pierwsze kroki z Coronado PST

Postandypl | 15 Paź 2018, 12:49

Pierwsze kroki z odkupionym Coronado PST. Może nie jest to mistrzostwo świata, ale jestem cały szczęśliwy, że wreszcie mogę protuberancje zobaczyć i uwiecznić. Sprzęt oprócz teleskopu: podstawka kątowa, żeby teleskop nie był 'na boku' na montażu paralaktycznym, dorobiona przejściówka do EOS 550D i Barlow x2.
Niestety nie potrafię na zdjęciach uchwycić szczegółów powierzchni. A i okiem nie widać ich za bardzo. No cóż - etalon w PST to tylko 1Å. Ale i tak fajnie. Może jak Słońce będzie aktywniejsze to coś więcej dojrzę :)
Załączniki
pierwsze kroki z Coronado PST: IMG_8460 R+G+B 01 protuberancja 10.10.2018 x3m.jpg
C11, n.16'', SW1025, Canon 550D, SPC900NC-bw, Coronado PST, lorn. TS-100 90°
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Lis 2009, 19:41

 

Posttomeczz | 15 Paź 2018, 14:39

Całkiem dobre efekty osiągasz na początek zestawem jaki wymieniasz. Gratuluje! Niezła protuberancja się trafiła.

Słońce fotografuję już ze 2 lata i co nieco temat ugryzłem
Bym mógł cos pomóc w odp na Twe pytanie o szczegóły na słońcu - czy robisz 1ną fotkę, którą obrobiłeś i wstwiłeś? Czy kręcisz avika i stackujesz. PST na pewno da się wyłapać niezłe szczegóły na powierzchni, trzeba będzie jednak trochę przyjrzeć się technice jaką stosujesz

pozdrawiam!

tc

PS przy okazji mozesz potestowac jeszcze jedną rzecz. Niektóre filtry blokujące (w kątówce) są wrażliwe na niską temperaturę. Włóż okular i popatrz gołym okiem w chłodny dzień wychłodzonym zestawem. Jeśli zestaw daje dla oka mniej szczegółów niż w temperaturze pokojowej (ogrzej kątówke suszarką lub zobacz od razu po wyniesieniu z cieplego pokoju) to znaczy ze w chlodne dni trzeba dogrzewać kątówke.
Generalnie wszystkie filtry blokujące są wrazliwe na niskie temperatury, jedne bardziej inne mniej.Chłodna temp mam na mysli ok +15* i mniej.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Posttomeczz | 15 Paź 2018, 14:48

co nieco się pobawiłem i już coś tam widać. Malo materiału by coś wiecej wydobyc ale juz cos tam majaczy.
Zaopatrz się w genialny do obróbki słońca program https://greatattractor.github.io/imppg/

Ostrzenie H-Alpha najlepiej wychodzi na dekonwulacji Lucy-Richardson. Te funkcje ma jeszcze kilka programow np zaawansowany RawTherapee, ale imppg jest wystarczające
Załączniki
sunnn.bmp
(1.47 MiB) Jeszcze nie pobierano
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postandypl | 15 Paź 2018, 21:10

Dzięki za zainteresowanie. Ta protuberancja nie była zbyt wielka, ale dziś na przykład nawet takiej nie było...
W Coronado PST praktycznie nie ma kątówki - jest dość tandetnie zamontowany pryzmacik przesuwany w tył/przód żeby uzyskać ostrość. W końcu to nie jest teleskopik przeznaczony do zdjęć ;). Ale oczywiście filtr blokujący jest i jak będzie chłodniej to poobserwuję różnice. Na razie robiłem pojedyncze zdjęcia. Jak będzie coś ładniej się działo na Słońcu to postakuję z filmu. Zaciekawiła mnie dekonwolucja Lucy-Richardson - też popróbuję. Do tej pory robiłem tylko fotki plam przez foliowy filtr i obrabiałem filmiki w RegiStax. Takie mniej więcej jak poniżej.
Załączniki
pierwsze kroki z Coronado PST: MVI_6079d2c.jpg
C11, n.16'', SW1025, Canon 550D, SPC900NC-bw, Coronado PST, lorn. TS-100 90°
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Lis 2009, 19:41

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 147 gości

AstroChat

Wejdź na chat