Wybór okularu - kilka pytań

PostWaty | 27 Wrz 2018, 20:10

Setaarius napisał(a):Zerknij na promocję Pentaxow w FLO. Właśnie zamówiłem sobie 7mm i z przesyłką wychodzi 1250 zł, a używki czasem chodzą w cenach 1000-1100 zł. https://www.firstlightoptics.com/pentax ... -20mm.html


Wiem wiem nawet mam linka do takiego w ulubionych bo kiedyś chciałem go zakupić :)
I to taka permanentna promocja nie tylko zresztą w tym sklepie. W GB po prostu tyle kosztują.

Ale potem przeczytałem to: https://astronomyconnect.com/forums/art ... -review.1/
A w szczególności porównanie Delite 7 vs Pentax XW 7:
With the Barlowed 7mm XW, the view was rather soft. If I had only been out with my XWs I would have concluded that the seeing was probably not good enough to hold 245x crisply for planetary viewing. However, when I Barlowed the 7mm DeLite, Saturn was nicely sharp, appearing as much as a factor of 2x sharper (subjectively) than the same magnification view through the Barlowed XW.


No i kupiłem Delitka, w TS dostałem go za 1060 zł w przeliczeniu. Fakt ma mniejsze pole od XW ale też jest mniejszy a przede wszystkim ma mi posłużyć właśnie do planet i w skrajnie dobrych warunkach zamierzam ją nawet potraktować Powermatem x2 :)
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostSetaarius | 27 Wrz 2018, 20:17

Waty napisał(a):
Setaarius napisał(a):Zerknij na promocję Pentaxow w FLO. Właśnie zamówiłem sobie 7mm i z przesyłką wychodzi 1250 zł, a używki czasem chodzą w cenach 1000-1100 zł. https://www.firstlightoptics.com/pentax ... -20mm.html


Wiem wiem nawet mam linka do takiego w ulubionych bo kiedyś chciałem go zakupić :)
I to taka permanentna promocja nie tylko zresztą w tym sklepie. W GB po prostu tyle kosztują.

Ale potem przeczytałem to: https://astronomyconnect.com/forums/art ... -review.1/
A w szczególności porównanie Delite 7 vs Pentax XW 7:
With the Barlowed 7mm XW, the view was rather soft. If I had only been out with my XWs I would have concluded that the seeing was probably not good enough to hold 245x crisply for planetary viewing. However, when I Barlowed the 7mm DeLite, Saturn was nicely sharp, appearing as much as a factor of 2x sharper (subjectively) than the same magnification view through the Barlowed XW.


No i kupiłem Delitka, w TS dostałem go za 1060 zł w przeliczeniu. Fakt ma mniejsze pole od XW ale też jest mniejszy a przede wszystkim ma mi posłużyć właśnie do planet i w skrajnie dobrych warunkach zamierzam ją nawet potraktować Powermatem x2 :)


No przejrzałem z 20 sklepów w UK i tylko w dwóch są w takich cenach. W pozostałych po 300 funtów lub więcej. Ja mimo wszystko wolę Pentaxa. Dla mnie zdecydowanie więcej pozytywnych recenzji. I chcę go tylko jako wsparcie do planet bo na planety nie ma nic ponad ortho, a kupiłem Pentaxa bardziej do kulek i galaktyk. Myślę, że tutaj pokaże wyższość nad DeLite na wielu obiektach i nie tylko w kwestii pola, ale też subtelnych szczegółów w strukturach, ale chętnie kiedyś bym je porównał.
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 28 Mar 2010, 11:31
Miejscowość: Bielsko-Biała

PostWaty | 28 Wrz 2018, 06:50

Setaarius napisał(a):Ja mimo wszystko wolę Pentaxa. Dla mnie zdecydowanie więcej pozytywnych recenzji. I chcę go tylko jako wsparcie do planet bo na planety nie ma nic ponad ortho, a kupiłem Pentaxa bardziej do kulek i galaktyk. Myślę, że tutaj pokaże wyższość nad DeLite na wielu obiektach i nie tylko w kwestii pola, ale też subtelnych szczegółów w strukturach, ale chętnie kiedyś bym je porównał.


Więcej być może dlatego, że Pentax jest na rynku znacznie dłużej. W każdym razie nie widziałem jeszcze negatywnej opinii ani o XW 7 ani o Delite 7. Natomiast w bezpośrednim porównaniu Delitek wypada najwyraźniej (o ile wierzyć przytoczonej przeze mnie recenzji) pod pewnymi względami lepiej od XW 7.

Co więcej jak najbardziej jest to okular planetarny dorównujący dobrym okularom otroskopowym (znów o ile wierzyć recenzji).

They not only kept up with the premium class of Pentax XWs, and the de facto standard for high performance and comfort in the 70º AFOV class, but they also subtly bested the XWs with slightly darker backgrounds, less scatter, more neutral tones, and more "pop" for stars in globular clusters. They also have smaller and better ergonomics and offer slightly better observing comfort. But more importantly, the DeLite eyepieces showed that they are a superior planetary performer, besting the XW in the amount of planetary details revealed, and keeping pace with an eyepiece specifically designed for planetary, the Takahashi Abbe Ortho.


Najważniejsze jednak, żeby być zadowolonym z zakupu. Jestem przekonany, że obaj będziemy :)
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostOrzech | 29 Wrz 2018, 07:01

W dziale sprzedam masz Naglera 31. Cena trochę spora ale może się dogadacie :wink:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostWaty | 29 Wrz 2018, 20:22

Orzech napisał(a):W dziale sprzedam masz Naglera 31. Cena trochę spora ale może się dogadacie :wink:


Tak wiem :) Często śledzę ten dział. Niestety tak jak piszesz, "cena trochę spora" delikatnie mówiąc. Tym bardziej, że mam w pamięci Naglera 31 w perfekcyjnym stanie, który poszedł tu na giełdzie za 1900 PLN jakieś półtora miesiąca temu...
Dzięki za czujność!
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostOrzech | 30 Wrz 2018, 07:32

Spoko.
Ja Ci powiem tak. Poczytaj opinie na temat Naler 31 vs ES 30 , jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś :) Za różnice wolałbym dokupić korektor komy od GSO.
Czaiłem się już na Naglera 31 żeby go porównać bezpośrednio z ES 30 ale jakoś zabrakło odwagi (strach przed żoną :wink: ).
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postdark | 30 Wrz 2018, 11:01

Orzech napisał(a):Spoko.
Ja Ci powiem tak. Poczytaj opinie na temat Naler 31 vs ES 30 , jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś :) Za różnice wolałbym dokupić korektor komy od GSO.
Czaiłem się już na Naglera 31 żeby go porównać bezpośrednio z ES 30 ale jakoś zabrakło odwagi (strach przed żoną :wink: ).

Zdecydowanie mogę napisać że ES jest tak samo dobry. Może nawet lepszy.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostMonkin | 30 Wrz 2018, 13:16

ES 30 daje mi niesamowite widoki zarówno w F 11.8 jak i F4.5. Nagler 31 to klasyka. Na CN stawiają je w równym szeregu. Ale moim skromnym zdaniem skoro celujesz w tak wysoką półkę ze stajni Naglera to trzymaj się jeśli kasa pozwoli jednego producenta.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postdark | 01 Paź 2018, 06:45

Monkin napisał(a):ES 30 daje mi niesamowite widoki zarówno w F 11.8 jak i F4.5. Nagler 31 to klasyka. Na CN stawiają je w równym szeregu. Ale moim skromnym zdaniem skoro celujesz w tak wysoką półkę ze stajni Naglera to trzymaj się jeśli kasa pozwoli jednego producenta.

Zgadzam się co do jednej stajni. Sam tak staram się postępować.
Właśnie zmieniam całą serię ES/82° (8 sztuk) na serię 100° (4sztuki). Obrazy jak przez okno statku kosmicznego.
A Palec Boży w całym polu widzenia ES20/100° na ciemniejszym tle niż z ES24/82° to coś pięknego. :D
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostWaty | 08 Paź 2018, 20:59

dark napisał(a):
Monkin napisał(a):ES 30 daje mi niesamowite widoki zarówno w F 11.8 jak i F4.5. Nagler 31 to klasyka. Na CN stawiają je w równym szeregu. Ale moim skromnym zdaniem skoro celujesz w tak wysoką półkę ze stajni Naglera to trzymaj się jeśli kasa pozwoli jednego producenta.

Zgadzam się co do jednej stajni. Sam tak staram się postępować.
Właśnie zmieniam całą serię ES/82° (8 sztuk) na serię 100° (4sztuki). Obrazy jak przez okno statku kosmicznego.
A Palec Boży w całym polu widzenia ES20/100° na ciemniejszym tle niż z ES24/82° to coś pięknego. :D


Idąc za Waszą radą trzymam się marki TeleVue. Dziś kurier przywiózł Panoptica 27 :)
W polskich sklepach już nie był dostępny i podobno cała seria nie jest już produkowana. Ponownie skorzystałem z usług niemieckiego Teleskop Service, u którego nie ma problemu z dostępnością.

W międzyczasie sprawiłem okularom mieszkanko:
Wybór okularu - kilka pytań: 20181008_201000.jpg

Jak widać jest miejsce na jeszcze jeden okular. Tak więc jak ktoś ma na zbyciu Delosa 17.3mm to ponownie się polecam :)

Przy okazji znów muszę coś dobrego napisać o zakupach w TS.
Sam właściciel odpisuje na każdy mail, osobiście dziękuje za zakupy i informuje o postępie zamówienia. To samo dział sprzedaży.
Zamówienie jest wysyłane błyskawicznie. Gdy poprzednio zamówiłem Delita 7 i Lunta/APMa 20mm to rozbili wysyłkę na dwa transporty (bo Lunta/APMa nie mieli), które ostatecznie przyszły drugiego i trzeciego dnia od zamówienia. Panoptica też dostałem po dwóch dniach. We wszystkich trzech przypadkach otrzymałem dodatkowy rabat i darmową wysyłkę, co w sumie pozwoliło mi zaoszczędzić kilka stówek a ceny okularów stały się w przypadku Panoptica takie same (teoretycznie bo jest niedostępny) a w przypadku Delita niższe niż u nas.
Jedyny zgrzyt to ten trochę macany Lunt/APM, który musiałem m.in. z tego powodu zwrócić.

Mimo to jak oddawałem Lunta to TS zwrócił pieniądze niezwłocznie po otrzymaniu okularu (w sumie coś koło 4-5 dni). Mailowo poinformowali mnie, że okular dostali i że oddają kasę. Dla porównania - gdy w jednym z naszych sklepów oddawałem WO XWA 20mm to pieniądze otrzymałem piętnastego dnia od momentu odebrania przez sklep okularu, czyli maksymalny przewidziany przez prawo czas. Choć nie jestem pewien czy ten czas nie liczy się od momentu otrzymania deklaracji zwrotu... Tak czy owak wiem kiedy sklep ten zwrot otrzymał tylko dlatego, że zamówiłem potwierdzenie sms. Bo nikt z tego sklepu ani się nie pofatygował odpisać na maila z formularzem zwrotu ani też w jakikolwiek inny sposób dać znać, że okular jest z powrotem u nich, czy że oddali kasę.

Widać kultura komunikacji i sprzedaży jest jeszcze na nieco innych poziomach w Polsce i w Niemczech. Z wysyłką na szczęście i u nas nikt nie zwleka ;)
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostMonkin | 08 Paź 2018, 22:44

Ładny widok. Okularki klasa. Teraz tylko poluj na D17.3. Gratulacje.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postwojt0000 | 08 Paź 2018, 23:12

Jeżeli walizka na okulary wyłożona jest gąbką, bo tak to na zdjęciach wygląda to radzę ją wymienić.
Przy pierwszych jesienno-zimowych obserwacjach naciągnie wilgoci i okulary będą pływać :(
Proponuje przeczytać temat gdzie podany jest właściwy materiał do takich zastosowań:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=32979
Dobrze sprawdzi się tutaj również karimata :)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostWaty | 09 Paź 2018, 07:10

Monkin napisał(a):Ładny widok. Okularki klasa. Teraz tylko poluj na D17.3. Gratulacje.


Dzięki! Tego Delosa do tej pory widziałem tylko jeden raz na giełdzie u nas a śledzę giełdy w Polsce, USA, Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Rzadziej pojawia się tylko Panoptic 27 ;-)

wojt0000 napisał(a):Jeżeli walizka na okulary wyłożona jest gąbką, bo tak to na zdjęciach wygląda to radzę ją wymienić.
Przy pierwszych jesienno-zimowych obserwacjach naciągnie wilgoci i okulary będą pływać :(
Proponuje przeczytać temat gdzie podany jest właściwy materiał do takich zastosowań:
viewtopic.php?f=5&t=32979
Dobrze sprawdzi się tutaj również karimata :)


wojt0000 jak zawsze cenna uwaga. Zupełnie o tym nie pomyślałem. Kierowałem się tym, że takie walzki dosyć powszechnie używane są do tego celu. Ale faktycznie nasz klimat jest jaki jest a i w miejscu gdzie mieszkam jest duża wilgoć w powietrzu... Na razie z zostanę przy tej gąbce (głównie z braku czasu) ale będę w szczególny sposób zwracał uwagę na ten problem i wietrzył gąbki po każdym użyciu. Walizka jest też szczelna po zamknięciu więc może jak będę ją zamykał zaraz po wyjęciu okularu to nie zdąży wchłonąć wilgoci...

A co do kolegi, który wyrzeźbił zobie wnętrze walizki i opisał w podanym przec Ciebie linku - podziwiam za pomysłowość i wykonanie! Jeśli gąbka zacznie wykazywać jakiekolwiek objawy chłonięcia wody to będę wiedział gdzie szukać inspiracji.
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostWaty | 08 Lis 2018, 07:39

Nadszedł ten dzień i po 42 dniach od pierwotnie planowanej wysyłki firma OO 1 listopada nadała kurierem mój teleskop. 6 listopada odebrałem przesyłkę!

Tak jak obiecałem postaram się opisać doświadczenia związane z zakupem w OO.

Zrobię to stopniowo w kilku wpisach.

Zabezpieczenie przesyłki.
Wszystko zapakowale elegancko, osobno montaż osobno tuba. Tuba owinięta w grubą folię bąbelkową osadzona w piankowych profilach i zapakowana w dwóch kartonach. Innymi słowy wzorowe pakowanie. W wolnej chwili wrzucę jakieś foty dla zainteresowanych.

Niestety potem zauważyłem kilka problemów. Zacznę od być może banalnej kwestii ale nie za bardzo wiem jak sobie z tym problemem poradzić.

Niedokladny montaż lustra wtórnego
Lustro wtórne nie znajduje się w jednej linii z wyciągiem okularowym. Patrząc przez wyciag: lustro należałoby przesunąć w dół i być może delikatnie w prawo (głębiej do tuby).

Poniżej dwa zdjęcia wykonane dokładnie z tej samej pozycji aparatu obrazujące ten problem.
Wybór okularu - kilka pytań: focuser_focus.JPG
Ostrość ustawiona na wyciąg.

Wybór okularu - kilka pytań: secondary_focus.JPG
Ostrość ustawiina na lustro.


Na każdym odnóżu pająka jest gwint i z tego co widzę długość tych gwintów nie jest jednakowa. Z tego wnoszę, że pająk jest zamontowany nie dokładnie centralnie. Niestety nie wiem jak to zmienić nie chcę niczego urwać... proszę o radę.
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostWaty | 09 Lis 2018, 21:04

Ktoś coś podpowie?

Pająk i jego mocowanie wygląda jak na zdjęciach.
Jego środek jest o dobre pół centymetra nie w osi tubusu.

Podejrzewam, że aby go przesunąć/wycentrować trzeba:
1. Odkręcić te czarne śruby mocujące lustro.
Wybór okularu - kilka pytań: DSC_0105.JPG


2. Obracać całym ramieniem pająkaw taki sposób, aby gwint wkręcał się w tubus lub z niego wykręcał.
Wybór okularu - kilka pytań: DSC_0108.JPG


3. Dokręcić o ile będzie taka potrzeba czarne mocowanie gwintu.
Wybór okularu - kilka pytań: DSC_0109.JPG


Czy to brzmi dobrze?

A druga sprawa - gdzieś czytałem, że szybkie newtony mają offset w związku z czym to lustro wtórne może właśnie nie być w osi tubusu i niby jest to ok. Jednakowoż nie wyobrażam sobie jak w obecnym stanie miałbym skolimować teleskop. W kolimatorze lustro wtórne jest wyraźnie przesunięte do góry i w lewo...

Używam kolimatora tego typu: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... copes.html
Generalnie sam kolimator wydaje się w porządku...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostSoczi | 09 Lis 2018, 22:00

Pająka się reguluje względem środka tuby następująco: nakrętkami czarnymi na zewnątrz tuby kręcisz, a paluchami tylko przytrzymujesz poszczególne pióra aby nie one się obracały. Pająka się nie rozbiera. Chyba jasno wyjaśniłem. :roll:
...ale jeśli LW jest byle jak przyklejone do swojej podstawki (ścięty skośnie walec) to i tak to się niweluje właśnie niecentrycznym ustawieniem środka pająka. Ja tak mam skolimowane i zniwelowane i nie widzę problemu - obrazy jak seeing pozwala bdb.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostWaty | 10 Lis 2018, 23:52

Soczi napisał(a):Pająka się reguluje względem środka tuby następująco: nakrętkami czarnymi na zewnątrz tuby kręcisz, a paluchami tylko przytrzymujesz poszczególne pióra aby nie one się obracały. Pająka się nie rozbiera. Chyba jasno wyjaśniłem. :roll:
...ale jeśli LW jest byle jak przyklejone do swojej podstawki (ścięty skośnie walec) to i tak to się niweluje właśnie niecentrycznym ustawieniem środka pająka. Ja tak mam skolimowane i zniwelowane i nie widzę problemu - obrazy jak seeing pozwala bdb.


Dzięki! Bardzo jasno wyjaśniłeś. Wcześniej oglądałem jakieś filmiki z regulacji pająka ale tam mieli normalne śruby do tego celu a wydawało mi się, że u mnie są zamiast tego jakieś zaślepki, do których wkręca się gwint. Oczywiście to na jedno wychodzi i mi trochę głupio, że tak chciałem sobie życie skomplikować ;)

Ostatecznie udało mi się ustawić pająka mniej więcej jak należy i skolimować lustra.

Wracając do tematu - najpoważniejszy problem jaki zauważyłem również dotyczy lustra wtórnego. Mianowicie na jego powierzchni zauważyłem niepokojące oznaki.

Wybór okularu - kilka pytań: dents_secondary.JPG

Wybór okularu - kilka pytań: scratch_secondary.jpg

Wybór okularu - kilka pytań: DSC_0093.JPG


Czy ktoś spotkał się już z czymś takim?
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostOrzech | 11 Lis 2018, 01:47

Serio takie "coś" Ci przysłali? Natychmiast do odsyłki. Przecież to jakieś rysy, ubytki są. To trzeba nowe lusterko/powłoki.
Daj znać co to za sklep, żebyśmy wiedzieli jaką kaszanę robią nie odradzając co wysyłają albo tym gorzej wciskając kit ludziom :!:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postkurp | 11 Lis 2018, 10:02

Cześć. Sprzęt się nadaje do odesłania z powrotem. Przecież zapłaciłeś za nowy towar.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostWaty | 11 Lis 2018, 23:12

Orzech napisał(a):Daj znać co to za sklep, żebyśmy wiedzieli jaką kaszanę robią nie odradzając co wysyłają albo tym gorzej wciskając kit ludziom :!:


Teleskop kupiony bezpośrednio w Orion Optics.

Co do odsłania to generalnie też początkowo miałem na to ochotę, zwłaszcza gdy zobaczyłem wgniecenia na lustrze wtórnym. Przynajmniej wydawało mi się, że to jakieś wgniecenia czy odpryski. Za radą niejakiego Johna Pembertona z OO spróbowałem przetrzeć te miejsca delikatną szmatką. Ku mojemu zdziwieniu rozmazały się. Niemniej w miejscach gdzie były pozostały plamy, których raczej nie zamierzam próbować usunąć bo nie chcę doszczętnie wytrzeć tego lustra. Widoczna na zdjęciu rysa to chyba jednak rysa choć jej nie dotykałem. Tak więc też uważam, że co najmniej lustro wtórne kwalifikuje się do odesłania.

Problemy z odesłaniem całości są dwa.
Pierwszy to koszt. Wysyłka do mnie kosztowała 85 funtów. Oczywiście jeśli faktycznie podejmę już decyzję o odesłaniu to postaram się uzgodnić wysyłkę na koszt odbiorcy ale nie wiem jak na to zareagują.
Drugi to czas jaki musiałem czekać na teleskop i (to pewnie dyskusyjne) brak alternatywy w przypadku, gdybym nadal chciał mieć lustro w okolicy 1/10 PV.

Obecnie próbuję załatwić sprawę w taki sposób, że OO przyśle mi nowe lustro wtórne. Generalnie teleskop mi się podoba, ten ich dobson też jest bardzo fajny. Myślę, że jak dostanę nowe wtórne to wszystko będzie git i będę mógł się cieszyć z zakupu.

A wracając do tych kropel cieczy wyglądających na odpryski. Raczej nie była to woda bo przez 3 dni gdy teleskop był u mnie a także w ciągu poprzedzających 5 dni od wysyłki woda zapewne zdążyłaby wyparować. Gdzieś obiło mi się o oczy, że sprężone powietrze w sprayu może pozostawiać olejo-podobną substancję na powierzchni lustra, jeśli jest używane do jego czyszczenia. Czy ktoś coś takiego już widział?
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostMonkin | 12 Lis 2018, 12:11

To kupa forsy. Zapłaciłeś za pełnosprawny sprzęt. Ja bym reklamował i to na ich koszt bo to wynika z przepisów UE. Nie daj się zbyć byle czym. Żądaj wymiany na ich koszt.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postdark | 15 Lis 2018, 06:28

Monkin napisał(a):To kupa forsy. Zapłaciłeś za pełnosprawny sprzęt. Ja bym reklamował i to na ich koszt bo to wynika z przepisów UE. Nie daj się zbyć byle czym. Żądaj wymiany na ich koszt.

Bo to Orion który przyjechał z fabryki Synty w CHRL i poza nieco bardziej szczegółową kontrolą jakości (jak widać nie dokońca) niczym się od SW nie różni a z kieszeni ucieka sporo.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostWaty | 15 Lis 2018, 08:08

dark napisał(a):
Monkin napisał(a):To kupa forsy. Zapłaciłeś za pełnosprawny sprzęt. Ja bym reklamował i to na ich koszt bo to wynika z przepisów UE. Nie daj się zbyć byle czym. Żądaj wymiany na ich koszt.

Bo to Orion który przyjechał z fabryki Synty w CHRL i poza nieco bardziej szczegółową kontrolą jakości (jak widać nie dokońca) niczym się od SW nie różni a z kieszeni ucieka sporo.


Co masz na myśli?

A w kwestii mojej "usterki" to sprawa zaczyna przypominać kopanie się z koniem... ich quality chek raport twierdzi, że wszystko było skolimowane prawidłowo a lustro perfekcyjne. Ich wniosek jest taki, że prawdopodobnie naplułem sobie niechcący na to lustro...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostOrzech | 15 Lis 2018, 09:41

Natychmiast bym to odesłał. To nieporozumienie jakieś. W życiu bym nie pomyślał, że Orion takie coś może przysłać i jeszcze temat, że sobie naplułeś.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostWaty | 15 Lis 2018, 13:03

Orzech napisał(a):Natychmiast bym to odesłał. To nieporozumienie jakieś. W życiu bym nie pomyślał, że Orion takie coś może przysłać i jeszcze temat, że sobie naplułeś.


To fragment maila, którego właśnoe dostalem:

"We can only come to one conclusion is that you have accidentally got something on the flat surface but just do not want to admit it. My initial response proved the fact it was water type solution which can only be done after transit. After 5 days of travel if anything was on surface it would of evaporated. I only wish people would own up and say sorry I have done this please can you help me sort it out, its just incredible."

Odeślę im ten teleskop niezwlocznie. Obawiam się tylko czy go odbiorą albo czy go w jakiś sposób nie uszkodzą i powiedzą że odesłałem im taki. Chyba nakręcę filmik z pakowania... generalnie aż mnie szlag trafia jak czytam maile od nich. Nawet nie wiecie jak mi to ciśnienie właśnie podniosło...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat