Dublety achromatyczne i ED z Ali...

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postantekboodzik | 02 Sie 2018, 00:01

Witajcie,
może ktoś z Was ma jakieś zdanie o takich obiektywach do kupienia? Albo może ktoś już próbował wykonać amatorską konstrukcję z podobnymi?

https://www.aliexpress.com/item/93mm-Di ... autifyAB=0
https://www.aliexpress.com/item/CSO-Com ... autifyAB=0

Podejrzewam, że pochodzą z tych samych linii produkcyjnych, co znane i lubiane sprzęty z wytwórni z Państwa Środka.
Swoją drogą, jakby ten pierwszy dublet oprawić w jakąś rurkę, to powstanie... Celestron Astromaster 90 :D
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

Postendriu624 | 02 Sie 2018, 00:22

antekboodzik napisał(a):Witajcie,
może ktoś z Was ma jakieś zdanie o takich obiektywach do kupienia? Albo może ktoś już próbował wykonać amatorską konstrukcję z podobnymi?

https://www.aliexpress.com/item/93mm-Di ... autifyAB=0
https://www.aliexpress.com/item/CSO-Com ... autifyAB=0

Podejrzewam, że pochodzą z tych samych linii produkcyjnych, co znane i lubiane sprzęty z wytwórni z Państwa Środka.
Swoją drogą, jakby ten pierwszy dublet oprawić w jakąś rurkę, to powstanie... Celestron Astromaster 90 :D

Unikaj takich obiektywów , które są bez celi i nie są fabrycznie zestawione, Bo nie ma szans aby taki obiektyw poprawnie zestawić w warunkach domowych. Takie obiektywy sprzedawane jako samodzielne soczewki do złożenia to nic innego jak odpady produkcyjne ,które nie przeszły kontroli jakości.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postantekboodzik | 02 Sie 2018, 00:38

Dziękuję za odp :) Jeszcze nie wszedłem na drogę prowadzącą do bezpośredniego kontaktu z takowymi. Sugestia o odpadach wydaje mi się prawdopodobna.

Ale:
- rozumiem, że to zestawienie to chodzi o drobne poprawki w kształcie elementów, aby konkretne dwa pracowały jak najlepiej, niwelując możliwie najbardziej ewentualne różnice?
- klejone też?
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

PostKrzysztof_P | 02 Sie 2018, 13:41

endriu624 napisał(a):
antekboodzik napisał(a):Witajcie,
może ktoś z Was ma jakieś zdanie o takich obiektywach do kupienia? Albo może ktoś już próbował wykonać amatorską konstrukcję z podobnymi?

https://www.aliexpress.com/item/93mm-Di ... autifyAB=0
https://www.aliexpress.com/item/CSO-Com ... autifyAB=0

Podejrzewam, że pochodzą z tych samych linii produkcyjnych, co znane i lubiane sprzęty z wytwórni z Państwa Środka.
Swoją drogą, jakby ten pierwszy dublet oprawić w jakąś rurkę, to powstanie... Celestron Astromaster 90 :D

Unikaj takich obiektywów , które są bez celi i nie są fabrycznie zestawione, Bo nie ma szans aby taki obiektyw poprawnie zestawić w warunkach domowych. Takie obiektywy sprzedawane jako samodzielne soczewki do złożenia to nic innego jak odpady produkcyjne ,które nie przeszły kontroli jakości.


Cześć.

W pierwszym linku widać zaznaczone markery do pokrycia-ustawienia w celi jak BYK , więc Endriu nie siej takich dezinformacji , gdyż to nie problem dobrze złożyć obiektyw w wykonanej do niego celi. Ponadto jakie odpady produkcyjne , co to za teoria , masa zachodnich firm m.in w USA sprzedaje same bardzo dobrej jakości obiektywy , czy to ED , APO i AC. Nie wiem skąd takie pomysły , towar nie pełno wartościowy ma odpowiedni opis i cenę , więc takie teorie co mi wpadnie do głowy to w ogóle najlepiej zachować dla siebie. Nawet produkty byłego naszego PZO były pełno wartościowym wyrobem jak i tym który nie przeszedł kontroli jakości i był sprzedawany w cenie złomu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttiger | 03 Sie 2018, 21:42

Nie wiem jak jest teraz na rynkach, ale w pogoni za zyskiem mogą się zdarzyć różne sytuacje. Wiadomo, że największy zysk firmy osiągają na produkcie finalnym. Jeśli odsprzedają obiektywy, to może być różnie , i nie chodzi tu o te ,,z celą", lub bez, ale ogólnie. Chyba, że to jest producent optyki, a firma z tego ,,żyje". Sam bym chętnie nabył b.dobrze skorygowany obiektyw APO lub ED w dobrej cenie. Potwierdzam jednak słowa Krzysztofa P, ponad 30 lat wstecz nabywałem obiektywy (i soczewki na okulary) od PZO, były to bardzo dobre ,,szkiełka" (achromaty). Te, które nabyłem, były to soczewki achromatyczne (klejone), pozbawione jakichkolwiek cel (te musiałem sam dotaczać).
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postendriu624 | 04 Sie 2018, 09:28

Ponad 10 lat temu kupiłem w Delcie obiektyw SW 102/1000 , i przyjechał jako osobne soczewki bez celi. Kosztował chyba ok 500 zł , walczyłem z tym obiektywem ponad 3 miesiące aby go prawidłowo zestawić , brak było informacji o separacji soczewek , nawet w Internecie nie znalazłem potrzebnych informacji., okazuje się że to bardzo ważny parametr w takim obiektywie i jest indywidualnie dobierany dla danej pary soczewek, a co najważniejsze , że nie da się tego prawidłowo zestawić na przysłowiowe oko i prawidłowo dobrać separację bez odpowiedniego oprzyrządowania , np. interferometru , bo szczelinę powietrzną ustawia się dla trzech podstawowych barw przepuszczając światło przez odpowiednie filtry, itp.

O ile centryczność soczewek w warunkach domowych można ustawić już perfekcyjnie np. obserwując prążki Newtona , to już z prawidłową separacją nie jest tak dobrze.

Co do już sklejonych soczewek obiektywu bez celi , to ten obiektyw jest już fabrycznie zestawiony.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 04 Sie 2018, 11:42

Cześć.

Nie sprowadzał bym wszystkich obiektywów do jednego zakupu z Delty i uogólniał temat że wszystkie obiektywy sprzedawane w różnych firmach tak mają. Masa firm sprzedaje same obiektywy i daje wskazówki co i jak. Delta to tylko pośrednik sprzedający to co zakupi m.in w Chinach a nie producent i taki zakup ma się nijak w stosunku do firm wyspecjalizowanych i sprzedających same obiektywy czy też w celach na cały Świat.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 04 Sie 2018, 11:55

Tylko spokojnie :wink: 85 dolców za 93 mm szkiełko bez celi to żadna okazja tym bardziej że nie ma wykresów korekcji ani podanych gatunków szkieł więc to niezły kot w worku podobnie jak opisane szkiełko 60 mm ED za 100 dolców :arrow:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 04 Sie 2018, 12:38

Cześć Januszu.

Kwestia ceny i jakości mówi sama za siebie , natomiast są w dystrybucji porządne obiektywy sprzedawane przez zachodnie firmy. Zarówno już obsadzone w gotowych celach z możliwością kolimacji jak i luzem do samodzielnego ATMu Celi z naniesionymi markerami. Takich obiektywów AC czy ED w stosunkowo niskich cenach jest cała masa jak i w wyższych cenach i odpowiedniej jakości , sprawa sprowadza się do odpowiedniego zakupu i nie uogólniania tematu że sprzedawane luzem obiektywy są kiepskie i pozbawione znaczników , dystansów czy innych dodatków aby je poprawnie złożyć.Na przykład Firma Istar produkuje znakomite obiektywy Anastygmaty AC na bazie których powstała masa świetnych Refraktorów na całym Świecie.Można znależć całą masę Recenzji jak i opisów projektów budowy , wystarczy poszperać w sieci.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 04 Sie 2018, 13:22, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 04 Sie 2018, 13:18

Krzysztofie :shock: Anastygmaty a nie Astygmaty bo takich astygmatycznych z wadami nieobrotowymi powierzchni to teraz nikt by nie chciał nawet w postaci złomu optycznego i nieważne czy miały by markery czy też nie skoro maiły by astygmatyzm :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 04 Sie 2018, 13:22

Racja , racja, już poprawiłem. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postantekboodzik | 04 Sie 2018, 14:53

No a na czym polega to zestawienie szkieł w obiektywie? To one nie mają symetrii obrotowej w powiedzmy osi prostopadłej centralnej :) ???
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

PostJanusz_P. | 05 Sie 2018, 17:43

No cóż zwykle w masowej produkcji ani obróbka nie jest perfekcyjna ani szkło idealnie homogeniczne więc producent zleca jego parowanie w zespoły aby lokalne wady dodatniej i ujemnej soczwki w większości się zniosły i stąd masz markery jak je poskładać aby były najbliższe handlowego ideału :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postantekboodzik | 05 Sie 2018, 22:15

Janusz_P. napisał(a):to niezły kot w worku podobnie jak opisane szkiełko 60 mm ED za 100 dolców :arrow:


Ktoś w końcu musi tego kota z worka odpakować i pogonić :)
Z postów sprzed ponad dekady wynika, że drzewiej jedna firma z Krakowa montowała refraktory "Pronto" z obiektywów z nieśmiertelnych lunet PZO, jakoś tak mi się akurat skojarzyło :)
W ogóle ile ciekawych rzeczy mnie ostatnio ominęło... Co ja wtedy robiłem?

Ile kosztuje najtańszy APO ED?
A akcja z rozmontowaniem lunety PZO ma jeszcze sens?
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

Postgrzybu | 06 Sie 2018, 10:10

100 USD za obiektyw 60 mm bez celi to dość drogo. Jak do tego doliczysz dorobienie celi, przyzwoity wyciąg itd. to wyjdzie w okolicach 1000 zł.
Ja nie mogłem sprzedać ED72/420 za 1000 zł i w końcu został w domu i czeka na wykorzystanie.
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

Postantekboodzik | 06 Sie 2018, 11:03

grzybu napisał(a):Ja nie mogłem sprzedać ED72/420 za 1000 zł

Bo dość drogo :)
A na poważnie to chyba dlatego, że sprzęt niedostępny w kraju, stąd i nieufność...
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

Postantekboodzik | 06 Sie 2018, 11:08

Zaraz zaraz, ale właśnie mnie olśniło, że nigdzie nie napisali, że ten dublet ze szkła ED jest APO... Dobrze myślę?
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

Postendriu624 | 06 Sie 2018, 11:17

antekboodzik napisał(a):Zaraz zaraz, ale właśnie mnie olśniło, że nigdzie nie napisali, że ten dublet ze szkła ED jest APO... Dobrze myślę?

Dobry ED ma szkło fpl 53 , a szkieł ED mamy kilka gatunków, lecz nic tam o tym nie wspominają jakie szkło tam wsadzili.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postantekboodzik | 06 Sie 2018, 11:26

Czy ED nie zrobiło się ostatnio chwytliwą etykietką komercyjną? A obiektywy lunet PZO nie były ze szkieł... ED?
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

Postendriu624 | 06 Sie 2018, 11:43

antekboodzik napisał(a):Czy ED nie zrobiło się ostatnio chwytliwą etykietką komercyjną? A obiektywy lunet PZO nie były ze szkieł... ED?

To tylko dobrze skorygowany achromat, dodatkowo klejony.
Podobnej jakości obiektyw jest w ZRT 457.
ED to tylko gatunek szkła , co nie oznacza do końca że taki dublet jest już pełnowartościowym APO,
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postantekboodzik | 06 Sie 2018, 15:19

endriu624 napisał(a):ED to tylko gatunek szkła , co nie oznacza do końca że taki dublet jest już pełnowartościowym APO

No przecież to właśnie napisałem, kontaktuje jeszcze :)
Co do szkieł używanych w PZO bądź ZRT to pewnie ktoś się jeszcze wypowie :)

Czyli rozumiem, że refraktory (achromaty) ED mają przewagę nad pozostałymi "nie-ed" achromatami. Jakoś nie chce mi się szukać potwierdzenia po anglojęzycznych forach, zazwyczaj pierwsze ileś postów to odpowiedzi od Sasa do Lasa :) a i temat pewnie bardzo rozległy i rodzący spory. A co z długoogniskowymi achromatami ze szkła ED :P

Tak czy siak, w temacie APO po taniości:
https://www.aliexpress.com/item/Telesco ... autifyAB=0
https://www.aliexpress.com/item/SKY-ROV ... autifyAB=0
https://www.aliexpress.com/item/Visionk ... autifyAB=0

???
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

PostJanusz_P. | 07 Sie 2018, 15:52

antekboodzik napisał(a):Czy ED nie zrobiło się ostatnio chwytliwą etykietką komercyjną? A obiektywy lunet PZO nie były ze szkieł... ED?

Obiektyw do lunet PZO był bardzo dobrze zaprojektowanym achromatem ze zmniejszonym widmem wtórnym ale tylko achromatem :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 23 gości

AstroChat

Wejdź na chat