Mak 127 (a może coś innego?) + osprzęt

Postmatt | 10 Lip 2018, 14:55

Witam wszystkich forumowiczów.

Chciałbym kupić pierwszy teleskop z przeznaczeniem:
  • obserwacja planet US,
  • obserwacja jaśniejszych DSów,
  • foto dla własnej satysfakcji - wystarczy mocno przeciętna jakość zdjęć,
  • łatwego przenoszenia,
  • łatwej obsługi z moją pomocą (żona, znajomi),
  • możliwości rozbudowywania w przyszłości.

Moje możliwości:
  • mieszkanie w centrum Wrocławia,
  • dwa balkony: północny-wschód, południowy-zachód (na nim będzie stał teleskop),
  • co jakiś czas wyjazd w teren, możliwe pieszę wędrówki,
  • budżet 2.5k.

Pewnie niezbyt oryginalnie, ale wybór padł na SW Mak127 na montażu EQ3-2 z aluminiowym statywem.

I tutaj kilka pytań:

1. Może jednak istnieje lepsze dla mnie rozwiązanie?
2. Czy opłaca się dopłacać 400zł (1250 vs 1650) do Maka z wyciągiem 2'' ?
3. Jakie akcesoria przydałyby się jeszcze na start?

Pozdrawiam.
Ostatnio edytowany przez matt, 11 Lip 2018, 20:40, edytowano w sumie 1 raz
Mak 127 2'', EQ3-2, SW LET 28mm, BCO 10mm, SW Barlow 2x
 
Posty: 15
Rejestracja: 22 Lip 2017, 23:20
Miejscowość: Wrocław

 

Postmatt | 11 Lip 2018, 16:02

Może jeszcze dodam dane z lightpollutionmap.info dla mojego miejsca zamieszkania

SQM 18.50 mag./arc sec2
Brightness 4.28 mcd/m2
Artif. bright. 4110 μcd/m2
Ratio 24.0
Bortle class 7
Mak 127 2'', EQ3-2, SW LET 28mm, BCO 10mm, SW Barlow 2x
 
Posty: 15
Rejestracja: 22 Lip 2017, 23:20
Miejscowość: Wrocław

 

Postendriu624 | 11 Lip 2018, 16:44

Maka 127 nie da się rozbudować na przyszłość, jedynie tylko w nasadkę bino, która jest do niego optymalna , więcej z tego teleskopu nie da się wycisnąć, można powiedzieć że to teleskop wybitnie planetarny, pod typowe miejskie niebo. Co do ogniskowej 1500 mm, to niestety jest ona dostępna tylko z nasadką lustrzaną 1.25 cala , chociaż nie wiem czy ona już nie będzie dłuższa od deklarowanej, a z akcesoriami 2 cale jak i nasadką bino, ogniskowa 1500 mm zostanie znacznie wydłużona prawie do 2000 mm, wynika to z konstrukcji optycznej tego teleskopu, dodatkowo w tym maku występuje obcięcie apertury z 127 mm do około 118 mm, oraz ma on długi czas chłodzenia w porównaniu np, z ED 80-100. To tyle wad tego teleskopu, reszta to same zalety, chociaż pewnie znajdą się tacy użytkownicy tego teleskopu, że jeszcze znajdą w nim inne wady , choćby małe pole własne, ok. 1.5 stopnia co deklasuje ten teleskop do rozległych DS, lecz są tacy którzy na siłę próbują uzyskać w nim lornetkowe powiększenia , lecz z marnym skótkiem.
Jeżeli Kolega ma możliwość zerknąć w edka 100 czy edka 80 przed zakupem maka 127 to poleciłbym takie rozwiązanie przed wydaniem pieniędzy na maka 127.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostSebastian Ś. | 11 Lip 2018, 16:52

Z Makiem nie ma sensu wchodzić w 2" wg mnie. Najlepiej 1,25" do tego później nasadka bino. Co do refraktorów weź pod uwagę wielkość balkonu.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postmatt | 11 Lip 2018, 18:12

Dzięki za wymienienie wad Endriu!
Zastanawiałem się chwilę nad edkiem 80 jednak sama tuba to jest już cały mój budżet. Mógłbym ewentualnie szukać używki i tuby i stelaża i nagiąć trochę budżet.

Wcześniej czytałem też kilka porównań na forum: ed80 vs Mak127 i ed100 vs Mak127 i dodatkowo jeszcze jedno bardzo fajne porównanie z edkiem 80 gdzie Janusz_P pisał
Janusz_P. napisał(a):Na balkon polecam zdecydowanie Maczka 127 na EQ-3-2 bo to już spora apertura, optyka wolna od widocznego okiem chromatyzmu i optyka czysto dyfrakcyjna a ED 80 to zaledwie 80 mm średnicy czyli marna rozdzielczość jeśli chodzi o planety, Księżyc czy gwiazdy podwójne i wielokrotne, to raczej teleskop nadający się na dobry astrograf po dokupieniu korektora krzywizny pola i solidnego montażu paralaktycznego klasy co najmniej H-EQ-5 z guiderem który będzie w stanie go uprowadzić przy 5 minutowych ekspozycjach :arrow: :idea:
i to wstępnie mnie od edka 80 odsunęło.

Sebastian, czemu według Ciebie lepiej 1.25''? Do tej pory wydaje mi się, że większość opinii na forum była za 2''. Np tutaj - link jest bardzo fajne porównanie od kolegów Endriu i Maxx przemawiające mocno za 2''.
Mak 127 2'', EQ3-2, SW LET 28mm, BCO 10mm, SW Barlow 2x
 
Posty: 15
Rejestracja: 22 Lip 2017, 23:20
Miejscowość: Wrocław

 

PostSebastian Ś. | 11 Lip 2018, 18:46

Zakładam, że skoro bierzemy teleskop typowo planetarno-księżycowy to nie ma sensu pakować się w 2" i na siłę kombinować z długoogniskowymi okularami. To nie jest teleskop do szerokich pół. Lepiej te 400 zł przeznaczyć na bino :) Z kątówką 2" dodatkowo wydłuża się ogniskową. W wersji OTAW co jest lepsze to na pewno kątówka ale i tak do wymiany i okular LE 28 mm. Ważniejszy jest wg mnie ten planetarny około 10 mm, a ten i tak trzeba kupić .
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postmatt | 11 Lip 2018, 19:07

Dzieki za wytłumaczenie i cieszę się, że zahaczyliśmy o moje trzecie pytanie :) , czyli co warto jeszcze dokupić. Może nawet niekoniecznie na start, ale coś w niedaługim czasie od zakupu Maka, a co mocno poprawi prowadzenie obserwacji. Wiele osób pisało o bino, Sebastian pisze jeszcze o wymianie kątówki i okularze 10mm. Czy coś jeszcze da fajną poprawę?
Mak 127 2'', EQ3-2, SW LET 28mm, BCO 10mm, SW Barlow 2x
 
Posty: 15
Rejestracja: 22 Lip 2017, 23:20
Miejscowość: Wrocław

 

PostSebastian Ś. | 11 Lip 2018, 19:13

Napęd :)
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostNiebieski | 11 Lip 2018, 22:14

Hej,
Posiadam Maka 127 na AZ4, jestem bardzo zadowolony z tego zestawu. Jeśli myślisz o czymś co pomoże w obserwacjach to może jeszcze dobry szukacz z kątówką i nieodwróconym obrazem.
Pozdrawiam

OPTICRON 8X32
PENTAX 20X60
SW MAK 127 2" + BINO
Awatar użytkownika
 
Posty: 49
Rejestracja: 16 Wrz 2017, 23:07
Miejscowość: Kraków

 

Postmatt | 12 Lip 2018, 18:24

Hej, dzięki za info.

Czyli podsumowując co jeszcze może warto dokupić:
  • bino,
  • wymiana kątówki,
  • okular 10mm (tutaj pewnie to zależy od tego czy ma się bino czy nie),
  • napęd (w jednej osi?)

Jeśli dobrze widziałem, to jeszcze był post napisany chyba przez Endriu o edku 100 (skasowany ale zdążyłem na szybko przeczytać :wink:; post dotyczył tego, że i ed80 i ed100 dadzą lepsze zdjęcia krajobrazu niż mak127) i o fotografowaniu różnych obiektów krajobrazu. Bardzo ciekawe i nie pomyślałem o tym wcześniej. W moim specyficznym przypadku jak idę w teren, żeby coś poobserwować "naziemnego" to i tak mam plecak około 10kg i kilkanaście kilometrów do przejścia więc taszczenie teleskopu odpada. Jeśli ktoś z przyszłych czytających jednak ma taką możliwość to powinien to rozważyć.

Podsumowując, dalej skłaniam się w stronę Maka, ale gdyby ktoś chciałby jeszcze dorzucić swoje 3 grosze to będę mega wdzięczny.
Mak 127 2'', EQ3-2, SW LET 28mm, BCO 10mm, SW Barlow 2x
 
Posty: 15
Rejestracja: 22 Lip 2017, 23:20
Miejscowość: Wrocław

 

PostJSC | 12 Lip 2018, 18:37

Jeśli interesuje Cie fotografia to fajnie poczytać o specyficznym bokehu obiektywów lustrzanych https://fototekstura.pl/obiektywy-lustrzane/
Kiedys miałem Maka z obiektywu MTO1000 (własciwie to brat miał), nie wiem jednak czy Mak w odwrotną stronę da to samo ;) Tak czy owak warto poczytać co na ten temat mają do powiedzenia fotograficy - to tak apropos, że 100ED i tak jest nalepszejszy ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSebastian Ś. | 12 Lip 2018, 21:00

Na Twoim miejscu kupiłbym najpierw Maka i zobaczył o co chodzi, później reszta :)

Według mnie pierwszy przyda się nowy okular np. BCO 10 i kątówka porządna (przy planetach tutaj często jest słaby punkt, który początkujący ignorują). Jak już popatrzysz trochę to wtedy inwestycja w napęd. Jedna oś wystarczy, dwie są o tyle wygodniejsze, że jak masz niedokładnie ustawiony montaż to korygujesz z pilota bez dotykania montażu, ale nie jest to jakieś niezbędne. Dopiero dalej inwestycja w bino. Bino jest super, ale troszkę dla początkującego wg mnie problematyczne. Nasadka musi być dobrze skolimowana, wyższy koszt okularów, muszą ze sobą pasować etc.

Z tym foto to chodziło Ci o foto planet i Księżyca?
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postmatt | 12 Lip 2018, 21:59

Rewelacja. Dzięki Sebastian, że to uporządkowałeś!
Tak, chodziło mi o foto planet i Księżyca. Oczywiście foto jaśniejszych DSów też będę próbował ale nie łudzę się, że będą nawet średnie. Ogólnie jeśli chodzi o foto to wykorzystanie ma być czysto "na własny użytek", aby później móc sobie na spokojnie pooglądać i może dostrzec jakiś zarys czegoś, na co nie zwróciłem uwagi przez okular a warto zawiesić oko podczas następnych obserwacji.
Mak 127 2'', EQ3-2, SW LET 28mm, BCO 10mm, SW Barlow 2x
 
Posty: 15
Rejestracja: 22 Lip 2017, 23:20
Miejscowość: Wrocław

 

PostSebastian Ś. | 12 Lip 2018, 22:15

Mak 127 jest fajny do zdjęć planet i Księżyca. Jak podepniesz lustrzankę to akurat masz ogniskową w której zmieści się cały Księżyc. Jakaś webcamerka albo dedykowana kamera planetarna + Barlow i zrobisz przyzwoite zdjęcia planet.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMonkin | 13 Lip 2018, 11:26

Miałem niedawno podobny dylemat co Ty kolego z wyborem sprzęta na warunki miejsko-balkonowe i mam prawie identyczne warunki do oglądania nieba z balkonu jak Ty. Nie robię astrofoto (bo focę zawodowo i prywatnie mam już dosyć robienia zdjęć), preferuję luuzik, czyli piwko i wizual.
Według starej zasady z wielu forów astronomicznych (i z tego forum przede wszystkim), że najlepszy teleskop to taki, który będziesz najczęściej używał, wybrałem Maczka 127, ale świadomie w wersji OTAW 2 cale. Inne długie tuby soczewkowe sobie odpuściłem. Dlaczego?
1. Mobilność i warunki balkonowe:
Maczka 127 pakuję z osprzętem bezproblemowo do niedużej torby podróżnej, wyłożonej kocem i miękką karimatą. Montaż ze statywem migiem do bagażnika i podróżuje ze mną całe ustoistwo, tam gdzie jadę pod czarne niebo. Jest to bardzo przenośne i niezbyt ciężkie (mam już dawno Abrahama za sobą i daję radę). Żonka też potrafi przenieść elementy i zmontować je w 15 minut. Dla mnie duża zaleta Maka127.
Na balkon wystawiam Maka codziennie jak są warunki na ok. 1 godzinę przed zmierzchem, więc sprzęt jest zawsze wychłodzony. W zasadzie latem i wiosną wystarczy mi 30-40 minut do rozpoczęcia obserwacji. Na paralaktyku na balkonie nie mam problemu z obsługą, bo Mak przy swojej ogniskowej jest bardzo krótki. Dla mnie zaleta. Tu się dobrze zastanów nad wyborem montażu jeśli chcesz coś pofocić Makiem. Ja mam to co w podpisie i jestem zadowolony.Ręczne sterowanie mikroruchami mi wystarczy, bo nie robię astrofoto.
2. Przyszłościowo wejdę dodatkowo w newtona 12” na dobsonie pod stacjonarny wizual na wsi, więc osprzętu (okularki 2”, szukacz kątowy) nie będę musiał już kupować, ani ganiać ze sobą Maka. Poza tym w Maczku 127 okularki nawet te najtańsze 1.25” z uwagi na jego parametry pracują bardzo dobrze.
3. Pod czarnym niebem Maczek w tej aperturze pokazuje nie tylko pięknie US, ale i sporo fajnych obiektów DSO. Jest w czym wybierać na nieboskłonie i da się oglądać. Nie czuję się bardzo pokrzywdzony.
4. Szukacz kątowy ułatwi ci od razu robotę. Nie będziesz musiał nurkować na glebę jak zachce ci się pooglądać coś w zenicie.
5. Bino w Maczku robi swoją robotę, polecam również jak inni koledzy. Tylko, że to droga zabawka. Planety oglądam zawsze w bino . Ale obiekty głębokiego nieba z uwagi na to, że Maki są „ciemne”, wolę oglądać przez pojedynczy okular. Jest jaśniej i na 2”calach wykorzystuję „nikczemnie” małe pole widzenia Maczka w 100 procentach. Nie poweruję na balkonie w mieście więcej niż 160x (więcej nie ma sensu z uwagi na rozdzielczość tego sprzętu, ale da się i 250x według własnych upodobań), czyli najczęściej wykorzystane okularki w moim przypadku z bino to 20-17,5 mm. Pod czarnym niebem jak jest seeing wkładam pod kątówkę 2” szerokie okularki mono i cieszę się DS-ami.
6. Za 2.5 k możesz mieć Maczka z sensownym osprzętem i montażem klasy EQ5. I to nowe jak ponegocjujesz przy zakupach ceny w sklepach. Na giełdzie kupisz jeszcze taniej i znacznie więcej.
Trochę chaotycznie to opisałem, ale sądzę, że Mak 127 z uwagi na warunki w jakich mieszkasz może być często wykorzystywanym sprzętem.
P.S. Jeszcze jedno - teraz dopisuję bo sobie przypomniałem: przez długi czas używałem Maczka 127 na statywie fotograficznym 055xProb z głowicą Manfrotto 808RC4. To też był argument za wyborem tego sprzęta. Waga Maka i jego gabaryty ograniczyły mi tzw. koszty startowe. :wink:
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postmatt | 15 Lip 2018, 11:40

Wielkie dzięki Panowie! Monkin - świetnie to opisałeś, przekonałeś mnie ostatecznie do Maka :) Artykuł od JSC pozornie jest krótki ale dla laika jak ja wymaga kilka godzin googlania, żeby zrozumieć o co chodzi ;)
Za 2.5 k możesz mieć Maczka z sensownym osprzętem i montażem klasy EQ5. I to nowe jak ponegocjujesz przy zakupach ceny w sklepach.

To ciekawe. Na razie nijak nie mogę się zbliżyć z takim setupem do takiej ceny, ale zobaczymy.

Kolejne podsumowanie z kolejnością zasugerowaną przez Sebastiana:
    1. okular 10mm
    2. porządna kątówka
    3. napęd w jednej osi
    4. bino
    5. jakaś webcamerka albo dedykowana kamera planetarna + Barlow

To od razu chciałbym przejść do punktów 1 i 2 i dowiedzieć się co polecacie.
Sebastian pisał o BCO 10mm, rozumiem, że chodzi o http://www.astrokrak.pl/baader/2334-oku ... 10-mm.html ?

kątówka porządna (przy planetach tutaj często jest słaby punkt, który początkujący ignorują)

Szukacz kątowy ułatwi ci od razu robotę. Nie będziesz musiał nurkować na glebę jak zachce ci się pooglądać coś w zenicie.

A jeśli chodzi o kątówkę to za czym się rozglądać?

Pozdrawiam.
Mak 127 2'', EQ3-2, SW LET 28mm, BCO 10mm, SW Barlow 2x
 
Posty: 15
Rejestracja: 22 Lip 2017, 23:20
Miejscowość: Wrocław

 

Postmarak | 15 Lip 2018, 16:41

Też mam maka127 i sporo zakupów za sobą, tych mniej udanych i znacznie więcej udanych. Po pierwsze to zmieniłem statyw z montażem z AZ4 na GSO AZ4 ALT-AZ z mikroruchami. GSO jest stabilniejszy i się mniej trzęsie, o wiele mniej. Ma lepsze nogi. Mikroruchy w GSO to komfort nieodrywania oczu od okularu na dłuższy czas. W AZ4 minimalne przestawianie tą wajchą długą jest dla mnie niewykonalne. Zawsze musiałem korygować z kilka razy. I przede wszystkim bino. Bina SW są tragicznej jakości (optyka może być, ale to niedoróbki pod innymi względami). Mi udało się kupić używane WO i jest świetnie. Okulary to polecam nawet 6 mm np. Vixena LV używane. 10 mm według mnie nie ma sensu kupować, lepiej już 8 mm (mam televue, ale cena spora) lub 9mm ( Swany są do maka bardzo dobre). To jeśli chodzi o obserwacje wizualne.
Mak 180, 2xmeade mwa 10 mm, 2xES 4,7 mm, bino WO, 2xSwan 20 mm, 2xGSO 32 mm,, 2xtmb 4 mm, Tele vue powermate x3, x2,5, x5, GSO ALT-AZ
 
Posty: 11
Rejestracja: 10 Kwi 2018, 03:09

 

PostSebastian Ś. | 15 Lip 2018, 17:45

Kątówka najlepiej dielectric tak żeby była jak największą sprawność.

Co do okularu to tylko zostawię tutaj ten temat ;) viewtopic.php?t=1036 . Ostatnio jak oglądałem Makiem 127 to seeing byl max na okular 15 mm.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMonkin | 16 Lip 2018, 08:00

Matt w cenie 2.5 nie kupisz swojego setupu z dielektrykiem 2 calowym i napędem za jednym zamachem w sklepie w komplecie. To tylko z giełdy, gdy ktoś będzie zamieniał sprzęt. Nie wiem czy ma sens kupować od razu dielektryczną kątówkę do Maczka.

Powtórzę - miałem na myśli tylko zestaw, czyli: montaż mikroruchy manual, klasy EQ5 plus Mak SW 127 OTAW (wyciąg 2 cale, kątówka SW 2 " - lustrzana ale naprawdę bardzo przyzwoita, dobrej jakości okular LET 28 mm (po wykręceniu diafragmy - stary patent - co trwa 30 sekund, otrzymujesz bardzo fajnie działający w Maczku 127 okular szerokokątny o polu widzenia ok. 70 stopni, a z uwagi na światłosiłę Maka, możesz to zrobić, nie degradując obrazu - przynajmniej ja w swoim Maczku nie narzekam na obraz). W szybkim teleskopie chyba ten manewr na LET nie przejdzie).
Ja kupiłem swój zestaw w podobnej cenie, ale od razu dogadałem się w sklepie, że resztę zakupów zrobię w tym samym miejscu. Chyba mi porządnie z gęby patrzy, bo dostałem bardzo dobre upusty. Z napędem i kątówką dielektryczną w 2.5 K się w sklepie nie zmieścisz.
Co do okularków do Maczka - na forum jest pełno wątków. Ważne co podał kolega Sebastian - źrenica wyjściowa. Chcąc wygodnie oglądać - powinieneś tego przestrzegać, gdyż co ci po nawet wypasionym okularku, jak będziesz widział w nim swoje farfocle w oku albo fasolki.
Ostatnio na tutejszej giełdzie kupiłem w dobrej cenie przyzwoite Ortho Kasai 12,5 i 9 mm. Czekam na odbiór i zobaczę jak mi się będą te japońskie orciaki sprawować.
Szukacz : wystarczy kątowy z obrazem ziemskim 8x50. Na giełdzie były za 185-200 zł. W sklepie zapłaciłem równe 2 stówki.
I tą drogę bym ci polecał - kupuj etapami. Najpierw tuba i montaż z przyzwoitym osprzętem - to na starcie daje SW 127 OTAW. Frajda z oglądania nieba dla całej rodziny. A potem jak was wciągnie niebo - reszta.

Ja bym kupił Maczka OTAW, dobrego barlowa, montaż paralaktyczny skoro ma być astrofoto i od tego zaczął. Nawet na jednym okularku LET 28 z barlowem 2x masz 2 okularki 28 i 14 mm. I jest co oglądać.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

PostFurioMan | 16 Lip 2018, 13:43

Mi sie Mak 127 w warunkach wrocławskich spisuje świetnie.
Mam tą wersję z wyciągiem 2'' i nie bardzo sobie wyobrażam tego sprzętu bez niej.
Do tego eq3-2, ale na nogach stalowych.

Obecnie przymierzam się do przesiadki na SCT 6 i dlatego moja tubka MAK 127 jest w ofercie na tutejszej giełdzie.
Uważam, że to jest idealny sprzęt na początek. Mobilność jest naprawdę sporym atutem.
gdy widze, że jakaś planetka czy łysy pojawia się w polu widzenia, to przeniesienie sprzętu na balkon i ustawienie zajmuje dosłownie 3 minuty.

Pozdrawiam
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Postaza | 16 Lip 2018, 20:31

Witam!
Właśnie też kupiłem Maka-127 z wejściem dla okularów 1,25” i przysposabiam go do obserwacji i robienia zdjęć.
Do tej pory korzystałem z Maka-90, a zdjęcie Księżyca jest pod tym linkiem: viewtopic.php?f=4&t=49353
Zdjęcie jest bardzo duże i po kliknięciu w miniaturę należy kliknąć w ten element na górze. Z Maka-127 rezultaty będą lepsze.
Okularów do obserwacji używam takich: viewtopic.php?f=24&t=45941 i w zupełności są wystarczające. Okular 4mm jest zmodyfikowany na 8mm, co jest tam opisane.

Życzę dobrej pogody.
Załączniki
Mak 127 (a może coś innego?) + osprzęt: beznazwy.JPG
SW 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak-90 na Dobsie ATM, Mak-127 na EQ3-2, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, UV/IR-Cut, szary, zielony, kamery i inne. Jestem też krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 
Posty: 62
Rejestracja: 23 Maj 2015, 01:13
Miejscowość: Legionowo

 

Postmatt | 17 Lip 2018, 19:28

Monkin napisał(a):miałem na myśli tylko zestaw, czyli: montaż mikroruchy manual, klasy EQ5 plus Mak SW 127 OTAW

Tak, też tylko o taki zestaw mi chodziło ;)

Sebastian Ś napisał(a):Co do okularu to tylko zostawię tutaj ten temat ;) viewtopic.php?t=1036 .

Dzięki! Bardzo mi się przydał link, super poznać takie podstawy.

Ok, czyli kwestia Maka i montażu załatwiona. Będę miał w zestawie jeden okular LET 28mm 2''. Myślę, że chciałbym jednak jeszcze na start do tego jakiś okular około 10mm (liczę, że to pozwoli m.in. fajnie pooglądać Marsa pod koniec tego miesiąca). Nie wiem czy to herezje, ale czytałem, że Barlow pogorszy jakość obrazu - z tego powodu na razie wolałbym okular.

Tutaj pytanie co do Maka by było lepsze - Tele Vue Plossl 8 mm czy Baader Classic Ortho 10mm (nie patrząc na cenę)? Ten pierwszy trochę się kłóci z info w linku o źrenicy wyjściowej (przy 8mm jeśli dobrze liczę to wyjdzie 0.68). Docelowo będę chciał pewnie jeszcze później dokupić tego barlowa albo jakiś okular ~15mm.
Mak 127 2'', EQ3-2, SW LET 28mm, BCO 10mm, SW Barlow 2x
 
Posty: 15
Rejestracja: 22 Lip 2017, 23:20
Miejscowość: Wrocław

 

PostSebastian Ś. | 17 Lip 2018, 19:36

Wg mnie 10 mm jest podstawowym okularem do tego teleskopu, 8 mm można mieć na jakieś super warunki, ale to juz, że tak powiem na własną odpowiedzialność ;)

Z Barlowem, każde dodatkowe szkło do planet to niestety gorsza jakość.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postpmochocki | 17 Lip 2018, 19:42

Mam MAKa 127 i potwierdzam, że BCO 10mm jest moim podstawowym okularem planetarnym. Mam też ES 11mm czy TS HR 9mm, ale BOC 10mm zawsze wygrywa. Chociaż to subiektywne odczucie...
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

Postmatt | 17 Lip 2018, 20:50

Dzięki, to będzie BCO :)

Wskoczył na giełdę EQ5 (ale ta waga...) więc jeszcze chwilę pokombinuję, ale myślę, że już mam wszystko na start złożone :)
Mak 127 2'', EQ3-2, SW LET 28mm, BCO 10mm, SW Barlow 2x
 
Posty: 15
Rejestracja: 22 Lip 2017, 23:20
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat