recenzji. Mam nadzieję że ten Japończyk mnie nie zawiedzie i czekam z niecierpliwością na poprawę pogody aby sprawdzić Refraktor na niebie.Tak samo było z Makami Intesa i teraz już wiem że to zacne i wspaniałe maszynki pokazujące pięknie wszystko na niebie.Szkoda tylko że to wszystko tyle kosztuje , ale tak jest w praktyce że dobry sprzęt musi mieć swoją nie małą cenę zakupu.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 20 Lip 2018, 21:09

Witam.

Pierwsze światło na Księżycu zaliczone.Jestem zadowolony , zero AC przy Pow.200X z okularem TV De Lite 4mm.
Na Jowiszu też z AC nic nie widać.Byłem dzisiaj u Janusza w AK i też stwierdził że to dobry Refraktor ED APO i ma w Świecie uznaną swoją notę , zarówno pod względem optyki , mechaniki jak i solidnego wykonania.
Muszę poprawić kolimację obiektywu i będzie z tym trochę zabawy , gdyż na czas transportu sprzedający dokręcił śruby kolimacyjne.
Myślę że jak poprawię kolimację obiektywu w Refraktorze to będzie to czego oczekiwałem i można się będzie cieszyć ładnymi widokami nocnego nieba.
Ponadto to ekstra sprzęt np. do wypadu daleko poza nasz kraj , po rozkręceniu na trzy części mieści się w stosunkowo małej walizce i jest idealny do podróży samolotem.Jest lekki około 4kg i wszystkie części są bardzo pasowne trzymając po złożeniu swoje pierwotne miejsce , przez co kolimacja nadal jest dobra po skręceniu Refraktora.Uniesie go bez problemu montaż klasy EQ3-2 i te wszystkie wymienione zalety to atuty tego Refraktora.
Co dobry Refraktor ED APO Japan to Japan. Jestem zadowolony z tego zakupu , będę wymieniał oryginalny wyciąg Borga 2" na wyciąg Crayforda z 1:10 ORION przez co Refraktor będzie jeszcze lżejszy , rotacja wyciągu jest na tulei która się chowa i wysuwa po popuszczeniu jednego z pierścieni , to też bardzo dobre i uniwersalne rozwiązanie. Oryginalny wyciąg Helikalny 2" Borg pracuje jak po masełku i posiada regulację docisku to też bardzo dobry i precyzyjny wyrób. Wyciąg BORG 2" z tego Refraktora wyląduje w mniejszym AC Vixena 100/640mm , którego jednak nadal posiadam i nie wiem czy się z nim rozstanę tak szybko.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 27 Lip 2018, 00:28, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postjoachim56 | 21 Lip 2018, 19:07

Gratulacje nowego sprzętu.Pozdrawiam Joachim
MAK127SW,MTO11CA.,APO Megrez80/555
IOPTRON Mini Tower Pro,AZ Go To,ATMGłowicy SLT+trójnóg z EQ3,statyw Goliat drewniany,
Canon6DMod,550DMod,350D.PhilipsSPC900.SVBony305,
Solarmax60+BF10
Obiektywy:YasicaJapan75-230f1:4,5,Sigma35mm1:1,4
Awatar użytkownika
 
Posty: 207
Rejestracja: 19 Mar 2011, 16:59
Miejscowość: K-Kozle

 

PostKrzysztof_P | 22 Lip 2018, 00:24

Dziękuje Joachimie. :D

Dobrze abyś zaglądnął na Kudłacze podczas zlotu o ile będziesz w kraju i spojrzał przez ten Refraktor i nie tylko.
Będzie na pewno sporo sprzętu , tak myślę i będzie można pooglądać niebo przez różne maszynki.

Serdecznie Pozdrawiam i Zapraszamy , Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwojt0000 | 22 Lip 2018, 11:48

Również gratuluje nowego sprzętu!
Proponuje od razu dokupić drugi ;) ;) ;) http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... /1136866/3
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostKrzysztof_P | 22 Lip 2018, 12:23

Cześć.

Dziękuje.
Tak jak najbardziej o ile tylko nadarzy się okazja. Czytałem ten wątek o tym Bino z dwóch Borgów , jestem jak najbardziej za , 2X5" to było by to. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 27 Lip 2018, 00:29, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Lip 2018, 00:04

Witam.

Kolimacja obiektywu pomyślnie zakończona , trwało to dzisiaj ponad trzy godziny. Saturn piękny z TV DELITE 4mm i ORTO UO 4mm , przy 200X Cassini po obwodzie , obrazy jakich się spodziewałem , czekam aż Mars wzejdzie wyżej i wyłoni mi się zza drzew.Księżyc pełen drobnego detalu , choć warunki Seeingowe takie sobie to Refraktor pokazuje ostre i kontrastowe obrazy pozbawione AC.Nie mam już krótszego okularu niż 4mm , gdybym miał to bym zaszalał więcej , widać że jest potencjał i myślę że spokojnie Planety będą nadal jak należy przy około 220-260X.W Edkach 120mm jakie posiadałem w trzech sztukach praktycznie kończyło się na 180-200X na Jowiszu i 250X na Marsie i Saturnie. Zwiększanie powiększenia tylko degradowało obraz i zacierało subtelny detal Jowisza , muszę sprawdzić ED APO 125mm Borga ile wytrzyma z doskonałym obrazem na Jowiszu , podejrzewam że około 220-230X.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Lip 2018, 00:45

Witam.

Warunki się pogorszyły i Mars cały "bulgota" , przy rozogniskowanym lekko obrazie płynie rzeka , niestety front , ale chwilami obraz staje się ostry i widok rewelacja , widać dwie Czapy na biegunach , jedna czapa otoczona ciemną rozległą strefą , ładny kolor Planety , jest to co powinno być , ciemne obszary na całej Planecie ładnie kontrastują a czapy są białe.
Jowisz mi się już chowa wcześnie zachodząc za dom i z balkonu marne szanse go oglądać , dlatego wezmę Refraktor do Obserwatorium i sprawdzę jak się sprawuje na Jowiszu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 26 Lip 2018, 09:21, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Lip 2018, 14:22

Witam.

Refraktor dzisiaj otrzymał wyciąg Crayforda ORION z 1:10 , adapter łączący wyciąg z rotowaną chowaną i wysuwaną tuleją wykonała Firma "Astrokrak". Całość wygląda bardzo dobrze jak i pracuje jak należy.Całość stała się jeszcze lżejsza.Na montażu klasy EQ3-2 który posiadam , Refraktor pracuje jak należy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Lip 2018, 09:38

Witam.

Tak to wszystko teraz wygląda , Dziękuje Januszowi za Fachowy wyrób.
Ponadto w sieci można znależć całą masę bardzo dobrych zdjęć wykonywanych tym Refraktorem z dedykowanym korektorem dającym wypadkową F4 , muszę zacząć szukać takowego na zachodnich giełdach i może zacznę coś tam w końcu focić.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
APO ED JAPAN BORG VI 125/800mm F-6,4.: IMG_0076.JPG
APO ED JAPAN BORG VI 125/800mm F-6,4.: IMG_0075.JPG
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Lip 2018, 19:37

Witam.

Na montażu EQ3-2 wystarcza jedna przeciwwaga 3,5kg , tak się prezentuje ten zestaw w praktyce.
Refraktor ma założone obejmy z regulacją na sześciu śrubach aby na montażu Ioptrona zgrać go z Makiem Intesa 8" na ten sam obiekt na niebie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
APO ED JAPAN BORG VI 125/800mm F-6,4.: IMG_0078.JPG
APO ED JAPAN BORG VI 125/800mm F-6,4.: IMG_0077.JPG
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 27 Lip 2018, 21:53

Witam.

Jowisz po kolimacji obiektywu w końcu zaliczony. Zero AC przy 200X z Orto UO 4mm i TV DE LITE 4mm , Seeing nie rozpieszcza i 160X z Pentaxem XW 5mm lub ORTO BGO 5mm daje zdecydowanie stabilniejszy obraz. Detalu więcej niż widywałem w 120ED co mnie cieszy , ładny kolor pasów , są i chmury w strefie równikowej. Księżyce to ładne tarczki , choć Seeing targał nimi we wszystkie strony , oglądałem Jowisza nie na całkiem ciemnym niebie , więc w nocy będzie jeszcze lepiej.Teraz już jestem w pełni zadowolony z zakupu. Oglądam teraz Saturna i czekam na Marsa , Księżyc niestety nisko , schowany za zabudowaniami i czekam aż wzejdzie wyżej.
Muszę porównać obrazy z Makiem Intesa 8" , F10 , choć myślę że Refraktor ma mniejsze szanse ze względu jednak na sporo większą Aperturę Maka , Jowisz w Maku Intesa jest wyśmienity a detalu w świetnej jakości przy dobrym Seeingu tyle że trudno to wszystko ogarnąć.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 30 Lip 2018, 12:53

Witam.

Wczoraj dokładnie pooglądałem Księżyc kiedy górował , Seeng wtedy był znośny. Obrazy Brzytwa , ostre , kontrastowe i całkowite zero AC przy 200X.Masa drobnego detalu , czarne cienie gór w Kraterach , byłem pod dużym wrażeniem , szczyty gór wystające w przestrzeń na brzegu tarczy Księżyca. Mogę śmiało polecić ten Refraktor każdemu kto rozważa i będzie miał okazję takowy zakupić. Mars też był elegancki z detalem , co prawda "zamglonym" ze względu na panującą tam burzę , ale był , Czapa bielutka , Saturn też Rewelacja , Białe Gwiazdy Bielutkie , bez żadnej domieszki AC. Generalnie bardzo dobry Refraktor APO ED made in Japan.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 18 Kwi 2019, 17:55

franek napisał(a):Szkło ED -jakie :?:


Cześć Franku.

Producent obiektywu to PENTAX Japan i użyte szkło to FPL53.Wpadłem na tą informację na zachodnich stronach szukając czegoś innego.Refraktory BORG osiągają wysokie ceny ze względu na jakość optyczną jaką sobą reprezentują.
Refraktor pierwsza klasa , trochę żałuję że go sprzedałem , ale jest w dobrych rękach u Kolegi Joachima.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 22 Kwi 2019, 22:20

Ach. Szkoda, że go sprzedałeś. Praktycznie ostatnie astro szkło produkowane przez Pentaxa. Legenda.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 24 Kwi 2019, 22:29

Cześć.

Tak masz rację to był Świetny Refraktor , ale bardzo lubię i szanuję Kolegę Joachima i wiem że Refraktor jest w dobrych rękach u Dobrego Kolegi.
Joachim chciał go posiadać będąc w Belgii i teraz służy mu tam na montażu AZ Ioptrona PRO.
A ja właśnie kupiłem sobie APM APO-ED 152/1200mm i czekam na dostawę.
Jak zwykle będzie opis i wrażenia z oglądania tutaj w dziale Recenzji.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 24 Kwi 2019, 22:45

A czy sam Krzysztofie nie miałeś problemu z rozkolimowaniem się Borga. To jednak dość delikatne teleskopy w tym aspekcie, co dla refraktorów jest dość nietypowe. :wink:

Gratuluję zakupu ED152mm, liczymy na merytoryczną, szczegółową recenzję z określeniem zalet, ale też i wad tego refraktora. :) Sam opis to raczej w dziale sprzętowym proponuję zamieścić, jeśli tylko na tym miałbyś poprzestać. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 24 Kwi 2019, 22:54

Cześć Dominiku.

Na początku było trochę problemów z kolimacją BORGA jak i z jej utrzymaniem w transporcie.Ale po pewnym czasie jak doszedłem do wprawy to jak poprawnie wyregulowałem obiektyw na czterech imbusach wpuszczonych w celę to trzymał kolimację dobrze.Jest z tym trochę zabawy , ale dla chcącego nic trudnego tylko na początku czasochłonnego.
Odnośnie Refraktora APM to postaram się o jak najbardziej dokładny i rzetelny opis.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat