Astronomik CLS vs Orion SkyGLow Broadband

Post-balrog- | 11 Lip 2018, 10:49

Dzień dobry, mieszkam na wsi, ale nie pod jakimś bardzo ciemnym niebem (do 23:15 lampy uliczne włączone, potem jest znacznie lepiej, ale od północnej strony jest łuna z 50 tys. miasta oddalonego o kilkanaście km). Po wyłączeniu świateł jestem w stanie czasami ledwo ledwo dostrzec drogę mleczną. Do takiego właśnie nieba i teleskopu Synta Dobson 8" szukam jakiegoś jak najbardziej uniwersalnego filtra wycinającego światło lamp. Uniwersalnego, gdyż chodzi mi o poprawę jakości obrazu na wszystkich DS-ach, czyli nie tylko na mgławicach, ale i na galaktykach czy gromadach kulistych. A z tego co czytałem, podane przeze mnie filtry do tego się jeszcze nadają, są słabsze niż UHC dlatego też nawet w galaktykach jest ponoć lekka poprawa, gdyż mimo wycięcia i światła galaktyki i światła lamp ulicznych, to jednak światło uliczne wycina mocniej, przez co kontrast wzrasta. Jak kiedyś będę chciał to kupię sobie specjalnie do mgławic UHC. Zależy mi zwłaszcza na galaktykach, aby choć trochę lepiej je dostrzec- oglądałem jakiś czas temu prawie w zenicie, po zgaszeniu świateł jakąś galaktykę koło dyszla wielkiego wozu - M51 albo M101, już nie pamiętam- i nie dość że miałem spory problem z jej znalezieniem, to już po jej znalezieniu obraz był delikatnie mówiąc rozczarowujący- lekka chmurka właściwie bez żadnych szczegółów (obserwowałem przez Vixena SLV 15 mm). I mój wybór padł na dwa filtry podane w tytule. Sam skłaniam się raczej ku Astronomikowi m.in. na podstawie tej opini http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=16107 ale poczytam chętnie o Waszych opiniach. Filtry koszują tyle samo, na droższe już nie chcę więcej wydawać.
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 Sty 2018, 15:31

 

Postchavez1976 | 11 Lip 2018, 22:45

Niestety nie ma filtrów do galaktyk.
Pod mocno zaświetlonym niebem filtr Ultrablock a potem słabszy Lumicon Deepsky pomagały mi znaleźć słabszą kulkę, czy galaktykę.
Niestety te obiekty są wtedy totalnie wyprane. W galaktykach zostaje samo jądro. Zapomnij o jakichkolwiek wrażeniach wizualnych z oglądania galaktyki z filtrem ALP czy UHC.
Może to pomóc do znajdowania w łunie niektórych obiektów.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postdark | 13 Lip 2018, 08:43

-balrog- napisał(a): oglądałem jakiś czas temu prawie w zenicie, po zgaszeniu świateł jakąś galaktykę koło dyszla wielkiego wozu - M51 albo M101, już nie pamiętam- i nie dość że miałem spory problem z jej znalezieniem, to już po jej znalezieniu obraz był delikatnie mówiąc rozczarowujący- lekka chmurka

Nie napiszę nic nowego ale:
Galaktyki to przede wszystkim duży lub bardzo duży teleskop. Minimum 8"-10". Norma to 12-14" Im więcej tym lepiej.
Filtr typu ciemnus-niebus innego niema!!!
Może lekko poprawi kontrast Crystal-w ale wątpię.
Możesz pod zaświetlonym niebem popróbować ALP ale skoro latarnie gasną to po 23.00 prowadź obserwacje.
I jeszcze jedna ważna uwaga. Czy w 8" czy w 12" galaktyka typu m51, m81, ngc 7331, pozostaną mgiełkami większymi lub mniejszymi ale mgiełkami. Niektóre zarysują ramiona lub nieregularności kształtu i to wszystko. :wink:
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Post-balrog- | 16 Lip 2018, 11:13

Po 23:00 gasną latarnie, ale nawet wtedy trudno niebo nazwać smoliście czarnym, bo w bardziej oddalonych miejscowościach światła dalej świecą, poza tym od północy łuna jest dość znaczna. Pod ciemniejsze niebo czasem się wybiorę, no ale nie za często, dlatego chciałem mieć coś koło domu.
A czy ten filtr CLS to nie jest to samo co filtr ALP?
Wydaje mi się, że ten CLS musi mieć jakieś zastosowanie, bo jeśli nie, to po co go ludzie kupują, zamiast brać od razu UHC do mgławic, albo i jeszcze ciemniejszy filtr?
No i w tej recenzji z forum co podałem wyżej ktoś wychwalał ten CLS, twierdził, że w jego warunkach istotnie poprawiło mu to widok galaktyki...
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 Sty 2018, 15:31

 

PostTuvoc | 03 Cze 2019, 15:31

Witam,

chciałbym zapytać o coś w temacie zbliżonym do tego co jest w tym wątku (stąd chyba nie ma sensu otwierać nowego tematu).

Pomijając obserwacje wizualne to czy flitr CLS faktycznie pogorszy jakość zdjęć np przy 20 ekspozycjach po 240 lub 300 sekund? Wiadomo UHC-S jest typowo pod obiekty mgławicowe, ale znalazłem już kilka fotek różnych galaktyk na stronie Astrobin. To były najczęściej serie dodatkowo zrobione do stacków bez filtra.

Ktoś mi doradzi może jak zabrać się za CLS? Mam taniego Optolonga EOS clip i waham się czy jest sens go dzisiaj używać. Ostatnia bieda z pogodą mnie przeraża i trochę szkoda mi czasu na eksperymenty, jak zapewne trafię na 2-3 godzinne okno bez chmur (w planie podejście nr do M-51 lub M-101) to będzie wszystko.

Pozdrawiam,
T (czyli M)
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostTuvoc | 03 Cze 2019, 15:32

Aha, tak informacyjnie - filtr jest do niemodyfikowanego DSLR EOS 800D.
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 68 gości

AstroChat

Wejdź na chat